Αποστολέας Θέμα: Η χρησιμότητα της βέργας  (Αναγνώστηκε 5868 φορές)

MakriManikos

• Jr. Member
  • **
Η χρησιμότητα της βέργας
« στις: Απρίλιος 12, 2011, 11:39:14 πμ »
Καλημέρα σας και καλορίζικο το νέο site.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει ποια είναι η χρησιμότητα της βέργας στα μπουζούκια; Χρησιμοποιείται για την επιδιόρθωση ενός στραβωμένου μάνικου ή και για την μηχανική ενίσχυσή του ώστε να αποφευχθεί το σκέβρωμα;

Ευχαριστώ

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Η χρησιμότητα της βέργας
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 12, 2011, 11:59:35 πμ »
Γεια σου φίλε Makrimanikos,
 Από όσο ξέρω χρησιμοποιείται για να διορθώσεις ένα τυχόν σκέβρωμα και όχι για να το προλάβεις.
 Δηλαδή δεν ενισχύει το μπράτσο, δεν ξέρω αν αντιθέτως το αδυνατίζει κιόλας...

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 12, 2011, 05:09:10 μμ »
Η βεργα χρησιμοποιειται οταν αλλαζει ο καιρος και μετακινειται το μανικι
να την ρυθμισεις ωστε να ερθει παλι το μανικι στα ισια του! Μιλαμε για μικρορυθμισεις
οταν τσιριζουν καποιες νοτες!
Μπορεις να την ρυθμιζεις οσες φορες θελεις!
Απλα υποθετω θελει καποια εμπειρια να μαθεις να την χειριζεσαι!
Υπαρχει η αποψη που λεει οτι αφου αφαιρειται ξυλο και μπαινει ή βεργα χανεις
σε ηχο και το οργανο γινεται πιο βαρυ!
Απο την αλλη εχω παιξει οργανα με βεργα που ηταν εξισου ελαφρια με χωρις βεργα!
Αυτο γινεται γιατι δεν εχουν κοντρες που ειναι πιο βαρια ξυλα και ετσι αντισταθμιζεται το βαρος!!

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 12, 2011, 07:26:33 μμ »
Η βέργα σε όλα τα όργανα χρησιμοποιείται σαν μηχανική υποστήριξη του μάνικου. Στις κιθάρες χρησιμοποιείται εδώ και πολλά χρόνια με διάφορες μορφές. Οι παλαιότερες ήταν απλώς ένα σίδερο (π.χ. σε σχήμα Τ) ενώ οι σύγχρονες βέργες είναι ρυθμιζόμενες και προς τις δύο κατευθύνσεις.

Στα μπουζούκια χρησιμοποιούνται τα τελευταία χρόνια όταν οι βέργες άρχισαν να κατασκευάζονται από ελαφρότερα κράματα, ώστε να μην προσθέτουν βάρος και αλλάζουν τα ηχητικά χαρακτηριστικά του οργάνου. Υπάρχουν κατασκευαστές που την χρησιμοποιούν και άλλοι που είναι αντίθετοι.

Τον τελευταίο καιρό, για την ενίσχυση του μάνικου, αντί για κόντρες από σκληρότερα ξύλα ή για βέργα, άρχισε να χρησιμοποιείται η ράβδος από ανδρακονήματα (carbon fiber). Το υλικό αυτό έχει πολλά πλεονεκτήματα. Είναι πολύ στιβαρό, είναι ελαφρύ, δεν επιρρεάζεται από την υγρασία και οι ηχητικές του ιδιότητες είναι ουδέτερες. Εγώ έχω κάνει δοκιμές σε δύο όργανα, με πολύ ενθαρρυντικά αποτελέσματα.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

MakriManikos

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 12, 2011, 10:06:24 μμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ο προβληματισμός μου είναι ο εξής. Έχω μια παλιά καρυδιά, αρκετή για μονοκόμματο σκαφτό τζουρά. Με προβληματίζει η αντοχή του μάνικου στο χρόνο. Η βέργα από ανθρακονήματα θα δώσει την απαιτούμενη μηχανική αντοχή;

Όπως το σκέφτομαι, κάνω ένα αυλάκι με το ρούτερ πάνω στο μανίκι, φυτεύω μέσα την βέργα, ποτίζω με 5 κιλά ατλακόλ και έγινε ωραίο! Είναι τόσο απλό;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2011, 10:11:27 μμ από MakriManikos »

