Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19431 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 20, 2020, 08:21:43 μμ »
ναι ρε νικολα, πως πετιεσαι ετσι...
ουτε ο γατος απο το αβαταρ σου να ησουνα....  :cheesy2:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 22, 2020, 10:12:09 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Μικρή συνέχεια : Κόλλησα τά μικρά τακάκια ( kerfings ) στά πλαϊνά στήν πλευρά τῆς πλάτης , καθώς καί 8 λεπτά "καδρονάκια" πού νά πιάνουν ὅλο τό πλάτος τῶν πλαϊνῶν ἀπ' τή μέσα μεριά τους . Μετά ἔτριψα μέ τόν τάκο πάλι γιά νά ἔρθουν " πρόσωπο "

 


 


 


 


Τώρα , ποιά εἶναι ἡ σειρά ; Βγάζω τά πλαϊνά ἀπ' τό καλούπι , τά γυρίζω ἀπ' τήν ἄλλη ( τήν μεριά τοῦ καπακιοῦ ) , τρίβω ἐλαφρά σέ ἴσιο τάκο , ξαναβάζω τά πλαϊνά στό καλούπι , τρίβω πρόχειρα μέ τόν τάκο γιά τήν καμπύλωση , κολλάω τά τακάκια ( kerfings ) , καί ξανατρίβω μέ τόν τάκο γιά τελειωτική μορφή ;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 22, 2020, 10:42:22 πμ »
μη βγάζεις την κιθάρα απ' το καλούπι, αν δεν σου φτάνει το ύψος για τρίψιμο (αν τα πλαϊνά από τη μεριά που τρίβεις δεν περισσεύουν αρκετά από το καλούπι και ο τάκος που χρησιμοποιείς για τρίψιμο κοντράρει πάνω του), χαλάρωσε λίιιιγο τους σφιγκτήρες, σύρε προσεκτικά τα πλαϊνά μέσα στο καλούπι (μέχρι να σου φτάσει το ύψος που περισσεύουν από το χείλος) και ξανασφίξε.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 23, 2020, 08:52:08 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,

Ἔκανα ὅπως μέ συμβούλεψε ὁ Μάνος . Τόν τάκο πού εἶχα φτιάξει ἀπ' τήν μιά πλευρά μέ ἀκτίνα 4,5 μ. (15") καί ἀπ' τήν ἄλλη 9 μ. ( 30" ) , τήν πλευρά τῶν 9 μ. τήν μετέτρεψα ἀφήνοντας τήν καμπυλότητα στό μισό της μῆκος , ἐνῶ τό ἄλλο μισό τό ἔκοψα στήν κορδέλα ἐπίπεδο . Καί στά δύο μισά κόλλησα γυαλόχαρτο μέ ταινία διπλῆς ὄψεως . Πιό κάτω φωτογραφίες πού ὅμως δέν καλοφαίνεται ἡ καμπυλότητα :

 


Ἡ πρός τό μέρος τοῦ φακοῦ πλευρά εἶναι ἡ ἐπίπεδη :

 


Ἡ μακρυνή πλευρά εἶναι ἡ καμπύλη . Δέν διακρίνεται καλά , παρ' ὅλη τήν ἐφαρμογή τῆς ρίγας , γιατί ἡ καμπυλότητα εἶναι πολύ μικρή :

 
 

Ἀφοῦ ἐφάρμοσα τόν τάκο στήν διάταξη μέ τόν κάθετο ἄξονα , ἔτριψα γιά 5΄, τό μέν φαρδύ μέρος τῶν πλαϊνῶν ( ἀπό τήν " μέση καί κάτω ) μέ τό καμπύλο μέρος τοῦ τάκου , τό δέ στενό ( ἀπό τήν " μέση " καί πάνω ) , μέ τό ἐπίπεδο . Οἰ κινήσεις ἦταν σάν τοῦ τιμονιοῦ πού το στρίβουμε μιά δεξιά καί μιά ἀριστερά ἀπό μισό κύκλο τή φορά .
Αὐτό πού παρατήρησα εἶναι , ὅτι ἡ καμπυλότητα στήν φαρδιά καμπάνα βγῆκε " θόλος " - τμῆμα κυλίδρου , ὄχι σφαιρικός .

Ἐπειδή ἡ δεξιά πλευρά τοῦ λεπττοῦ καπακιοῦ λίγο σηκώνει :

 


χρησιμοποίησα μικρά βάρη ( ξύλινους τάκους ) γιά νά καθίση στά πλαϊνά , καί νά φανῆ ἡ καμπυλότητα πού δημιουργήθηκε :

 


Γιά τή στενή πλευρά , δέν μπορῶ νά πῶ ὅτι ἔγινε τελείως ἐπίπεδη ἐπειδή τρίφτηκε μέ τό ἐπίπεδο μέρος τοῦ τάκου . Δέν εἶχα ὅμως τό χρόνο ( σήμερα τό πρωϊ τά δούλεψα ) νά τό ἐξετάσω περισσότερο , γιατί ἔφυγα γιά τή δουλειά . Τό πολύ - πολύ νά ξανατρίψω ἐλαφρά τήν περιοχή αὐτή μέ φαρδύ ἐπίπεδο τάκο .

Συνεχίζεται........
 

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 24, 2020, 12:16:18 μμ »
Αὐτό πού παρατήρησα εἶναι , ὅτι ἡ καμπυλότητα στήν φαρδιά καμπάνα βγῆκε " θόλος " - τμῆμα κυλίδρου , ὄχι σφαιρικός .

 

Καθώς ξανασκέφθηκα τό θέμα τοῦ " θόλου " ἀπ' τήν πλευρά τοῦ καπακιοῦ , πού εἶναι τμῆμα κυλίνδρου , σήμερα τό πρωϊ , ἀφοῦ τοποθέτησα πρόχειρα τό καπάκι στά πλαϊνά ( τελευταία φωτογραφία τοῦ προηγουμένου θέματος ) , τοποθέτησα τή ρίγα , ὄρθια στήν λεπτή μακρυά της πλευρά ὥστε νά συμπέση μέ τόν κατά μῆκος ἄξονα τοῦ καπακιοῦ , καί παρατήρησα ὅτι τό καπάκι δέν " βουτάει " τήν μεριά τοῦ κάτω τάκου , ὅπως τό σκίτσο πού ἀνέβασε τελευταῖα ὁ Μάνος , εἶναι ὁλόϊσιο . Δηλαδή , ἔχουν φαγωθεῖ οἱ πλαϊνές περιοχές τῆς κάτω καμπάνας , ἀλλά καθόλου ὁ κάτω τάκος .
Τί πρέπει νά κάνω ;
 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 24, 2020, 12:38:53 μμ »
τα πλαϊνά της κάτω καμπάνας μάλλον απέχουν περισσότερο από το κέντρο περιστροφής και "φαγώνονται" πρώτα. Λογικά πρέπει να συνεχίσεις το τρίψιμο μέχρι να φτάσεις στο σημείο που θέλεις στον πίσω τάκο. Ελπίζω να το έχεις σημαδέψει σύμφωνα με τα προηγούμενα μηνύματα (αποστάσεις από καλούπι ή αρχικό σημάδεμα). Αν όχι, πρέπει να εξασφαλίσεις ότι η ρίγα στέκεται οριζόντια πάνω στον τάκο της ένωσης (κάθετη στα πλαϊνά σ' εκείνο το σημείο) και να μετρήσεις ξανά κάτω από τη ρίγα στον πίσω τάκο.

