Αποστολέας Θέμα: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ  (Αναγνώστηκε 2840 φορές)

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΟΥ
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 03:07:59 μμ »
Σε προλαβα....  Το ξυλωσα είδη....... Από δευτέρα στον αγώνα πάλι...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 03:22:06 μμ »
ξυλωσε τες και παμε απ την αρχη.Αυτο που ειπε ο Ιωσηφ.....
Ξήλωσε τις πρώτες αυτές δούγιες .  Ενα λάθος στην αρχή του σκάφους, δεν διορθώνεται μετά, απλά πολλαπλασιάζεται ... ειναι απο τις πιο σοφες κουβεντες που εχουν γραφτει εδω μεσα.Κι εχω πολλα χρονια μελος.........ξερω τι σου λεω
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 13, 2018, 04:49:16 μμ »
Ξηλωσα τις δουγιες,. .... Θα κάνω ποιο σωστές γραμμές επάνω στο καλούπι.....  Απλά η δουγομανα πρέπει να είναι ακριβώς όσο λένε η γραμμές;;;;;  Αυτό δεν ξέρω....

ksiros

• Full Member
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 03:16:37 μμ »
Η δουγομανα πρεπει να ειναι οσο φαρδος εχεις υπολογισει σε καθε σημειο και να ειναι κεντραρισμενη ακριβως στα κεντρα του καλουπιου.επισης να ειναι πλανισμενη καλα και απο τις 2 μεριες(να μην τραμπαλιζη στο μαρμαρο).και γενικα ολες οι δουγιες πρεπει να ειναι σωστα πλανισμενες αλλιως κατα το κολημα αφηνουν κενα και αμα τις ζοριζεις να πατησουν μετα το προβλημα πολαπλασιαζετε και στις επομενες.

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 09:21:45 μμ »
Παιδιά δεν άντεξα να περιμένω την δευτέρα και ξηλωσα τις δουγιες, χάραξα καινούριες γραμμές  κάτι ψιλό διορθώσεις και ξεκίνησα από την αρχή.....   Η πρώτη μπήκε και θα προσπαθήσω να έχω 3 σημεία σύγκλισης, όπως το σχέδιο παραπάνω...
 ila_rendered
ila_rendered
ila_rendered

ΡΕΜΠΕΤΗΣ

• Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 09:33:50 μμ »
Είναι πολύ φαρδιά η δούγα και στον τάκο μπροστά, και πίσω.
Στον τάκο να την κάνεις 2-3 mm, όσο σε παίρνει για να χωρέσουν όλες οι δούγες, και πίσω μυτερή.

Γιάννης Καραβασίλης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: κελεμπέκι
  • Αριθμός κατασκευών: 2
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 14, 2018, 11:11:16 μμ »
Στον τάκο είναι πολύ φαρδιά στο τελείωμά της φίλε. Πώς θα χωρέσουν οι άλλες ;;; σ εκέινο το σημείο να καταλήγει μυτερή όπως είναι οι γραμμές σου. Κοίταξέ το και μόνος σου πριν κολλήσεις τη δεύτερη αυτή τη φορά....Κοίτα το, σκέψου ότι έχεις διαβάσει και σου έχουν πει εδώ μέσα οι ειδικοί και τότε ξεκίνα πάλι. Πίσω εκεί που θα μπει η κολάντζα σου κατά την δική μου άποψη είναι οκ...αρκεί να μετρήσεις και να σου βγαίνει η κολάντζα που θα κοληθεί μετά να καλύπτει τις δούγες σου περίπου 2 εκατοστά.Καλή συνέχεια σου εύχομαι....θα το βρεις σιγά σιγά.

DRIVER (Βασιλειάδης Παύλος)

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ΚΑΡΥΔΙΑ
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 12:10:57 πμ »
Παιδιά δεν άντεξα να περιμένω την δευτέρα και ξηλωσα τις δουγιες, χάραξα καινούριες γραμμές  κάτι ψιλό διορθώσεις και ξεκίνησα από την αρχή.....   Η πρώτη μπήκε και θα προσπαθήσω να έχω 3 σημεία σύγκλισης, όπως το σχέδιο παραπάνω...
  (Attachment Link)
(Attachment Link)
(Attachment Link)

ΓΙΩΡΓΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΞΥΛΩΣΕΣ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΟΥΓΕΣ
ΕΧΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΙΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΕΣ ΣΕ ΤΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ :
1) ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΟΠΟΥ ΤΙΣ ΕΧΕΙΣ ΣΗΜΑΔΕΨΕΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ.
2)ΣΤΟΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΑΚΟ (ΤΟΥ ΜΑΝΙΚΟΥ) ΟΠΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΛΚΛΙΝΟΝ ΜΗΔΕΝΙΚΑ
ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΜΥΤΕΡΕΣ ΔΗΛΑΔΗ
3)ΣΤΟΝ ΠΙΣΩ ΤΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΚΟΜΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΠΟΛΥ
ΟΠΟΥ ΚΑΘΕ ΔΟΥΓΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΓΚΛΗΣΗΣ
ΑΝΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΗ ΦΟΤΟΓΡΑΦΙΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΕ Ο ΙΩΣΗΦ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΚΟ ΣΚΑΦΟΣ
ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΛΟΥΠΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΛΙΓΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ
Γεννήθηκα χωρίς να θέλω,
θα πεθάνω χωρίς να θέλω,
Αφήστε με όμως να ζήσω όπως θέλω

filios

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:52:53 πμ »

