Αποστολέας Θέμα: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα  (Αναγνώστηκε 7075 φορές)

ΚαΠα

• Hero Member
Απ: Πρώτο όργανο: Το μπουζούκι του κιθαρίστα
« Απάντηση #75 στις: Ιούλιος 05, 2018, 10:21:46 πμ »
Να πω την αλήθεια, λόγω διαφόρων απασχολήσεων δεν είχα παρακολουθήσει το θέμα. Έκατσα και το διάβασα από την αρχή. Εκπληκτική δουλειά και ακόμα καλύτερη παρουσίαση.

Το μπράβο σίγουρα είναι λίγο! Καλή συνέχεια!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #76 στις: Ιούλιος 05, 2018, 02:29:48 μμ »
.... αν προοριζεται για μπουζουκι και οχι για τετραχορδο.

αααααα... ένα δάκρυ μούφυγε, ομολογώ

κι εμενα.................................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Παπαβλαχόπουλος Γιάννης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: το κοπάνημα
« Απάντηση #77 στις: Ιούλιος 05, 2018, 02:59:07 μμ »
Αν και διαφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που πας να κολλήσεις το μανίκι, κατά τα άλλα πολύ καλή δουλειά, μπράβο!!!! Μπορείς να ανεβάσεις κανα 2 φώτο από το καλούπι και να μας πεις τις διαστάσεις του?

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #78 στις: Ιούλιος 05, 2018, 03:30:03 μμ »
Δεν γνωρίζω βέβαια αν από την αρχή είχες κατά νου να κάνεις έτσι τη σύνδεση του μάνικου με το σκάφος .

Αγαπητέ Ιωσήφ,
Την τρύπα την έκανα μονο για να καταφέρω να "πιάσω" κάπως σταθερά το σκάφος ώστε να κάνω το αυλάκι με το ρούτερ στη συνέχεια. Δεν σκέφτηκα οτι θα τη χρησιμοποιούσα για τη σύνδεση με το μάνικο.
.....
Σκοπεύω να κάνω κλασσικό μόρσο σε σχήμα χελιδονοουράς.

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #79 στις: Ιούλιος 05, 2018, 03:41:27 μμ »
Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο, αλλά τον τελευταίο καιρό είμαι ντεφορμε!

Stergios_craftopia

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #80 στις: Ιούλιος 05, 2018, 04:04:51 μμ »
Γιώργο Κατσίγιαννη, john 2004, ΚαΠα και Παπαβλαχόπουλε Γιάννη σας ευχαριστώ θερμά για την ενθάρρυνση και τις ευχές!!!

Οφείλω να ξεκαθαρίσω τα εξής:

Το όργανο είναι μπουζούκι κι όχι κάτι άλλο –ολ κλίαρ-

Οι συχνότητες που έδωσα είναι απ' ότι φαίνεται αναξιόπιστες. Μάλιστα επικοινώνησε χθες και ο Στέλιος με μήνυμα χωρίς καθόλου πλάκες λέγοντάς μου τα ίδια λίγο-πολύ και κατάλαβα αμέσως ότι τα πράγματα είναι σοβαρά! Η μέθοδος με την εφαρμογή-κουρδιστήρι που μέτρησα είναι προφανώς ανεπαρκής. Mea culpa.

Το καλούπι είναι εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=3165.45

Για την τρύπα στον τάκο: Μάνο σ' ευχαριστώ για τις παραθέσεις με τη διευκρίνιση για το μόρσο (που το φοβάμαι και δεν έχω ακόμα αποφασίσει πώς ακριβώς θα γίνει). Χοντρικά λέω να βάλω το σκάφος μπρούμυτα στον πάγκο δισκοπρίονου για να αδειάσω τα πολλά και μετά πάλι μπρούμυτα στον πάγκο με το ρούτερ με κοπτικό-χελιδονοουρά. Γιά να δούμε. Αν έχετε καμιά καλύτερη ιδέα καλώς να ορίσετε…

Για την ώρα ίσως κερδίσω ακόμη λίγο χρόνο με την κατασκευή radius dish (πως το λέμε αυτό στα Ελληνικά?)

