Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25717 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #285 στις: Απρίλιος 21, 2020, 12:06:06 πμ »
Ελεγα να δοκιμασω το 20αρι. Αφαιρει 19 χιλιοστα στο πανω μερος αλλα νομιζω οτι θα ειμαι εντος του ημικυκλιου.
μμμ οριακό μου φαίνεται, σκέψου το καλά

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #286 στις: Απρίλιος 21, 2020, 06:23:38 πμ »
αυτο μπαινει κ σε δραπανο;
(να το πηγαινεις... τοιχο-τοιχο ;D )
πλαϊ για να κοψεις;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

atsamis

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 21
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #287 στις: Απρίλιος 21, 2020, 10:30:53 πμ »
Στέργιο, εξαιρετική η παρουσίασή σου !!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #288 στις: Απρίλιος 21, 2020, 11:06:35 πμ »
αυτο μπαινει κ σε δραπανο;(να το πηγαινεις... τοιχο-τοιχο ;D  )πλαϊ για να κοψεις;

Στέλιο τα κοπτικά του ρούτερ δουλεύουνε σε περσσότερες στορφές σε σχέχη με το δράπανο.
Συν τις άλλοις για να κόψει ξυρίσει θέλει σταθερότητα (βάση) και εννεοείται όχι στο χέρι.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #289 στις: Απρίλιος 21, 2020, 04:24:02 μμ »
Μαλλον θα παρω μικροτερο και με μικροτερη γωνια γιατι με τις 14 μοιρες τρωει πολυ ξυλο απο κοντρες...

Ευχαριστω και παλι
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #290 στις: Απρίλιος 22, 2020, 05:04:52 μμ »
Μαλλον θα παρω μικροτερο και με μικροτερη γωνια γιατι με τις 14 μοιρες τρωει πολυ ξυλο απο κοντρες...

Ευχαριστω και παλι


αν τελικα καταληξεις ,παντα να θυμασαι.......  τα κοπτικα μισουν θανασιμα το....ψαχνο
Αυτο σημαινει οτι αφαιρουμε το πολυ ωστε το κοπτικο μας  να μην ζοριστει 
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #291 στις: Απρίλιος 22, 2020, 05:12:41 μμ »
Γεια σου κωστα. Ναι εννοειται. Θα αφαιρω το πολυ με το ισιο που ειναι και φτηνο στο θυληκο και στην κορδελα στο αρσενικο και μετα οτι μενει με τη χελιδονοουρα και αυτο σιγα σιγα.

Η πολυ κλεισουρα κανει κακο. Τωρα κοιταω πως γινεται το αρσενικο (το θυληκο ειναι το προφανες ευκολο) σε δισκοπριονο. Σκεφτειτε το πορτοκαλι ξυλο να ειναι το μανικο.
Χαλαω το θεμα του Στεργιου ομως... Σταματαω γιατι σκεφτομαι πραγματα που δε χρειαζονται....

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #292 στις: Απρίλιος 22, 2020, 05:21:32 μμ »
Στο θυληκο κοψε  δεξια αριστερά με το πριόνι, μετα με δύο σκαρπελιες έχει φύγει όλο το ψαχνό.
Μετα καθάρισε με την χελιδονοουρα.
Αυτό με το αρσενικό το βρίσκω λίγο επικίνδυνο, καλυτερα με κορδέλα ή πριόνι χειρός.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #293 στις: Απρίλιος 22, 2020, 09:43:16 μμ »
Γεια σου κωστα. Ναι εννοειται. Θα αφαιρω το πολυ με το ισιο που ειναι και φτηνο στο θυληκο και στην κορδελα στο αρσενικο και μετα οτι μενει με τη χελιδονοουρα και αυτο σιγα σιγα.

Η πολυ κλεισουρα κανει κακο. Τωρα κοιταω πως γινεται το αρσενικο (το θυληκο ειναι το προφανες ευκολο) σε δισκοπριονο. Σκεφτειτε το πορτοκαλι ξυλο να ειναι το μανικο.
Χαλαω το θεμα του Στεργιου ομως... Σταματαω γιατι σκεφτομαι πραγματα που δε χρειαζονται....



δοκιμασε να δεις Ιαπωνικη παραδοσιακη ξυλουργικη  και μετα η ενωση θα φανταζει διαφημιση για μωρα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #294 στις: Απρίλιος 27, 2020, 06:59:04 μμ »
Επιστρέφοντας στο θέμα μετά από μακρά σιγή της παρουσίασης, με κλεισούρα λόγω ιού, τηλε-εργασία και πολύ εργαστήριο, θα δούμε παρακάτω πού κάθισε η μπίλια με τους καβαλάρηδες αλλά και πώς συμπεριφέρθηκε η κύρτωση του μάνικου σε βάθος χρόνου δυόμιση μηνών από τότε δηλαδή που φορτώθηκαν χορδές.

Μετά από τα εισερχόμενα του Στέλιου περί Λ -παχέος ή μη- η πλειοψηφία των καβαλάρηδων/πειραματόζωων υπέστη εκ νέου πιο έντονη «πυραμιδωτή» διαμόρφωση 15 μοιρών.
Το προφανές αποτέλεσμα ήταν ότι η επάνω επιφάνεια από το κοκαλάκι στένεψε από λίγο έως πολύ. Μετά από αναρίθμητες δοκιμές και βάλε-βγάλε καβαλάρηδες κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όταν στενεύει το κοκαλάκι, ραφινάρεται μεν κάπως ο ήχος, αλλά δεν πρέπει να στενέψει πάρα πολύ γιατί δεν ανταποκρίνεται καλά στο εμφατικό παίξιμο. Για τα δικά μου μέτρα και για το συγκεκριμένο όργανο εκτιμώ ότι το κοκαλάκι στη στέψη του δεν πρέπει να είναι στενότερο από 3 χιλιοστά.

