Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15449 φορές)

Άλκης Σ

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 38
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Πάτρα
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #165 στις: Μάιος 18, 2020, 11:18:34 μμ »
Μπράβο Λαμπρό, παρά τις δυσκολίες τα κατάφερες! Άντε να το ακούσουμε!!

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #166 στις: Μάιος 18, 2020, 11:48:42 μμ »
Συγχαρητήρια κ. Λάμπρο!!εμένα μου αρέσει πολύ!Θήβα μένετε??

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #167 στις: Μάιος 19, 2020, 01:03:07 μμ »
Φίλοι Νάσο , Παναγιώτη , Ἄλκη καί Γρηγόρη , σᾶς ἐυχαριστῶ γιά τά καλά σας λόγια !!!
Στέλιο , μπορεῖ νά λέει 28 καί νά ἐννοεῖ 280 ; δέν ξέρω .
Παναγιώτη , κι ἐγώ τό περιμένω τό κόλπο , δέν τὄχω ξανακάνει , ἀλλά φαντάζομαι πώς θά εἶναι κάτι παρόμοιο μέ τούς ἕτοιμους σιδερένιους χορδοκράτες . Θά εἶναι προσομοίωση αὐτῶν .
Γρηγόρη , ναί , στή Θήβα μένω .

Patsis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 342
  • Αγαπημένο ξύλο: ΠΑΛΙΣΑΝΔΡΟΣ
  • Αριθμός κατασκευών: 5
  • Περιοχή: ΝΕΑ ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #168 στις: Μάιος 19, 2020, 09:08:04 μμ »
πολύ μου άρεσε το όργανο ...Μπράβο στον δημιουργό του!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #169 στις: Μάιος 19, 2020, 09:38:38 μμ »
28 οχι.
σιγουρα.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #170 στις: Μάιος 20, 2020, 08:54:01 πμ »
Φίλε Patsis εὐχαριστῶ πολύ !!!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #171 στις: Μάιος 23, 2020, 10:06:06 μμ »
Μπράβο Κύριε Λάμπρο :king:
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #172 στις: Μάιος 25, 2020, 10:43:00 πμ »
Φίλοι καλημέρα , φίλε Νίκο εὐχαριστῶ !!!
Χθές , ἀφοῦ τοποθέτησα τά κλειδιά στό καράβολο καί τά γανζάκια στόν χορδοκράτη μέ δύο ἀστοχίες πού διώρθωσα ( θ' ἀνεβάσω φωτογραφίες ) , τέντωσα τίς χορδές .
Ὁμολογῶ πώς μοῦ ἄρεσε ὁ ἦχος του , εἶναι δυνατός , γεμᾶτος , μπάσσος καί μέ διάρκεια !!! Ὅμως......
......ὅμως.....ὑπάρχουν προβλήματα στά τάστα . Ἀναμενόμενα θά μοῦ πεῖτε . Ἐσεῖς σέ κάθε κατασκευή σας  τ' ἀντιμετωπίζετε , ἀλλά γιά μένα εἶναι ἡ πρώτη φορά .
Συγκεκριμένα :
1. Στήν χορδή Re ( καντίνι ) , τό 8ο καί 9ο τάστο πού ἔπρεπε νά δίνουν τίς νότες La # καί Si , δίνουν καί τά 2 τήν νότα Si . Ἐπίσης τό 8ο τάστο ἔχει καί ἕνα τσίριγμα .
2. Στήν ἴδια χορδή στό 11ο καί 12 τάστο ( Do# καί Re ) ὑπάρχει τσίριγμα .
3. Στήν ἴδια χορδή τό 17ο καί 18ο τάστο δίνουν , ἀντί Sol καί Sol# , καί τά 2 Sol # .
4. Στήν ἴδια χορδή τό 22ο , 23ο καί 24ο τάστο , δίνουν , ἀντί Do , Do# και Re , καί τά 3 μόνο Re .
Στήν La χορδή , συμβαίνουν τά ἴδια .
Τό action στό 18ο τάστο εἶναι περίπου 2 χιλ. , ἀσύλληπτο μέγεθος γιά μένα !!!
Τί πρέπει νά κάνω ;

Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #173 στις: Μάιος 25, 2020, 11:01:20 πμ »
δεν εχεις κανει φρετ λεβελινγκ
αυτο που αναφερεις οτι δινουν την παραπανω νοτα σημαινει οτι η χορδη ακουμπαει στο επομενο ταστο, απο αυτο που παιζεις με το δαχτυλο, (διοτι ειναι πιο υψωμενο το επομενο ταστο απο το προηγουμενο του)

μην ανυσηχεις , χαρτοταινια δεξια αριστερα απο τα επιμαχα ταστα, τριψιμο με 400, σφουγγαρακι κουζινας η ψιλο ατσαλοσυρμα μετα, και ειναι κομπλε.

