Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19633 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #135 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 09:03:17 πμ »
Φίλοι Στέλιο καί Μάνο καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τίς ἀπαντήσεις σας .
Ὁμολογῶ ὅμως μέ λύπη , ὄχι φυσικά ἐξ αἰτίας σας , ὅτι δέν κατάλαβα καμμία ἀπ' τίς δύο , ἐπειδή τό δικό μου κεφάλι δέν κόβει τόσο !
Φυσικά , ὅλα αὐτά τά μαθηματικά τοῦ συνημμένου οὔτε στ' ὄνειρό μου δέν θά τά καταλάβαινα !!!

Τέλος πάντων . 'Εφ' ὅσον ἔτσι μετροῦμε τίς κλίμακες τῶν κιθαρῶν , δέν θά τό πολυβασανίσω , ἔτσι θά τό κάνω κι ἐγώ .

Ἤθελα τώρα νά ρωτήσω : Γιά τά καμάρια τοῦ καπακιοῦ τό σχέδιο δίνει : πάχος 6 χιλ. καί ὕψος 15 χιλ. Τό πάχος τό ἔκανα ἔτσι , ἀλλά τό ὕψος μοῦ βγῆκε 17 χιλ. Νά τ' ἀφήσω ἤ νά τό κοντύνω ;
Ἐπίσης , τήν φέτα πού κολλᾶμε κάτω ἀπ' τόν καβαλλάρη ( πού θά γίνη κολλητός μέ χορδές πού θά στερεώνονται μέ καβίλλια ) , ἀπό τί ξῦλο θά τήν κάνουμε καί τί πάχος πρέπει νά ἔχη ;   

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #136 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 09:37:27 πμ »
Ἤθελα τώρα νά ρωτήσω : Γιά τά καμάρια τοῦ καπακιοῦ τό σχέδιο δίνει : πάχος 6 χιλ. καί ὕψος 15 χιλ. Τό πάχος τό ἔκανα ἔτσι , ἀλλά τό ὕψος μοῦ βγῆκε 17 χιλ. Νά τ' ἀφήσω ἤ νά τό κοντύνω ;

κανείς δεν μπορεί να πει εξ αποστάσεως. Τα 17 είναι αρκετά ψηλά, αλλά έχω δει σε κιθάρα Απαρτιάν 6*18. Στις δικές μου τα δύο πάνω από τον τάκο τα κάνω ψηλά και χοντρά (ύψος 17 ή 18, αν έχουν βέργα 19 )*(7 ή 8 πάχος), αλλά τα κάτω από την τρύπα σταδιακά μειώνονται: (πάχος 6 χιλ.) και ύψος κατά σειρά 15ή16-14-12 είναι το σύνηθες για μένα και τα δικά μου όργανα. Επίσης παίζει ρόλο το σχήμα (διατομή), τα δικά μου καμάρια είναι ελλειψοειδούς διατομής με μεγάλη κλίση, σχεδόν τριγωνικά στην απόληξη. Πιο ορθογωνικά ή με "κυλινδρική" απόληξη θα πρέπει να είναι ακόμα πιο κοντά για να μην προσθέτουν βάρος.


Αυτό προκύπτει με την διαδικασία επεξεργασίας των καμαριών μετά την κόλληση και μπορεί βέβαια να διαφέρει από όργανο σε όργανο (και στα δικά μου δεν είναι κανόνας, απλώς συνηθισμένο). Σταματάω εκεί που αρχίζω να φοβάμαι ότι δεν θα αντέξει περισσότερο κατέβασμα κι αυτό έχει να κάνει με το πώς αντιδρά το καπάκι με τα καμάρια στα χέρια σου (όταν το πιέζεις και το στρέφεις) και τι ήχο σου δίνει οταν το χτυπάς.

Ἐπίσης , τήν φέτα πού κολλᾶμε κάτω ἀπ' τόν καβαλλάρη ( πού θά γίνη κολλητός μέ χορδές πού θά στερεώνονται μέ καβίλλια ) , ἀπό τί ξῦλο θά τήν κάνουμε καί τί πάχος πρέπει νά ἔχη ;

από εμπειρία και μόνο - χωράει πολύ "νερό" και δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο(*):
παλίσανδρο για "ζεστό" ήχο και sustain, σφεντάμι για "μπριλάντε" (το sustain παίζεται), φλαμούρι/ καρυδιά για πιο ξερό ήχο και λιγότερο sustain.
Δυο φορές χρησιμοποίησα Αφρικάνικη καρυδιά και ο ήχος έμοιαζε πιο πολύ με τον παλίσανδρο παρά με την Ελληνική καρυδιά. Επίσης έχω βάλει δαμασκηνιά και κερασιά και νομίζω ότι είναι ανάμεσα σε καρυδιά και σφεντάμι.