Εναλλακτικά μπορείς να βάλεις καμάρια στο καπάκι (θαρρώ δεν έχει ακόμα) και να μετρήσεις με το καπάκι τοποθετημένο με χαρτοταινίες (dry fit) αλλά πρέπει να είσαι προετοιμασμένος για (ενδεχομένως) πολλές απόπειρες, αφού για να το βάλεις θα πρέπει να σκάψεις τις υποδοχές των καμαριών, και άμα στέκεται ψηλά θα πρέπει να το βγάζεις και να σκάβεις λίγο ακόμα, και λίγο ακόμα κ.ο.κ μέχρι να "κάτσει" σωστά με τα ύψη που θες. Σ' αυτήν πάντως την περίπτωση θα είναι πιο εύκολο να στηρίξεις την ρίγα, θα πατάει κανονικά στο πάνω μέρος του καπακιού : μέχρι την τρύπα σε ευθεία και μετά το καπάκι θα "φεύγει" από τη ρίγα και θα "βουτάει" προς τον τάκο.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 24, 2020, 03:07:48 μμ »
Φίλε Μάνο καλησπέρα ,
Θά προτιμήσω νά συνεχίσω τό τρίψιμο , ὁ ἄξονας περιστροφῆς εἶναι στό μέσον τῆς " μέσης " τοῦ καλουπιοῦ - τρό τρίψιμο γίνεται σωστά καί συμμετρικά , ἀλλά ἐπειδή ὁ τάκος ἔχει εὐτυχῶς ἀρκετό τζόγο , μπορῶ καί τόν πιέζω , ἄν θέλω , ὥστε νά τρίψη περισσότερο κάποια περιοχή . Ἔτσι θά τρίψω περισσότερο στήν περιοχή τοῦ κάτω τάκου σβήνοντας ὅσο πηγαίνω πρός τά μεγαλύτερα φάρδη τῆς κάτω καμπάνας .
Καμάρια δέν ἔχει νόημα νά βάλω ἀκόμα , διότι , ὅταν θά " βουτήξη " καί ἡ περιοχή τοῦ κάτω τάκου , αὐτό θά φανῆ καί ἀπό τήν μικρή ἀπόσταση ( 5 - 6 χιλ. εἶναι καλά ; ) πού θά ἔχη τό καπάκι ἀπ' αὐτόν . Ἐξ ἄλλου , δέν ἔχω ἀκόμη κολλήσει καί τά μικρά τακάκια ( kerfings ) στά πλαϊνά ἀπ' τήν μεριά τοῦ καπακιοῦ .
Ἕνα μικρό πρόβλημα ἀντιμετωπίζω ἐπίσης , μοῦ χάλασε λίγο τό σχῆμα τοῦ σκάφους , διότι κατήργησα τούς τάκους πού πίεζαν τήν " μέση " , ἐπειδή σ' ἐκείνη τήν περιοχή ἐγκατέστησα τήν ἄξονα γιά τήν διάταξη τοῦ τριψίματος . Τώρα τούς ξαναεγκατέστησα , ἀλλά θέλει λίγο δουλίτσα γιά νά ἐπανέλθη τό σχῆμα .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #97 στις: Ιούλιος 27, 2020, 09:54:10 πμ »
καλημέρα και καλή εβδομάδα. ΣΚ δεν είχα ιντερνετ, τώρα το είδα

Καμάρια δέν ἔχει νόημα νά βάλω ἀκόμα , διότι , ὅταν θά " βουτήξη " καί ἡ περιοχή τοῦ κάτω τάκου , αὐτό θά φανῆ καί ἀπό τήν μικρή ἀπόσταση ( 5 - 6 χιλ. εἶναι καλά ; ) πού θά ἔχη τό καπάκι ἀπ' αὐτόν . Ἐξ ἄλλου , δέν ἔχω ἀκόμη κολλήσει καί τά μικρά τακάκια ( kerfings ) στά πλαϊνά ἀπ' τήν μεριά τοῦ καπακιοῦ .

εννοείς απόσταση της "ρίγας" από το καπάκι ή τον τάκο ? για καπάκι καλά μου φαίνονται. Αλλά όπως είπα καλύτερα να το μετρήσεις με τη ρίγα και αν μπορείς να βάλεις μια κλωστή στην περασιά του καβαλάρη, εκεί σε ενδιαφέρει πόσο θα κατέβει.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #98 στις: Ιούλιος 27, 2020, 12:32:49 μμ »
Φίλε Μάνο καλημέρα ,

Νά πῶ τήν ἀλήθεια , καί γώ σήμερα τό ἄνοιξα , εἶχα τρεχάματα τό Σαββατοκύριακο - εὐχάριστα ὅμως - οὔτε δούλεψα καθόλου .
......................

