Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)  (Αναγνώστηκε 20600 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #150 στις: Μάιος 04, 2022, 09:42:51 μμ »
 ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???wwwwwwwwooooowww GONGRATULATIONS!!! μπυρα
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 04, 2022, 09:50:41 μμ »

θα σε δω στην έκθεση, να ζητήσουμε να μας βάλουν στα στάντ όλους μαζί με τον ΚαΠα να κουτσομπολεύουμε

Τι προτάσεις είναι αυτές ρε σύ Μάνο! Βαλτός είσαι να μας κομπλάρει ο Στέργιος με το όργανο που φέρνει;
Μακρυά πρέπει να είμαστε να μη μας συγκρίνουν γιατί έχουμε χάσει από τα αποδυτήρια!  >:(



Καλή αντάμωση στην έκθεση και το φεστιβάλ! Αυτό με τα κουτσομπολιά στο σταντ με έφτιαξε  :13:


Εντάξει αλλά η δική σου κιθάρα θα είναι λίγο στην άκρη, να μη φαίνεται καλά!  :021:

Γειά σου ρε Στέργιε με τις οργανάρες σου! Τα θαυμάζουμε και με χαρά θα ξαναβρεθούμε να τα πούμε!  :-*
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #152 στις: Μάιος 04, 2022, 09:51:14 μμ »
Συγχαρητήρια!!Μόνο επιφωνήματα θαυμασμού ταιριάζουν σε αυτή την δημιουργία! Πόσο υπομονή, μεράκι, λεπτομέρεια έχει αυτή η δουλειά!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #153 στις: Μάιος 04, 2022, 11:57:17 μμ »
Στεργιο σκιζει η κιθαρα.
Πανεμορφη. Οτι και να πουμε ειναι λιγο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #154 στις: Μάιος 05, 2022, 09:26:22 πμ »

Γειά σου Στέργιε με τη double O κιθάρα σου !

Ως κατασκευαστής , αλλά και παίκτης , είσαι ο πιο κατάλληλος να το σχολιάσεις

https://www.youtube.com/watch?v=sgK8dIRiqEU
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.160
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #155 στις: Μάιος 05, 2022, 11:59:01 πμ »
Μάνο, Δημήτρη (songless bird), Ιωσήφ, Νίκο, Παναγιώτη, Patsis, και Δημήτρη (sakkalis), τα σχόλιά σας μου δίνουν μεγάλη χαρά!

Η αλήθεια είναι ότι στις μέρες μας η πραγματικότητα βρυχάται εκεί έξω, αλλά μεσοπρόθεσμα παραμένω αισιόδοξος. Μέχρι τότε, και βλέπω ότι πήρα το νήμα από κάπως μακριά, μια καλή θεραπεία απέναντι στα συμβαίνοντα είναι και η οργανοποιία που, σαν το καλύτερο ψυχοφάρμακο, μάς κάνει να τελειώνουμε τη μέρα μας πιο αισιόδοξοι.

Και με την ευκαιρία, ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους εισφέρουν σ’ αυτό το φόρουμ, συντονιστές και μη, του οποίου το περιεχόμενο φαίνεται να αναβαθμίζεται όλο και περισσότερο!

να κουτσομπολεύουμε
Πάνο-Μάνο, προβλέπω ότι τα κουτσομπολιά θα υπερισχύσουν των συγκρίσεων 😊

Πράγματι Ιωσήφ, το σχήμα/μέγεθος της double O είναι για μένα πασπαρτού. Σε συνδυασμό με την ένωση στο 12ο τάστο (που μετακινεί τη γέφυρα προς το κέντρο του καπακιού με ό,τι αυτό συνεπάγεται για τον ήχο και το βολικό παίξιμο) κάνει το όργανο να ταιριάζει (στ’ αυτιά μου τουλάχιστον) από μπλουζ μέχρι ρεμπέτικο.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #156 στις: Μάιος 05, 2022, 06:11:02 μμ »
Στεργιο δεν υπαρχουν λογια.

Ειναι παρα πολυ σημαντικο για το φορουμ μας να εισαι μελος ενεργο και να παρουσιαζεις την (καθε) εργασια σου,
μας τιμας και μας ανεβαζεις επιπεδο.
ειλικρινα χαιρομαι σα παιδι με το καθε σου ποστ-καθε σου φωτογραφια.

