Αποστολέας Θέμα: κιθάρα τύπου Gibson Les Paul  (Αναγνώστηκε 1579 φορές)

Νάσος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα τύπου Gibson Les Paul
« Απάντηση #45 στις: Απρίλιος 25, 2020, 09:20:36 πμ »
Σας ευχαριστώ, έχω φτιάξει κάποιες κιθάρες και τα χέρια τώρα πάνε μόνα τους
Η αλλαγή στη βέργα έγινε γιατί απλά δεν δούλευε καθόλου :-[
Έκανα την δοκιμή χωρίς να κολλήσω την ταστιέρα ευτυχώς και με μεγάλη έκπληξη είδα ότι σε δύο μπράτσα που έφτιαχνα ταυτόχρονα δεν δούλευε, σφήνωνε η κυλινδρική κόντρα στο ξύλο καργάριζε στο σφίξιμο και δεν έκανε κιχ
Κοίταξα τις παλιές μου κατασκευές κάτι παλία βιβλία, λέω δεν ειναι δυνατόν πρέπει να δουλεύει, έπαθα κρίση ταυτότητας ;D
Βασικά είχα ακολουθήσει κατα γράμμα ένα σχέδιο από το νετ και μάλλον εκεί ειναι το θέμα πρέπει να είναι λάθος οι κλίσεις η συνολική κλίση ήταν 3-3,5 χιλ διαφορά ενώ στις παλιότερες κατασκευές μου και στα βιβλία έβλεπα διαφορά 6 χιλ
Να σκεφτείτε ότι σε παλιό σχέδιο για την Les Paul 59 η κλίση φαίνεται ακόμα μικρότερη γύρω στα 3 χιλ

Έβγαλα τη βέργα και έβαλα μια που είχα πάρει έτοιμη παλιότερα και είχε απλή κόντρα στο πίσω μέρος λίγο ποιό φαρδιά από αυτή που είχα φτιάξει
Και αυτή τα ίδια
Τρίτη αλλαγή δεν άντεξα είχα τη υλικά και δεν είχα την κιθάρα, έκανα τις απαραίτητες μετατροπές βούλωσα τα βαθουλώματα τα στο Καράολο  με το ίδιο ξύλο και ξανά ρουτάρισα για την νέα βέργα- διπλή δουλειά!!
Αλλά δύο αξιοσημείωτα θέματα ειναι οι τρύπες για τα ποτενσιόμετρα
Αφού έκανα τη μια  τρύπα και έφυγε κομμάτι ευτυχώς από την κάτω μεριά στο μαόνι κατάλαβα ότι πρέπει να ξεκινάνε και από πάνω και από κάτω και να συναντάει η κοπή στο μέσο για να μην ξεφτίζει το ξύλο πουθενά
Επίσης το πέρασμα του πλαστικού κορδονιού επειδή ειναι 2.3 χιλ χοντρό  στο σημείο που ειναι η μεγάλη κλίση θέλει να το μορφοποιήσεις πριν το βάλεις με πιστόλι θερμού αέρα πρώτα
Αυτά και άλλα πολλά αλλά κάθε κατασκευή έχει τα δύσκολα σημεία της και για αυτό είμαστε εδώ για να τα συζητάμε
Να είστε καλά!

Νάσος

• Hero Member
« Απάντηση #46 στις: Απρίλιος 25, 2020, 09:51:14 πμ »
Για την Ιστορία να αναφέρω και ένα άλλο παραλειπόμενο από την κατασκευή
Είχα κάνει το κόψιμο του καναλιού του truss rod με το ρουτερ του ldl και ένα κοπτικό ξυράφι 6χιλ Φούλ καρβίδιο σαν κι αυτά που χρησιμοποιούν στα CNC
Μετρώντας μετά για να μπεί το κομμάτι ξύλο για να καλυφθεί η  τρύπα το φάρδος κοπής ήταν 6,5-6,7 χιλ λέω δεν ειναι δυνατόν μάλλον στράβωσε ο άξονας του κοπτικού (αν ειναι δυνατόν να στραβώσει καρβίδιο!)
Σκάβοντας  αργότερα τις τρύπες για τους μαγνήτες παρατήρησα κραδασμούς και το κοπτικό -άλλο με ρουλεμάν- να γυρίζει εμφανώς παράκεντρα
Αλλάζω Τσόκ , αλλάζω αντάπτορα , σφίγγω και βλέπω ότι συνεχίζει να δουλεύει έκκεντρα και παρ όλο το καργάρισμα το κοπτικό δεν έσφιγγε καλά στο τσόκ!!!
Δεν το έχω λύσει ακόμα μάλλον ισχύει το ρητό ότι πληρώνει παίρνεις
Συνέχισα το σκάψιμο με το Makita  :)

Aggelos83

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
« Απάντηση #47 στις: Απρίλιος 25, 2020, 01:09:45 μμ »
Ομορφιές !! Σε λιγο περνάς στο αγαπημένο μου στάδιο , το στάδιο βαψίματος. Τι απόχρωση σκέφτεσαι ?

oscar

• Sr. Member
« Απάντηση #48 στις: Απρίλιος 25, 2020, 05:25:58 μμ »
Πανέμορφη!!!
Μπράβο Νάσο!

