Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15572 φορές)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 12, 2020, 12:46:48 πμ »
...δεν μπορείς με το ίδιο να κάνεις όοοοοολα τα μεγέθη.
...ο Στέργιος πάλι θα το ευχαριστηθεί νομίζω  ;D
Παιδιά σοβαρευτείτε  ;D
Δε γινεται αυτό (δηλαδή εγώ δεν μπορώ) σε τόσο μικρό μέγεθος!

Πολύ ευχαρίστως να σας πω τι κάνω: Σχεδίασα μια έλλειψη στο χαρτί (το έκανα ψηφιακά αλλά γίνεται και με το χέρι), κόλλησα το χαρτί σε MDF, άδειασα προσεκτικά την τρύπα και βγήκε ένα πατρόν για το ρούτερ. Εντάξει θέλει λίγο προσοχή με τους υπολογισμούς για τον οδηγό του ρούτερ σε συνδυασμό με το μαχαίρι που θα κόψει -αλλά είναι βατό.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 12, 2020, 12:47:44 μμ »
...δεν μπορείς με το ίδιο να κάνεις όοοοοολα τα μεγέθη.
...ο Στέργιος πάλι θα το ευχαριστηθεί νομίζω  ;D
Παιδιά σοβαρευτείτε  ;D
Δε γινεται αυτό (δηλαδή εγώ δεν μπορώ) σε τόσο μικρό μέγεθος!

Πολύ ευχαρίστως να σας πω τι κάνω: Σχεδίασα μια έλλειψη στο χαρτί (το έκανα ψηφιακά αλλά γίνεται και με το χέρι), κόλλησα το χαρτί σε MDF, άδειασα προσεκτικά την τρύπα και βγήκε ένα πατρόν για το ρούτερ. Εντάξει θέλει λίγο προσοχή με τους υπολογισμούς για τον οδηγό του ρούτερ σε συνδυασμό με το μαχαίρι που θα κόψει -αλλά είναι βατό.
απλα πραγματα.....ετσι κανω κι εγω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 12, 2020, 03:21:41 μμ »
Γεια σας παιδια.
Εδω δίνω μια ιδέα για τον ελλειπτικό κύκλο, ένα πατρόν δλδ που θα κάνει την κατασκευή του εύκολη και πολύ συμμετρική!
Αυτό το σχεδίασα να χρησιμοποιηθεί με ρούτερ που απο κάτω θα παίρνει το δακτύλιο (προσάρτημα).
Τώρα πρέπει να μετρηθούν όλες οι επιθυμητές διαστάσεις και να γίνει το πατρόν ανάλογα με το ρούτερ και την επιθυμία του κάθε ενδιαφερόμενου.
π.χ. εγώ έχω το τάδε ρουτερ που ο δακτύλιος εχει τάδε ύψος, άρα θέλω πλεξιγκλάς τάδε χιλιοστά.
Επίσης το πλάτος του δακτυλίου είναι τάδε, άρα πρέπει το λούκι, το κενό, πρέπει να είναι τάδε χιλιοστά κ.ο.κ

Ελπίζω να τα έγραψα κατανοητά και να βοηθήσει .....Εδώ είμαστε πάλι για απορίες και διορθώσεις !!!

υ.γ  Το σχέδιο που ανέβασα, δεν είναι ακριβές σε διαστάσεις κτλ. απλά την ιδέα σχεδίασα στο πόδι που λέμε....
 Θα πρεπει να σχεδιαστεί εκ νέου !!!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2020, 03:46:51 μμ από Γιώργος Κατσίγιαννης »

Γιώργος Κατσίγιαννης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 930
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 12, 2020, 04:14:07 μμ »
Ανεβάζω ένα παράδειγμα πως τοποθετούμε το πατρόν στο καπάκι.....ΠΡΟΣΟΧΗ στο Α και στο Β !!!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 13, 2020, 11:16:46 πμ »
παιχνίδι για όποιον ενδιαφέρεται: online σχεδιασμός έλλειψης με δυνατότητα εκτύπωσης
https://www.desmos.com/calculator/3muk2flz5s

