Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 3871 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #120 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 06:43:11 μμ »
Υγείανα έχεις φίλε μου !

κι από δω και πέρα κοίτα να αντλείς χαρά !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #121 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 09:13:58 μμ »
Χαρά στο κουράγιο σου φίλε Λάμπρο...πολύ δουλειά ρίχνεις με τα φιλέτα. Εύχομαι περαστικά σου με την εγχείριση. Και καλοφάγωτη η σύνταξη. Να είσαι πάντα καλά.  {celebrate012}

George45

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #122 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 09:16:09 μμ »
Περαστικα λαμπρο να εισαι παντα καλα και να χαρεις τη συνταξη σου!!!!!!!!μπραβο για τη κιθαρα σου!!!!!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #123 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 09:24:36 μμ »
Λαμπρο μια χαρα το πας και μην αγχωνεσαι.

Σιδερενιος.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_craftopia

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 7
« Απάντηση #124 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 10:26:28 μμ »
Καλή σύνταξη Λάμπρο!
Άντε να παίρνουνε κι άλλοι σειρά...  {celebrate012}
Προχώρα ακάθεκτος και σιδερένιος! Όσο για τα πολλά φιλετάκια, περί ορέξεως κολοκυθόπιττα.

...και θέλω να σ' ευχαριστήσω για άλλη μια φορά για τα δυο υπέροχα μαδεράκια μουριάς.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2020, 10:52:22 μμ από Stergios_craftopia »

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #125 στις: Νοέμβριος 14, 2020, 11:48:19 μμ »
Ἀγαπητοί φίλοι Ἰωσήφ , Γιάννη , Γιῶργο , Δημήτρη καί Στέργιε , σᾶς εὐχαριστῶ ἀπό καρδιᾶς γιά τίς....διπλές σας εὐχές !!!!!

Κι ἐγώ εἶμαι πολύ χαρούμενος , ἀφ' ἑνός γιά τήν ἀποκατάσταση τῆς ὑγείας μου , ἀλλ' ἀφ' ἑτέρου , ρέ παιδί μου ξέρεις τί εἶναι νά ξυπνᾶς τό πρωί , εἰδικά τό πρωί τῆς Δευτέρας , καί νά λές ἀπό μέσα σου χουζουρεύοντας στό ζεστό σου κρεββατάκι : ἄἄἄἄἄἄἄχχχχχχχχχχχ!!!!!!! , δέν πάω δουλειά οὔτε σήμερα , ούτε ποτέ!!!!!! Δέν φαντάζεστε τί αἴσθηση εἶναι αὐτό !!!!
Καί μετά , ἀφοῦ παρεις πρωινό μέ τό χουζούρι σου , νά κατεβαίνης στό ἐργαστήριο καί νά δουλεύης ὁσο θές , χωρίς νά κοιτᾶς τό ρολόϊ , ἄλλο πρᾶμα σᾶς λέω !!!!

Σᾶς εὔχομαι νά τό ζήσετε σύντομα ὅλοι !!!!!!!!!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #126 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 06:36:04 πμ »
ευχομαι λαμπρο σιδεροκαλοσκαρπελιασμενος , ολοψυχα!

για την ελαστικοτητα που ειπες των πλαϊνων, ετσι ειναι μεχρι να κολληθει η πλατη η το καπακι, γι αυτο προσοχη οταν κανεις το πρωτο...
παντως (και παρα τα μικροπροβληματακια) οταν τελειωσει με το καλο, θα δειξει πολυ ομορφη με τα φιλετακια....
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2020, 09:16:46 πμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #127 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 06:41:42 πμ »
ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΒΡΕ ΛΑΜΠΡΟ;

ειπαμε να καθεσαι και να χουχουλιαζεις, τι μου σηκωθεικες απο τις 6 χαραματα, και πας σουρτα-φερτα στο γκρικλουθιερ;
μετα θα σπασεις καραντινα να πας για κυνηγι;;;  :cheesy2:
εκτος ισως απο δυο!

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #128 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 02:23:40 μμ »
ευχομαι λαμπρο σιδεροκαλοσκαρπελιασμενος , ολοψυχα!

