Αποστολέας Θέμα: Γνωρίζοντας Το Ξύλο  (Αναγνώστηκε 148173 φορές)

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Γνωρίζοντας Το Ξύλο
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 09, 2012, 05:24:11 πμ »
Πωπωωωω!!!! ...........πωλειται εξοπλισμος εργαστηριου,καλουπια,ξυλα τα παντα ολα.....αρχιζω το ψαρεμα.

Ποτε ξεκιναμε;  ;D

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 09, 2012, 10:41:19 μμ »
τωρα μας εκανες την καρδια περβολι...............

Δηλαδή Κώστα,
αν ήμουν τηλεόραση ή ραδιόφωνο θα ήμουν ήδη πεταμένος στο δρόμο!!! ;D ;D

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:00:39 μμ »
αφου σου εχω πει ρε κουρε.Τηλεοραση δεν βλεπω ειδησεις, εκπομπες για μνημονια, κλπ.Παντα την εχω στο mute  εκτος οταν παιζει κανα αστυνομικο η καμια καλη ....ορημη γκομενα.πχ andy mc dowel- meryll streep  και τετοια
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:33:40 μμ »
Πωπωωωω!!!! ...........πωλειται εξοπλισμος εργαστηριου,καλουπια,ξυλα τα παντα ολα.....αρχιζω το ψαρεμα.
Σε ποια περιοχή και για τι ποσότητα μιλάμε; Θα ετοιμάσω ομάδα απ τους πιο μάχιμους του φόρουμ να κάνουμε ντου νύχτα, τίποτα δε θα μείνει.
Σοβαρά τώρα ποιος και που ξεπουλάει;

Τριαντάφυλλε στο άρθρο που έγραψες, για το τελευταίο εννοώ έπρεπε να βάλεις πάνω και το σήμα της νεκροκεφαλής, ανατρίχιασα. Μια απλή μάσκα κάνει για προφύλαξη; αυτή η κλασική η άσπρη που προφυλάσσει στόμα και μύτη; έχω 2-3 τέτοιες από όταν βάφαμε με τον ξάδελφο μου με πιστόλι μια παλιατζούρα ένα ρενό 5 

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 09, 2012, 11:48:49 μμ »
Τριαντάφυλλε στο άρθρο που έγραψες, για το τελευταίο εννοώ έπρεπε να βάλεις πάνω και το σήμα της νεκροκεφαλής, ανατρίχιασα. Μια απλή μάσκα κάνει για προφύλαξη; αυτή η κλασική η άσπρη που προφυλάσσει στόμα και μύτη; έχω 2-3 τέτοιες από όταν βάφαμε με τον ξάδελφο μου με πιστόλι μια παλιατζούρα ένα ρενό 5

Χρήστο,
στην επόμενη δημοσίευση θα δοθούν σαφείς οδηγίες προφύλαξης καθώς και τα κατάλληλα μέσα.
Για την ώρα, η μάσκα που φοράω εγώ είναι μια με προδιαγραφές FFP2. Κατακρατεί πολύ λεπτή σκόνη.

Υ.Γ. Δεν ξέρω με τι χρώματα βάφεις το RENAULT αλλά νομίζω ότι η απλή άσπρη είναι εντελώς ακατάλληλη.

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 14, 2012, 12:21:46 πμ »
Συνεχίζω με ορισμένα προστατευτικά μέτρα που απαιτείται να λαμβάνονται από όσους ασχολούνται με την κατεργασία του ξύλου.

Τα είδη ξύλων που πιθανώς προκαλούν τις παραπάνω επιδράσεις δεν πρέπει βέβαια να θεωρηθούν ότι είναι επικίνδυνα ώστε να αποκλείεται η χρήση τους. Η ανθυγιεινή δράση εξαρτάται από τον τρόπο κατεργασίας του ξύλου, την ποσότητα της ξυλόσκονης που παράγεται και επιδρά, τη διάρκεια επιδράσεως και την ευαισθησία αυτού που το κατεργάζεται. Η πρακτική σημασία των πληροφοριών που αναφέραμε είναι ότι χρειάζεται προσοχή όταν γίνεται κατεργασία των ξύλων με μηχανήματα που παράγουν λεπτή ξυλόσκονη.