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
« Απάντηση #81 στις: Ιούλιος 08, 2018, 10:34:25 μμ »
Στέργιο εδώ και ώρα κοιτώ της φωτογραφίες σου, αν από την πρώτη κατασκευή έχεις τόσο τέλεια αποτελέσματα τότε φαντάσου τι θα δούμε στο προσεχές διάστημα.
Εγώ προσωπικά μένω έκπληκτος μπράβο σου συγχαρητήρια

Στάλθηκε από το MI MAX 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Stergios_craftopia

• Full Member
« Απάντηση #82 στις: Ιούλιος 08, 2018, 11:47:31 μμ »
Γειά σου Κώστα, σ ’ευχαριστώ! Όσο μου χαϊδεύετε τ’ αυτιά τόσο κι εγώ φορτσάρω. {celebrate018}
…………………………………………………………………………………..
Η κατασκευή του radius dish θα καθυστερήσει λίγο για ...ε τεχνικούς λόγους.
.......................................................................

Στο μεταξύ προετοίμασα και κόλλησα τα δύο κομμάτια του καπακιού που είναι έλατο από τις Άλπεις.

Έκανα το πλάνισμα των δύο κομματιών σε τάβλα πλανίσματος (shooting board) όπως κάνουν λίγο πολύ οι περισσότεροι. Φρόντισα να έρχονται οι ακμές τους σε απόλυτη επαφή μετά το πλάνισμα κάνοντας έλεγχο κόντρα στο φως.

Την κόλληση την έκανα όπως ο Pablo Requena εδώ https://www.youtube.com/watch?v=F4X6Ezi8UW8.
Αυτή τη μέθοδο πρεσαρίσματος με τεντωμένη χαρτοταινία είχα δει να την κάνει έμπειρος μαραγκός πριν δεκαετίες. Μόλις είδα το βίντεο πείστηκα αμέσως. Είναι μέθοδος γρήγορη, αποτελεσματική και δε χρειάζονται επιπλέον jigs. Είναι εντυπωσιακό πόσο μεγάλη δύναμη αναπτύσσεται από πολλά τεντωμένα κομμάτια χαρτοταινίας που συνεργάζονται και τραβάνε όλα μαζί. Εν τη ενώσει η δύναμις! Και η κοινή χαρτοταινία κάνει, απλά χρειάζεται να τεντωθεί στο όριό της -λίγο πριν σχιστεί- καθώς και να μπουν πολλά κομμάτια.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 09, 2018, 12:33:57 πμ από Stergios_craftopia »

Stergios_craftopia

• Full Member
« Απάντηση #83 στις: Ιούλιος 11, 2018, 07:01:59 μμ »
Αποφάσισα λοιπόν να φτιάξω ένα radius-dish. Δηλαδή ένα κοίλο δίσκο με επιφάνεια που αποτελεί μέρος επιφάνειας σφαίρας και κολλιέται πάνω της γυαλόχαρτο. Όλοι οι τρόποι που είδα να κυκλοφορούν στο διαδίκτυο περιγράφουν πώς να "σκάψεις" τη σφαιρική κοιλότητα. Εγώ πάλι θέλησα να καινοτομήσω (χα-χα) και φαντάστηκα ότι θα μου ήταν πιο βολικό να "χτίσω" την κοιλότητα. Και αυτό επιχείρησα να κάνω…