Ἐννοοῦσα ὅτι , μόλις ἑτοιμαστοῦν τά πλαϊνά σύμφωνα μέ τό σκίτσο σου γιά νά δεχθοῦν τό καπάκι σέ μιά " ἐν ξηρῶ ἐφαρμογή " , καί ἐφ' ὅσον ἡ περιοχή τῶν πλαϊνῶν εἶναι ἐπίπεδη μέχρι τή " μέση " ( καί ἀπό κεῖ καί μετά " βουτάει " βαθμηδόν μέχρι τόν πίσω τάκο ) , ἐφαρμόζοντας τό ἐπίπεδο ἀκόμη καπάκι ( διότι δέν ἔχουν κολληθῆ τά καμάρια ὥστε νά τραβήξη ἡ κόλλα ἀπ' τή μιά μεριά )  ὅπως θά κολλήση , ἀλλά πατῶντας το μέ τό χέρι στήν πιό πάνω περιοχή , θά παρατηρήσουμε ὅτι τό κάτω μέρος του θά ἔχη μιά μικρή ἀπόσταση ( καθ' ὕψος ) ἀπ' τόν πίσω τάκο . Αὐτήν τήν ἀπόσταση ἐννοοῦσα 5 - 6 χιλ.
Ἀλλ' αὐτό μέ τό νῆμα , εἶναι ἀσφαλέστερο , καί αὐτό θά κάνω .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 06, 2020, 11:19:56 πμ »
Πρέπει τα χείλη να είναι μια γραμμή τομής με σφαίρα ή ό,τι άλλο στερεό επιλέγεις για σχήμα πλάτης / καπακιού.
Σε ανάπτυγμα είναι περίπου αυτό (στην μικρή μου κιθάρα)

 



Φίλοι καλημέρα ,

Παιδεύομαι ἀρκετές μέρες ( μέ ἀρκετά " ἀτυχήματα " πού ὅλο διορθώνω - κολλάω ) νά τρίψω τά χείλη τών πλαϊνῶν στήν πλευρά τοῦ καπακιοῦ , σύμφωνα μέ τό παραπάνω σκίτσο τοῦ φίλου Μάνου , τό ὁποῖο , θυμίζω , προϋποθέτει ἐπίπεδα πλαϊνά μέχρι τή " μέση " , καί ἀπ' τή " μέση " καί μέχρι τόν κάτω τάκο , διαμορφωμένα μέ τρίψιμο , ὥστε νά " βουτᾶνε " . Καί αὐτό γιά τόν λόγο ὅτι , ἐφ' ὅσον τό μάνικο θά ἔρθη περασιά μέ τό καπάκι ( εὐθεῖα γωνία 180 μοιρῶν ) , καί ἐφ' ὅσον ἡ ταστιέρα θά ἔχη πάχος 6 χιλ. ἐνῶ ὁ καβαλλάρης 8 χιλ. , θά πρέπει νά ἐξασφαλίσουμε τό ἐπί πλέον ὕψος τῶν 2 χιλ. στήν περιοχή τοῦ καβαλλάρη , κάνοντας τήν πιό πάνω ἐργασία .
Ἔτσι ἔκανα κι ἐγώ .
Διαπίστωσα ὅμως , ἐνῶ τό σκίτσο δείχνει πολύ λίγο κατέβασμα ( μήπως τό σκίτσο εἶναι ἁπλῶς ἐνδεικτικό ; )  στήν περιοχή τοῦ κάτω τάκου ( μέ σβήσιμο ὅσο προχωροῦμε πρός τίς καμπῦλες τῶν κάτω καμπανῶν καί τά πλευρά τῆς " μέσης " ) , καί ἐνῶ ἐγώ τό κατέβασα 5 χιλ. ἀπ' τήν ἐπίπεδη θέση , τοποθετῶντας πρόχειρα τό καπάκι καί τή ρίγα ὄρθια πάνω σ' αὐτό , στό σημεῖο τοῦ καβαλλάρη ἔχω μετά βίας 0,5 χιλ. διαφορά ὕψους ρίγας - καπακιοῦ .
Πρέπει νά συνεχίσω νά φαγώνω τά πλαϊνα μέχρι αὐτή ἡ διαφορά νά γίνη 2 χιλ. ;   