Στα προστατευτικά μέτρα περιλαμβάνονται:

1.   Εγκαταστάσεις (απορροφητήρες) για την απομάκρυνση της σκόνης αμέσως μετά την παραγωγή της από τα μηχανήματα. Όταν δεν υπάρχουν τέτοιες εγκαταστάσεις ή η λειτουργία τους δεν είναι αποτελεσματική, πρέπει να χρησιμοποιούνται ειδικές «μάσκες» για να αποφεύγεται η εισπνοή σκόνης από τη μύτη και το στόμα.

2.   Κατάλληλη ενδυμασία. Τα ρούχα πρέπει να εφαρμόζουν καλά στο λαιμό και στα χέρια ώστε να αποφεύγεται η είσοδος σκόνης σε σκεπασμένα μέρη του σώματος. Χρειάζεται ειδικά γάντια που εξατμίζουν ή απορροφούν τον ιδρώτα (κοινά γάντια δεν εξυπηρετούν). Είναι αξιοσημείωτο ότι η υγροσκοπικότητα του ξύλου διευκολύνει τη συσσώρευση και δράση της ξυλόσκονης σε σημεία του σώματος που ιδρώνουν.

3.   Προσωπική καθαριότητα — πλύσιμο για το δυνατό ταχύτερη απομάκρυνση της ξυλόσκονης από το πρόσωπο, τα χέρια, τις μασχάλες κ.λπ.

4.   Καθαριότητα ξυλουργικών μηχανημάτων μετά τη χρήση.

5.   Προστασία του δέρματος με ειδική προστατευτική αλοιφή πριν από την απασχόληση του εργάτη. Κάλυψη τυχόν πληγών ή ερεθισμένων μερών με προστατευτικούς επιδέσμους.

6.   Σε περίπτωση ευαισθησίας ορισμένων εργατών συνιστάται αλλαγή εργασίας ή και αλλαγή επαγγέλματος. Σε περίπτωση προσβολής, ιατρική περίθαλψη.

Τελικώς πρέπει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένα υλικό που η κατεργασία του να μην έχει κάποια δυσμενή επίδραση σ' αυτούς που το κατεργάζονται και ότι σε σύγκριση με άλλα υλικά, οι ανθυγιεινές επιδράσεις του ξύλου είναι πολύ μικρές.

Το πρόβλημα δεν είναι νέο αλλά έχει γίνει μεγαλύτερο με την εισαγωγή και αυξανόμενη χρήση τροπικών ξύλων. Πιθανές επιδράσεις κάποιων ειδών αναφέρονται στη συνέχεια:

ΕΓΧΩΡΙΑ
Ελάτη (δερματίτιδα).
Κυπαρίσσι (πονοκέφαλο, ερεθισμό δέρματος).
Δρυς (καρκίνο μύτης, δερματίτιδα, φτάρνισμα).
Καρυδιά (δερματίτιδα, καρκίνο μύτης).
Λεύκη (αλλεργία, δερματίτιδα).
Οξυά (καρκίνο μύτης, δερματίτιδα).

ΤΡΟΠΙΚΑ
Ακαγιού (δερματίτιδα).
Αντιάρις, Άκα (δηλητηρίαση).
Αφάρα (ερεθισμό δέρματος από αγκίδες).
Αφρικάνικη Καρυδιά, Ντιμπετού (ερεθισμό βλεννογόνων, καρκίνο μύτης, ερεθισμό πεπτικού, άσθμα).
Αφρικάνικο μαόνι (ερεθισμό δέρματος, δερματίτιδα).
Ιρόκο (δερματίτιδα, πρήξιμο βλεφάρων, αναπνευστική δυσκολία, ζάλη).
Λίμπα (πυώδεις πληγές ή ερεθισμό δέρματος από αγκίδες).
Μανσόνια (δερματίτιδα, ναυτία, εμετό, αιμορραγία μύτης, πονοκέφαλο, ζάλη).
Μεράντι (δερματίτιδα, ερεθισμό μύτης, λάρυγγα και ματιών).
Οκουμέ (φαγούρα, ερεθισμό ματιών και μύτης).
Σάμπα (άσθμα, φτάρνισμα).
Παλίσσανδροι (δερματίτιδα).
Τικ (δερματίτιδα, ερεθισμό βλεφάρων, υπερευαισθησία σε φως, οίδημα όρχεων, ερεθισμός λάρυγγα και μύτης, ναυτία).