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 13, 2020, 02:23:24 μμ »
Μάνο σε τι χαρτι εκτυπώνει;;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 13, 2020, 03:37:09 μμ »
Μάνο σε τι χαρτι εκτυπώνει;;

χμμ αυτό εννοώ "παιχνίδι", πρέπει να παίξεις λίγο με τα μεγέθη για να το βρεις. Εκτυπώνει σε ό,τι χαρτί θες (δήλωσε στον printer σου να σου εκτυπώσει pdf και κάνε τη δουλειά μέσα από το browser). Τα νούμερα που δίνει ΔΕΝ είναι χιλιοστά αλλά μεταβλητές στην εξίσωση παραπάνω, οπότε ο πιο γρήγορος τρόπος είναι δοκιμή-και-λάθος.
Με δυο τρεις προαπάθειες πάντως αρχίζεις να έχεις αποτέλεσμα, εδώ ένα pdf Α4 που έκανα με τον τρόπο που είπα παραπάνω

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 28, 2020, 10:19:31 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Μετά ἀπό ἀρκετές μέρες παιδεμάρας ( ἅμα δέν ξέρεις κάτι!!!....) μέ τήν ροζέτα τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς πού δέν γινόταν μέ τίποτα (ἔτσι ὅπως προσπαθοῦσα ) καί ἀφοῦ χάλασα καί ἕνα καπάκι καί τό ἀντικατέστησα , εὐτυχῶς παρουσίασε ὁ Στέργιος ἕνα τρόπο κατασκευῆς ροζέτας , τόν ὁποῖο ἀκολούθησα ἀφοῦ εἶχα κολλήσει καί τό δεύτερο καπάκι μέ μιά ροζέττα πού δέν μέ ἱκανοποιοῦσε . Ἔτσι , μέ κολλημένο τό καπάκι , καί ἀφοῦ σταθεροποίησα τό ὄργανο , χάλασα τήν ἤδη φτιαγμένη ροζέττα καί , ἀκολουθῶντας τήν μέθοδο τοῦ Στέργιου , ἔκανα τήν παρακάτω ψηφιδωτή ροζέτα , πού δέν εἶναι καί ὅτι καλύτερο :

 


 


 


Εἶναι καμωμένη ἀπό ψηφίδες , κατά κανόνα τετράγωνες , οἱ μέν λευκές ἀπό κόκκαλο , οἱ δέ κόκκινες ἀπό καπλαμᾶ παντούκ 2 χιλ. , ὁ ὁποῖος καπλαμᾶς μέ παίδεψε λίγο γιατί μέ τό παραμικρό θρυματιζότανε . Ἔτσι συμπεριφέρεται αὐτό τό ξῦλο ;
Ἐπίσης , στό νέο καπάκι ἔδωσα καί ἄλλο σχῆμα στήν πεναριά , νομίζω καλύτερο ἀπ' τῆς πρώτης , πού ἦταν σάν κουτσουλιά .

Ἐπίσης ἔσκαψα αὐλάκι στό γύρω γύρω τοῦ καπακιοῦ μέ τόν ταχυτροχό πού μετατρέπεται σέ φρέζα μέ τό ἐξάρτημα μέ τό ὁποῖο δουλεύει ὄρθιο καί μέ ἕνα ξύλινο ψευτοοδηγό , καί τοποθέτησα στό αὐλάκι διακοσμητικό κορδονάκι πού εἶχα προκατασκευάσει . Εἶναι τό ἴδιο πού ἔβαλα ἀνάμεσα στίς δοῦγες , ἀλλά σ' αὐτό τοῦ καπακιοῦ κόλλησα ἀπ' τίς ἔξω μεριές ἀπό ἕνα μαῦρο καπλαμᾶ , γιά νά κάνη ἀντίθεση μέ τό λευκό καπάκι . Τό κορδόνι αὐτό ἔχει φάρδος 5 χιλ.

Ἀκολούθως ἔτριψα ὅλο τό ὄργανο , ἀφοῦ κόλλησα μέ logo κομμάτια διακοσμητικοῦ κορδονιοῦ στά ὅρια τῆς κολλάντζας καί τῆς γραβατάρας :

 


 


 


 


 


Συνεχίζεται.........

