Αποστολέας Θέμα: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα  (Αναγνώστηκε 9531 φορές)

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« στις: Μάιος 17, 2016, 10:11:04 μμ »
Γεια σας
Ξεκινάω και εγώ δειλά δειλά την πρώτη μου κατασκευή.
Αποφάσισα να δουλεψω σε σολερα οποτε σήμερα ξεκίνησα την κατασκευή της ,έχω ένα κομμάτι κόντρα πλακέ 4εκ σχεδίασα το σχέδιο του καπακιού και αύριο θα κάνω τα κοψίματα. Παραθέτω μερικές φωτογραφίες με μερικά από τα υλικά που έχω συγκεντρώσει ως τώρα και θα ήθελα την γνώμη σας. Αριστερά το κομμάτι που σκέφτομαι για πλάτη δεξιά για το μπράτσο και κέντρο τα κομμάτια που λέω να βγάλω καμία κόντρα για το μπράτσο. Επίσης μερικά περισσεύματα που λέω να βάλω για τόκους. Έχω ένα μαδερι ακόμα για τα πλαϊνά. Πλαϊνά, πλάτη μπράτσο και τακοι ειναι καρυδιά τα υπολοιπα δεν ξέρω τι ξύλα είναι και αν κάνουν για την χρήση που τα θέλω.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2016, 10:23:34 μμ »
Φιλε καλη αρχη (η οποια ως γνωστο ειναι και το ημιση...)

πλατη πλαϊνα καντα με την καρυδια, αλλα το μπρατσο οχι (προτιμησε το μαονι)
αυτο με τα καφε-μπεζ νερα ειναι βεγκε...
επισης οχι στους τακους καρυδια (αλλα ουτε και βεγκε)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 18, 2016, 08:40:10 πμ »
Ευχαριστώ
Θα ήθελα να ρωτησω τι πρέπει να γνωρίζω για την αγορά ξυλείας για το μπράτσο, μπορω να πάω να αγοράσω μαδερι από οποιοδήποτε μαγαζί και να το χρησιμοποιήσω? Κόντρες κατά την γνώμη σας χρειάζονται και το βεγγε κάνει για την δουλειά ή πρέπει να πάρω κάτι άλλο? Για ketfing μπορώ να χρησιμοποιήσω κυπαρίσσι?
Γνωρίζω ότι κάνω πολλές ερωτήσεις αλλά  είμαι από επαρχία και δεν είναι εύκολη ή πρόσβαση μου σε μαγαζιά με ξυλεία οπότε όταν πάω να αγοράσω ότι χρειάζομαι.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 18, 2016, 09:34:40 πμ »
καταρχάς καλημέρα και καλή συνέχεια!
Γράφω πολλά, αλλά περίμενε και άλλες γνώμες γιατί κι εγώ τώρα μόλις άρχισα κατασκευή κιθάρας κι έχω παρόμοιες ερωτήσεις. Γράφω ό,τι έχω καταλάβει μέχρι τώρα (κι ελπίζω να επιβεβαιωθούν από πιο έμπειρους)