Στο επόμενο θα αναφερθούν λίγα πράγματα για τους ατμούς φορμαλδεΰδης προϊόντων ξύλου κυρίως βιομηχανοποιημένων πλακών.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 14, 2012, 10:24:03 μμ »
Και αυριο εχω να τριψω 46 τετρ πατωμα.................ευλογητος  συ κυριε διδαξονμαι τα δικαιωματα σου

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 14, 2012, 10:34:27 μμ »
Χαχαχαχαχα! :D ;) Κωστα μιας που θα την παθεις δεν ερχεσαι να τριψεις και το δικο μου, να πιουμε και κανα καφεδακι!
Εγω πηγα στο γιατρο τελικα και μου ειπε οτι εχω αλλεργικη ρινιτιδα που μαλλον απεκτησα απο τον παλισσανδρο. Απο εδω και περα οχι μονο καλυτερη μασκα, πανοπλια θα βαλω!
Να σαι καλα Τριανταφυλλε για ολες τις πληροφοριες  :)

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 14, 2012, 10:53:21 μμ »
.................ευλογητος  συ κυριε διδαξονμαι τα δικαιωματα σου

Σε φαντάζομαι στο δεξί αναλόγιο, ντυμένο με τη στολή του ψάλτη να κρατάς το ίσο!!! ;D ;D

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 15, 2012, 05:31:40 μμ »
Φιλε μην το γελας καθολου....μου εχουν πει οτι τοχω το θεμα.Τωρα για στολη δεν ξερω, το σιγουρο ειναι οτι θα δωσω εναν τρεντυ τονο εκει μεσα.Χα χα χα

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 17, 2012, 02:04:49 πμ »
Αν και οι περισσότεροι από εμάς δεν ασχολούνται με βιομηχανικά προϊόντα ξύλου, θα αναφέρω λίγα πράγματα και γι’ αυτά ώστε να ολοκληρωθεί το κομμάτι αυτό αλλά και για να γνωρίσουμε έναν από τους άγνωστους κινδύνους που ελλοχεύουν στα σύγχρονα σπίτια όπου η χρήση ινοσανίδων και μοριοσανίδων έχει γίνει πλέον εκτός από μόδα και απαραίτητη.

Οι ερεθιστικοί ατμοί των προϊόντων ξύλου

Τα τελευταία χρόνια σε αρκετές χώρες του κόσμου με προηγμένη τεχνολογία ξύλου, κινήθηκε ενδιαφέρον για τις βλαβερές επιδράσεις που μπορεί να έχουν στην ανθρώπινη υγεία και στην καθαριότητα του αέρα, οι ατμοί φορμαλδεΰδης, που δεν εκλύονται ασφαλώς από το αυτούσιο ξύλο, αλλά από βιομηχανικά προϊόντα αυτού, κυρίως τις μοριοσανίδες, αλλά και το κόντρα-πλακέ και τις ινοσανίδες.