πρεπει να τσεκαρεις τα ταστα ανα 3αδες και να μην παιζει η πιστωτικη καρτα σου  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2020, 12:35:57 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #174 στις: Μάιος 25, 2020, 11:09:05 πμ »
Ξεκουρδισμα, λιμαρισμα τα τάστα(λίμα ψιλή φαρδιά), έλεγχος ανά τρία τάστα , έλεγχος στα κόκαλα (τσιριγμα)και μετά ρύθμιση του ύψους του καβαλάρη για το action.....συνήθως αφήνουμε τον καβαλάρη πιο ψηλά να "τραβήξει" το όργανο και μετά χαμηλώνουμε το ύψος του !
Καλή επιτυχία!!



Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #175 στις: Μάιος 25, 2020, 12:50:36 μμ »
Φίλοι Στέλιο καί Γιῶργο , εὐχαριστῶ γιά τίς ἀπαντήσεις , ἀλλά ἔχω ἀπορίες :
Στέλιο , δέν ἔχω κάνει τόν ἔλεγχο πού λές , μόνο χορδές πέρασα . Ἀπ' ὅτι κατάλαβα , πρέπει νά τρίψω τό ἑπόμενο ( πρός τήν ἕνωση ) τάστο ἀπ' αὐτό , πού ὅταν πατῶ πίσω του , ἀκούγεται τσίριγμα .
Γιά νά μοῦ λές " τρίψιμο μέ 400άρι " , μᾶλλον σημαίνει ὅτι θέλει λίγο τρίψιμο . Τί ἐννοεῖτε μαζί μέ τό Γιῶργο " ἔλεγχος ἀνά 3 τάστα " καί " νά μήν παίζει ἡ πιστωτική κάρτα " ; Καί ἐλέγχουμε τά τάστα ἀπό τόν ἄνω καβαλλάρη πρός τό σκάφος ἤ ἀντίθετα ;
Ὅταν τρίψω τό 9ο τάστο ( Si ) καί ἀκουστῆ ἡ νότα τοῦ 8ου τάστου ( La # ) , θά θέλουν πείραγμα μετά ὅλα τά ἑπόμενα τάστα , κάτι σάν ντόμινο δηλαδή ;
Ἄν γίνει τό τρίψιμο τῶν τάστων μέ λίμα , καί φυσικά ἐπιπεδωθεῖ λίγο ἡ " καμπούρα " τῆς κορώνας , θέλει ξανά κύρτωση ; Ἄν τριφτῆ τό τάστο μέ γυαλοχαρτο καί μέ τό χέρι , πού τό τελευταῖο παίρνει τό σχῆμα αὐτοῦ πού τρίβει , δέν θά ἐπιπεδωθῆ ἡ καμπούρα . Θά γίνη ὅμως τό τρίψιμο σωστό καί ἴσιο , σάν νά τρίφτηκε μέ λίμα ;
Ζητῶ συγνώμη , ἀλλά ἅμα δέν ξέρει κανείς....

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #176 στις: Μάιος 25, 2020, 01:51:55 μμ »
Κ. Λάμπρο το εξάρτημα που χρησιμοποιούμε για να ελέγξουμε τα τάστα είναι αυτό στην φωτογραφία ή με μια κάρτα όπως λέει ο Στέλιος.....αλλά όσο πάμε προς τα κάτω που μικραινει η απόσταση μεταξύ των ταστων η κάρτα δεν βοηθάει.
Τσεκαρουμε ανά τρία , πρέπει να πατάει το εξάρτημα απόλυτα να μην "τραμπαλιζει"  αλλιώς θα τασταρει.
Ξεκινάμε από πάνω ,δηλαδή απ' το πρώτο στο τρίτο ταστο, ελέγχουμε και συνεχίζουμε απ'το δεύτερο στο τέταρτο και ούτω καθεξής.

Καταρχήν ξεκινάμε με μια λίμα φαρδιά με ψιλό δόντι μήκους 25,  30 εκ και κάνουμε αυτό που ανέφερε ο Στέλιος fret leveling, δηλαδή φέρνουμε τα τάστα στο ίδιο επίπεδο.
Μετά ελέγχουμε ανά τρία όπως ανέφερα παραπάνω .
Λιμαρουμε δεξιά αριστερά τα τάστα που περισσεύουν απ' την ταστιέρα(υπάρχει ένα άλλο εξάρτημα που ισιωνει τις άκρες απ'την μια πλευρά του και με την άλλη τους δίνει κλίση......) φωτογραφία

..στρογγυλευουμε την κορυφή των ταστων .