ειμαι προσωπικα ευγνωμων, οπως νομιζω κ ολοι μας...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #157 στις: Μάιος 05, 2022, 06:14:06 μμ »
να κουτσομπολεύουμε
:cheesy2:
μαζι με τσι κιθαρες σας μη ξεχασετε και τα 



 {celebrate015} {celebrate015} {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #158 στις: Μάιος 06, 2022, 07:47:39 πμ »
Στέργιο μου είσαι μάστορας μεγάλος.. χωρίς να θέλω να υποτιμησω κανέναν αλλά σαν την δουλειά σου δεν ξαναείδα στο φόρουμ..κάθε σου φωτογραφία κάθε σου περιγραφή για μένα είναι ένα μάθημα οργανοποιιας..φτάνουν τα σάλια και απλά συγχαρητήρια!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #159 στις: Μάιος 06, 2022, 07:59:49 πμ »
Τι προτάσεις είναι αυτές ρε σύ Μάνο! Βαλτός είσαι να μας κομπλάρει ο Στέργιος με το όργανο που φέρνει;
Μακρυά πρέπει να είμαστε να μη μας συγκρίνουν γιατί έχουμε χάσει από τα αποδυτήρια!  >:(



Καλή αντάμωση στην έκθεση και το φεστιβάλ! Αυτό με τα κουτσομπολιά στο σταντ με έφτιαξε  :13:



αααααχ έτσι είναι άμα είσαι αγνός και άδολος, αυτά σκέφτεσαι... εγώ θα στήσω μηχανή όμως, όταν έρχεται το πλήθος των θαυμαστών θα βγαίνω και θα λέω τέτοια:
"- εντάξει παιδί μου Στέργιο?
 - το έφτιαξες έτσι όπως σου είπα?
 - είδες τι απλό είναι ?
.. άντε, την άλλη φορά θα τα καταφέρεις και μόνος σου"
κτλ.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.160
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #160 στις: Μάιος 07, 2022, 11:55:20 πμ »
Στεργιο
ειμαι προσωπικα ευγνωμων
Στέλιο μου, με τιμάς, δε βρίσκω να πω κάτι παραπάνω!

...φτάνουν τα σάλια...
Έλα ρε Γρηγόρη, συγκρατήσου  :-X

... εγώ θα στήσω μηχανή όμως, όταν έρχεται το πλήθος των θαυμαστών θα βγαίνω και θα λέω τέτοια:
"- εντάξει παιδί μου Στέργιο?
 - το έφτιαξες έτσι όπως σου είπα?
Λοιπόν δεν απέχω και πολύ από το να το φανταστώ! Έχεις και μια δασκαλόφατσα… Τόχεις το δασκαλίκι. Και συ κι ο άλλος ο συν-συγγραφέας της Λαικής Κιθάρας, ο Πάναγιώτης 😊.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.160
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #161 στις: Μάιος 07, 2022, 11:59:50 πμ »
Με την ευκαιρία της τρίτης κιθάρας, βρήκα ενδιαφέρον στα τελειώματα όπου πολύ μικρές ρυθμίσεις έχουν διακριτό εφφέ και στην ευκολία παιξίματος αλλά και στον ήχο. Σωστά μαντέψατε: Μιλάμε για το σετάπ.
‘Εχοντας φτιάξει 3 καβαλάρηδες για τις προηγούμενες δυο κιθάρες (χαμηλό, μεσαίο, ψηλό) δεν έρχεται σαν έκπληξη ότι αυτή η κιθάρα διαθέτει 4!
Γνωρίζοντας πλέον ότι η μάχη με τις μανίες μας μπορεί να λειτουργήσει επ’ ωφελεία της οργανοποιίας, θέλησα να εξερευνήσω πόση "ευκολία παιξίματος" (playability) μπορώ να αντλήσω από τη συγκεκριμένη κιθάρα.
 Όπως είχε πει κάποτε ο Μάνος, το μπουζούκι με πολύ χαμηλό action, συνεπώς χωρίς πολύ φωνή, που είναι πολύ ευκολόπαιχτο και χρησιμοποιείται στις ηχογραφήσεις λέγεται …κουνούπι. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω και έναν καβαλάρη όσο γίνεται πιο χαμηλό ώστε η κιθάρα να προβλέπεται και στην έκδοση «κουνούπι».
Προφανώς ένας τόσο χαμηλός καβαλάρης δε φτάνει για να βγάλει τον ογκώδη φυσικό ήχο ήχο που χρειάζεται η ταβέρνα και η θορυβώδης κομπανία, αλλά βολεύει πολύ τον δεξιοτέχνη μουσικό που θα καταφέρει με επιτυχία τα δύσκολα περάσματα, με μικρόφωνο, στην ησυχία του στούντιο.