Τα αίτια της έκλυσης ατμών οφείλονται στις συγκολλητικές ουσίες που χρησιμοποιούνται για την κατασκευή των μοριοπλακών, ινοπλακών, κόντρα πλακέ κ.λπ. στις βιομηχανίες ξύλου. Από τις ουσίες αυτές μεγαλύτερη χρήση έχει η ουρία-φορμαλδεΰδη που είναι μια φθηνή, συνθετική, θερμοσκληρυνόμενη ρητίνη που πρωτοεμφανίστηκε στην αγορά το 1931. Οι ρητίνες όμως, που δημιουργούνται από τη συμπύκνωση της φορμαλδεΰδης με ουρία, φαινόλη, μελαμίνη ή άλλα συνθετικά περιέχουν ένα ποσοστό «ελεύθερης» φορμαλδεΰδης. Όταν οι ρητίνες αυτές αναμιγνύονται με νερό για να χρησιμοποιηθούν, υπό τη μορφή υδατικού διαλύματος, για την κατασκευή μοριοπλακών, υφίστανται κατά ένα ποσοστό υδρόλυση με αποτέλεσμα την έκλυση της «ελεύθερης» αλλά και άλλων ποσοτήτων φορμαλδεΰδης στην ατμόσφαιρα. Αξίζει να σημειωθεί ότι η φορμαλδεΰδη είναι η μοναδική αέρια αλδεΰδη στη θερμοκρασία δωματίου.

Βλαπτικές επιδράσεις:
Η βαθμιαία αλλά συνεχής έκλυση μικρών ποσών φορμαλδεΰδης έχει γίνει ένα σοβαρό μειονέκτημα για την ευρύτερη διάδοση και χρήση των μοριοπλακών. Σε κλειστά ή κακώς αεριζόμενα μέρη, όπως π.χ. συρτάρια, ντουλάπες, τουαλέτες, λυόμενα σπίτια, νεοκατασκευασμένα έπιπλα κ.ά., η οσμή της φορμαλδεΰδης μπορεί να είναι τόσο δυνατή ώστε να μην είναι ανεκτή από τους ανθρώπους.

Το «τσούξιμο» στα μάτια, ο ερεθισμός του βλεννογόνου της μύτης και ολόκληρου του αναπνευστικού συστήματος, είναι τα πρώτα συμπτώματα που αισθάνεται κανείς σε τέτοιο περιβάλλον. Μπροστά σ' αυτόν τον κίνδυνο η Ε.Ε. καθώς και οι Η.Π.Α, έχουν θεσπίσει με νόμο ανώτατα επιτρεπόμενα όρια συγκέντρωσης ελεύθερης φορμαλδεΰδης στον αέρα κατοικημένων χώρων.

Οι παράγοντες που επηρεάζουν την έκλυση φορμαλδεΰδης από τα βιομηχανικά προϊόντα του ξύλου βρέθηκε πειραματικά ότι είναι:
α) Η θερμοκρασία καθώς όταν αυξάνεται η ποσότητα της φορμαλδεΰδης που εκλύεται, αυξάνεται λογαριθμικά.
β) Η υγρασία: Η αύξηση είναι αναλογική.
γ) Η περιεκτικότητα της πλάκας σε ρητίνη.
δ) Η χημική σύσταση της ρητίνης.
ε) Η αναλογία γραμμομορίων μεταξύ φορμαλδεΰδης και ουρίας.
στ) Η φόρτιση και η ταχύτητα εξαερισμού του δωματίου. Όσο μεγαλύτερη είναι η ταχύτητα εξαερισμού και όσο μικρότερη η φόρτιση του δωματίου, τόσο μικρότερη είναι η συγκέντρωση φορμαλδεΰδης στον αέρα.
ζ) Η διάρκεια αποθηκεύσεως της μοριοπλάκας: Όσο μεγαλύτερος είναι ο χρόνος αποθήκευσης της μοριοπλάκας τόσο ακίνδυνη γίνεται, γιατί έχει ήδη χάσει το μεγαλύτερο μέρος της εκλυόμενης φορμαλδεΰδης.
η) Το περιβάλλον και το κλίμα στο οποίο θα χρησιμοποιηθούν τελικά οι μοριοπλάκες.
θ) Ακόμα το σχήμα και το μέγεθος (γεωμετρία) των τεμαχιδίων από τα οποία αποτελείται η μοριοπλάκα παίζουν σημαντικό ρόλο γιατί επηρεάζουν το πορώδες της μοριοπλάκας.