ΑΛΛΑ… η κατασκευή δεν προέκυψε όπως προέβλεψα και θρασύτατα κάθισα κι έγραψα ΠΡΙΝ να κάνω τη δουλειά! Εκθέτω στη δημόσια χλεύη αυτή την αρχική περιγραφή προς παραδειγματισμό καθώς κι ένα ενδεικτικό κολάζ από φωτογραφίες.
……………………………………………………………………………….
Τα υλικά:
•   Mια στρόγγυλη αξιόπιστα επίπεδη τάβλα διαμέτρου 60cm (χρησιμοποίησα και εδώ την αγαπημένη μου ανακυκλωμένη τάβλα γραφείου)
•   Ένα λεπτό και εύκαμπτο στρόγγυλο φύλο χαρτομελαμίνης της ίδιας διαμέτρου
•   Λεπτό πηχάκι με κατάλληλη διατομή που κουρμπαρίστηκε εύκολα με λιγο ζέσταμα και κολλήθηκε περιμετρικά στο χείλος της τάβλας. Το ύψος από το πηχάκι καθορίζει και την ακτίνα καμπυλότητας (radius). Επιδιώκοντας ρηχή καμπυλότητα επιλέχθηκε πηχάκι 3,5 χιλιοστών, ύψος που αντιστοιχεί χοντρικά σε ακτίνα αισθητά μεγαλύτερη από 15 μέτρα. (15μ ≈ 50 πόδια είναι το μάξιμουμ που βρήκα εκεί έξω στο εμπόριο).
•   Γύψος καλλιτεχνίας που χύθηκε κάπως αραιός στο ρηχό καλούπι όπως αυτό προέκυψε. Καπακώνουμε μετά με τη χαρτομελαμίνη. Πάνω στη χαρτομελαμίνη προβλέπεται να κολληθεί το γυαλόχαρτο.
•   Ένα βαρίδιο, σημειακό όσο γίνεται, μπήκε στο κέντρο. Με ελαφρά χτυπηματάκια εδώ κι εκεί (δόνηση) εξασφαλίζουμε ότι ο γύψος γέμισε λιγο-πολύ όλα τα κενά. Αν δε γεμίσουν όλα-όλα δε χάθηκε ο κόσμος.
Αφήνουμε το πόνημα στην ησυχία του όσο χρειαστεί, ο γύψος δε θα χάσει την υγρασία του εύκολα.
Σα συνταγή για πίτσα είναι!

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 11, 2018, 08:01:11 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_craftopia

• Full Member
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 11, 2018, 07:04:07 μμ »
Από το ευχολόγιο πίσω στην πραγματικότητα τώρα:

Ο γύψος αρνήθηκε να προσαρμοστεί στο μοντέλο της θεωρίας μου για την τέλεια γυψο-κοινωνία και η χαρτομελαμίνη επαναστάτησε κι αυτή και φούσκωσε από την υγρασία. Έτσι αναγκάστηκα να εξορίσω τη χαρτομελαμίνη και να υποτάξω το γύψο με αυστηρότητα ξύνοντάς τον όσο ήταν ακόμα σχετικά νωπός και βέβαια να στοκάρω τα κενά του και να περιμένω να "τραβήξει" και μετά προσεκτικά να τον γυαλοχαρτάρω με καμπυλωμένο τάκο μετρώντας κάθε τόσο με τη ρίγα και μετά να τον περάσω με αστάρι ώστε ν' αποκτήσει επιφάνεια κατάλληλη για να κολλήσει επάνω το γυαλόχαρτο… -Συγχαρητήρια σε όποιον άντεξε να διαβάσει μέχρι εδώ!
...................................................................

Εντάξει λοιπόν, επιτέλους λευκός καπνός. Habemus radius-dish! Αλλά με τι κόστος σε χρόνο, εκνευρισμό και μπουρδελοποίηση εργαστηρίου! Καινοτομία δεν ήθελα?

Κόλλησα γυαλόχαρτο Ρ80 σε ρολό, δεν είχα αυτοκόλλητο. Το κόλλησα με φτηνή ξυλόκολλα ταχείας πήξης. Για πρεσάρισμα εφαρμόστηκε η μέθοδος … Μανχάταν! Η «πτώση» στο κέντρο είναι πράγματι όσο το πηχάκι με το οποίο χτίστηκε η ανύψωση στην περίμετρο, δηλαδή 3,5 χιλιοστά. Διατήρησα τη θέση του κέντρου του κύκλου για το ενδεχόμενο να του βάλω αργότερα μηχανική περιστροφή.