Φίλε Γεώργιε Π
Με εκπλήττει που έσπασαν τα φιλέτα που προσπάθησες να λυγίσεις με το σίδερο της νοικοκυράς Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι δεν  τα μούλιασες αρκετά , ότι ήταν πολύ πλατιά ( 4 χιλ σίγουρα εννοείς πλάτος ) ή δεν είχες την κατάλληλη θερμοκρασία σίδερου
Τα δικά μου είναι πάχους 0.4 χιλ και πλάτους 3 χιλ το πολύ  Η άλλη πιθανότητα είναι η ποιότητα του ξύλου(που δεν πρέπει να είναι σημαντικός παράγων ) Εγώ χρησιμοποιώ κελεμπέκι
Τα 5 σκάφοι που έχω φτιάξει έχουν συνολικά 250 – 300 φιλέτα και δεν πρέπει να μου έχουν σπάσει περισσότερα από 5- 10 Και αυτά ίσως από ελαττώματα  του ξύλου (μικροί ρόζοι ή πολύ παράξενο wood grain ) Τα λυγίζω επάνω σε πλάκα  MDF
Δεν πιστεύω λοιπόν ότι θα τα έφτιαχνα πιο εύκολα με ειδικό εργαλείο

tzekos

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 07:43:11 μμ »
Καλη αρχη φιλε μου!γιωργο χωρις να ειμαι ειδικος πιστευω οτι εχεις πολυ χαμηλα το σημειο συγκλισεις των δουγων και θα εχεις προβλημα.αν πας συμφωνα με τις μολυβιες που εχεις κανει δεν θα σου βγει γιατι οταν αρχισουν να στριβουν οι δουγιες δεν θα πατανε στο καλουπι.αμα δεις το σχεδιο 3d που εχει ο βαγγελης θα δεις πως εχει 3 σημεια συγκλισεις.τα φιλετακια εγω τα γυριζω σε σωληνα που εχω φτιαξει με γκαζακι και γυριζουν ευκολα.στην ακρη τις σωληνας εχω βαλει 2 κολιεδες για να μπαινει το φιλετακι αναμεσα και να μην στριβει δεξια αριστερα.αμα δεν τα καταφερεις με τον τροπο που τα κανεις πες μου να σου στηλω φωτογραφιες να καταλαβεις καλυτερα.
  οταν θα γινει λεπτη και μυτερη η δουγα   σου,μπροστα.θα σου σκαλονει    στης τρυπες που εχει ο παγκος σου.πως να το πω???μοιαζει κατι απο καβαλετο,,,η σαν μια μεγαλη μεγγενη ενα πραγμα.καλη συνεχεια,και βαλε μερακι για να βγει καλο το οργανακι

tzekos

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κεδρος
  • Αριθμός κατασκευών: δυο
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 07:50:07 μμ »
φιλε ksiros συγνωμη για την παραθεση.απλα ηθελα να απαντησω στο οτι δεν βολευει ο παγκος που εχει την πλανη.ειναι κριμα στα τελευταια να σου σπανε οι   δουγες,θα σκαλοσουν στης τρυπες εκει του παγκου

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 09:42:22 μμ »
Παιδιά όσο αναφορά τον πάγκο είναι του lidl και όντος είναι μέγγενη και έχω πιάσει την πλάνη για να δουλεύω.  Όντος οι τρύπες ενοχλούν και έτσι έσπασα την πρώτη δουγα....  Τώρα σήκωσα την πλάνη ποιο ψιλά και δεν έχω πρόβλημα, απλά με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ένα κουτί κ θα την βάλω μέσα....

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 09:55:33 μμ »
Σήμερα κόλλησα άλλες δύο δουγιες....   Αλλά πάλι δεν μου έρχονται ακριβώς στις γραμμές όπως το σχέδιο....ila_rendered
ila_rendered

Τουλάχιστον έγιναν ποιο φαρδιές από τις προηγούμενες....
(Αφού πρώτα πέταξα κάνα 10αρια από το να τρώει τρωο γινόταν οδοντογλυφίδες...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:00:44 μμ »
βρε ακου τι σου λενε πιο πανω...............................εισαι λαθος με το καλημερα.Η δουγαμανα ειναι πολυ χοντρη στην καταληξη της στον τακο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Γιωργος π

• Sr. Member
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 15, 2018, 10:04:41 μμ »
Τα μαύρα που φαίνονται στης δουγιες είναι απο το καπάκι του εργαλείου που λυγίζω τις δουγιες τις βρέχω πρώτα και εκεί σε εκείνο  το μέρος ενώ δεν είναι βαμμένο, βγάζει αυτήν τι μαυρίλα.