Για την ξυλεία: η ηλικία της είναι ο κρίσιμος παράγοντας που μας κάνει (εμένα τουλάχιστον) να απευθυνόμαστε στα "ειδικά" μαγαζιά υλικών οργανοποιϊας όπου υποτίθεται πως τα ξύλα είναι και διαλεγμένα (ισόβενα κτλ.) αλλά και στοκαρισμένα αρκετά χρόνια ώστε το ποσοστό υγρασίας να είναι κάτω από 11-12% (αυτό ξέρω εγώ για άνω όριο).
(Παρένθεση): θεωρητικά θα μπορούσες να πας σε οποιοδήποτε ξυλεμπορικό έχει αυτό που θες (π.χ. μαόνι, σφεντάμι κτλ) και το δίνει σε μικρές ποσότητες και να διαλέξεις μόνος σου με ένα υγρασιόμετρο. Το πρόβλημα είναι ότι τα φτηνά υγρασιόμετρα (Κίνα) δεν είναι ακριβή - και τα καλά είναι από "αρκετά" έως "πολύ-πολύ" ακριβά (κλείνει η παρένθεση).
Όλα τα ξύλα για όργανο πρέπει να είναι ισόβενα, χωρίς στρεβλώσεις στα νερά και με τέτοιο τρόπο κομμένα ώστε τα νερά να "έρχονται" με τον τρόπο που θες στο σημείο που θες να το βάλεις. Ακούγεται σταυρόλεξο, το ξέρω, αλλά κάνε αν θες τον κόπο και διάβασε τα θέματα περί ξυλείας εδώ (κυρίως τα δύο πρώτα)
http://www.luthier.gr/index.php?board=19.0
Για το μανίκι (αν θα βάλεις και κόντρα, με ένωση με τάκο), η "κλασική" τοποθέτηση (όταν έχεις κόντρα) είναι με τα νερά κάθετα στο επίπεδο της ταστιέρας όταν το κοιτάς σε "τομή". Απ' ό,τι ξέρω, δοκιμασμένο ξύλο για μανίκι κιθάρας είναι το μαόνι. Τελευταία εκτιμώ πολύ και το σφεντάμι.
Εδώ και λίγο καιρό με απασχολεί αυτό το θέμα και θα κάνω ένα σχετικό ποστ (ειδικά για κατασκευή κιθάρας αλλά για ένωση με τάκο και χελιδονοουρά) να πάρουμε κι άλλες γνώμες (*).
Εσύ διάβασα ότι θα χρησιμοποιήσεις σολέρα, τί είδους ένωση θα κάνεις ? αν κάνεις "Ισπανικό" τακούνι, δεν ξέρω αν ισχύουν τα παραπάνω, αλλά σίγουρα θα ξέρουν άλλοι (Στέλιος, Νάσος κτλ.)
Για κόντρα: το βένγκε έχει ευρεία χρήση, αλλά πάλι θέλει προσοχή στα νερά κατά τη γνώμη μου. Είναι πολύ στρυφνό ξύλο και δύσκολο να βρεις αρμονικά νερά, αν τα κομμάτια σου έχουν στρεβλώσεις στα νερά ίσως είναι καλή ιδέα να κάνεις "σάντουιτς" τρεις κόντρες με τα βένγκε εξωτερικά και "αντικρυστά" (όσο πιο συμμετρικά γίνεται) και το μεσαίο κανένα σφεντάμι ή μαόνι ισόβενο.

(*) update: έκανα και το άλλο θέμα, αν σε ενδιαφέρει http://www.luthier.gr/index.php?topic=2841.msg49169#msg49169
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 18, 2016, 10:23:05 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 18, 2016, 10:08:25 μμ »
Ευχαριστώ παρακολουθώ το θέμα και κραταω σημειώσεις. Βρήκα από τον φίλο πάλι, ένα κομμάτι μαόνι ονδουρας μου είπε. Όταν το πλανισω θα ανεβασω φωτό.
Προχώρησα λίγο με την κατασκευή της σολερας έκανα τις εγκοπές για τους σφιγκτήρες και κολησα φελλό πάχους 4χιλ σε όλη την επιφάνεια της. Τώρα θέλω να κόψω τον φελο για να δώσω την κουρμπα στο καπάκι και θα ήθελα την βοήθεια σας. Να κόψω από την οριζόντια γραμμή και πισω στην εξωτερική μολυβια που είναι 2 πόντους ,στην δεύτερη που είναι 4 ή πρέπει να κοπεί όλος ο φελλός και να αφήσω 2 πόντους περιμετρικά? Το σχέδιο μου δίνει κλίση καπακιού 4χιλ.

