Αποστολέας Θέμα: Μπαγλαμάδες #27 - #33 - #52 - #60  (Αναγνώστηκε 30095 φορές)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #60 στις: Αύγουστος 04, 2016, 03:39:41 μμ »
τελος το αδελφακι...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #61 στις: Αύγουστος 04, 2016, 04:10:18 μμ »
Στελιο πολυ καλο

επομενο προτζεκτ ...το ιδιο αλλα με καβαλαρη κιθαρας.   :-[
να δουμε διαφορες....
χωρις χορδιέρα δηλαδη, να τραβανε οι χορδες το καπακι....

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #62 στις: Αύγουστος 04, 2016, 07:06:56 μμ »
τελος το αδελφακι...

Στέλιο μπράβο ! Ωραιότατο !

Απ΄ότι είδα , άκουσα και χάρηκα στην έκθεση, ο γιός είναι πολύ προχωρημένος στο κλασσικό - λεγόμενο - ρεπερτόριο. Παίζει άραγε ένα τέτοιο κιθαρομπαγλαμαδάκι ; ή να ελπίζω ότι θα ακούσω την κόρη να το κάνει να κελαηδάει ; Οπως και ναναι θέλω να το ακούσω το μικρό  {music015}

( Με το beveling fret ends βρήκα άκρη , πάντως σ ευχαριστώ )
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 05, 2016, 09:33:02 πμ »
Πολύ Στέλιο , πολύ ὡραῖο τό κιθαρομπαγλαμαδάκι !!!
Γενικά ἔχω μείνει κατάπληκτος ἀπό τίς γνώσεις σου στήν κατασκευή κιθάρας κυρίως !!! Ἀλλά καί πόσο θαυμάσιο εἶναι νά ἀκοῦς τό παιδάκι σου νά παίζει τόσο ὡραῖα μέ ἕνα ὄργανο πού κατασκεύασες ἐσύ !!!!!!! Πόση εὐτυχία γιά ἕνα πατέρα !!!!!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #64 στις: Αύγουστος 06, 2016, 07:47:22 πμ »
το ιδιο αλλα με καβαλαρη κιθαρας
αμαν βρε γιωργη, ουτε που το σκεφτηκα! τωρα μου τα λες! ειδαλλως θα το εφτιαχνα ετσι...  :'(

ότι θα ακούσω την κόρη
η κορη επαιζε μπαγλαμα 4 χρονια, και το εχει γυρισει στη κιθαρα για αλλα 4-5... εξου και το 1ο που εφτιαξα, της το χαρισα...
αυτο το 2ο, ειναι για εναν φιλο μεγαλο σολιστ κιθαριστα, που οταν ηλθε σπιτι του αρεσε το 1ο και ετσι του εφτιαξα αυτον.

-στήν κατασκευή κιθάρας κυρίως
-θαυμάσιο εἶναι νά ἀκοῦς τό παιδάκι σου νά παίζει
-Πόση εὐτυχία
Λαμπρο μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
-δυστηχως η γνωση περιοριζεται ΜΟΝΟ στην κλασικη κιθαρα... εκει, να σου πω οτι θελεις, απο την κατασκευη της, αλλους κατασκευαστες, ηχογραφησεις, σολιστες, παρτιτουρες, κλπ κλπ... για ολα τα αλλα ομως, τιποτε...μιλαμε για σκοταδισμο μεσαιωνα...

- - ειναι οντως υπεροχο το συναισθημα, νιωθεις την ευτυχια να ξεχειλιζει οταν ακους τα ιδια σου τα παιδια να παιζουν μουσικη, ποσο μαλλον με τα δικα σου οργανα...
αν και για φετο, ο θοδωρης (που θα δωσει ρεσιταλ στο φεστιβαλ κιθαρας στην πατρα) θα παιξει με αλλου κατασκευστη κερδισμενη απο διαγωνισμο, και αρκετα καλυτερη ηχητικα απο αυτη που του εφτιαξα εγω... :-[
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 279
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #65 στις: Αύγουστος 07, 2016, 01:55:01 μμ »
Γεια σου Στέλιο με τις οργανάρες σου
όπως πάντα πολύ όμορφη δουλειά με επιμονή στην λεπτομέρεια. Να 'σαι καλά να μας χαρίζεις τέτοια και να χαίρεσαι την οικογένεια σου. Οι κατασκευές σου ,χωρίς υπερβολή αποτελούν έμπνευση τουλάχιστον για μένα που πάσχω στο θέμα της λεπτομέρειας. Καλή συνέχεια