Πάχος 2,5-3 max χιλ., φάρδος 32-35 χιλ. (τόσο κάνω εγώ, όσο πιο φαρδύ όμως τόσο λιγότερο παραμορφώνεται το καπάκι) με άξονα τις τρύπες των pins, το μήκος παίζεται (ανάλογα με το σχέδιο της γέφυρας, συνήθως έχεις γύρω στα 8 εκ. το ψηλό κομμάτι που μπαίνει το κόκκαλο - χωρίς τα "φτερά" δηλαδή, οπότε το μήκος της πλάκας εμένα μου βγαίνει συνήθως ~ 10-11-12 εκ. max

(*) π.χ. μικρή πλάκα από παλίσανδρο (9 εκ. στα όρια του "ψηλού" κομματιού της γέφυρας) έβγαλε πιο "ξερό" και με λιγότερο sustain ήχο από μεγαλύτερη πλάκα από το ίδιο ξύλο (σε ίδιο καπάκι με ίδιες αποστάσεις από ίδιων διαστάσεων καμάρια, αλλά διαφορετικό kerfing - δεν ξέρω ποιός είναι ο πιο καθοριστικός παράγοντας)

..... "γράφε ώρες"  :dance:
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 24, 2020, 10:02:27 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #137 στις: Νοέμβριος 24, 2020, 10:05:37 πμ »
Φίλε Μάνο , εὐχαριστῶ πολύ !!!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #138 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 10:16:42 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Παρ' ὅλο πού ὥπλισα τό καπάκι , ξέχασα ( !!! ) νά τοῦ βάλω πεναριά . Ἅν καί ἦταν τελείως ἀνορθόδοξο , ἀποφάσισα νά τήν ἐνθέσω ἐκ τῶν ὑστέρων . Κατά τήν διάρκεια τῆς ἐργασίας , τό καπάκι πατοῦσε στά καμμάρια , καί δέν μέ δυσκόλεψε .
Διάλεξα νά τήν κατασκευάσω ἁπλῆ , χωρίς σεντέφια καί κορδόνια , μόνο νά ξεχωρίζει χρωματικά στό καπάκι . Εἶχα κάτι περισσεύματα ἀπό καπλαμᾶ λοῦπο καρυδιά καί κόλλησα 3 φῦλλα , 0,6 χιλ. τό καθένα , μεταξύ τους , δημιουργῶντας ἕνα φῦλλο 1,8 χιλ. , μέ τά τριψίματα 1,5 χιλ. περίπου . Κόλλησα ἴδιους καπλαμάδες , ὥστε , ἄν σέ περίπτωση μέ τό τρίψιμο ξετρυπηθῆ ὁ ἐπάνω ( δύσκολο ) νά φαίνεται τό ἴδιο ἀπό τόν παρακάτω . Ἀφοῦ τό σχεδίασα καί τό ἔκοψα σύμφωνα μέ σχέδιο πού μοῦ ἔστειλε ὁ φίλος Μάνος Τουρπάλης καί τόν εὐχαριστῶ , μέ βάση αὐτό σχεδίασα πάνω στό καπάκι τό ἴχνος του καί ἔσκαψα τό " σκάμμα " μέ ταχυτροχό καί κοντύλι .
Δοκιμάζοντας καί σκάβοντας , καί ἀφοῦ τό κόλλησα κιόλλας , πῆρε τήν παρακάτω μορφή :

 


 


Ἤθελα τώρα νά πῶ καί κάτι ἄλλο πού ἀνακάλυψα .
Παλιά , ἄν θυμᾶστε ὁ ἴδιος φίλος ὁ Μάνος , εἶχε περιγράψει ἕνα τρόπο καλῆς ἐφαρμογῆς τῆς πεναριᾶς στό " σκάμμα " , ὥστε αὐτή νά ἐφαρμοσθῆ σ' αὐτό ὅσο τό δυνατόν ἀκριβέστερα , χωρίς τή χρήση τοῦ ἐνοχλητικοῦ στόκου . Χρησιμοποιοῦσε μάλιστα ἕνα φελλό τυλιγμένο μέ γυαλόχαρτο γιά νά τρίβη καθέτως καί ἐλαφρά τά χείλη τοῦ " σκάμματος " ὥστε νά ταιριάξη ἡ πεναριά .

