Αποστολέας Θέμα: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι  (Αναγνώστηκε 6408 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 19, 2020, 02:04:23 μμ »
Από μουριά θα τον κάνω


λοιπόν, επειδή:
1) δεν πετάμε μουριά, γενικώς
2) βαριέμαι τρομερά την ίδια δουλειά στο ίδιο όργανο δυο φορές (ξανα μανα σκάφος), ειδικώς
3) στις επισκευές μαθαίνεις περισσότερα

εγώ θα προσπαθούσα να συνεφέρω το υπάρχον σκάφος. Δεδομένου ότι η ρωγμή είναι διαμπερής και επιπλέον βρίσκεται στο χειρότερο δυνατό σημείο (εκεί ακριβώς θα χτυπήσει η τάση των χορδών), θέλει δραστική αντιμετώπιση. Εδώ θες να "φιλήσει" ξύλο με ξύλο.
Καμία ξυλόκολλα απ αυτές που ξέρω - εκτός από πολυουρεθάνης - δεν "γεμίζει" κενά (ούτε η κυανακρυλική), και ο στόκος που θα κάνεις με σκόνη ξύλου δεν θα είναι στατικά επαρκής, απλώς θα κουκουλώσει τα κενά.
Για την κόλλα πολυουρεθάνης υπάρχει η παρανόηση ότι γεμίζει κενά αλλά απλώς επειδή "φουσκώνει", εγώ δεν θα την εμπιστευόμουν σ' αυτήν την περίπτωση (ο λόγος είναι ότι ναι μεν από χημικής άποψης γίνεται "ένα με το ξύλο" όπως μου εξήγησε ο ειδικός στις κόλλες Πασχάλης, αλλά για να το εκμεταλλευτείς αυτό πρέπει καταρχάς να εξασφαλίζεται η επαφή, που σ' αυτήν την περίπτωση δεν ισχύει).

Άρα για μένα πρέπει να ενισχυθεί με κάτι άλλο επιπλέον της κόλλας, σαν νάρθηκας δηλαδή.
Πρώτα απ΄όλα όμως πρέπει να δεις αν με κάποια σχετικά μικρή πίεση (μην του βάλεις σφιγκτήρες, δοκίμασε με τα χέρια) πλησιάζουν - και πόσο - τα χείλη της ρωγμής.
Αν πλησιάζουν αρκετά ώστε να υπάρχει επαφή ξύλο-με-ξύλο σε ικανοποιητικό μήκος, τη γλύτωσες φτηνά, βάλε ότι θες (εγώ θα έβαζα κάτι γερό, κατά σειρά titebond, πολυουρεθάνη ή εποξική - προσοχή εξωτερικά, αυτή "ποτίζει" το ξύλο), σφίξε με σαμπρέλα ή λάστιχο κι άστο ήσυχο για 24 ώρες.

αν θέλει ενίσχυση, εναλλακτικές υπάρχουν διάφορες:

- να βαλεις ενισχύσεις μέσα (ίσως κι έξω). Όσο πιο καλά διαμορφωμένες είναι ώστε να έχουν την μεγαλύερη δυνατή επαφή, τόσο καλύτερα.

Δες αυτό το Link, ένας μπαγλαμάς από καρύδα με τρεις ενισχύσεις, δυο περιμετρικά στο καπάκι και μία κατά μήκος της "ράχης"
http://www.luthier.gr/index.php?topic=2603.msg45715#msg45715

- στο ίδιο link, το μπράτσο προεκτείνεται μέχρι την χορδιέρα, οπότε το σκάφος δεν μεταφέρει καμία τάση

- μπορείς να "ντύσεις" την περιοχή εσωτερικά της ρωγμής με ανθρακοϋφασμα και να χρησιμοποιήσεις εποξική 2 συστατικών αργής ωρίμανσης (24 ώρες)

- να κάνεις μια τουλάχιστον κατά μήκος ενίσχυση στη "ράχη" εσωτερικά και έναν χορδοκράτη εξωτερικά (ή διακοσμητικό πάνω στο οποίο θα πατήσει ο χορδοκράτης), αρκετά "μακρύ" --> προς το μανίκι ώστε να καλύψει την ρωγμή (όχι σ' όλο το πλάτος, αλλά να πατάει κατά μήκος πάνω στην εσωτερική ενίσχυση της "ράχης") ώστε η περιοχή της ρωγμής να γίνει "σάντουιτς".


δες το σαν ευκαιρία να διευρύνεις την εμπειρία σου  :banghead:
 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 19, 2020, 02:08:55 μμ »
ωπ, γράφαμε όλοι μαζί ταυτόχρονα(*), τον τρελάναμε τον άνθρωπο  :021:

ίσως είμαι λίγο υπερβολικός, αλλά πραγματικά εγώ έτσι θα το έκανα. Ο Στέλιος δείχνει να εμπιστεύεται την κυανακρυλική, που σαφώς διευκολύνει την κατάσταση. Εγώ δεν θα έβαζα, η κυανακρυλική μου φαίνεται σούπερ για ψιλοδουλειές (που δεν μπορείς να τις κάνεις κι αλλιώς) αλλά δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ για "στατική" κόλληση. Μπορεί απλώς να μην έχω εμπειρία πάνω σ' αυτό.