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 06, 2020, 12:43:37 μμ »
το σκίτσο είναι πραγματικό αλλά θεωρητικό, επειδή υπάρχουν παραμορφώσεις.
Αν μετράς το 0,5 χιλιοστό από το κάτω μέρος της ρίγας μέχρι το καπάκι στη θέση του καβαλάρη θεωρητικά είναι σωστό. Με ακτίνα 9,14 μ. σε φάρδος 35 εκ. θα πρέπει όντως να μετράς ~ 1,6 - 1,8 χιλιοστά χαμηλότερα από τη ρίγα στα πλαϊνά (με νήμα).
Με ταστιέρα 6 χιλιοστά και τάστο 1 χιλ., η ρίγα στο σημείο του καβαλάρη όπως είσαι τώρα θα ανέβει στο 7,5 (6 ταστιέρα + 1 τάστο + 0,5 που μετράς = 7,5) που θα είναι το ύψος του καβαλάρη (μπορείς και λίγο ψηλότερο να τον κάνεις).
Επειδή η χορδή θα κάνει γωνία προς τα πάνω καθώς απομακρύνεται από το καπάκι όσο πλησιάζει στον καβαλάρη, θα σου δώσει άλλα δύο χιλιοστά + ότι action έχεις και έτσι θα σου αφήσει αρκετό ύψος στο κόκκαλο (που θα ξεπροβάλει από τον καβαλάρη).
Παίζει όμως ρόλο και ο τύπος του καβαλάρη:
Αν βάλεις καβαλάρη με pins για τις χορδές, τα 7,5 χιλιοστά είναι αρκετό ύψος (*) ή μάλλον ..."θα ήταν αρκετό" (εξηγώ παρακάτω). Οι έτοιμοι καβαλάρηδες τέτοιου τύπου έχουν ύψος 8-8,5 χιλιοστά, το πολύ πολύ να σου περισσεύει το κόκκαλο από το ξύλο του καβαλάρη 2-3 αντί για 3-4 χιλιοστά (**). Εναλλακτικά μπορείς απλώς να βάλεις ταστιέρα 7 χιλιοστά και αμέσως ανεβαίνεις στα 8,5.
Αν οι χορδές ξετρυπάνε το σώμα του καβαλάρη (τύπου κλασικής) θες πιο μεγάλο ύψος για να απέχει η χορδή από το καπάκι στο πίσω μέρος (εκεί που θα κοντράρουν τα κεφάλια (balls) των χορδών).

(*), (**)  το θεωρητικό ύψος "θα ήταν αρκετό" αν δεν υπήρχαν και παραμορφώσεις στο καπάκι. Όπως γράφω και παραπάνω (#87), οι χορδές σε βάθος χρόνου 100% θα τραβήξουν το καπάκι ψηλά, το πόσο δεν μπορούμε να το πούμε αυτή τη στιγμή (δεν μπορώ εγώ), ούτε αν θα είναι αισθητό ή θα χρήζει επέμβασης. Αν είναι "καλό" το τράβηγμα για οποιονδήποτε λόγο (βαριές χορδές, οπλισμός, ενίσχυση καβαλάρη από κάτω), το καπάκι θα ανέβει πίσω από τον καβαλάρη και θα κατέβει μπροστά του προς την τρύπα όπως δείχνει το παρακάτω σχέδιο (το οποίο στην ουσία συγκρίνει "φαρδειά" vs "στενής" ενίσχυσης καβαλάρη, που κολλιέται κάτω από το καπάκι, έχε το κι αυτό στα υπόψη).



δες αν θες όλο το άρθρο εδώ https://esomogyi.com/articles/principles-of-guitar-dynamics-and-design/