Παλιότερα , ὅταν ἔφτιαχναν οἱ ἐπιπλοποιοί ἔπιπλα ( ντουλάπες , σερβάν κ.λ.π. ) , στά ὁποῖα καπλάντιζαν οἱ ἴδιοι μέ δίδυμους ( συμμετρικούς ὡς πρός τά νερά ) καπλαμάδες , γυμνές ( κυρίως ἀπό κόντρα πλακέ ) ἐπιφάνειες , τότε ταίριαζαν τούς καπλαμάδες κόβοντας τά κομμάτια πού θά κολλοῦσαν δίπλα δίπλα μέ τό " καπλαμαδοπρίονο " ἀλλά μέ τέποιο τρόπο , πού νά μήν διακρίνεται καθόλου ἡ κατά μῆκος ἔνωση . Αὐτό τό πετύχαιναν κόβοντας μέ χάρακα τούς καπλαμάδες λοξά , δηλαδή κρατῶντας καί σύρωντας τό πριόνι ὑπό γωνία , καί κατά τήν κόλληση , τοποθετοῦσαν τό σφηνωτό μέρος τοῦ ἀριστεροῦ , ἄς ποῦμε , κάτω ἀπ' τό χῶρο πού ἄφηνε τό σφηνωτό μέρος τοῦ δεξιοῦ , κάπως ἔτσι :

 


Παρ' ὅλο πού τό πάχος τοῦ καπλαμᾶ δέν ἦταν παραπάνω ἀπό 1 χιλ. , ἐν τούτοις , μέ αὐτή τήν ἐλάχιστη διείσδυση τοῦ ἑνός καπλαμᾶ κάτω ἀπ' τόν ἄλλο , μετά τό τρίψιμο , ἡ ἔνωση δέν φαινόταν .

Αὐτό σκέφθηκα νά κάνω κι ἐγώ μέ τήν πεναριά , παρ' ὅλο πού έφάρμοσα αὐτή τή μέθοδο μόνο στό...50% .
Ἔτσι λοιποόν , πρίν ὀλοκληρώσω τό σκάψιμο στό καπάκι , δηλαδή ἔσκαψα λιγο μικρότερο τό χῶρο ὥστε νά ἔχω περιθώριο γιά διορθώσεις , ἐτριψα προσεκτικά τήν ἕτοιμη πεναριά ( μέ ἔπαιρνε ἄλλωστε γιατί ἦταν ἀρκετά παχειά ) ὑπό γωνία μέ 100άρι γυαλόχαρτο . Ἐπίσης , τό βάθος τοῦ " σκάμματος " προσπάθησα νά εἶναι ὅσο τό πάχος τῆς πεναριᾶς :

 
 

Σημειώνω ὅτι , τό κομμάτι πού τρίβω δέν εἶναι ἡ πεναριά , ἀλλά ἕνα περίσσευμά της , διότι τήν ἴδια τή εἶχα κολλήσει . Τήν κρατῶ μέ σφικτῆρες γιά νά μπορῶ νά φωτογραφίσω . Ἔτσι ἔτριψα γύρω γύρω ὅλη τήν πεναριά , καί σκάβοντας καί δοκιμάζοντας τήν ταίριαξα στό " σκάμμα " .

Ὅμως ἔπρεπε νά γίνη καί ἡ ἀντίστοιχη δουλειά καί στά χείλη τοῦ σκάμματος . Γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , ἔτριψα ἕνα μέρος τους , ἀλλά βαρέθηκα νά τό κάνω μέ λεπτομέρεια , ὅλο τό σκάμμα . Παρ' ὅλ' αὐτά , ἔγινε μιά ἱκανοποιητική τοποθέτηση .

Γι' αὐτό διαμόρφωσα ἕνα κομμάτι ξῦλο σέ κυλινδρικό σχῆμα , καί τό ἔκοψα ἀπ' τή μία μεριά ὑπό γωνία , περίπου σάν αὐτή μέ τήν ὁποία ἔτριψα τά χείλη τῆς πεναριᾶς :
 
 


Γύρω ἀπ' τό κυλινδρικό ξυλάκι τύλιξα 100άρι γυαλόχαρτο ,

 


 καί ἀφοῦ ἔκοψα αὐτό πού περίσσευε γιά νά ταιριάξη μέ τό φάλτσο σχῆμα τοῦ ξυλακίου :

 


ἔτριψα , ὅσο ἔτριψα τά χείλη τοῦ σκάμματος :

 