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 28, 2020, 10:50:12 μμ »
Πολυ καλυτερο το αποτελεσμα νομιζω.

Δε ξερω τι κανουν οι υπολοιποι αλλα νομιζω οτι δεν ειναι τοσο καλο εξωτερικα να μενει το ελατο. Ισως ειναι καλυτερα για το φιλετο να μην ανοιγεται καναλακι αλλα να αφαιρειται ολο το ξυλο μεχρι εξω. Και μετα αν θελετε ασπρο εξωτερικα (εγω το προτιμω) να βαζετε καποιο λευκο ξυλο αλλα οχι ελατο. Πχ κελεμπεκι. Αυτο γιατι το ελατο ειναι πολυ μαλακο και μπορει να χτυπηθει ευκολα.

Για τα φιλετα δε σκαβω βαθια. Αφηνω καπακι. Για το εξωτερικο αφαιρώ ολο το καπακι. Βεβαια πρεπει να ειναι λεπτο το φιλετο για να μην βγω εκτος πλαιναριων


Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 28, 2020, 10:53:13 μμ »
Στή συνέχεια ἀσχολήθηκα μέ τήν ταστιέρα . Εἶχα ἀπό παλιά μία φέτα ἔβενο καλό , πολύ μαῦρο , μέ κατάλληλες διαστάσεις γιά τήν περίπτωση καί 10 χιλ. πάχος , πού τό λέπτυνα στά 8 . Θέλοντας νά κολλήσω σειρίτι στίς πλευρές της γιά νά φαίνεται μόνο οἱ κορῶνες τῶν τάστων , τήν ἔκανα λίγο στενώτερη ( πάνω ἀντί 25 χιλ. - 22 χιλ. , καί κάτω ἀντί 32 χιλ. - 29 χιλ. ) , καί ἀφοῦ ὑπολόγισα τίς ἀποστάσεις τῶν τάστων , χάραξα σχισμές γιά τάστα μέ τό εἰδικό πριόνι γιά πρώτη φορά ὄχι χωρίς δυσκολία καί μέ μικρά λάθη πού εὐτυχῶς διόρθωσα κατασκευάζοντας ( ἐκ τῶν ὑστέρων ) ὁδηγό . Πρίν δοκίμασα σέ ἄχρηστο ξῦλο τήν χαρακιά καί τοποθέτησα κομμάτι τάστου πού σφηνώθηκε ἱκανοποιητικά .
Γιά σειρίτι δεξιά καί ἀριστερά τῆς ταστιέρας , ἔκοψα φέτες ἀπό κόκκαλο πού διαμόρφωσα μέ τόν ταινιολειαντῆρα σέ βέργες ἀναλόγου φάρδους καί πάχους καί τίς κόλλησα τή μιά δίπλα στήν ἄλλη δημιουργῶντας αὐτό τό σειρίτι . Πρίν ἀπὀ αὐτό ὅμως , καί μετά τό χάραγμα τῆς ταστιέρας , κόλλησα ἀπό κάτω της 3 καπλαμάδες : μαῦρο - λευκό - κόκκινο ( πντούκ ) , ὥστε ὅταν ἡ ταστιέρα κολλήσει στό μάνικο , αὐτοί οἱ καπλαμάδες νά δείχνουν σάν γραμμές μεταξύ μάνικου καί ταστιέρας . Αὐτό τό συνηθίζω πάντα . Καθώς λοιπόν οἱ καπλαμάδες ἦταν φαρδύτεροι ἀπ' τήν ταστιέρα , τά κοκκαλλάκια πάτησαν πάνω σ' αὐτούς . Ἡ κόλλησή τους ἔγινε μέ ψαρόκολλα μέ ἁπλῆ τοποθέτηση χωρίς σφίξιμο :

 


Καί μιά φωτογραφία πῶς θά εἶναι τοποθετημένη ἡ ταστιέρα στό ὄργανο . Φυσικά ἀκόμη δέ εἶχε γίνει ἐπεξεργασία - τρίψιμο τῶν κοκκαλακίων γιά νά ἔρθουν πρόσωπο μέ τή ταστιέρα , καθώς καί τρίψιμο τοῦ δεξιοῦ καί ἀριστεροῦ μέρους της , ὥστε νά ἔρθη στό τελικό φάρδος - πάνω 25 χιλ. καί κάτω 32 χιλ. Αὐτό ἔγινε σήμερα τό ἀπόγευμα , ὁπότε καί τήν κόλλησα μέ τήν μέθοδο τῶν τριῶν καρφακίων . Τώρα εἶναι σφιγμένη .