H ακρίβεια της σφαιρικής επιφάνειας θα έπαιρνε την έγκριση της επιτροπής Μέτρων και Σταθμών? Μόνο με βύσμα υποθέτω. Βύσμα δεν έχω αλλά όπως φαίνεται η δουλειά μου θα γίνει.

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 11, 2018, 08:16:55 μμ »
Καμμία χλεύη ...  Ικανός "χτίστης" !

Ολα θα πάνε   , θα τα κάνεις να πάνε,   καλά .  Τι λέω καλά ...  Από καλά έως άριστα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μήτσος

• Sr. Member
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 11, 2018, 08:56:40 μμ »
Στέργιε δηλώνω και εγώ εντυπωσιασμένος από τη δουλειά σου γενικότερα..........

Πασχάλης

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 12, 2018, 09:32:48 πμ »
 Στέργιο, και σκαρπέλο και μυστρί αλλά και πένα βλέπω τα χειρίζεσαι με μαεστρία. Τα συγχαρητήρια και από μένα.

Καλή συνέχεια.
Πασχάλης
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο πραγματικά έξυπνος, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Stergios_craftopia

• Full Member
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 15, 2018, 11:16:08 πμ »
Ιωσήφ, σ' ευχαριστώ θερμά για τη συνεχή σου υποστήριξη!
Μήτσο και Πασχάλη, σας ευχαριστώ για τα τόσο ενθαρρυντικά σας σχόλια!

Με την ευκαιρία, άλλο ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΣΑΣ ΟΛΟΥΣ τους προλαλήσαντες που με τα τόσο θρεπτικά σας σχόλια ταΐζετε αυτή την ενεργοβόρα παρουσίαση!
………………………………………………………………………
Καθώς πλησιάζει το κόλλημα του καπακιού στο σκάφος, ασχολήθηκα με το lining (πατούρα ή παράδουγα) που είναι και η τελευταία ευκαιρία καθυστέρησης πριν το μόρσο.
Οι επιλογές που μπήκαν στο τραπέζι ήταν οι εξής:

•   Πηχάκι εμπορίου από κέδρο Ονδούρας είτε συνεχές είτε με πριονιές (kerfed) 
•   Δοκαράκια παραγωγής του οίκου μας από καλό καμαρόξυλο έλατου
•   Ή και καθόλου παράδουγα όπως είδα στη συμπαθή πτυχιακή εργασία του Αθανάσιου Ζήκα "Περί Κατασκευής του Τρίχορδου Μπουζουκιού" http://apothetirio.teiep.gr/xmlui/bitstream/handle/123456789/5955/322.pdf?sequence=1 ότι "Στην κατασκευαστική σκέψη του Φρονιμόπουλου (2014) παραλείπονται τελείως και οι αυλακιές για τα καμάρια γίνονται κατευθείαν στο ξύλο του σκάφους".

Στο πρώτο όργανο δε χρειάζεται επί πλέον ρίσκο (παρ' όλο που με ερεθίζει) και φαίνεται φρόνιμο να μπει πατούρα, όσο γίνεται έστω κομψή. Θα έχω ωστόσο το νου μου να την παραλείψω εντελώς στις μελλοντικές κατασκευές όπως συνιστά ο Πρύτανης.

Μετά από δοκιμές και περισυλλογή, η εθνοσυνέλευση επέλεξε υψίκορμα δοκαράκια μινιόν από καμαρόξυλο έλατου επειδή συγγενεύει στενά με το καπάκι και θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν φυσική του συνέχεια, με ενδεχόμενη θετική επίδραση στον ήχο. Οι διαστάσεις τους προσδιορίστηκαν με το μάτι «τόσο-μου φαίνεται-καλό» και προέκυψαν να είναι 3,2Χ14mm. Τα κουρμπάρισα προσεκτικά και τους έκανα  από κάτω πριονιές για να τα διευκολύνω να πάρουν την καμπύλη και να εφαρμόσουν πιο καλά στα χείλη του σκάφους. Τα ύγρανα και τα άφησα να στεγνώσουν χαλαρά πρεσαρισμένα στη θέση τους. Την άλλη μέρα το πειθήνια διαμορφωμένο πλέον σχήμα τους μου προκάλεσε χαμόγελα ευχαρίστησης. Και οι πριονιές είχαν κλείσει.
Μετά την απροβλημάτιστη κόλλησή τους, ένα γυαλοχάρτισμα του σκάφους μπρούμυτα διασφάλισε ότι τα χείλη, η πατούρα και ο τάκος είναι συνεπίπεδα.

