Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019  (Αναγνώστηκε 6735 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Φεβρουάριος 2019
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 09:17:18 πμ »
(για κιθαρες) επισης εχω διαβασει οτι η επιφανεια κολλησης ειναι μεγαλυτερη....
αν μπορει κανενας να μετρησει τα τετραγωνικα εκατοστα θα μας λυσει την απορια....
...η ταστιερα σας σωζει...

... έφτασεεεεε.....

ila_rendered

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 09:31:22 πμ »
η διαφορά είναι αμελητέα και για μένα προσωπικά κυρίως αισθητικής φύσεως (όσον αφορά τις κιθάρες)

προτιμώ τον 1ο τρόπο γιατί

1) συμφωνώ με τον john, πράγματι οι τάσεις είναι πολύ μεγαλύτερες (στην ακουστική με κλίμακα 63 εκ. και 12άρες 65-68 κιλά έναντι 42 κιλών της κλασικής με κλίμακα 65 εκ.) και - από ένστικτο περισσότερο - προτιμώ να φορτίζεται η περιοχή (1) που είναι κάπως "σταθερή" σε περίγραμμα παρά η (2) που επηρεάζεται αμέσως με άλλη κλίση ή άλλο σχέδιο της κεφαλής / καράολα / Headstock

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: Ακουστική με κεφαλή χωρίς σχισμές ("παντόφλα" ή "παραδοσιακό" στην καθομιλουμένη) θα είχε όντως μεγαλύτερη επιφάνεια, αλλά και οι κλασικές και οι λαϊκές (απ΄ όπου ξεκινήσαμε) έχουν σχισμές

2) στα λαϊκά όργανα (*) είναι σύνηθες το καράολο να είναι από άλλο ξύλο, κι έτσι δεν έχει και πολύ νόημα να μην φαίνεται η ένωση

3) δεν νομίζω ότι έχει καμιά σημασία από πλευράς στατικής επάρκειας ποιό είναι το τμήμα που φορτίζεται από το κόκκαλο (nut). Είτε στον (1) τρόπο είτε στον (2) η στήριξη είναι επαρκέστατη (μην ξεχνάτε ότι η "αντικολλητή" ξυλεία έχει πολύ περισσότερες αντοχές από τα μασίφ στοιχεία). Από πλευράς ήχου, το μόνο πλεονέκτημα που βλέπω είναι ότι οι δονήσεις του nut στο μπράτσο στον τρόπο (2) μεταφέρονται στο μασίφ ξύλο απευθείας και όχι μέσω της κόλλησης του καράολα (1), αλλά είναι τόσο σημαντικό αυτό ? δεν ξέρω.

(*) και μια που το ανέφερα, η εξέλιξη οργάνων όπως οι κλασικές κιθάρες αποτυπώνεται στη ροή του χρόνου (με την όποια, αλλά υπάρχουσα τυποποίηση - έστω και κατά κατασκευαστή - με σχέδια που κυκλοφορούν ελεύθερα στο ιντερνετ και ποοοοολλές πληροφορίες)  σε αντίθεση με τα λαϊκά όργανα που δεν υπάρχει καταγεγραμμένη εξέλιξη, ούτε τυποποίηση - και ελάχιστη πληροφορία (περισσότερες πληροφορίες έχουμε εμείς εδώ μέσα παρά οπουδήποτε αλλού).