.....ας απαντήσει κάποιος άλλος φίλος  κάτι μου προέκυψε :)



Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #177 στις: Μάιος 25, 2020, 01:59:36 μμ »
edit: μαζί με τον Γιώργο γράφαμε, τα ξαναείπα κι εγώ... το εργαλείο που έβαλε ο Γιώργος για το πλαϊνό της ταστιέρας (η λίμα υπό γωνία μέσα στο ξύλο) εγώ το χρησιμοποιώ στην αρχή πριν απ΄όλα τα παρακάτω)
..........

Λάμπρο επιχειρώ να απαντήσω όσο καλύτερα μπορώ, τυχαίνει να έχω μια σειρά φωτογραφιών που έστειλα σε μια φίλη στη Γερμανία προσπαθώντας να της εξηγήσω το τρίψιμο των τάστων:

αυτά είναι τα "εργαλεία". Το τραπεζοειδές κομμάτι είναι του εμπορίου γι αυτή τη δουλειά. Το μήκος των πλευρών είναι διαφορετικό ώστε να χρησιμοποιείς άλλη πλευρά ανάλογα με την περιοχή που διαμορφώνεις. Τα μεγαλύτερα μήκη είναι για το πάνω μέρος της ταστιέρας (προς τα κλειδιά) και αλλάζεις πλευρά όσο προχωράς προς το σκάφος. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις μια κάρτα, κομμένη έτσι ώστε κάθε πλευρά να αρκεί για τρία κάθε φορά (και μόνο τρία) τάστα ανάλογα με το που βρίσκεσαι στην  ταστιέρα.
Η χρήση του εργαλείου (ή της κάρτας) γίνεται ως εξής: το βάζεις κάθετα ώστε να πατάει σε τρία τάστα κάθε φορά (1-2-3, μετά 2-3-4, μετά 3-4-5 κ.ο.κ.) και προσπαθείς να κάνεις ¨τραμπάλα". Αν όντως "τραμπαλίζει", σημαίνει ότι το μεσαίο τάστο είναι ψηλότερα από κάποιο από τα ακριανά. Λιμάρεις την περιοχή που εντοπίζεις το πρόβλημα και προχωράς παρακάτω.
ΠΡΟΣΟΧΗ: το τεστ της "τραμπάλας" το κάνεις σε όλο το φάρδος της ταστιέρας, ιδανικά εκεί που πατάνε οι χορδές. Δεν αρκείσαι σε μια περιοχή, γιατί μπορεί το ίδιο τάστο να είναι ΟΚ στο καντίνι, αλλά ψηλότερο στην μεσιανή. Περνάς δηλαδή το εργαλείο τουλάχιστον σε τρία (κατά το φάρδος) σημεία στην ίδια τριάδα που βρίσκεσαι.

 


πριν από αυτήν την διαδικασία (πληροφοριακά το λέω) μπορείς να βάλεις μια ρίγα για να δεις στο φως τι γίνεται γενικά. Και εδώ ισχύει η "τραμπάλα" - δεν μπορείς να λιμάρεις λεπτομέρειες, αλλά παίρνεις μια ιδέα τι θα αντιμετωπίσεις.  Ούτως ή άλλως καλό είναι να τα τρίβεις όλα μαζί με μια μακρυά ίσια λίμα πριν αρχίσεις τις "τριάδες", και  καλό είναι να έχεις περάσει όλες τις κορυφές με έναν μαρκαδόρο πριν το γενικό τρίψιμο: έτσι βλέπεις αμέσως ποιά τάστα είναι χαμηλά επειδή μένει ο μαρκαδόρος, ενώ στα ψηλά που "περισσεύουν" τρίβεται η κορυφή και φεύγει.