Αρωγός στο εγχείρημα στάθηκε ο εύστοχος και εργατικός Bryan Kimsey με το εξαντλητικό του ψάξιμο για τις αλλοιώσεις που προκαλεί το ρελιέφ http://www.bryankimsey.com/setup/neck_relief_1.htm. Ο Bryan καταλήγει: «less relief wins» (Το λιγότερο ρελιέφ κερδίζει).

Να μη λέω πολλά, επιδιώκω πλέον ελαχιστότατο ρελιέφ, λιγότερο από ένα δέκατο· ίσα-ίσα που να γίνεται αντιληπτό ελαφροχτυπώντας στο 7ο τάστο, πατώντας συγχρόνως το 15ο και με καποτάστο στο 1ο . Αυτό το ισχνό ρελιέφ μου φαίνεται σαν αναγκαία προυπόθεση στην επιδίωξη οσο-δυνατόν-ευκολόπαιχτο-όργανο.
Η ταστιέρα λοιπόν, για την ακρίβεια η γραμμή που ορίζουν οι πάνω επιφάνειες των τάστων, είναι πολύ κοντά στην ευθεία, αλλά χωρίς να είναι ευθεία.

Με μια τέτοια διευθέτηση του ρελιέφ όπως η παραπάνω, το αντίστοιχο action σε χιλιοστά στα μπάσα (Β) και στα πρίμα (Τ) για τους τέσσερις καβαλάρηδες έχει ως εξής:

HIGH   
B   2,60
T   1,60

MEDIUM   
B   2,30
T   1,50

LOW            
B   2,20
T   1,40

VERY LOW   
B   1,90
T   1,35

Το μεγάλο ενδιαφέρον βέβαια συγκεντρώνεται στον πολύ χαμηλό (VERY LOW) καβαλάρη που …σε κάνει να νομίζεις ότι είσαι λίγο πιο δεξιοτέχνης απ’ όσο πραγματικά είσαι! 😊
Στο άλλο άκρο, για παίξιμο-σκάψιμο, ο HIGH καβαλάρης δίνει τον πλουσιότερο ήχο που μπορεί να δώσει το όργανο με action που είναι σαφώς ψηλότερο-δυσκολότερο αλλά εξακολουθεί να θεωρείται λογικό.
Οι άλλοι δύο καβαλάρηδες (MEDIUM, LOW) συμπληρώνουν τη διαβάθμιση ανάμεσα στους δυο ακραίους.

Το ότι οι 4 καβαλάρηδες είναι 3 στη φωτογραφία έχει απλή εξήγηση: Ο 4ος έμεινε πάνω στην κιθάρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2022, 01:51:54 μμ από Stergios_craftopia »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #162 στις: Μάιος 07, 2022, 04:59:12 μμ »
To action ενως οργανου το καθοριζει αυτος που θα παιζει με το οργανο. Εγω αυτο που κανω ειναι να βρω απλα το χαμηλοτερο action που δεν τασταρει η κιθαρα παιζοντας apoyando. Τωρα αν αυτο στην κλασσικη ειναι κατω απο B 4μμ και Τ 3μμ ειναι ιδανικο. Αν ειναι παραπανω κατι εχω κανει λαθος στην γεωμετρια του οργανου...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #163 στις: Μάιος 27, 2022, 02:43:21 μμ »
ελειψα λιγο κι εχετε φτιαξει τα οργια..................Στεργιο εισαι μαγκας ρε φιλε μπυρα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Κιθάρα ΟΟ (double O guitar)
« Απάντηση #164 στις: Μάιος 27, 2022, 11:24:06 μμ »
Ωραία όργανα ελπίζω να τα δούμε στην έκθεση!