Σαν γενικές συμβουλές, που πηγάζουν απ' όσα αναφέραμε παραπάνω, για την αποφυγή της δυσάρεστης οσμής της φορμαλδεΰδης και των βλαβερών συνεπειών για την υγεία που μπορεί να έχει, θα μπορούσαμε να πούμε ότι επιβάλλεται:

α) Καλός εξαερισμός των χώρων που έχουν τέτοια προϊόντα για μερικές μέρες πριν την κατοίκηση τους.
β) Χρησιμοποίηση μοριοπλακών καλής ποιότητας, που δεν έχουν σαν συγκολλητική ουσία την ουρία-φορμαλδεΰδη, αλλά άλλες συνθετικές ρητίνες (φαινόλη - φορμαλδεΰδη κ.ά.)
γ) Μεσολάβηση χρονικού διαστήματος μερικών μηνών μεταξύ παραγωγής και διαθέσεως των μοριοπλακών.
δ) Αποφυγή χρησιμοποίησης τέτοιων προϊόντων του ξύλου σε εξαιρετικά υγρούς και θερμούς χώρους.

Μετά απ' αυτή τη "μη αρεστή αλλά αναγκαία παράκαμψη" ;D ;D,  το θέμα συνεχίζεται κανονικώς με τα ελαττώματα του ξύλου.

Sforzando

• Hero Member
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 18, 2012, 11:24:21 πμ »
Παιδιά οι απλές άσπρες μάσκες, ειδικά κάποιες φτηνές που κυκλοφορούν στο εμπόριο ,δεν προσφέρουν ιδιαίτερη προστασία,καλύτερα να προμηθευόμαστε ποιοτικές μάσκες και ειδικά οι απλές άσπρες, είναι εντελώς ακατάλληλες για προστασία από αναθυμιάσεις βερνικιών και βαφών.

Τριαντάφυλλε το θέμα που άνοιξες είναι ίσως το σημαντικότερο για την υγεία μας και δυστυχώς οι περισσότεροι που ασχολούνται με οποιονδήποτε τρόπο με την κατεργασία του ξύλου ,δεν δίνουν σημασία στα μέσα προστασίας,η πρόληψη είναι καλύτερη από οποιαδήποτε θεραπεία.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 18, 2012, 03:45:03 μμ »
ΕΓΩ ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΩΣΤΟΦΟΒΙΚΟΣ. ΕΤΡΙΨΑ ΠΡΟΧΤΕΣ ΔΟΚΟΥΣ ΑΠΟ ΕΓΧΩΡΙΑ ΞΥΛΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΤΡΟΧΟ, ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥΧΛΑ ΜΕΡΙΚΑ ΕΠΑΝΩ. ΕΤΡΙΒΑ 2 ΕΓΩ ........ΚΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ 2 ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΑΖΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΕΥΚΟΛΙΑ.ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΤΡΙΨΑΜΕ ΑΠΟ 6 ΔΟΚΟΥΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ. ΜΕ ΓΥΑΛΙΑ ( ΜΑΣΚΑ MOTO-CROSS) ΚΑΙ ΜΑΣΚΑ ΑΠΛΗ. ΤΩΡΑ ΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.....................Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 18, 2012, 10:14:05 μμ »
Φίλοι μου,
ξέρω ότι η χρήση μάσκας ειδικώς το καλοκαίρι είναι ανυπόφορη αλλά όλα συνηθίζονται. Επειδή δουλεύω και πολύ MDF με φρέζα (ρούτερ), η σκόνη είναι σύννεφο στο εργαστήριό μου. Οι απλές άσπρες μάσκες κατακράτησης σκόνης δεν μου πρόσφεραν καθόλου προστασία. Έψαξα και βρήκα κάποιες με προδιαγραφές FFP2 (τις προανέφερα) με ενσωματωμένο φίλτρο εξαγωγής εκπνεόμενου άερα που περιορίζει πολύ το βρέξιμο της μάσκας από την υγρασία της αναπνοής.