(*) ταυτόοοχρονααααα... σαν τις ξανθιές στο ασανσέρ  ;D

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 19, 2020, 02:15:20 μμ »
ναι...
 και γω δεν εχω φτιαξει μπαγλαμαδακι τετοιο με βιδες κ ματζουνακια να τραβανε, οποτε καλυτερα τα του μανου κ των υπολοιπων, εμενα μη με πολυεμπιστευεσαι...  ;D
μονο στις κρυες μπυρες... {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 19, 2020, 04:34:23 μμ »

Δες εδώ τι εννοώ για ενίσχυση τύπου κολάτζας:

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2486.msg43658#msg43658


Στην συγκεκριμένη περίπτωση έγινε για να καλύψει τις τρύπες της καρύδας αλλά στη δικιά σου μπορεί να ενισχύσει το σημείο.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 19, 2020, 05:40:45 μμ »
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
Θα ακούσω της συμβουλές σας και θα προσπαθήσω να της εφαρμόσω.
Εξωτερικά απο αισθητικής άποψης με αρέσει το κουσούρι και θα με υπενθυμίζει τον κόπο που έριξα για το όργανο αυτό μιας και πρωτάρης έξυνα με ρυθμούς όχι χελώνας αλλά αμοιβάδας.

Το μπαγλαμαδάκι έχει ύψος γύρο στα 8 cm για να γεφυρώσω το σκίσιμο με χορδιέρα θα πρέπει τουλάχιστον το μήκος της να είναι 6 cm. Ένα πρόχειρο τεστ που έκανα χαλάει αρκετά την αισθητική του οργάνου, όποτε θα επικεντρωθώ στην εσωτερική ενίσχυση.

Δυστυχώς με μια χ πίεση που έβαλα δεν εφάπτεται το ράγισμα οπότε θα κάνω τα παρακάτω βήματα.
1. Αφού τελειώσω εντελώς το εσωτερικό του σκάφους θα πάρω ένα κομμάτι ξύλο τόσο ώστε να καλύπτει με το παραπάνω το σχίσιμο, στην περίπτωση μου 13Χ3 και πάχος ?, θα δω δεν αποφάσισα ακόμη.
2. θα μουλιάσω το ξύλο 1-2 μέρες σε αλατόνερο
3. αφού μουλιασει θα το προσαρμόσω με σφηχτηράκια στην καμπυλότητα του σκάφους και θα το αφήσω έτσι άλλες 1-2 μέρες να στεγνώσει.
4. θα βάλω κόλα πολυουρεθάνης για να κλείσω τα κενά και αμέσως θα βάλω και το ξύλο που θα έχει πάρει το σχήμα απο το σκάφος.
5. Προσευχή για να πετύχει και να αντέξει.

Δυο ερωτήσεις.
πόσο πάχος να έχει το μπάλωμα;
και απο τη ξύλο να είναι απο το ίδιο που είναι το σκάφος, απο μαλακότερο ξύλο ή απο σκληρότερο.

Ευχαριστώ.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 19, 2020, 05:56:13 μμ »
Αλατόνερο γιατί;
Το αλάτι δεν κάνει για την κόλλα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 19, 2020, 06:40:35 μμ »
οκ αφού δεν κάνει για την κόλα το αφήνουμε, απλά βοηθά μετα να μην σκάει το ξύλο για να μην έχω ράγισμα στο ράγισμα ;D
Είπα καμιά άλλη πατάτα; πείτε μου αν είναι :victory:

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 19, 2020, 10:01:56 μμ »
Γειά σου Χρήστο κι από μένα !

Το 2016 που είχα υπερβολικό κατασκευαστικό θράσος , αντιμετώπισα μια παρόμοια , ίσως και χειρότερη , περίπτωση από τη δική σου . Οι φίλοι εδώ μου είπαν για το ρίσκο ...  Με προβλημάτισαν δε λέω , αλλά τόλμησα κι έκανα τις ενισχύσεις μέσα αλλά και έξω από τη χορδιέρα σε αυτόν τον τζουρά .

Ισως να σε βοηθήσει λίγο , αν και πιστεύω ότι μπορείς να το φτιάξεις πολύ καλύτερα.