ΚαΠα

• Hero Member
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 12, 2011, 10:27:08 μμ »
Η ρυθμιζόμενη βέργα δεν χρειάζεται κόλλα. Σκάβεις το αυλάκι με το ρούτερ που πρέπει να έχει τέτοιο πλάτος και βάθος ώστε η βέργα να μπαίνει "σφιχτά". Συνήθως η βέργα καλύπτεται με κάποιο σκληρό ξύλο μέσα στο αυλάκι, ώστε όταν κολληθεί η ταστιέρα να μη κολλήσει πάνω της η βέργα αλλά το ξύλο-κάλυμα. Πρέπει βέβαια να διαλέξεις βέργα με κατάλληλο μήκος που να ταιριάζει στο όργανο που φτιάχνεις, και δεν γνωρίζω αν υπάρχει κατάλληλο μήκος για τζουρά.

Η ράβδος από ανθρακονήματα μπαίνει στο μανίκι με τον ίδιο τρόπο, αλλά κολλιέται με ειδική εποξική κόλλα δύο συστατικών. Η κόλλα πρέπει να είναι λεπτόρευστη για να εισχωρήσει ανάμεσα στη ράβδο και το ξύλο ώστε όταν παγώσει, ξύλο και ράβδος να έχουν γίνει ένα σώμα.
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

ουσακ

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2011, 03:04:27 πμ »
για τον τζουρά φίλε μου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη βέργα ενός ή δύο δρόμων τύπου martin αυτή των μικροτερων διαστάσεων. αλλα και μόνο σκέτη ενίσχυση με ανθρακονήματα να βάλεις θα είσαι εντάξεί. ίσως βέβαια να είσαι εντάξει ακόμη και αν χρησιμοποιήσεις και μια απλή ενίσχυση στη μέση του μάνικου από μια βέργα με ένα από τα σιδερόξυλα.
 αν προσέξεις τα νερα στο μάνικο να είναι τελείως κάθετα και δεν βγάλεις καβαλάρη πάνω από 11 χιλ. είναι σχεδόν βεβαιο πως το όργανο θα αντέξει πολλά πολλά χρόνια. 

Ανδρέου Δημ.

• Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2011, 04:32:21 μμ »
Θα ηθελα να ρωτησω τον φιλο ουσακ
Ισχυει οτι οσο μεγαλυτερος καβαλαρης τοσο και πιο καλος σκαστος ηχος
ή αυτος ειναι ενας ακομα μυθος;
Αυτο το λεω γιατι το πρωτο μου μου μπουζουκι το εκανα 14 mm καβαλαρη απο λαθος και επαιζε για μενα αρκετα καλα! Το δευτερο το πηγαινα για 11 χιλιοστα καβαλαρη και μου βγηκε τελικα 10mm και πιστευω δεν το επηρρεασε αυτο καθολου στον ηχο! Αντιθετως εχει πολυ καλο ηχο με τα δεδομενα τα δικα μου!
Να σημειωσω οτι στο πρωτο οργανο απο την αρχη εκατσε ελαφρως το καπακι και εμεινε εκει σταθερο ενω στο δευτερο δεν εκατσε καθολου!
Επισης ο καβαλαρης στο οργανο με τα 10mm κουνιεται πολυ ευκολα αρα δεν εχει και πολλες πιεσεις στο καπακι!

Ευχαριστω!!

ουσακ

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2011, 09:58:33 μμ »
Κοίταξε να δεις φίλε μου. ναι όσο μεγαλύτερος καβαλάρης τόσο πιο σκαστός ηχος διότι το καπάκι δεχεται μεγαλύτερη πιεση από τις χορδες και άρα καλυτερη μετάδοση ενέργειας. όμως όλα αυτά είναι σχετικά. ο σκαστός ήχος δεν βγαίνει μόνο από το ύψος του καβαλάρη και σε γενικές γραμμές υπάρχουν ενα σωρό παράμετροι για να παραχθεί κάποιος συγκεκριμένος ήχος. θεωρώ όμως πως 14αρης καβαλάρης είναι μεγάλος και οι κλίσεις σου είναι λάθος. αν ας πουμε θέλεις μεγάλες τάσεις στο καπάκι σου κάνε καβαλάρη10αρη και σπαστό καπάκι.

Tags: