Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25457 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #210 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 09:32:40 μμ »
Έχοντας πια μια καλή εικόνα για τα δύο άκρα (ελάχιστο και μέγιστο action) χάρη στη συνεισφορά σας (ομαδική δουλειά πράγματι!) δεν απομένει παρά η εξερεύνηση και των ενδιάμεσων τιμών, ιδιαίτερα τώρα που υπάρχει ένα ευθύ μάνικο, δηλαδή μια σταθερή βάση για συγκρίσεις.
Πράγμα που όπως φαίνεται μας φέρνει μπροστά σε νέα κατασκευαστικά καθήκοντα:
Ενώ αρχικά πήγαινα απλώς για ένα καβαλάρη τελικά προκύπτει ...ιππικό!

(έπεται συνέχεια αλλά το ιππικό θέλει το χρόνο του για να συνταχθεί και να επιχειρήσει...)

Φίλε Στέργιο βλέπω και snakewood καβαλάρη ή με γελάνε τα μάτια μου ;;;;

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #211 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 11:10:58 μμ »
Μου ειπε οτι δεν τρωει μανικο ή ταστιερα αλλα κανει το εξης κόλπο:

Οταν κολλαει ταστιερα πιεζει με ενα παχυ ξυλο το οποιο εχει μια πολυ μικρη καμπυλη. Στο κεντρο του μανικου 1 με 1.5 χιλιοστο για παραδειγμα. Αποτελεσμα αυτου με την κολληση της η ταστιερα να ακολουθει και αυτη την καμπυλη αυτη και να βυθιζεται στα ακρα της λιγακι.
Με τις χορδές έρχεται εκει που πρέπει μετα...
Γιώργο ευχαριστώ και σ' ευχαριστούμε για την αποκάλυψη!
Πολύ έξυπνο κόλπο! Αλλά απαιτεί μεγάλη εμπειρία (που δεν την έχω) και μάλλον μια εύστοχη δόση μαντεψιάς για το τι είδους καμπύλη θα έχει το ξύλο-καλαπόδι και με πόσο βάθος ωστε βάζοντας χορδές να προκύψει τελικά μια καλή ευθεία.
Προσωπικά το καταγράφω αλλά για το μέλλον και μ' αυτές τις επιφυλάξεις.

Να μη ξεχνάμε επίσης ότι η πυκνότητα των ανθρακονημάτων είναι στα 1,6gr/cm3
Ναί Στέργιε , ἀλλά εἶναι πολύ ἐλαφρύ , σάν λεύκα !!!
Λάμπρο, μόλις ζύγισα μια βέργα ανθρακονημάτων και η πυκνότητά της βρήκα ότι είναι 1,5gr/cm3.
To υλικό είναι απίστευτα ελαφρό για την αντοχή του (που είναι συγκρίσιμη με του ατσαλιού) αλλά θα μου επιτρέψεις να επιμείνω ότι είναι βαρύ σε σχέση με το ξύλο.

Φίλε Στέργιο βλέπω και snakewood καβαλάρη ή με γελάνε τα μάτια μου ;;;;
Μη σου ξεφύγει τίποτα εσένα {celebrate012}
Πράγματι είναι snakewood Γιάννη. Το βρήκα στο ιμπει.

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #212 στις: Φεβρουάριος 25, 2020, 11:15:07 μμ »
Όταν και όποτε τον φορέσεις Στέργιο...πες μου εντυπώσεις.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #213 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 08:24:09 πμ »
οτι απο το σημειο που ξεκηνα το σωμα γινεται σταδιακη ελατωση του παχους της ταστιερας
αυτό πρώτη φορά το ακούω, και αν παραλληλίσω το παίξιμο της λαϊκής (που φτιάχνω) με παίξιμο μπουζουκιού (που παίζω), πιστεύω ότι δεν είναι σωστό: στο πρώτο μου μπουζούκι η ταστιέρα ακολούθησε (από λάθος) την κλίση του σκάφους, "βούτηξε" προς την τρύπα (για δέκατα μιλάμε) με αποτέλεσμα να φαλτσάρουν όλες οι νότες στην ταστιέρα μετά την ένωση. Από τότε προσέχω ιδαίτερα εκείνο το σημείο, δηλ. να είναι συνεπίπεδο με την υπόλοιπη ταστιέρα.
Δεν καταλαβαίνω επίσης σε τι μπορεί να βοηθά, αφού όσο πάμε προς τον καβαλάρη μεγαλώνει η γωνία των χορδών, επομένως (κατά κανόνα) εκεί κάτω δεν εμφανίζεται ταστάρισμα γενικώς. Για ποιό λόγο γίνεται ?