Και επειδή η έκλυση φορμαλδεΰδης λόγω της σκόνης του MDF είναι πολύ μεγάλη, έχω μονίμως σε λειτουργία εξαεριστήρα (ανάβει με τον ίδιο διακόπτη που ανάβω τα φώτα) που στην ανοιχτή πόρτα του εργαστηρίου σβήνει κερί.

Επειδή πολλά υποτιθέμενα "ασφαλή" υλικά αποδείχτηκαν μετά από δεκαετίες χρήσης ιδιαιτέρως τοξικά (π.χ. αμίαντος) είναι καλό όταν δεν ξέρουμε ένα υλικό να παίρνουμε έστω λογικά, απλά μέτρα προφύλαξης της υγείας μας.

Κοῦρος

• Hero Member
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 27, 2012, 12:50:53 πμ »
Συνεχίζουμε μετά από μια μεγαλούτσικη διακοπή με τα Ελαττώματα του Ξύλου.

Όπως ήδη γνωρίζουμε το δέντρο είναι ένας ζωντανός οργανισμός που προσαρμόζεται στις συνθήκες περιβάλλοντος (κλιματολογικές, καιρικές, διατροφικές, κλίσεις εδάφους κ.λπ.). Για το λόγο αυτό πολλές φορές η διατομή του κορμού δεν είναι κυκλική, αλλά παρουσιάζει δυσμορφίες, όπως της έλλειψης, του αυγού, του ακανόνιστου αστεριού κ.λπ. και οφείλεται κυρίως στην επίδραση των ανέμων αλλά και στην περιστροφή της γης, στον ήλιο κ.λπ.

Οι παραπάνω δυσμορφίες του δένδρου δε σημαίνει ότι αχρηστεύουν το ξύλο του, αυξάνουν όμως το ποσοστό φθοράς στην κατεργασία του και έχουν δυσμενείς επιδράσεις στις ιδιότητες του. Ιδιαίτερα επηρεάζεται η μηχανική αντοχή του και ενισχύεται η τάση του ξύλου να στραβώνει, γιατί προκαλούν και αποκλίσεις από την ευθυϊνία του ξύλου.

Ακολούθως παρουσιάζονται αρκετά αναλυτικώς τα σοβαρότερα ελαττώματα του ξύλου που είναι η στρεψοΐνια, η έκκεντρη καρδιά, οι ραγαδώσεις, οι λούποι και οι φύτρες, οι ρητινοθύλακες, οι ρόζοι, η εντεριώνη (ψίχα) και διάφορες αλλοιώσεις.

Στρεψοΐνια (Στριμμένα και στριφνά νερά)
Πολλές φορές ο κορμός του δένδρου στρέφεται ελικοειδώς και δίνει την εντύπωση σχοινιού. Τα αίτια της στρεψοΐνιας δεν είναι απολύτως γνωστά και συνήθως αποδίδονται στους ανέμους και στην κίνηση τού ήλιου. Η συστροφή αυτή εμφανίζεται έντονα στα ηλιόδενδρα (δέντρα ανοικτών χώρων), ενώ αντίθετα στο έλατο και το πεύκο εμφανίζεται μόνον όταν οι κλιματολογικές συνθήκες και το έδαφος δεν είναι ομαλές.

Αποτέλεσμα αυτού είναι σε μία σανίδα από στρεψόινο ξύλο, οι ίνες στο μισό πλάτος να έχουν κοπεί ενώ κατευθύνονται προς την επιφάνειά της και στο άλλο μισό να βυθίζονται μέσα στο ξύλο. Έτσι έχουμε στη μισή σανίδα αντίθετα νερά απ’ ότι έχει η άλλη μισή.