Ἄν αὐτή ἡ ἐργασία γίνει μέ ἐπιμέλεια , καί ἐπειδή τό πάχος τοῦ 1,5 χιλ τῆς πεναριᾶς εἶναι ἀρκετό ὥστε οἱ πρός ἐπαφή καί κόλληση λοξές ( περίπου 45 μοιρῶν ) ἐπιφάνειες ( πεναριᾶς καί χειλέων τοῦ σκάμματος ) νά ἔχουν ἀρκετό φάρδος , τότε ἡ τοποθέτηση τῆς πεναριᾶς θά εἶναι τέλεια !!! Καί λίγη διαφορά νά ἔχουν , καί πολύ καλά νά μήν ταιριάζουν ἐπειδή τό " σκάμμα " ἔγινε σέ κάποιο σημεῖο λίγο μεγαλύτερο , ὅλα θά χαθοῦν ἀπό τόν τρόπο αὐτό τῆς τοποθετήσεως .

Συνεχίζεται..........
   



Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #139 στις: Δεκέμβριος 03, 2020, 11:13:31 μμ »
Διάλεξα νά τήν κατασκευάσω ἁπλῆ , χωρίς σεντέφια καί κορδόνια , μόνο νά ξεχωρίζει χρωματικά στό καπάκι .

και πολύ καλά έκανες ! Μια καταστόλιστη πεναριά δίπλα σε αυτή τη λεπτεπίλεπτη ροζέτα , θα λειτουργούσε ανταγωνιστικά.

Ενώ έτσι , η πεναριά με το προσεγμένο της περίγραμμα ( Μάνος - υπογραφή ) στέκει μια χαρά δίπλα στη ροζέτα διατηρώντας το καθένα

τη δική του αυτοτέλεια . Ωραίος Λάμπρο !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 08:45:12 πμ »
... ὁ Μάνος , εἶχε περιγράψει ἕνα τρόπο καλῆς ἐφαρμογῆς τῆς πεναριᾶς ...
...κόβοντας μέ χάρακα τούς καπλαμάδες λοξά , δηλαδή κρατῶντας καί σύρωντας τό πριόνι ὑπό γωνία, καί κατά τήν κόλληση , τοποθετοῦσαν τό σφηνωτό μέρος τοῦ ἀριστεροῦ , ἄς ποῦμε , κάτω ἀπ' τό χῶρο πού ἄφηνε τό σφηνωτό μέρος τοῦ δεξιοῦ , κάπως ἔτσι :
 

κι εγώ κάπου το είχα δει αυτό το "κόλπο", μάλιστα ο BOULIS κάποτε είχε σκεφτεί να το κάνει και σε καπάκι (τα δυο μισά), δεν ξέρω αν το έκανε κανείς άλλος, εγώ καναδυό φορές κόλλησα "ατίθασα" καπάκια και πλάτες έτσι...
απλώς εγώ στο σχετικό θέμα με την πεναριά λέω ότι - κατά τη γνώμη μου - αρκεί να είναι το σόκορο της πεναριάς διαμορφωμένο υπό γωνία, και το "σκάμμα" ελάχιστα μικρότερο. Όταν πιεστεί η πεναριά να κολλήσει, οι κορυφές του σόκορου θα γυρίσουν ελάχιστα προς τα πάνω (επειδή το σκάμμα είναι μικρότερο) και θα κλείσουν τα κενά

 



Μια καταστόλιστη πεναριά δίπλα σε αυτή τη λεπτεπίλεπτη ροζέτα , θα λειτουργούσε ανταγωνιστικά.

 {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011}

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 09:39:06 πμ »

απλώς εγώ στο σχετικό θέμα με την πεναριά λέω ότι - κατά τη γνώμη μου - αρκεί να είναι το σόκορο της πεναριάς διαμορφωμένο υπό γωνία, και το "σκάμμα" ελάχιστα μικρότερο. Όταν πιεστεί η πεναριά να κολλήσει, οι κορυφές του σόκορου θα γυρίσουν ελάχιστα προς τα πάνω (επειδή το σκάμμα είναι μικρότερο) και θα κλείσουν τα κενά

 



Συγνώμη Μάνο , δέν τό θυμόμουν αὐτό πού εἶχες γράψει , ἁπλῶς εἶχα μιά γενική εἰκόνα τοῦ ἄρθρου σου , δέν τό ἔψαξα γιά νά τό ξαναδιαβάσω , μοῦ εἶχε κάνει ἐντύπωση ὁ τρόπος μέ τό φελλό , καί εἶπα μήπως τό βελτιώσω...
Ἀλλά καί στήν δική μου περίπτωση , πού δέν καλοέτριψα τά χείλη τοῦ " σκάμματος " ,  τό πράγμα λειτούργησε ὅπως περιγράφεις πιό πάνω .
Θεωρητικά ὅμως , τό σωστότερο εἶναι καί τά χείλη τῆς πεναριᾶς καί αὐτά τοῦ " σκάμματος " νά εἶναι τριμμένα σέ συμπληρωματική γωνία - 90 μοιρῶν , λίγο δύσκολο νά ἐφαρμοστῆ στά χείλη τοῦ " σκάμματος " , διότι εἶναι πολύ ρηχό .