οπότε, τα "θεωρητικά" πάνε λίγο περίπατο. Για να είσαι "από την πλευρά της ασφάλειας" καλό είναι να εξασφαλίσεις λίγο μεγαλύτερο ύψος καβαλάρη επειδή απλώς μπορεί να χρειαστεί στο μέλλον. Ακόμα κι αν δεν είναι πιθανό να "πάρει από τάκο", οι μόνιμες τάσεις ενδεχομένως παραμορφώσουν το καπάκι αργότερα. Σε τέτοια περίπτωση, αν "ανέβει" ο καβαλάρης θα πρέπει να "φας" λίγο από το ύψος του για να μπορέσεις να κατεβάσεις το κόκκαλο (και άρα το action) σε νορμάλ επίπεδα.
Αυτό με παιδεύει μόνιμα, η διαφορά μεταξύ θεωρίας και πράξης. Μπορείς εύκολα να υπολογίσεις τα μεγέθη, να σου βγουν όλα σωστά και μόλις βάλεις χορδές να δεις καλικάντζαρους. Για την τελευταία κιθάρα (12άρες σε 64 κλίμακα, περίπου 76 κιλά τάσεις) έδωσα 3 χιλ. διαφορά στο καπάκι από την ένωση μέχρι τον καβαλάρη (εκεί που τώρα εσύ μετράς 0,5 αν κατάλαβα καλά), και πάλι είμαι οριακά. Αν η δικιά σου έχει 10άρες σε 62 κλίμακα είναι περίπου 20 κιλά λιγότερα (55) - δεν είναι και μικρή διαφορά αλλά και πάλι εγώ θα κατέβαινα περισσότερο.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 06, 2020, 03:36:29 μμ »
Φίλε Μάνο καλησπέρα κι εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση ( τό κλασσικό ) ,
Ἀπ' ὅτι κατάλαβα , τό 0,5 χιλ. εἶναι καλή διαφορά ρίγας καί καπακιοῦ . Ἐπειδή δέν εἶναι ἀκριβῶς μισό χιλιοστό ( μετά βίας ) , ὅταν θά μποῦν καί τά τακάκια ( kerfings ) , καί τριφτῆ λίγο ἀκόμη , θά φθάση στό 0,5 χιλ.
Πάντως , μοῦ κάνει ἐντύπωση πού εἶναι τόσο μικρή ἡ ἀπόσταση , διότι , ναί μέν τό ὀξυγώνιο τρίγωνο πού σχηματίζεται τοποθετῶντας τή ρίγα πάνω στό καπάκι ἔχει σάν τρίτη πλευρά τήν μικρή ἀπόσταση τέλους ρίγας - τάκου ( 5 χιλ. ) , ἀλλά αὐτή ἡ ἀπόσταση τοῦ 0,5 χιλ. , βρίσκεται περίπου στή μέση αὐτοῦ τοῦ τριγώνου , καί θά ἔπρεπε νά ἦταν λίγο μεγαλύτερη . Τό ὅτι εἶναι τόσο μικρή σχετικά μέ τό μέγεθος τῆς τρίτης πλευρᾶς ( 5 χιλ. ) , μοῦ δείχνει ὅτι ἡ πλευρά τοῦ τριγώνου πού βρίσκεται ἐπί τοῦ καπακιοῦ , δέν εἶναι εὐθεῖα , ἀλλά καμπύλη .
Τώρα , αὐτή τήν ἀπόσταση τοῦ 1,6 - 1,8 χιλ. ρίγας - νήματος ( πού ἐνώνει τά χείλη στήν περασιά τοῦ καβαλλάρη ) δέν μπορῶ νά τήν μετρήσω , γιατί δέν ἔχω ἀκόμη κολλήσει τό μάνικο ὅπου θά στήριζα τήν ρίγα , ἀλλ' ἀπ' τήν καμπυλότητα πού ἔχει τό καπάκι ὅταν τό τοποθετῶ πρόχειρα καί τοποθετῶντας τή ρίγα πάνω του κατά πλάτος , περίπου τόσο τήν ὑπολογίζω ( 1,6 - 1,8 χιλ. ) .
Ὅσον ἀφορᾶ τόν καβαλλάρη δέν θά πάρω ἕτοιμο , ἀλλά θά τόν κατασκευάσω μόνος μου σέ τύπο " μουστάκι " καί μέ pins . Γι' αὐτή τή δουλειά ἔχω ἔβενο πάχους 10 χιλ.
Ἐπίσης , ὅσον ἀφορᾶ τήν ταστιέρα , ἔχω πάρει ἔβενο ἐπίσης 10 χιλ. Τό ἄν θά τόν ἀφήσω 6 ἤ 7 χιλ. θά τό ἀποφασίσουμε ἀφοῦ συναρμολογήσουμε τό ὄργανο .
Ὁπότε , προχωρῶ μέ τά τακάκια........