-Έτσι ακριβώς Στέλιο. Το τρίψιμο/φάγωμα (υπό τάση) που συνέβη στην περιοχή πάνω από τον τάκο διαπίστωσα ότι έχει αυτή τη μορφή.
-Μάνο η απάντηση για μένα είναι: για να έχουν χώρο να πάλλονται οι χορδές παίζοντας στα πρώτα και στα μεσαία τάστα. Η φωτογραφία (μετά το τρίψιμο) δείχνει ότι ακριβώς όπως λες, η ταστιέρα στη διαδρομή της από το δεξί βελάκι προς το αριστερό, “βουτάει” σχεδόν κατά δύο δέκατα προς την τρύπα. Το όργανο πάντως δεν παρατήρησα να φαλτσάρει.

πολύ καλά τα λες και δεν θέλω να το κουράζω, αλλά αν έτριψες με τις χορδές ΟΛΗΝ την ταστιέρα υπό τάση , πολύ λογικά το σχήμα που προέκυψε είναι αυτό που λές (ή ό,τι άλλο ανάλογα με τις επιλογές σου και την αρχική γεωμερία) επειδή η όποια παραμόρφωση εξομαλύνθηκε με ενιαίο τρόπο, σε μεγαλύτερο μήκος, οπουδήποτε και αν ήταν οι αρχικές εξάρσεις ή ταπεινώσεις.
Αυτό που εγώ καταλαβαίνω από την ανάρτηση του Στέλιου είναι ότι το τρίψιμο αυτό ΔΕΝ γίνεται σε όλο το μήκος αλλά "τοπικά" (από το 12ο και κάτω), ΠΡΙΝ περαστούν τάστα και χορδές, πρακτικά δημιουργώντας μια ηθελημένη έξαρση - "κορυφή γωνίας" στο 12ο.
Κι αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πώς ξέρει κανείς ότι η πιθανή παραμόρφωση από την τοποθέτηση των τάστων - που δεν ξέρεις καν αν συμβεί ή πόση θα είναι - συμβαίνει ακριβώς στο 12ο, οπότε λαμβάνεις αντίμετρα θεωρώντας κορυφή το 12ο και με το γύρισμα έρχονται όλα στην ευθεία - και όχι ας πούμε στο 7ο, 8ο, 9ο, 10ο κτλ. που είναι η περιοχή την οποία αναλαμβάνει να αντιμετωπίσει η βέργα (για πιθανή ρύθμιση relief και όχι για να αλλάξει την γωνία της ένωσης).
Τέλος πάντων, προς χάριν της συζήτησης - όχι οτι θα βγάλουμε άκρη - χτες έτυχε να δω μια κλασική και είχε ακριβώς αυτό που περιγράφει ο Στέλιος. Αλλά ήταν τόσο ορατό (έκανε κανονικά γωνία στο 12ο) που φαινόταν σαν κακοτεχνία. Άβυσσος η ψυχή του κατασκευαστή.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #214 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 12:20:52 μμ »
μη φοβασαι δεν μαλωνει ο στεργιος για το ανω-κατω θρεντ  ;D

για τις κιθαρες:
ισως επειδη εχει μεγαλυτερο αξιον και μπορεις να τ κανεις εκ των προτερων.
ισως επειδη παιρνει το μπρατσο ολο και οχι οπως (πιθανα...) το μπουζουκι απο την μεση του αποτι καταλαβα
εχω κανει και εγω (τις μισες μου) ετσι...
οταν περναγα ευθεια, χαμηλωνα εκ των προτερων ταστιερα κατω απο το 12 κυριως στα μπασα

πιανου κιθαρα ειδες μανο (εστω σε πουμου)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #215 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 12:38:06 μμ »
Στέλιο στις διαφορές μεταξύ μπουζουκιού και κιθάρας πρέπει να συνυπολογίσεις ότι:
1. Η κιθάρα (κλασσική) ενώνεται στο 12ο τάστο ενώ το μπουζούκι στο 17-18ο
2. Το μπουζουκι έχει μεγαλύτερη κλιμακα 67-68 αντί 63-65 και προφανώς συρμάτινες χορδές.