για την ελαστικοτητα που ειπες των πλαϊνων, ετσι ειναι μεχρι να κολληθει η πλατη η το καπακι, γι αυτο προσοχη οταν κανεις το πρωτο...
παντως (και παρα τα μικροπροβληματακια) οταν τελειωσει με το καλο, θα δειξει πολυ ομορφη με τα φιλετακια....

Φίλε Στέλιο , εὐχαριστῶ πολύ γιά τίς εὐχές !!!

Πραγματικά κι ἐγώ ( θέλω νά ) πιστεύω πώς θά δείξη ὡραία ἡ μαντάμ.....ὑγεία νά ἔχουμε....

.....ὅσο γιά τό πρωινό , ἔἔἔἔ..........ὄχι δηλαδή.......ἤ μᾶλλον......καταάλαβες ;

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #129 στις: Νοέμβριος 20, 2020, 03:01:08 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,

Συνεχίζω τήν κατασκευή μέ τό κόλλημα τῶν καμαριῶν στό καπάκι , προκειμένου νά τό κολλήσω στό σκάφος .

Πρίν ἀπ' αὐτό , προσπάθησα νά δῶ , ἄν τό σκάφος - μάνικο , ἔγινε συμμετρικό : Βρῆκα τά μέσα στό ἄνω καί κάτω μέρος τοῦ μάνικου καθώς καί τό μέσον τοῦ ἀκροτάτου μέρους τῶν πλαϊνῶν , πίσω ἀπ' τόν τάκο , καί ἔνωσα τά 3 αὐτά σημεῖα μέ τή ρίγα :

Βρῆκα μέ πολλή ἱκανοποίηση ὅτι , στά φαρδύτερα μέρη τῶν πλαϊνῶν ( στή μικρή καί μεγάλη καμπάνα ) καί στό στενώτερο αὐτῶν  ( " μέση " ) ὑπάρχει ἀπόλυτη συμμετρία μέ βάση τόν ἄξονα συμμετρίας , τή ρίγα ,

Τό σχέδιο περιλαμβάνει 4 καμάρια διαφόρων μηκῶν , πάχους 6 χιλ. καί ὕψους ( φάρδους πού θά δείχνει ὕψος ὅταν κολληθοῦν ) 15 χιλ. Τά ἔκοψα ἀπό μαδεράκι ἐλάτου πάχους 25 χιλ. ἀκτινικά κομμένου .  Καμπύλωσα τά 3 σύμφωνα μέ τόν τάκο μέ τόν ὁποῖο ἔδωσα τήν καμπυλότητα στά πλαϊνά ἀπ' τή μεριά τοῦ καπακιοῦ , ἐνῶ αὐτό , πού θά βρίσκεται μεταξύ ἠχητικῆς ὀπῆς καί ἐνώσεως , τό ἄφησα ἐπίπεδο , διότι , τό τμῆμα τῶν πλαϊνῶν πού βρίσκεται μεταξύ ἐνώσεως καί μέσης , τρίφτηκε ἐπίπεδα , χωρίς καμπυλότητα . Ἐπίσης , κόλλησα καί μιά φέτα ἀπό καπάκι φάρδους 2 ἑκ. καί πάχους 4 χιλ. στήν θέση ὅπου ἀπό πάνω θά κολληθῆ ἡ ταστιέρα .

Συνεχίζεται.........

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #130 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 01:50:54 μμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Ἀφοῦ κόλλησαν τά καμάρια , τό καπάκι ἔχει τήν παρακάτω μορφή :

Άφοῦ διαμορφώθηκαν καί οἱ ἄκρες τῶν καμαριῶν :

Τώρα θέλω νά ρωτήσω κάτι : Τό σχέδιο μᾶς λέει πώς ἡ κιθάρα αὐτή ἔχει κλίμακα 63 ἑκ. Τό σχέδιο τό ἔχω φωτοτυπήσει σέ φυσικό μέγεθος . Μετρῶντας ὅμως ( στό σχέδιο ) ἀπό τόν ἄνω καβαλλάρη 63 ἑκ. , καταλήγω στόν κάτω καβαλλάρη , ἀλλά ἀκριβῶς στήν πλευρά του πού βλέπει πρός τήν ἠχητική ὀπή . Τό κοκκαλάκι ὅμως τοῦ κάτω καβαλλάρη , εἶναι , καί στραβό δηλαδή ὄχι κάθετο πρός τόν κατα μῆκος ἄξονα τοῦ ὀργάνου , καί ἀπέχει , ἡ μέν πρός τό καντίνι πλευρά του 63,3 ἑκ. ἀπ' τόν ἄνω καβαλλάρη , ἡ δέ πρός τά μπάσσα πλευρά του 63,5 ἑκ. ἀπ' τόν ἄνω καβαλλάρη . Γιατί συμβαίνει αὐτό ;