Αλλά όλον αυτό τον καιρό δούλευε συγχρόνως και η κύρτωση του μάνικου βαίνοντας μειούμενη βεβαίως (-βεβαίως) και πιστεύω και ελπίζω ότι πρακτικά το μάνικο έχει πιά σταματήσει να κυρτώνεται.
Η κύρτωση που συνέβη τελικά είναι μικρή, 2 δέκατα και κάτι. Το μάνικο απέκτησε όπως πιθανολογούνταν ένα μικρό ρελιέφ που όμως ήταν αρκετό για να εξαφανίσει σχεδόν εντελώς τον «τασταριστό» χαρακτήρα του ήχου -που τον είχα συμπαθήσει- αλλά επηρέασε και το action στο 12ο τάστο το οποίο ανέβηκε επίσης, πράγμα που με τη σειρά του οδήγησε σε επιλογή σχετικά χαμηλών καβαλάρηδων, δηλαδή στα 11,5 – 11,8 χιλιοστά.

Συνεχίζοντας στο μεταξύ να εναλλάσσω καβαλάρηδες, παλιούς και νέους, αναρωτιόμουνα γιατί είχε «αδειάσει» κάπως ο ήχος καθώς μού διέφευγε άλλη μια ύπουλα κρυμμένη επίπτωση της κύρτωσης: Μειώθηκε η γωνία προσβολής (break-angle)! Όταν το συνειδητοποίησα και τη μέτρησα, τη βρήκα να είναι αρκετά κάτω από 6 μοίρες.

Έγινε λοιπόν επέμβαση στη θέση του χορδοκράτη που βυθίστηκε κατά 1,5 χιλιοστό, επαναφέροντας τη break-angle γύρω στις 6,5 μοίρες, πράγμα που γέμισε ξανά τον ήχο.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #295 στις: Απρίλιος 27, 2020, 07:01:48 μμ »
Αλλά η προσπάθεια να διαλέξω τον καλύτερο καβαλάρη συνέχιζε να είναι άγονη. Κανένας τους δεν ξεχώριζε στ’ αυτιά μου σαν αξιότερος έναντι των υπολοίπων να βραβευθεί με τη μονιμότητα του «επίσημου» καβαλάρη του οργάνου.

Αναπόφευκτη ήταν μια τελευταία ζαριά. Δηλαδή μια προσπάθεια να εφαρμόσω τη συμβουλή του Γιώργου (georgalasg) «Μια παρατηρηση που κανω απο καβαλάρηδες κάποιων πολύ καλων κατασκευαστων ειναι οτι στα ακρα τους εχουν φάρδος στο κατω μερος. Εκει που ακουμπανε στο καπακι…  …Εχουν ελαφρυνει αρκετα καθως εχουν κατεβασει υψος αλλα παραμενει το παχος χαμηλα.»

Έφτιαξα λοιπόν, έτσι για την πληρότητα της καβαλαρο-περιπέτειας, δυο νέους καβαλάρηδες με πλατιά και ρηχά σκέλη, πλατυπόδαρους δηλαδή, που καταλήγουν στο άκρο του σκέλους να έχουν ισχνό ύψος κάπου 1,4 χιλιοστά. Έναν από παλιά τριανταφυλλιά και έναν από έβενο, ακολουθώντας πλέον το πυραμιδωτό προφίλ τύπου Λ με γωνία 15 μοιρών.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #296 στις: Απρίλιος 27, 2020, 07:03:17 μμ »
Μπίνγκο!  Ο ήχος απέκτησε ηχηρό πλεονέκτημα σε σύγκριση με τους προηγούμενους καβαλάρηδες καθώς επίσης ένοιωσα ότι βελτιώθηκε κάπως και η απόκριση (attack). Στενεύοντας λίγο τις απολήξεις των σκελών τους, οι νέοι καβαλάρηδες αναδείχθηκαν πανηγυρικά νικητές, παράγοντας πλήρη και κομψό -όπως ακούστηκε στ’ αυτιά μου- ήχο.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #297 στις: Απρίλιος 27, 2020, 07:04:29 μμ »
Ο καβαλάρης παντός καιρού που θα φορεθεί τελικά στο όργανο είναι από παλιά τριανταφυλλιά, με ύψος 11,8 χιλιοστά και action στο 12ο τάστο 1,6 χιλιοστά. Ο εβένινος έχει ύψος 11,5 χιλιοστά και action στο 12ο τάστο 1,45 χιλιοστά· προορίζεται για session virtuoso  ;D

Αυτό δηλαδή σημαίνει ότι τόση δουλειά πήγε χαμένη; -καμιά δεκαπενταριά καβαλάρηδες, όλοι θυσία; Φίλοι μου σκέφτομαι ότι αν χρειαζότανε να κατασκευαστούν καμιά δεκαπενταριά όργανα με μέτριο ήχο μέχρι να προκύψει ο βελτιωμένος καβαλάρης με τον καλύτερο ήχο, τότε το κέρδος σε οικονομία χρόνου, υλικών και ψυχικής φθοράς είναι ήδη αξιοσημείωτο!

Θ’ ακολουθήσουν περιγραφές από το φινίρισμα…

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #298 στις: Απρίλιος 27, 2020, 09:33:30 μμ »
Αξιοθαύμαστη η υπομονή , επιμονή , διάθεση πειραματισμών , σχολαστικότητα ... και ... και ...

Μπράβο Στέργιε !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #299 στις: Απρίλιος 27, 2020, 09:58:24 μμ »
......ποῦ νά τά φθάσουμε ἐμεῖς αὐτά...........