 


εδώ η χρήση του τραπεζίου

 


κι εδώ η κάρτα (δεν φαίνεται λόγω σκιάς, αλλά χρησιμοποιώ την κάρτα για την ίδια χρήση)

 


εκεί που εντοπίζεις ψηλό τάστο, τρίβεις με τη λίμα όσο χρειάζεται - δηλαδή δοκιμάζεις συνέχεια με το εργαλείο στην τριάδα, δεν πρέπει να κατέβεις περισσότερο από τα πλαϊνά εκατέρωθεν.
Επίσης βλέπεις στην φωτογραφία καθαρά ότι δεν τρίβω όλο το τάστο, αλλά μόνο την περιοχή που έχω βρει ότι είναι ψηλότερα

 


στο τέλος, κι αφού όλα είναι εντάξει, λειαίνεις τα πλαϊνά του κάθε τάστου να ξαναγίνει καμπύλη η απόληξη (με το τρίψιμο της στέψης την έχεις κάνει τραπεζοειδή).
Εδώ χρησιμοποιώ ειδική λίμα και προστατευτικό λαμάκι, αλλά μπορείς την μεν προστασία της τατιέρας να την κάνεις με χαρτοταινία, στο δε τρίψιμο να χρησιμοποιώσεις μικρή τριγωνικής διατομής λίμα ώστε να λιμάρεις μόνο τις "γωνίες" της τραπεζοειδούς πλέον διατομής των τάστων.

 


ΠΡΟΣΟΧΗ δεν τέλειωσες. ΞΑΝΑΠΕΡΝΑΣ το εργαλείο από όλην την ταστιέρα με τον ίδιο στόχο, να εντοπίσεις σημεία που σου ξέφυγαν ή δεν ήρθαν εντελώς ή το τρίψιμο σε κάποιο τάστο δημιούργησε πρόβλημα στο διπλανό του.

Αυτό το τελευταίο είναι όντως κάτι σαν "ντόμινο", μπορεί τρίβοντας κάποιο τάστο να χαλάσεις την ισορροπία που μόλις πριν είχες διαπιστώσει ο ίδιος. Απλά τρίβοντας για να διορθώσεις ένα πρόβλημα ενδεχομένως αποκαλύψεις ένα "νέο" (εκεί ήταν αλλά δεν είχε φανεί).

Κάθε φορά που τρίβεις ένα τάστο ελέγχεις και τις εκατέρωθεν "τριάδες" ΞΑΝΑ.

Δυστυχώς είναι σπαστική διαδικασία αλλά αν δεν την κάνεις .. δεν παίζει.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #178 στις: Μάιος 25, 2020, 02:18:05 μμ »
ΓΕΝΙΚΑ τα τασταρίσματα προκαλούνται συνήθως από το επόμενο τάστο από το διάστημα στο οποίο είσαι. Το "ταστάρισμα" είναι ο ανεπιθύμητος ήχος που ακούμε όταν η άτρακτος που σχηματίζει η χορδή καθώς πάλλεται, ακουμπά έστω και λίγο σε κάποιο από τα επόμενα τάστα - δεν μπορεί να ακουμπήσει κι αλλού.
Ιδιαίτερα για αυτό που περιγράφεις - ότι πατάς Λα# και ακούς Σι - σημαίνει καθαρά ότι θέλει κατέβασμα το τάστο της Σι, γιατί "μπλοκάρει" τη χορδή. Αυτό είναι ακραία περίπτωση (να ακούς καθαρά την επόμενη νότα) αλλά είναι ακριβώς για τον ίδιο λόγο. Όταν ακούς ταστάρισμα, ο "πρώτος ύποπτος" είναι το επόμενο τάστο.
Αυτό όντως μπορεί να δημιουργήσει ένα μικρό ¨ντόμινο". Να ανατρέψεις την ισορροπία και να μην αρκεί δηλαδή το τρίψιμο ενός τάστου και να πρέπει να πας και στο επόμενο, ίσως και στο μεθεπόμενο.
Αλλά δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά από το να τα αντιμετωπίσεις ολα.
Προχωράς με προσοχή, κούρδισμα, ξεκούρδισμα, έλεγχο, ξαναμανά έλεγχο κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2020, 03:03:08 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #179 στις: Μάιος 25, 2020, 10:21:26 μμ »
και επειδη ειναι μαλλον αρκετα τα προβληματικα σημεια, μπορεις να παρεις ενα τακο ισιο, να κολλησεις ενα γυαλοχαρτο 150-180 με αυτοκολλητο την κατω πλευρα του, να τριψεις ελαφρια, να βαλεις χαρτοταινιες σε ολη τη ταστιερα να μεινουν τα ταστα απ οξω, να τα σβησεις (καμπυλωσεις) με 400αρι, και μετα να τσεκαρεις ανα 3 να κανεις διορθωσεις.

τωρα δεν εχει νοημα αν υπαρχουν πολλα πολλα σημεια-ταστα το τσεκαρισμα ανα 3.

το 3 υπ οψην (για τους... σχολαστικους) ξεκινας απο το 1 και τελειωνεις, και αφου τελειωσεις το πας και μια αναποδα.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...