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2776.75  απο Απ. # 75  μέχρι  Απ. # 89

Τελικά , ευτυχώς , δικαιώθηκε η προσπάθεια , αντέχει μέχρι σήμερα και παρά τη κακή χάραξη στα κοκκαλάκια , έβγαλε φωνή !

https://www.youtube.com/watch?v=l9eTMMddM5c&feature=youtu.be

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 19, 2020, 10:26:26 μμ »
Σε ευχαριστώ Ιωσήφ για το θάρρος που μου δίνεις μετα απο όλα όσα άκουσα απο όλους θα το παλέψω είναι το πρώτο δεν γίνεται να το παρατήσω, πως λέμε η πρώτη αγάπη το πρώτο κλτ. έτσι και αυτό το μπαγλαμαδάκι δεν θα το προδώσω και ας βγει στο τέλος και παράλυτο θα το έχω σε μια γωνιά και θα καμαρώνω.

Απλά θα με πάρει χρόνο μέχρι να το τελειώσω γιατί δυστυχώς δεν είμαι συνταξιούχος για να έχω άπλετο χρόνο.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 19, 2020, 11:00:22 μμ »
Στην πάσχουσα περιοχή , εξωτερικά , θα κολλήσεις χοντρό γυαλόχαρτο με ταινία διπλής όψης , θα γυρίσεις το σκαφάκι ανάποδα να πατάει στην οριζόντια επιφάνεια του πάγκου , μετά θα βρεις ένα κατάλληλο κομμάτι σκληρό ξύλο .

Αυτό τώρα θα το τρίβεις πέρα - δώθε επάνω στο γυαλόχαρτο , και ταυτόχρονα να είναι και σε επαφή με την επιφάνεια του πάγκου
με υπομονή σιγά σιγά , όοοοση ώρα χρειαστεί ωστε το ξυλάκι να πάρει τις καμπύλες του σκάφους , όσο γίνεται πιο καλά.

Για την εσωτερική ενίσχυση χρησιμοποίησε ένα κομμάτι κάπως χοντρό κόντρα πλακέ.  Καλή επιτυχία !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 30, 2020, 07:33:00 μμ »
Για σας παιδιά!
Το προηγούμενο διάστημα έπεσε δουλειά και δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με το κόλλημα απο το σκάφος,  δυστυχώς το ράγισμα αυξήθηκε κατά 1/3 στο μήκος και άνοιξε στο πλάτος κατά 2mm.
Δεν ξέρω αν αξίζει να το κολλήσω μιας και δεν είμαι ειδικός ώστε να το ρισκάρω, για αυτό αποφάσισαν να ξανά φτιάξω καινούργιο, στεναχωρέθηκα λίγο αλλά δεν το βάζω κάτω.
Πάντως ευχαριστώ για της πληροφορίες σίγουρα θα με χρειαστούν στο μέλλον

Αυτήν την στιγμή ψάχνω όπως με προτείνατε πριονάκι για ταστιέρα με κοπή 0,4 mm και δυστυχώς δεν βρίσκω στην ελληνική αγορά οπότε αν δεν βρω θα πάρω απο εξωτερικό.




Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 01, 2020, 12:09:18 πμ »
Μαυρομουστάκης στη Θεσσαλονίκη....Παίρνεις τηλέφωνο...ζητάς το Σάκη ...του λες τι θες και στο στέλνει. 0.4 είχα αγοράσει πρόσφατα από κει.

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 01, 2020, 12:06:22 μμ »
@Γιάννη ευχαριστώ θα τον πάρω τηλ να δω γιατί η σελίδα του δεν λειτουργεί σωστά και δεν βγάζει ούτε μάρκα ούτε τιμές και αν το κόψιμο γίνεται κατά το τράβηγμα ή κατά το σκούντημα αν έγραφε πχ ότι το πριόνι είναι τύπου dozuki κτλ
Γενικά η ελληνικές σελίδες είναι σε αυτό το θέμα ότι να ναι, λένε πχ 0,3 αλλά δεν κάνουν αναφορά αν το 0,3 είναι το κόψιμο ή το πάχος της λάμας. θα ήθελα πληροφορίες όπως παρουσιάζονται στην παρακάτω σελίδα.

https://www.dictum.com/en/japanese-saws-baaa/dictum-dozuki-compact-180-crosscut-wooden-handle-712111

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 01, 2020, 12:15:55 μμ »
όπως λέει ο Γιάννης, συνιστώ κι εγώ να πάρεις τον Σάκη και ρώτα τον ό,τι θες, είναι πολύ ευγενικός, εξυπηρετικός κτλ. και επιπλέον έχει το προσόν (σχετικά με άλλους πωλητές) ότι κατασκευάζει ο ίδιος όργανα και ξέρει λεπτομέρειες - και για ό,τι έχει το μαγαζί, και για ό,τι σχετικό χρειαστεί στην πορεία.
Η ιστοσελίδα είναι όντως απαράδεκτη, αλλά ισορροπεί στην εξυπηρέτηση.

letasos

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 358
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 01, 2020, 01:50:33 μμ »
Επισης μπορεις να δεις και τις ιστοσελιδες dimizparts και sofianos που πουλαν κι αυτοι υλικα-εργαλεια οργανοποιειας , και να συγκρινεις τιμες .