mkaloupis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 52
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 19, 2016, 10:58:30 πμ »
Τη διαδικασια επιστρωσης του φελου θα ηθελα να τη μαθω κι εγω απο τους πιο εμπειρους, μιας και δεν την εχω καταλαβει ακριβως και ξεκιναω τωρα κι εγω κατασκευη σολερας..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 19, 2016, 11:57:17 πμ »
4x ειναι πολλα, εγω θα εβαζα 2,5-το πολυ 3.
με 3χ φελλο και τριψιμο με γυαλοχαρτο στο εσωτερικο χειλος να εξομαλυνθει
ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙΣ Η ΤΡΥΠΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 3 ΕΚ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ
(ειναι πολυ σημαντικο...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 19, 2016, 01:34:07 μμ »
δείτε κι αυτό, στο 1:00 - 1:10 περίπου χρησιμοποιεί έναν οδηγό για να ελέγξει την καμπύλη...
https://www.youtube.com/watch?v=gTck0B7g-RU

για το βέλος τόξου (ύψος), πόσο φάρδος έχει η κάτω καμπάνα στην κλασική? - δεν ξέρω, νομίζω γύρω στα 37 εκ?
χρησιμοποιώντας κάτι τέτοιο: http://planetcalc.com/1421/
βέλος τόξου (ύψος) 3 χλστ.  σε χορδή ~ 37 εκ.  σημαίνει ακτίνα 5,70 μ. (radius ~ 19')
βέλος τόξου 2 χλστ.  σε χορδή ~ 37 εκ.  σημαίνει ακτίνα 8.55 μ. (radius ~ 28')... αυτό πλησιάζει πιο πολύ στην ακουστική (radius ~ 25', δηλαδή βέλος τόξου περίπου 2,2 χλστ.)
για την κλασική τι radius είναι τα στάνταρντ ?

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 19, 2016, 07:23:01 μμ »
Μάνο οι κατασκευές σου πολύ εντυπωσιακές και βλέπω τώρα ότι θα φτιάξεις Full size κλασσικές κιθάρες και δεν έχω την παραμικρή αμφιβολία για το τέλειο αποτέλεσμα Με εντυπωσιάζει επίσης η πολλή μελέτη και γνώσεις σου ‘όπως και   πολλών άλλων φίλων στο φόρουμ.
 Εγώ είχα φτιάξει πριν χρόνια μία σολέρα από MDF η οποία με εξυπηρέτησε στις κατασκευές μου
Πριν καιρό με προβλημάτισε η κατασκευή σολέρας Bogdanovich που ανέβασες ( την οποία παρεμπιπτόντως χρησιμοποιεί και ο Ρομανίλλος) και πια είναι τα πιθανά πλεονεκτήματα της. Εδώ θέλω παρακαλώ και την γνώμη σας γιατί εκφράζω απλά ιδέες μου Με το balsa wood και την ανάσπαση του επιτυγχάνει το καπάκι να έχει μεγαλύτερo ή και πιο φυσικό doming και χαμήλωμα προς τον τακο.
Ο κυριότερος λόγος ( πάντα κατά την σκέψη μου ) είναι ότι η εφαρμογή των πλαινών είναι πολύ εύκολη διότι δεν χρειάζεται η κάτω επιφάνεια τους να σχηματιστεί καθόλου για να ακολουθήσει το σχήμα της κοιλότητας της σολέρας Απλά θα πατά σε ευθεία ¨ή επίπεδη επιφάνεια εκτός της κοιλότητας και τα Tentelons θα ακολουθήσουν την καμπύλη με την κάτω επιφάνεια τους λοξή και η εφαρμογή θα είναι τέλεια και χωρίς πιθανότητα τα πλαϊνα να κολλήσουν λοξά. Μπορεί έτσι κάποιος να φτιάξει και μια λίγο πιο μεγάλη κιθάρα Πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολο να φτιαχτεί μία κιθάρα με το Lining κολλημένο εκ των προτέρων στα πλαϊνά .Ο Ρομανίλλος βάζει πρώτα τα πλαινά και μετά ρίχνει μέσα το καπάκι και κολλά τα τέντελονς εναλλασσόντας ένα κανονικό και ένα μισό σε ύψος  .Αυτά για εξοικονόμηση βάρους
Πάντως για τη επόμενη μου κιθάρα θα φτιάξω μία τέτοια σολέρα