Ιδέες παίρνουμε από παντού, αλλά ούτε τυποποίηση, ούτε καν δημοσιευμένη πληροφόρηση  υπάρχει (εκτός από δύο περιπτώσεις: το βιβλίο του ΑΝΕΜΟΣ για τα αχλαδόσχημα και μιας αναφοράς δύο σελίδων με ένα σκίτσο του Θεοδωράκη στο βιβλίο του Μυστακίδη για την λαϊκή κιθάρα. Το βιβλίο του Φρονιμόπουλου για τον ταμπουρά του Μακρυγιάννη δεν το λογαριάζω γιατί αφορά ένα και μοναδικό όργανο)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2019, 09:49:20 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Νικηφορος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 7
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 09:52:52 πμ »
Βασικα στην επιφανεια κολλησης στην πρωτη περιπτωση δεν θα πρεπει να προστεθει και η επιφανεια κολλησης με την ταστιερα?
Ετσι η διαφορα καταληγει μαλλον σημαντικη...
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 10:14:25 πμ »
 {celebrate012}
μπραβο μανο!!!!
αλλα πως το υπολογισες;
πηρες την κλιση η το εβγαλες το εμβαδον απο "πανω";
γιατι αν το βαλεις με την κλιση, στον 1ο τροπο χανεις παρα πολυ "ψωμι" δεξια-αριστερα, και μονο στο κεντρο εχει.
στον 2ο τροπο ομως ειναι ολη η επιφανεια αλλα χανεις λιγο στο διαστημα (κενο) των κλειδιων. και αυτο στους 7 ποντους εναντι των 5, ετσι πιστευω οτι χανει πολλα τετραγωνικα χιλιοστα (δεν ξερω αν εγινα κατανοητος!)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 10:20:07 πμ »
{celebrate012}
μπραβο μανο!!!!
αλλα πως το υπολογισες;
πηρες την κλιση η το εβγαλες το εμβαδον απο "πανω";
γιατι αν το βαλεις με την κλιση, στον 1ο τροπο χανεις παρα πολυ "ψωμι" δεξια-αριστερα, και μονο στο κεντρο εχει.
στον 2ο τροπο ομως ειναι ολη η επιφανεια αλλα χανεις λιγο στο διαστημα (κενο) των κλειδιων. και αυτο στους 7 ποντους εναντι των 5, ετσι πιστευω οτι χανει πολλα τετραγωνικα χιλιοστα (δεν ξερω αν εγινα κατανοητος!)

κατανοητός έγινες, αλλά δεν πρόσεξες ίσως την κόκκινη γραμμή στις τομές, σε αυτά τα επίπεδα μέτρησα (ως προς την ταστιέρα κεκλιμένο επίπεδο στο 1, παράλληλο στο 2). Οι επιφάνειες είναι οι πραγματικές, όχι οι "προβολές" τους στο επίπεδο σχεδίασης. Απλώς τις ανεπαρέστησα έτσι γιατί αλλιώς θέλει τρισδιάστατο σχέδιο.
Η διαφορά όμως (3000-2922) είναι πραγματικά αμελητέα - μια επιφάνεια περίπου 9*9 χιλιοστά. Αν το κάνεις σε κανονικά τετράγωνα, είναι σαν να έχεις ένα τετράγωνο με πλευρά 54,8 και ένα με 54 χιλιοστά. Ούτε το πριόνι δεν αξίζει να ρυθμίσεις δηλαδή, στα γιαλόχαρτα θα σου φύγει πάλι.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2019, 10:32:23 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #80 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 12:35:24 μμ »
Βασικα στην επιφανεια κολλησης στην πρωτη περιπτωση δεν θα πρεπει να προστεθει και η επιφανεια κολλησης με την ταστιερα?
Ετσι η διαφορα καταληγει μαλλον σημαντικη...

σωστός, γι αυτό λένε ότι είστε "οι μηχανικοί των γιατρών" {celebrate014}
ο Γιώργος (georgalas) θα με διορθώσει ίσως, αλλά νομίζω ότι η κόλληση της ταστιέρας λειτουργεί όπως ο οπλισμός της πλάκας σ΄έναν πρόβολο (μπαλκόνι) ανάλογα με το αν ο πρόβολος έχει "συνέχεια" ή όχι - στην πρώτη περίπτωση ένα κλασικό μπαλκόνι ενώ στην δεύτερη φανταστείτε έναν διάδρομο που στηρίζεται μονόπαντα σ΄ένα δοκάρι

(έκανα το σχεδιάκι γιατί βρήκα ευκαιρία να βάλω την φιγούρα που βρήκα σε μια "βιβιλιοθήκη σχεδίων", ξέρω ότι εδώ θα την εκτιμήσετε)  ;D

ila_rendered

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #81 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 02:39:31 μμ »
μ αρεσει ρε που εβαλες γκομενα με σορτς και rolers ........ το φαι μας ειν αυτα {celebrate009} {celebrate009} {celebrate009}
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #82 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 07:56:32 μμ »
Αν και κόβω το μανίκι και το καράολο  με πριόνι χειρός ( εντάξει με το γιαπωνέζικο ryoba)

[ Attachment Invalid Or Does Not Exist ]