Λογικό είναι επομένως να παρουσιάζουν διαφορετική συμπεριφορά στην περιοχή που κυρτώνει το μπράτσο από την τάση των χορδών.
Πάντως μια ελαφριά κλίση όπως αναφέρεις και εσύ στα τάστα που είναι πάνω στο σκάφος την δίνω και γώ συνήθως. Καλύτερα να είναι λίγο πιο ψηλό το action  εκεί παρά να τασταρει το όργανο. Η περιοχή αυτή έχει την μικρότερη πιθανότητα να κυρτώσει μιας και είναι πάνω στον τάκο.
Γενικά πάντως και εγώ τα όργανα τα κάνω ψηλά. Ίσως το έχω συνηθίσει από τα φτηνιάρικα όργανα που ξεκίνησα. Έχω δει πάντως πολύ καλά όργανα με ωραίο ήχο, και πολύ μαλακά όταν παίζεις χωρίς να βαράς γερά, αλλά όταν πας να παίξεις σκέτα και δυνατά να θαμπώνουν, να τσιγκίζει ο ήχος. Θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα πως όλα έχουν σχέση με τον παίχτη και πως θέλει βολεύεται να παίζει. Πολλοί παίζουν με άλλο όργανο με μαγνήτη και με άλλο χωρίς ενίσχυση.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η ηχογράφηση στο Χάραμα του Τσιτσάνη (παρεπιμπτόντως από τους καλύτερους λαικούς δίσκους κατ'εμέ). Τα παιξίματα λοιπόν έγιναν στην κουζίνα του μαγαζιού, χαράματα και αφού είχε τελειώσει το πρόγραμμα. Ο Τσιτσάνης άφησε το μπουζούκι με το μαγνήτη που έπαιζε όλο το βράδυ και πήρε το ''καλό'' του μπουζούκι για μια ηχογράφηση με μικρόφωνο μόνο. Το αποτέλεσμα εξαιρετικό.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #216 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 01:12:28 μμ »
μη φοβασαι δεν μαλωνει ο στεργιος για το ανω-κατω θρεντ  ;D

για τις κιθαρες:
ισως επειδη εχει μεγαλυτερο αξιον και μπορεις να τ κανεις εκ των προτερων.
ισως επειδη παιρνει το μπρατσο ολο και οχι οπως (πιθανα...) το μπουζουκι απο την μεση του αποτι καταλαβα
εχω κανει και εγω (τις μισες μου) ετσι...

κι εγώ για κιθάρες μιλάω βασικά (με συρμάτινες, εκεί είναι που "παίζει" στάνταρτ βέργα - κι όχι από μένα, παγκοσμίως), απλώς αυτό το "εκ των προτέρων χαμήλωμα μετά την ένωση"

*** μ' αρεσε αυτό με τα νούμερα, οπότε ***

1) αφενός δεν το έχω δει / διαβάσει / εντοπίσει πουθενά (πάντα σε ακουστικές, σε κλασικές δεν ξέρω τι γίνεται) - όχι ότι δεν υπάρχει, επαναλαμβάνω εγώ δεν το ξέρω

2) αφετέρου, αναμφίβολα έχει αντιστοιχίες - όχι ακριβώς ίδια συμπεριφορά - με το μπουζούκι, τουλάχιστον ως προς το ότι όσο πλησιάζουμε στον καβαλάρη, ναι μεν μειώνονται οι αποστάσεις μεταξύ των τάστων, αλλά ταυτόχρονα
α) αυξάνεται η γωνία χορδής / ταστιέρας και
β) μικραίνει το εύρος ταλάντωσης (η "άτρακτος" της χορδής) και θεωρώ απίθανο να ακουμπάνε στα τάστα οι πρίμες.  Στις μπάσες πάλι, αυτός είναι ο λόγος που κάνουμε το κόκκαλο ψηλότερο (για να ανέβει το action και να μην βρίσκουν οι παχύτερες / πιο μεγάλου εύρους ταλάντωσης wound χορδές)

3) τέλος, όλοι οι έχοντες εμπειρία σε ρύθμιση βέργας (για ακουστική) που έχω διαβάσει επαναλαμβάνουν ότι η βέργα δεν αλλάζει ουσιαστικά (λίγο επιδρά οπωσδήποτε αλλά όχι καταλυτικά) την γωνία της ένωσης αλλά χρησιμεύει για το relief, που εμφανίζεται στην "μεσαία" περιοχή (με "κορυφή" περίπου στο 7ο - 8ο -9ο ανάλογα με την κλίμακα, το τάστο της ένωσης και το είδος της κιθάρας)

οταν περναγα ευθεια, χαμηλωνα εκ των προτερων ταστιερα κατω απο το 12 κυριως στα μπασα

το ιδιο αποτέλεσμα δεν προκύπτει με την "ρύθμιση" στο κόκκαλο (ψηλό μπάσες, χαμηλό πρίμες)  ? σημειωτέον αυτό το κάνω και σε μπουζούκια αν χρειαστεί