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 19, 2016, 08:18:03 μμ »
Αυτό που ξέχασα να γράψω είναι ότι ή οριζόντια γραμμή είναι το καμάρι πίσω από την τρύπα.
Κ.Στελιο θεωρείτε καλύτερα να κάνω 2-3χιλ την κουρμπα? Εδώ που μένω με το ζόρι βρήκα αυτον τον φελλό έχω δυο επιλογές ή τριβω και κάνω την κοιλιά αφήνοντας 1-2χιλ φελλό ή κόβω και στρωνω ένα χαρτόνι για να σηκωθεί ή μέσα πλευρά της τρύπας. Θα προσπαθήσω το πρώτο και αν δεν πετύχει παω για το δευτερο.

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 06, 2016, 09:46:38 μμ »
Τελικά εκοψα τον φελλό και αποφάσισα αλλαγή ξυλείας θα κρατήσω την καρυδια για επόμενη κατασκευή. Σώμα σαπελι καπακι έλατο μπράτσο μαόνι. Κολησα το καπάκι σήμερα και από αύριο ξεκιναω την ροζέτα.

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:50:01 πμ »
Σήμερα τελειώσα με την ροζέτα εκοψα το καπάκι το οποίο θέλει λιγο τρίψιμο για να έρθει στο τελικό σχημα και σημάδεψα την θέση των καμαριων. Το θέμα τώρα είναι ότι το καπάκι στραβωσε (φωτο 2, εγινε σαν πατατακι ruffles) θα έρθει με την κόλληση των καμαριων ή να το ισιωσω πριν προχωρήσω? Φωτο απο την ροζέτα στην επόμενη ανάρτηση γιατι ξέχασα να βγάλω.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 25, 2016, 07:32:27 πμ »
ποσο εχεις κανει το καπακι; το βλεπω λιγο παχυ...
θα ελθει με τις ακτινες, αλλα που θα τις κολλησεις, πανω στην σολερα;
αν δεν εχεις "τραπεζι εργασιας" με στικ (ξερεις , αυτα που κοντραρουν πανω σε ξυλο και κατω στο καπακι για να κολλας ακτινες - καμαρια κλπ κλπ.) βαλε κανενα βαρος στο καπακι.

εγω στην πρωτη που εκανα (ΠΡΙΝ 20 ΧΡΟΝΙΑ, ΟΥΤΕ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΥΤΕ ΒΙΒΛΙΑ-ΤΙΠΟΤΕ...) και δεν ειχα πολλα εργαλεια, ουτε σφικτηρες,  ειχα βαλει δυο μπετονακια του νερου, και με αυτα ειχα κολλησει τα παντα, και τις ακτινες!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikolas Fereos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 659
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 25, 2016, 01:45:29 μμ »
Το καπάκι και σε μένα φαίνεται παχύ , νομίζω οτι το σχέδιο λέει 2,5 αλλα υπολόγισε και το φίλμ που θα αφήσουν τα τελικά βερνίκια . Το καπάκι θα έρθει με τα καμάρια .
Θεωρώ οτι μερικοί τέτοιοι σφιγκτήρες δεν πρέπει να λείπουν απο την εργαλειοθήκη των οργανοποιών , ερασιτεχων ή μη.

dimt

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά
Απ: Πρώτη προσπάθεια κλασική κιθάρα
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 25, 2016, 02:44:31 μμ »
Το καπάκι το παρήγγειλα 2,5 τελικά σύμφωνα πάντα με ένα παχυμετρο που το μέτρησα είναι 2,7 χιλ σκέφτηκα να τ αφήσω, έτσι ώστε με τα τελικά τριψιματα να κατέβει στα 2,5. Το επόμενο βήμα είναι να φτιαξω ένα τέτοιο τραπέζι εργασίας για να κολλήσω τις ακτινες.