Αναφέρω εδώ ότι ξαναέκανα tapping στο σκάφος με την εφαρμογή-κουρδιστήρι στο κινητό. Η μέθοδος δεν είναι όπως είπαμε αξιόπιστη σε απόλυτα νούμερα, εκτιμώ όμως ότι μπορούμε κάπως να εμπιστευτούμε τις ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ των τιμών που δίνει. Μετά την τοποθέτηση της πατούρας λοιπόν η ιδιοσυχνότητα του σκάφους φαίνεται να ανέβηκε σχεδόν κατά 50%. Αν προσπαθούσα να περιγράψω τον ήχο με λόγια, θα έλεγα ότι πριν την πατούρα το σκάφος ηχούσε σαν μικρό τύμπανο tom και μετά την πατούρα σαν τύμπανο snare (χωρίς τη σούστα). Επίσης η αίσθηση στιβαρότητας και ακαμψίας του σκάφους βελτιώθηκε εντυπωσιακά. Πιέζοντας με τα χέρια τους δυο τάκους -σαν να προσπαθώ να τους πλησιάσω- νοιώθω μια  πειστική ακαμψία ενώ πριν την πατούρα υπήρχε κάποια μικρή ελαστικότητα. Μια τόσο «μικρή» επέμβαση λοιπόν προκάλεσε σοβαρές αλλαγές. Το συνηθισμένο πάρε-δώσε στην οργανοποιία…

Και κάτι ακόμα: Οι ακουστικές ιδιότητες της κόλλας hide glue εκθειάζονται εδώ και αιώνες από όλους τους γνώστες. Όταν αυτή στεγνώσει, δίνει μια επιφάνεια «τραγανή» και σκληρή. Φανταστείτε κάτι σαν σούπερ καραμέλα! Μετά από τα γυαλόχαρτα λοιπόν θεώρησα καλό να «βάψω» με hide glue την επιφάνεια ωμού ξύλου που είχε απομείνει εσωτερικά ελπίζοντας να κάνω το όργανο όσο γίνεται απρόσβλητο στις αλλαγές της υγρασίας αλλά και ενδεχομένως πιο ομοιογενές στις αντανακλάσεις του ήχου στο εσωτερικό του ηχείου.

Stergios_craftopia

• Full Member
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 15, 2018, 11:17:13 πμ »
Για άλλη μια φορά αναρωτιέμαι μήπως επεκτείνομαι πολύ στις λεπτομέρειες αλλά πάλι σκέφτομαι ότι για έναν αρχάριο όπως εγώ η terra incognita είναι αχανής. Πράγματα που σε άλλους είναι ίσως γνωστά και προφανή, στο νεοφώτιστο είναι ζητούμενα που αποκαλύπτονται ψηλαφώντας τα ένα-ένα. Φαίνεται ότι η οργανοποιία -εκτός απ’ όλα τα άλλα- είναι και μια ατέλειωτη σειρά μικρών (?) αποφάσεων τις οποίες ο κατασκευαστής βασανίζεται να αναλύσει σύμφωνα με όσα ξέρει και μπορεί και καλείται στη συνέχεια να ευστοχήσει.

Μοιράζομαι λοιπόν αυτό το σαφάρι για ψύλλους στ’ άχυρα ελπίζοντας ότι κάποιος πρωτάρης σαν και μένα όλο και κάτι θα βρει να «κλέψει» καθώς οικοδομεί τη δική του κατασκευαστική προσέγγιση καθώς και ενδεχομένως να αποφύγει ανεπιθύμητες περιπέτειες.