Αποστολέας Θέμα: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι  (Αναγνώστηκε 2047 φορές)

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 01, 2020, 03:24:41 μμ »
Επισης μπορεις να δεις και τις ιστοσελιδες dimizparts και sofianos που πουλαν κι αυτοι υλικα-εργαλεια οργανοποιειας , και να συγκρινεις τιμες .
Έχουν πάρει την πάνω βόλτα αυτό τον καιρό οι τιμές . Βλέπω πριόνι που το είχα πάρει 25€ στα 33€ στο ίδιο κατάστημα ... Καθώς και ρασπα που την βρίσκω eBay στα 25€ να χτυπάει αλλά 10€ από πάνω εδώ Ελλάδα ...

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 01, 2020, 06:27:40 μμ »
 ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 07, 2020, 09:28:21 μμ »
Για σας και πάλι.
Σήμερα τέλειωσα το σκάφος κομπλέ και μένει τώρα να φτιάξω το μανίκι και το καπάκι. Με την χελιδονοουρά έγινε εύκολα το θηλυκό τμήμα στο σκάφος αλλά μάλλον θα παιδευτώ στο μανίκι, είναι μάλλον ''μανίκι''  :)

Ταυτόχρονα ετοιμάζουμε ψυχολογικά και για το καπάκι και θα ήθελα να ρωτήσω, την είναι προτιμότερο να βάλω το καμάρι ίσα ίσα να γλύφει το χείλος του σκάφους ή να πατάει ελαφρά στο σκάφος (αφού βέβαια γίνει η κατάλληλη εγκοπή)

Επίσης τη είναι καλύτερα να κάνω την τρύπα στο καπάκι προτού το κόλλημα ή μετά το κόλλημα του καπακιού.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 08, 2020, 08:10:14 πμ »
μανικι το μανικι  ;D
εχει αναφερθει πολλακις... απο πολλους...  {celebrate015}

για τα αλλα περιμενε απαντησεις απο τους...ειδικους...
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 08, 2020, 08:19:03 πμ »
... είναι προτιμότερο να βάλω το καμάρι ίσα ίσα να γλύφει το χείλος του σκάφους ή να πατάει ελαφρά στο σκάφος (αφού βέβαια γίνει η κατάλληλη εγκοπή)

Ήχο θα βγάλει έτσι κι αλλιώς, αλλά για ασφάλεια καλύτερα να μπει "μέσα" στα χείλη του σκάφους.
Στον δεύτερο μπαγλαμά δεν το έβαλα "μέσα", κάποια στιγμή έπεσε ο μπαγλαμάς - όχι και τίποτα χοντρό σκάσιμο σε τσιμέντο - και πάει το καπάκι, έσπασε ακριβώς εκεί που (δεν) είχα υποδοχή για το καμάρι.
Υπάρχουν και τεχνικές με καμάρια που δεν πατάνε (εγώ δεν έχω κάνει ποτέ), αλλά καλύτερα αυτά άστα για αργότερα.
Αν έχεις χείλος πάχους π.χ. 5 χιλ., και η απόληξη του καμαριού έχει περίπου 3 χιλ. ύψος και 5 χιλ. φάρδος, εγώ προτείνω να κάνεις την εγκοπή περίπου 3x3 χιλ. ώστε το καμάρι να "μπαίνει" μέσα για ~ 3 χιλ. (άσε δηλαδή 2 χιλ. από την εξωτερική πλευρά).

Επίσης τη είναι καλύτερα να κάνω την τρύπα στο καπάκι προτού το κόλλημα ή μετά το κόλλημα του καπακιού.

δεν έχει σημασία για το ίδιο το όργανο (δεν επηρεάζει ούτε ήχο ούτε στατικότητα), αλλά είναι πολύ πιο εύκολο να την κάνεις πριν. Εγώ την κάνω πριν καν βάλω τα καμάρια.

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 08, 2020, 08:21:42 πμ »
μανικι το μανικι  ;D
εχει αναφερθει πολλακις... απο πολλους...  {celebrate015}

τόσο που σε κάνει να αναρωτιέσαι γιατί τελικά λέγεται "μανίκι" και όχι ..."καβλιτζέκι" ας πούμε  ;D

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 08, 2020, 08:41:52 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά θα σας ενημερώσω όταν έχω νεότερα.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 10, 2020, 02:56:14 μμ »
Καλησπέρα
Έχω κάνει αρκετά πειράματα με ένα fake μανίκι και τα πάω καλά, απο εβδομάδα θα το φτιάξω και θα ανεβάσω ένα μικρό ιστορικό σε φωτογραφίες.
Τώρα έχω κάποιες ερωτήσεις.
Από όσα έχω διαβάσει έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα σε ότι αφορά το κώλυμα και την επιλογή κόλας. Αν κάπου κάνω λάθος ή έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο είμαι δεκτικός

Σκάφος και μανίκι τα κολλάμε με κόλλα κόλλα πολυουρεθάνης για να γεμίσουν τα κενά, με αυτήν έχω εμπειρία απο άλλες κατασκευές.

Καπάκι και κάτω καβαλάρη με ψαρόκολλα με σωστή ρευστότητα, χμμμ.... μήπως υπάρχει συνταγή με γραμμάρια... δεν κόλλησα πώποτε με ψαρόκολλα .