Οι αποκλίσεις από την ευθυΐνια που περιγράψαμε υπολογίζονται με τρεις τρόπους:
Με τη γωνία που σχηματίζεται ανάμεσα στην κατεύθυνση των ινών και στον άξονα του κορμού, με τη σχέση ανάμεσα στη μονάδα απόκλισης, (1 εκ.) από τον άξονα και το μήκος στο οποίο αναφέρεται (π.χ. 1 προς 12), και με το μήκος στο οποίο συμπληρώνεται, μία ολόκληρη στροφή.
Σύμφωνα με τις γερμανικές προδιαγραφές ένας κορμός είναι τεχνικώς άχρηστος όταν σε μήκος το πολύ 10 μέτρων έχουμε μια πλήρη στροφή των νερών.

Άλλο σοβαρό ελάττωμα της στρεψοΐνιας, είναι ότι όταν ξεραθούν τα ξύλα στρεβλώνονται (πετσικάρουν) και είναι μία απ’ τις κύριες αιτίες στρέβλωσης. Το πετσικάρισμα καταστρέφει κάθε ξυλουργική εργασία. Στο ξυλεμπόριο της πριστής ξυλείας και αναλόγως με την ποιότητά της, γίνεται ανεκτή μία ανοχή στη στρεψοΐνια από 0-5%. Το πετσικάρισμα αυτό δεν διορθώνεται με κανένα τρόπο, γι’ αυτό απαγορεύεται να χρησιμοποιούνται ξύλα με στριμμένα νερά, για την κατασκευή παραθύρων, θυρών και γενικά στοιχείων που δεν μπορούν να λειτουργήσουν λόγω του στραβώματος αυτού.

Απεναντίας, ζητούνται ξύλα με στριμμένα νερά, προκειμένου να κατασκευασθούν καπλαμάδες επίπλων, γιατί δημιουργούν ωραία σχήματα στην επιφάνειά τους. Τα στριμμένα νερά, δεν αποτελούν ελάττωμα όταν εμφανίζονται σε κορμούς που προορίζονται για στρογγύλη ή πελεκητή ξυλεία.

Στριφνά νερά έχουμε σ’ ένα ξύλο, όταν οι ίνες του πηγαίνουν προς τα εδώ και προς τα εκεί, χωρίς καμία τάξη. Και τα στριφνά ξύλα δεν είναι κατάλληλα για οικοδομικές εργασίες, γιατί δεν έχουν καλές μηχανικές αντοχές. Στην επιπλοποιία, όμως, τα στριφνά ξύλα μπορούν να χρησιμοποιηθούν, γιατί τα νερά τους, με το σχίσιμο, αποκτούν, ωραία διακοσμητικά σχήματα.
Στριφνά νερά συναντούμε στα τροπικά ξύλα και οφείλονται συνήθως στη συχνή αλλαγή της διεύθυνσης των τροπικών ανέμων. Τέτοια ξύλα έχουν μεγάλη αξία στην επιπλοποιία. Τα στριφνά νερά δεν στρώνονται με την πλάνη, αλλά παστρεύονται με το ροκάνι και με την ξύστρα.
 [ Invalid Attachment ]

(Φίλοι κιθαροποιοί μάλλον σας τρέχουν τα σάλια για κανα bookmatched καπάκι από τέτοιο κορμό  ;D ;D ;D ;D)

Μπορεί, όμως, από έναν κορμό που έχει τα νερά του σε ευθεία να προκύψει πριστή ξυλεία με λοξά νερά (το γνωστό μας runout που το συζητήσαμε και εδώ), αν η κατεργασία του ξύλου δεν γίνει σωστά από τον άνθρωπο. Αυτό συμβαίνει όταν οι τομές δεν γίνονται παράλληλες προς τις ίνες. Το σφάλμα αυτό ονομάζεται λοξοΐνια και διακρίνεται καλύτερα στις ακτινικές επιφάνειες. Η λοξοΐνια επιδρά στις ιδιότητες του ξύλου, όπως και η στρεψοΐνια.

Συνεχίζεται με τα υπόλοιπα ελαττώματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2012, 09:23:24 μμ από Κούρος »