συνεχίζει να με απασχολεί και να με ενδιαφέρει η σύνδεση μάνικου με καράολο

Μια μικρή στιγμιαία φωτογραφική προσέγγιση στο θέμα .
Στο ( 1:04 ) από εδώ https://www.youtube.com/watch?v=PrFbVYtH0qo

[ Attachment Invalid Or Does Not Exist ]

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #83 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 08:02:06 μμ »
...

ila_rendered

georgalasg

• Hero Member
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Αριθμός κατασκευών: 0,3
« Απάντηση #84 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 08:22:02 μμ »
Οπως παντα σωστος ο Μανος.
Και η κοπελια ολα τα λεφτα.

Εχω χασει επεισόδια. Ωραια πραγματα βλεπω. Ελπιζω απο βδομαδα να ξεκινησω παλι. Οχι τιποτα αλλο αλλα εχω υποσχεθει και οργανο στην εκθεση
Εγω και ο Ζοζέφ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
« Απάντηση #85 στις: Φεβρουάριος 13, 2019, 09:53:24 μμ »
Η διαφορά όμως (3000-2922) είναι πραγματικά αμελητέα - μια επιφάνεια περίπου 9*9 χιλιοστά. Αν το κάνεις σε κανονικά τετράγωνα, είναι σαν να έχεις ένα τετράγωνο με πλευρά 54,8 και ένα με 54 χιλιοστά. Ούτε το πριόνι δεν αξίζει να ρυθμίσεις δηλαδή, στα γιαλόχαρτα θα σου φύγει πάλι.
εχω καποιες επιφυλαξεις - μπορει να κανω και λαθος
(ενταξει προς το κεκλιμενο επιπεδο, αλλα λογω παχους μανικιου δεν ειναι μετα τετραγωνο, αλλα καπως ετσι το σημειο της κολλησης, ενω το αλλο επειδη εχει ολο το παχος εχει και ολο το σημειο κολλησης οκ

ila_rendered

αν βγαλω ενα πατρον απο χαρτονι το α και το β, μετα πως μπορω να βρω τα τετραγωνικα χιλ;
θα επανελθω με σχεδιαγραμμα

παντως ενα γεγονος ειναι οτι εχω επισκευασει (καθησα και εψαξα στο αρχειο μου...) απο τις 100 περιπου κιθαρες, οι 5-6 με κεφαλια οπου εχουν σπασει στο επιμαχο σημειο και μαλλον λογω πτωσης του οργανου παρα ξεκολληματος, ενω η 1 που εχω δει στη ζωη μου με τον αλλο τροπο, ηταν ξεκολλημενη εκει και χωρις να εχει κρατησει ο εβενος! (αλλα ηταν φθηνο οργανο του 100αρικου...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #86 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 07:46:43 πμ »
έχεις δίκιο Στέλιο, αυτό δεν το έλαβα υπόψη. Οπότε πράγματι θέλει ξανά υπολογισμό, αλλά δεν είμαι σε θέση σήμερα, από αύριο.
Ιωσήφ βάλε και τα υπόλοιπα που μου έλεγες, αλλά κι αυτά από αύριο για μένα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #87 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 07:49:18 πμ »
ρε σεις φτιαχτε κανα οργανο και μην το κανετε αναλυση τοσο πολυ...............................εχουν κανει αλλοι πριν απο μας χρονια τωρα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #88 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 09:54:11 πμ »

ρε σεις φτιαχτε κανα οργανο

Ότι πει ο αρχηγός!!

Μαζί με τις δούγες κερασιάς που είχα λυγίσει για το τρίχορδο με τις σκαφτες που παρουσίασα, είχα λυγίσει και δούγες σφεντάμι στο ίδιο πάχος .....

Οι ρασπες πάλι θα πάρουν φωτιά!
Τετράχορδο  αυτή τη φορά!

ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered

Ας ελπισω να την γλιτώσει κι αυτό και να μην το ξετρυπησω!!

« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:06:14 πμ από Γιώργος Χ. »

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #89 στις: Φεβρουάριος 14, 2019, 10:32:05 πμ »

Παρατηρώ το πάχος των ξύλων !  Δέος , σεβασμός  !  Αν και είμαι βέβαιος , καλή επιτυχία  !!!