πιανου κιθαρα ειδες μανο (εστω σε πουμου)

δεν θυμάμαι κατασκευαστή, Ισπανικά στην ετικέτα, παλαιά (25 + ετίας), μέτρια κατασκευή γενικά αλλά με καλό καπάκι (που δυστυχώς έκατσε λόγω παρατεταμένης χρήσης συρμάτινων)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2020, 01:26:02 μμ από Μάνος Τουρπάλης »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #217 στις: Φεβρουάριος 26, 2020, 04:37:05 μμ »
Όσο συνεχίζονται οι συζητήσεις και συμβαίνουν οι εργασίες προετοιμασίας της ίλης των καβαλάρηδων...

 


... ας κάνουμε ένα διαφημιστικό διάλλειμα για να δούμε τις τελευταίες τάσεις της μόδας στα προφίλ των μάνικων: 

Το διακριτικό V-shape ακούγεται ότι φοριέται συχνά σαν προφίλ στα μανίκια των μπουζουκιών τώρα τελευταία!  ;D

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #218 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 01:07:42 μμ »
Μερικά οφειλόμενα από την προηγούμενη φωτογραφία:

Το προφίλ του μάνικου διαμορφώθηκε για πρώτη φορά σε κάτι που τείνει προς σχήμα V. Το καλοκαίρι είχα πιάσει ένα μπουζούκι του Μάνου με έντονο V και ζήλεψα, είχε ωραίο χούφτωμα! Αυτή την πρώτη φορά το έκανα κάπως “δειλό”, και το βρίσκω αρκετά βολικό. Ίσως την επόμενη φορά γίνει πιο τολμηρό...

Αν κάποιος έχει ιδιαίτερες προτιμήσεις/απόψεις πάνω στο θέμα, ευπρόσδεκτες.

.............................................

Και τώρα πίσω στο πεδίο της μάχης που δείχνει τους καβαλάρηδες  περικυκλωμένους απ’ όλες τις πλευρές!

Οι εχθροπραξίες ...εχμ οι εργασίες, συνεχίστηκαν μέχρι αργά χθες τη νύχτα. Ποτέ δε θυμάμαι τον πάγκο σε χειρότερη ακαταστασία!

Ο απολογισμός όμως φαίνεται να είναι πολύ ενθαρρυντικός. Θα πάρει βέβαια λίγο χρόνο μέχρι να ξεκαθαρίσει η εικόνα και να προκύψει κάτι παρουσιάσιμο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #219 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 01:13:47 μμ »
Ποτέ δε θυμάμαι τον πάγκο σε χειρότερη ακαταστασία!

πλλλάκα με κάνεις, μην δεις ποτέ τον δικό μου θα φρίξεις

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.145
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #220 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 03:01:10 μμ »
ξερεις που πηγε το μυαλο μου ε;
στρατεγκο, εκει με τους ανιχνευτες μπροστα... ρε τι θυμηθηκα παλι....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #221 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 08:34:36 μμ »
Τώρα εσύ αυτό το λες ακαταστασία;
Μάλλον θα αστειεύεσαι...

Μακάρι να κατάφερνα και εγώ τέτοια "ακαταστασία".

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #222 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 08:55:35 μμ »
πλλλάκα με κάνεις, μην δεις ποτέ τον δικό μου θα φρίξεις

Τώρα εσύ αυτό το λες ακαταστασία;
Μάλλον θα αστειεύεσαι...

Παίρνω κουράγιο  :D

εκει με τους ανιχνευτες μπροστα...

Τους ανιχνευτές; Αυτούς με τα τσεκούρια στα δάση κατά Δράμα μεριά; {celebrate005}

..............................

Με πλήρη εξάρτηση (αλλά χωρίς τα βερνίκια).
Δεν κλέβω στο ζύγι, άφησα την πένα απ’ έξω!

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #223 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 09:18:03 μμ »
Υποκλίνομαι φίλε Στέργιο...!!!!!! Βασική αρχή για ένα καλό όργανο να είναι ελαφρύ.!!!!  {celebrate011} {celebrate011} {celebrate011}

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #224 στις: Φεβρουάριος 27, 2020, 11:30:43 μμ »
Για σου Στεργιε με την πανέμορφη δουλια σου.
Με ξαφνιάζει κάθε φορά πόσο πεντακάθαρα δουλεύεις.

Για τα ξύλα του μάνικου μπορείς να μου πεις;

Έξω προς κέντρο. βενγκέ, καπλαμά σφενδάμη, παντουκ, σφενδάμη;
χαιρετίσματα

Σάββας