Για να μην εχεις σχίσιμο στο ξύλο κατα το ξετρυπημα των οπών για τα pots, εκτος απο το τροπο που σκεφτηκες, δοκίμασε την αλλη φορά να ανοιξεις τις τρύπες πριν κανεις το σκάψιμο, εγώ παντα έτσι το κάνω και δεν είχα ποτε πρόβλημα.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #49 στις: Απρίλιος 25, 2020, 07:02:15 μμ »
τα δύσκολα σημεία της
εσυ ολα τα δυσκολα τα κανεις ευκολα , δε σε φοβαμαι, το πας φουλ το σκαρπ... εεε το καρβιδιο θελω να πω!  {celebrate011}
καλη συνεχεια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Νάσος

• Hero Member
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 25, 2020, 07:20:59 μμ »
Πανέμορφη!!!
Μπράβο Νάσο!

Για να μην εχεις σχίσιμο στο ξύλο κατα το ξετρυπημα των οπών για τα pots, εκτος απο το τροπο που σκεφτηκες, δοκίμασε την αλλη φορά να ανοιξεις τις τρύπες πριν κανεις το σκάψιμο, εγώ παντα έτσι το κάνω και δεν είχα ποτε πρόβλημα.
Αυτός ειναι ο ποιό σίγουρος τρόπος αλλά δεν είχα στα χέρια μου τα ηλεκτρικά που θα έβαζα στη κιθάρα οπότε λόγω ανυπομονησίας έγινε ακριβώς το αντίθετο
Να καταλάβεις ότι είχα ανοίξει τρύπες για ποτενσιόμετρα στα 8 χιλ γιατί έχω κάποιο μικρό στοκ με τον τρόπο που υπέδειξα και όταν ήρθαν τα νέα έπρεπε να πάω στα 10χιλ που έγινε με το Dremel ;D
Ευχαριστώ παίδες, αυτό το θέμα με το ρούτερ όμως δεν το έχω χωνέψει ακόμα

BOULIS13

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: kung-fu - street fight - ελληνορωμαϊκη
  • Αριθμός κατασκευών: 7*1/2
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 25, 2020, 09:30:24 μμ »
πιστεύω ότι το σφίξιμο το κάνεις με 11άρι και 17άρι .... και ότι έβγαλες μονίμως εκείνο το ηλίθιο κυκλικό κάλυμμα που είχε απο τη μαμά του ..... το εσωτερικό κυλινδράκι (ή όπως λέγεται) που έχω εγώ είναι bosch ..... δεν έβαλα ποτέ της μαμάς του..... ευτυχώς μάλλον.... :-[ :-[ :-[

κάνε κανά ευχέλαιο .... να φύγουν τα δαιμόνια.....μπρρρρρ..... :-[
κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Νάσος

• Hero Member
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 26, 2020, 12:51:16 πμ »
Μοιάζει με το Bosch αλλά σφίγγει με ένα κλειδί 17 και κρατάει κόντρα με ένα μοχλό που κρατάει τον άξονα ακίνητο
Από ότι ξανά κοίταξα τώρα όσο και να το σφίξεις το κοπτικό δεν σφίγγει και μπορείς να το γυρίσεις με το χέρι εφόσον βάλεις κοπτικό που σου δίνει τη δυνατότητα να κοντράρεις και δεν ειναι Θεμα τσοκ έβαλα το 6χιλ και 8 χιλ και κάνει το ίδιο, μάλλον εχει φαγωθεί ο άξονας στο σφηνοηδές σημείο που πατάει το τσόκ

Έχω δύο τσοκ 8 χιλ αν έβαζα σμοιριδαλοιφή και έφτιαχνα ξανά την σφηνοειδή  πατούρα του άξονα ?