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #131 στις: Νοέμβριος 21, 2020, 03:34:07 μμ »
γιατι ναι μεν ειναι η κλιμακα στα 63, αλλα η χορδες σχηματιζουν ενα "τριγωνο" σε σχεση με την πλακα της ταστιερας,  δηλαδη ειναι η "υποτεινουσα" σε σχεση με την "προσκειμενη".
η διαφορα στα μπασσα , ειναι οτι απεχουν μεγαλυτερη αποσταση απο τα πριμα (δηλ εχουν μεγαλυτερη υποτεινουσα, που σημαινει λιιιιγο μεγαλυτερη αποσταση χορδης, σε σχεση με τα πριμα, εξου και ο λοξος καβαλαρης)

αν δεν θελεις να ειναι λοξο το κοκκαλακι, μπορεις να κανεις ισια χαρακια και να κολλησεις λιιιιγο στραβα τον καβαλαρη.
δηλαδη να "κλεψεις" και να φαινονται ολα ισια στο ματι, κατι αναλογο με την...ακροπολη  ;D
εκτος ισως απο δυο!

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
« Απάντηση #132 στις: Χθες στις 01:44:48 μμ »
Δηλαδή , δέν κατάλαβα , ποιά εἶναι ἡ " ὑποτείνουσα " : ἡ γραμμή πού ὁρίζεται ἀπό τόν ἄνω καβαλλάρη μέχρι τό κοκκαλάκι τοῦ κάτω καβαλλάρη , ἤ αὐτή πού ὁρίζεται ἀπό τόν ἄνω καβαλλάρη , " σέρνεται " στήν πλάκα τῆς ταστιέρας καί καταλήγει στό ξῦλο τοῦ καβαλλάρη καί πού μετρῶντας την ( δές προηγ. μήνυμα ) , τήν βρῆκα 63 ἑκ. ;

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #133 στις: Χθες στις 03:11:01 μμ »
η προσκειμενη, ειναι στην ευθεια της ταστιερας (63), και ειναι η κλιμακα μας στη μετρηση των ταστων, αλλα:
την θεση στο κοκκαλακι την βαζουμε εκει που ειναι οι χορδες, και μετραμε την υποτεινουσα, διοτι ειναι υπο γωνια σε σχεση με την πλακα της ταστιερας οπου μετρησαμε την κλιμακα.

ετσι η υποτεινουσα ειναι το μηκος χορδης (επειδη οι χορδες ΔΕΝ τρεχουν παραλληλα με τη ταστιερα), ειναι π.χ. 63,3 πριμα (μικρη κλιση σε σχεση με την ταστιερα) με 63,4 μπασσα (λιγο μεγαλυτερη κλιση)

ελπιζω να βοηθησα
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #134 στις: Σήμερα στις 08:45:09 πμ »
 ελπίζω αυτό το σκίτσο να βοηθά, περιγράφει παραστατικά την παραμόρφωση των χορδών και της "υποτείνουσας'

όλο το άρθρο είναι εδώ
https://www.researchgate.net/publication/45854259_Intonation_and_Compensation_of_Fretted_String_Instruments

αν έχεις το κουράγιο να το διαβάσεις  ;D
παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο, όπως το υλικό των χορδών, οι διάμετροι κτλ.  - για ατσάλινες χορδές με περιέλιξη.
αν κατεβάσεις ή διαβάσεις online το άρθρο έχει κι άλλους πίνακες μέσα, π.χ. με αποτελέσματα στις συχνότητες προ και μετά διόρθωσης σε σχέση με την "ιδεατή" (κι έχει κι ένα σωρό πράξεις που δεν θέλω να βλέπω)