Συνεχίζεται........

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 28, 2020, 11:05:39 μμ »
Φίλε Γιῶργο , εὐχαριστῶ γιά τή ἀπάντηση !!!
Αὐτό πού λές γιά τήν ἀντικατάσταση τοῦ ἐλάτου μέ τό κελεμπέκι , πράγματι ἔτσι εἶναι , εἶναι ἀνθεκτικώτερο ξῦλο τό κελεμπέκι , ἀλλά προσωπικά δέν μ' ἀρέσει ἡ ἀπομίμηση τοῦ ἐλάτου , μ' ἀρέσει νά γίνεται ὅπως στό βιολί , παρ' ὅλο πού εἶναι εὐπαθέστερο καί θέλει περισσότερη προσοχή μήν χτυπηθεῖ .
Αὐτός ὁ ὁδηγός πού δείχνεις , εἶναι πολύ ὡραῖος . Ἄν ἐπιτρέπεται πῶς τόν ζητᾶς καί ἀπό ποῦ ; Ταιριάζει γιά ταχυτροχό Parkside ( ἀπ' τό Lidl ) ;   

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 28, 2020, 11:12:43 μμ »
Ειναι απο stewmac. Αμερικη. Νομιζω οτι πλεον το εχει και το madinter που ειναι ισπανικο καταστημα και γλυτωνουμε το τελωνειο.
Δε γνωριζω αν ταιριαζει σε αλλα εργαλεια. Το δικο μου ειναι το dremel 4000. Για τα μπουζουκια λογω της καμπυλης του σκαφους δημιουργειται ενα μικρο προβλημα στον οδηγο που ακουμπαει στο σκαφος. Δεν ακουμπαει το σωστο σημειο, αυτο που περιστρεφεται αλλα η γωνια της προεκτασης (φαινεται ξεκαθαρα στη φωτογραφια) Αυτο βεβαια διορθωνεται σιγουρα με καποιο τροπο αλλα δεν εχω ασχοληθει ακομα
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

xray

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Αγαπημένο ξύλο: μελιο
  • Αριθμός κατασκευών: 1
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 28, 2020, 11:21:48 μμ »
Λάμπρο δεν πρέπει να ταιριάζει γιατί το dremel έχει άλλο σπείρωμα από τα parkside   einhel και άλλα φτηνά που κυκλοφορούν.Ισως κάποιοι που το δοκίμασαν να σου απαντήσουν ποιό σίγουρα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 29, 2020, 09:39:33 πμ »
Λάμπρο το πάχος της ταστιέρας με τους καπλαμάδες πόσο θα είναι ? 9,5 ?

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 29, 2020, 11:06:45 πμ »
Φίλε Μάνο , τό πάχος τῆς ταστιέρας μέ τούς καπλαμάδες εἶναι γύρω στό 1 ἑκ. + 2,5 ἑκ. τό πάχος τοῦ μάνικου στήν ἔνωση = 3,5 ἑκ.
Ξέρω , εἶναι πολύ , μά , θές ἡ ἀνασφάλεια γιά σκεύρωμα ἀπό τήν τάση , θές τά προηγούμενα λάθη , μέ ὁδήγησαν σ' αὐτήν τήν ἐπιλογή . Ἄσε πού , μέ βολεύει τό μάνικο νά εἶναι λίγο χοντρό .
Ξέρω πώς ἐσύ δέν παραδέχεσαι ὅτι ἡ ταστιέρα ἀντιστέκεται στό σκέβρωμα , ἀλλά τή λυπήθηκα νά τήν λεπτύνω περισσότερο ἀπό 8 χιλ. , καί δέν εἶχα σκοπό στήν ἀρχή νά βάλω τόσους καπλαμάδες . Αὐτή ἦταν τῆς τελευταίας στιγμῆς ἐπιλογή .