Τοστιέρα και άνω καβαλάρη με την τα κολλάμε;

τα στολίδια και της βούλες στην τοστιέρα και αυτά με τη τα κολλάμε;

Και κάτι τελευταίο επειδή είναι μικρό το όργανο είναι απαραίτητη η γομαλάκα; Δεν αρκεί ένα λάδωμα πχ με λινέλαιο ή με τικ λάδι ή επηρεάζει τον ήχο επειδή το λάδι ρουφά όσο να ναι μέσα στο ξύλο.

Ευχαριστώ για τη έως τώρα πολύτιμη βοήθεια απο το τίποτα θα φτιάξω μουσικό όργανο και χαίρομαι σαν παιδάκι 51 χρονών άνθρωπος.  :dance: {celebrate012} {celebrate011}

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 12, 2020, 10:56:45 μμ »
Μετά απο ένα διάλυμα και λόγο δουλειάς συνεχίζω την κατασκευή. Της πληροφορίες που ζήτησα ποιο πάνω και δεν μου δόθηκαν της βρήκα αλλά μετά απο πολύ ψάξιμο που μου κόστισε νεύρα  και χρόνο, τέλος πάντων. Τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα, βρίσκομαι στην φάση που θα κολλήσω την τοστιέρα (πάχος 5mm) τον άνω και τον κάτω καβαλάρη.

Ερώτηση, ποιο θα είναι το τελικό ύψος του πάνω και το κάτου καβαλάρη, (κλίμακα 36), ή να ρωτήσω αλλιώς, πόσο πρέπει να απέχει ιδανικά η χορδή απο την τοστιέρα στο πρώτο τάστο και πόσο απο το κέντρο της τρύπας απο το σκάφος, ή απο το τελευταίο τάστο, ή οποιοδήποτε άλλο σημείο αναφοράς για να διαμορφώσω ανάλογα τους καβαλάρηδες.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 13, 2020, 06:56:16 πμ »
χρηστο ειναι τοσο μικρες οι αποστασεις που (κατ εμε) δεν εχει νοημα να τις μετρησεις με παχυμετρο
χονδρικα θα σου ελεγα ο πανω καβαλαρης ειναι οκ, οταν πατας την χορδη στο 2ο ταστο και να μην ακουμπαει στο 1ο, να ειναι μια τριχα πιο πανω (αλλα να μην ειναι και στον ουρανο)
οσο για τον κατω, αρκει να εχει γυρω στα 2.2~2.4χιλ εκει στην ενωση μπρατσου με σκαφους.
αυτα στα δικα μου (εχω φτιαξει 3-δεν ειμαι ομως και ο πλεον "αρμοδιος" για αυτες τις απαντησεις...) γιατι κ γω ψαχνοντας το πηγα.

για την κολλα εδωσε ο μανος (οσκαρ) πολλες πληροφοριες πριν καμια 10αρια μερες.
εκτος ισως απο δυο!

Λάμπρος Σταυρίδης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 13, 2020, 01:36:22 μμ »
Φίλε Χρῆστο καλημέρα ,
Ἐγώ προσωπικά ὅλες τίς κολλήσεις πού κάνω στά ὄργανα , σκάφος - μάνικο , ταστιέρα - μάνικο , καπάκι -σκάφος , καμάρια στό καπάκι κ.λ.π. τίς κάνω μέ ψαρόκολλα , διότι εἶναι μιά κόλλα ἀναστρέψιμη , δηλαδή , ἅμα στραβοκόλλησες κάτι , τό ξεκολλᾶς μέ θερμότητα καί τό ξανακολλᾶς ἴσια .
Ἡ ψαρόκολλα ἔχει καλή ἠχοπερατότητα .

Γιά τούς καβαλλάρηδες : τό πᾶς δοκιμάζοντας σέ ἄχρηστα κομμάτια ξύλου , ὄχι ἀπ' εὐθείας στούς κανονικούς καβαλλάρηδες , μόνο γιά νά βρῆς τά ὕψη . Μετά ἀντικαθιστᾶς τούς πρόχειρους μέ τούς κανονικούς : κοκκάλινο τόν ἄνω ( ὅπως στόν περιέγραψε ὁ Στέλιος , νά θέλει λίγο πάτημα στό πρῶτο τάστο , ἴσα νά τό ἀκουμπᾶς ) καί ξῦλο μέ κόκκαλο τόν κάτω .
Γιά τό ὕψος τοῦ κάτω καβαλλάρη , κύταξε πῶς κάνουν ἐπιπεδοποίηση τῶν τάστων στά μπουζούκια ( fret levelling ) , καί πώς βρίσκουν τό action ( ἀπόσταση χορδῆς ἀπό τάστο στήν ἔνωση μάνικου - σκάφους .

oscar

• Sr. Member
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 13, 2020, 04:50:24 μμ »
Τον κάτω καβαλαρη που κάθεται πανω στο καπάκι, να ΜΗΝ τον κολλήσεις.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 15, 2020, 09:55:44 μμ »
Ευχαριστώ όλους για της πληροφορίες, σε κάποια φάση θα ανεβάσω και φωτογραφίες απο την κατασκευή.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 17, 2020, 08:26:32 μμ »
Παρουσιάζω μερικές φωτογραφίες απο την διαδικασία της κατασκευής, ίσος να άρχισα ανορθόδοξα αλλά τόσο ξέρω τόσο έπραξα. :)

Καταρχήν έφαγα το εσωτερικό με το φρεζάκη που βλέπεται το οποίο δεν γδέρνει αλλά λειτουργεί ως ένα μήνη ροκάνι.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 17, 2020, 08:36:47 μμ »
...μετά σταθεροποίησα το σκάφος για να φτιάξω των θηλυκό μόρσο και στην συνέχεια με πριόνι έκοψα τον αρσενικό