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 06, 2020, 09:59:15 μμ »

Αὐτό πού παρατήρησα εἶναι , ὅτι ἡ καμπυλότητα στήν φαρδιά καμπάνα βγῆκε " θόλος " - τμῆμα κυλίδρου , ὄχι σφαιρικός .

 



......πάντως , μετά ἀπ' ὅλ' αὐτά , καί ἔχοντας δημιουργήσει τήν μισή περιοχή τῶν πλαϊνῶν ( ἀπ' τήν " μέση " ὡς τόν κάτω τάκο ) ἔτσι ὥστε τό καπάκι νά καθίση πάνω του σάν " θόλος " - τμῆμα σφαίρας , παρατηρῶ ὅτι , τό 0,5 χιλ. πού χαμηλώσαμε τήν μελλοντική θέση τοῦ καβαλλάρη , ἦταν ἕνα πολύ μικρό μέγεθος πού θά μποροῦσε νά κερδηθῆ ἀλλιῶς καί τό λέει , ἤ μᾶλλον τό συμπεραίνω ἀπ' τά λεγόμενα τοῦ  ἰδίου τοῦ Μάνου : μέ τό πάχος τῆς ταστιέρας καί τοῦ καβαλλάρη ἐλάχιστα αὐξημένα ! Γι' αὐτό καί ( νομίζω ) ὁ ἴδιος κάπου λέει ὅτι "....ἐνῶ στήν ἀρχή ἔδινα στό καπάκι θόλο " - τμῆμα σφαίρας , τώρα πιά δίνωι θόλο - τμῆμα κυλίνδου..... "
Ἀφοῦ ὅμως εἶχα προαποφασίσει νά ἔχη τό καπάκι θόλο - τμῆμα σφαίρας , συνεχίζω ἔτσι ὅπως ἤδη ἔχω διαμορφώσει τά πλαϊνα .
 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 07, 2020, 01:19:19 μμ »
Πάντως , μοῦ κάνει ἐντύπωση πού εἶναι τόσο μικρή ἡ ἀπόσταση ...


αυτό που έχω σχεδιάσει σύμφωνα με τα συγκεκριμένα δεδομένα. Άλλη προσέγγιση ή / και άλλα δεδομένα θα σημαίνουν (προφανώς) και διαφορετικά μεγέθη.

 


καί τό λέει , ἤ μᾶλλον τό συμπεραίνω ἀπ' τά λεγόμενα τοῦ  ἰδίου τοῦ Μάνου : μέ τό πάχος τῆς ταστιέρας καί τοῦ καβαλλάρη ἐλάχιστα αὐξημένα ! Γι' αὐτό καί ( νομίζω ) ὁ ἴδιος κάπου λέει ὅτι "....ἐνῶ στήν ἀρχή ἔδινα στό καπάκι θόλο " - τμῆμα σφαίρας , τώρα πιά δίνωι θόλο - τμῆμα κυλίνδου..... "
Ἀφοῦ ὅμως εἶχα προαποφασίσει νά ἔχη τό καπάκι θόλο - τμῆμα σφαίρας , συνεχίζω ἔτσι ὅπως ἤδη ἔχω διαμορφώσει τά πλαϊνα .
 

το σχήμα του θόλου δεν έχει σχέση με το ύψος καβαλάρη που θα επιλέξεις. Εγώ δεν άλλαξα τον θόλο λόγω ύψους, αλλά λόγω τρόπου επαφής με το σκάφος, όπως πολύ καθαρά λέω εδώ

...  διότι , ἄν δημιουργηθῆ καί σ' αὐτή τήν πλευρά τῶν πλαϊνῶν θόλος ὅπως καί στήν πλάτη , ἔστω καί μικρότερης καμπυλότητος , καί τό καπάκι ἀκολουθήση αὐτήν τήν καμπυλότητα , τότε , θά ὑπάρξη πρόβλημα μέ τό κόλλημα τῆς ταστιέρας , διότι τό μάνικο μέ τό καπάκι δέν θά εἶναι στήν εὐθεῖα .

αυτός είναι ο λόγος που εγώ ΔΕΝ κάνω καμπύλες στην περιοχή πάνω από την τρύπα (από την ένωση μέχρι την τρύπα δηλαδή), σε κανένα όργανο (μπουζούκι, τζουρά, κιθάρα κτλ.).


......πάντως , μετά ἀπ' ὅλ' αὐτά ..., παρατηρῶ ὅτι , τό 0,5 χιλ. πού χαμηλώσαμε τήν μελλοντική θέση τοῦ καβαλλάρη , ἦταν ἕνα πολύ μικρό μέγεθος πού θά μποροῦσε νά κερδηθῆ ἀλλιῶς

ναι, μπορείς να προσαρμοστείς στο ύψος και με άλλους τρόπους αλλά κάθε επιλογή κάτι σημαίνει. Π.χ. ψηλότερη ταστιέρα σημαίνει είτε βαρύτερο μάνικο - είτε λεπτότερο για το ίδιο συνολικό πάχος / βάρος  (ταστιέρα + μπράτσο) - εάν βέβαια έχεις σκοπό να λάβεις υπόψη την ευχέρεια του παίκτη. 

.......................
Έχω την αίσθηση ότι έχεις εκνευριστεί με το κυνήγι χιλιοστών που δεν φαίνεται να έχει νόημα. Εγώ πάλι θα ήθελα να συμμετείχε και κάποιος άλλος κιθαροκατασκευαστής γιατί δεν θέλω και δεν διεκδικώ "οδηγό κατασκευής", τα περισσότερα από αυτά που γρ'αφω βασίζονται στην εμπειρία μου - που ενδεχομένως είναι "λίγη" για μια κουβέντα που προσεγγίζει το σύνολο της κατασκευής. Ίσως είναι καλύτερα να κάνεις την πρώτη σου κατασκευή και να δεις πως βγήκε σε σχέση με αυτά που είχες στο μυαλό σου και να επιληφθείς για την επόμενη.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 07, 2020, 02:34:18 μμ »

καί τό λέει , ἤ μᾶλλον τό συμπεραίνω ἀπ' τά λεγόμενα τοῦ  ἰδίου τοῦ Μάνου : μέ τό πάχος τῆς ταστιέρας καί τοῦ καβαλλάρη ἐλάχιστα αὐξημένα ! Γι' αὐτό καί ( νομίζω ) ὁ ἴδιος κάπου λέει ὅτι "....ἐνῶ στήν ἀρχή ἔδινα στό καπάκι θόλο " - τμῆμα σφαίρας , τώρα πιά δίνωι θόλο - τμῆμα κυλίνδου..... "

το σχήμα του θόλου δεν έχει σχέση με το ύψος καβαλάρη που θα επιλέξεις. Εγώ δεν άλλαξα τον θόλο λόγω ύψους, αλλά λόγω τρόπου επαφής με το σκάφος, όπως πολύ καθαρά λέω εδώ

...  διότι , ἄν δημιουργηθῆ καί σ' αὐτή τήν πλευρά τῶν πλαϊνῶν θόλος ὅπως καί στήν πλάτη , ἔστω καί μικρότερης καμπυλότητος , καί τό καπάκι ἀκολουθήση αὐτήν τήν καμπυλότητα , τότε , θά ὑπάρξη πρόβλημα μέ τό κόλλημα τῆς ταστιέρας , διότι τό μάνικο μέ τό καπάκι δέν θά εἶναι στήν εὐθεῖα .

αυτός είναι ο λόγος που εγώ ΔΕΝ κάνω καμπύλες στην περιοχή πάνω από την τρύπα (από την ένωση μέχρι την τρύπα δηλαδή), σε κανένα όργανο (μπουζούκι, τζουρά, κιθάρα κτλ.).



Φίλε Μάνο καλησπέρα ,

Πράγματι , ἔκανα λάθος γιά τόν λόγο πού νόμιζα ὅτι ἄλλαξες τόν θόλο - τμῆμα σφαίρας σέ θόλο - τμῆμα κυλίνδρου . Μέ τό μήνυμά σου τό θυμήθηκα καί ζητῶ συγνώμη πού διαστρέβλωσα αὐτό πού εἶχες πεῖ .