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 04, 2020, 10:31:49 πμ »
ε ναι, καλύτερα να ήταν και τα δύο στην ίδια γωνία αλλά είναι δύσκολο. Εν πάση περιπτώσει, ο καθένας κάνει αυτό που τον βολεύει, άλλος ενθέτει την πεναριά ψηλότερα να τρίψει αυτήν και όχι το καπάκι, άλλος χαμηλότερα να τρίψει το καπάκι κι όχι την πεναριά - ό,τι εξυπηρετεί κάθε φορά, το θέμα είναι να πετύχεις ...
"τον στόχο χωρίς στόκο" (δεν κρατήθηκα)  ;D

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #143 στις: Μάιος 02, 2021, 10:20:54 πμ »
Ἀγαπημένοι μου φίλοι , Χριστός Ἀνέστη !!!!
.....ὅτι καί νά πεῖτε γιά τήν τόσο μεγάλη μου ἀπουσία , θά ἔχετε δίκιο !!!! Ἔχω λείψει περίπου 6 μῆνες !!!!
Δυστυχῶς , νόμιζα κι ἐγώ , τώρα πού ἔχω ἐλεύθερο χρόνο - συνταξιοῦχος γάρ - θά ἀσχολούμουν περισσότερο μέ τήν κιθάρα πού ἔχω ἀφήσει στή μέση . Ἀμ δέ !!!!!
Ὑποχρεώσεις , ἐκκρεμότητες χρόνων , ἐπισκευές στό σπίτι , δέν μ' ἄφησαν ν' ἀσχοληθῶ . Μέχρι τόν Ἰούλιο - Αὔγουστο , ἐλπίζω νά ξεμπερδεύω ἀπ' ὅλ' αὐτά !!!
Ἐλπίζω νά εἶστε ὅλοι καλά καί νά προοδεύετε στίς κατασκευές . Σήμερα καί αὔριο θά κάτσω νά διαβάσω ὅσα μυνήματα δέν διάβασα , νά " συμπηρώσω τά κενά " .....
Σᾶς εὔχομαι τό καλύτερο!!!!!.....

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #144 στις: Μάιος 02, 2021, 09:16:04 μμ »
Δεν πειραζει  λαμπρο χρονια πολλα και χριστος ανεστη με υγεια!!!!!!!!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #145 στις: Μάιος 02, 2021, 10:25:05 μμ »
Χρόνια πολλά Λάμπρο. Με το καλό να επιστρέψεις το συντομότερο δυνατό.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #146 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 08:01:19 μμ »
Ἀγαπημένοι μου φίλοι καλησπέρα ,
Δυστυχῶς , οἱ πολλές μου ὑποχρεώσεις , ὅπως τίς περιγράφω στό προηγούμενο μήνυμα , δέν μ' ἐπέτρεψαν νά τελειώσω τήν μισοτελειωμένη κιθάρα .
Λείπω ἕνα ἀκριβῶς χρόνο ἀπ' τήν ἰστοσελίδα , καί γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , λίγο ντρέπομαι νά σᾶς ἐντικρύσω , ἔστω καί διαδικτυακῶς ! Κάνω ὅμως , ἔστω καί τώρα , ξανά μιά νέα ἀρχή , καθώς οἱ δουλειές μου ἔχουν σχεδόν τελειώσει .
Ἐλπίζω σέ λίγες μέρες νά συνεχίσω .
Σᾶς εὔχομαι νά εἶσθε ὅλοι καλά καί νά ἔχετε καλές κατασκευές !!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #147 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 08:04:51 μμ »
Αντε Λαμπρο προχωρα την και μην μασας. Εδω θα ειμαστε να τα λεμε.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #148 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 08:13:35 μμ »
λαμπρο - γερα
με τσα-μπου-κα!

(συνθημα γηπεδου στη θυρα των λουθιερ)   ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #149 στις: Οκτώβριος 15, 2021, 08:34:34 μμ »
Εὐχαριστῶ παιδιά !!!