BOULIS13

• Hero Member
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 26, 2020, 12:40:31 μμ »
δεν τα έγραψα καλά..... για το ίδιο ρούτερ μιλάω..... αλλά το τσόκ μου είναι bosch .....(αγοράστηκε εξτρα λογω του 6.35 mm) .... το θέμα με το μοχλό που λές , ο οποίος είναι μέσα στο κυκλικό της φωτογραφίας.....ανακινήθηκε και παλαιότερα..... όλοι συμφώνησαν για τη "μιζέρια" του συστήματος και πιστεύω ότι οι περισσότεροι το έβγαλαν .... ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πως έσφιγγες το κοπτικό με εκείνο το πράγμα.... το έβγαλα μετά από 10 λεπτά χρήσης   :-[ :-[

κύριε ταξιτζή....ν΄αφήσω δυό πίτσες κ΄εφτά μπύρες στο πίσω κάθισμα;..   :-[ :-[ :-[

Νάσος

• Hero Member
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 26, 2020, 02:58:24 μμ »
Ευχαριστώ!
Για βρες μου κανα λινκ από αυτό που πήρες γιατί το θέμα μου δεν είναι ότι δεν σφίγγει 100% αλλά ότι εμφανώς τα κονδύλια δουλεύουν παράκεντρα ενώ ο άξονας από μόνος του φαίνεται άψογος

BOULIS13

• Hero Member
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 26, 2020, 06:28:45 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 26, 2020, 07:45:07 μμ από BOULIS13 »

Νάσος

• Hero Member
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 26, 2020, 08:52:36 μμ »
Ευχαριστώ ρε φίλε!
Για κοίτα στην απάντηση 12 γράφεις

και  BTW .... αραιά και πού  το βγάζουμε το σουστάκι ..... φυσάμε .....καθαρίζουμε......ΔΕΝ "ΛΑΔΟΝΟΥΜΕ" ΜΕ BD40 κλπ...
και άν ο κώνος έχει πολλές χαρακιές (= δεν σφίγγει καλά + δεν κεντράρει ).....ΠΕΤΑΜΑ.....

Μήπως ειναι η περίπτωση μου?
Αφαίρεσα το κυκλικό και έσφιξα με τα δύο κλειδιά 11-17 και βελτιώθηκε το σφίξιμο αλλά το ξεκεντράρισμα παραμένει, δοκίμασα να περιστρέφω το collet και σε κάποιες θέσεις σχεδόν εξαφανίζεται το ξεκεντράρισμα
Λες να δοκιμάσω το collet της Bosch?

BOULIS13

• Hero Member
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 27, 2020, 03:10:01 μμ »
κατά 90% δεν το έσφιγγες καλά (πόσο είναι το "καλά" δεν ξέρω εγώ πάντως κοντράρω τα δύο κλειδιά όσο μπορώ - με τη χούφτα .... δεν πηδάω επάνω τους -) , ...... και μάλλον "ξέφευγε" το collet στα ζορίσματά του .... εξ΄ου και το μονόπατο "φάγωμα".....

αυτό το πρωτοείδα σε λάστιχο ποδηλάτου......αν φάει ΕΝΑ γερό φρενάρισμα και "τριφτεί" η γόμμα του ...... τότε σε κάθε φρενάρισμα έκτοτε τείνει να σέρνεται - τρίβεται στο ίδιο σημείο ...... μετά βλέπεις ένα τεράστιο "λιώσιμο" του λάστιχου σε ένα συγκεκριμμένο σημείο 10-15 εκατοστών , και αναρρωτιέσαι πώς έγινε το ρημάδι.....ρώτα ποδηλατά..... το έπαθα δίς και το πίστεψα.... :-[ :-[ 

(..............αλλά μπορεί να είναι και urban myth ή θεωρία κάλυψης των λαστιχάδων ,,ευθύνη δεν παίρνω.... :-[ :-[)

το bosch το είχα πάρει κανά 10ρικο πριν 5-6 χρόνια .... τώρα βλέπω 16 λίρες το έφτασαν τα αγγλόφωνα......δοκίμασε κανά μαγαζί με bosch στην Αθήνα....πάνω από 8-10 ευρά πολλά είναι..... :character0029:

mikerory

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 14, 2020, 09:50:12 πμ »
δοκίμασε κανά μαγαζί με bosch στην Αθήνα....πάνω από 8-10 ευρά πολλά είναι..... :character0029:

Εγώ είχα πάει στο Μπούνταλη (?) στην Αθηνάς, ακριβώς απέναντι από το στενό του Ρέππα και μου είχε παραγγείλει διάφορα τσοκ για ιντσες κλπ για το μακίτα, πάρτον τηλ. (21 0321 1082) θα σε εξυπηρετήσει και για μπος.
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Νάσος

• Hero Member
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 15, 2020, 02:06:39 μμ »
Επικοινώνησα
Το collet πηγαίνει μαζί με το τσόκ οπότε όλα μαζί 22-25 e
Ευχαριστώ