filios

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 197
  • Αγαπημένο ξύλο: rosewood
  • Αριθμός κατασκευών: 6 guitars 3 bouzoukis
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #66 στις: Αύγουστος 08, 2016, 08:20:57 πμ »
Φίλε Στέλιο
Γνωρίζοντας τουλάχιστον οπτικά και ακουστικά από τις ηχογραφήσεις την τελειότητα των κατασκευών σου δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι η κιθάρα του διαγωνισμού ακούγεται καλύτερα από την δική σου
Μερικές ερωτήσεις αν μου επιτρέπεται
Οι κιθάρες που συγκρίνεις είναι η Admira Teresa και η δική σου Schneider ?
( είναι γνωστό ότι η Schneider έχει πολύ πιο πολύπλοκο και βαρύ οπλισμό ( fun struts) παρόλη την υπoτιθέμενη ? Under bridge flexibility της. Έφερα τα σχέδια ( plans ) της πριν δεκαετίες και δεν επιχείρησα ποτέ να την κατασκευάσω
Ο άλλος χρησιμοποιεί το Houser system
Έχουν και οι δύο κέδρινο καπάκι ? και τι ξύλο χρησιμοποίησες για πλάτη και πλαϊνά
Η άλλη κιθάρα έχει solid rosewood Πόσο πιο παλιά μπορεί να είναι η άλλη κιθάρα Ποιας χρονολογίας ?
Από μέγεθος είναι συγκρίσιμες ? και Πιο το βάρος τους.? Sorry για τις πολλές ερωτήσεις αλλά από αυτά μαθαίνουμε

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #67 στις: Αύγουστος 08, 2016, 09:53:14 πμ »
Ἀγαπητέ φίλε Στέλιο , δυστυχῶς δέν μποροῦμε νά τά ξέρουμε ὅλα , ὅπως ἄς ποῦμε , ὁ Leonardo da Vinci , πού ἦταν ταλέντο σέ τόσες τέχνες . Εἴμαστε κοινοί ἄνθρωποι μέ περιορισμένες δυνατότητες , καί μόνο μέ μεγάλη προσπάθεια , πού ὀφείλουμε νά καταβάλουμε , μποροῦμε νά πετύχουμε κάτι περισσότερο . Δέν πρέπει νά ἀπογοητευόμαστε ὅμως ποτέ . Ἀργά καί μεθοδικά , θά καταφέρουμε πράγματα πού δέν τά φανταζόμαστε . Νά , σκέψου , πρίν δύο , τρία , πέντε χρόνια , σέ ποιό ἐπίπεδο ἤσουν καί σύγκρινέ τό μέ τό τωρινό , καί θά καταλάβης τί ἐννοῶ .
...πάντως τήν χαρά καί τήν ευτυχία πού αἰσθάνεσαι γιά τόν Θωδορῆ τήν αἰσθάνομαι καί ἐγώ μέ τά παιδιά μου , πού ψάλλουν καταπληκτικά....ἀντικειμενικά δηλαδή...ὄχι ἐπειδή εἶμαι μπροστά...
Αὐτά τά ἀποσιωπητικά καί τό γκρίζο θυμωμένο ἀνθρωπάκι στό τέλος τοῦ μηνύματός σου δείχνουν ὅτι στενοχωρεῖσαι ἐπειδή ἔχει καλύτερο ἦχο ἡ κερδισμένη κιθάρα ; Ἄν ναί , σοῦ συνιστῶ νά δῆς τήν ταινία " ANAPOLIS ΣΧΟΛΗ ΝΑΥΤΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ "   

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #68 στις: Αύγουστος 08, 2016, 12:40:48 μμ »
φιλιο, η κερδισμενη κιθαρα ειναι αλλη, και οχι η αντμιρα τερεσα: Χ.Κουμριδης (καβαλιωτης κατασκευαστης) 2016 κεδρος-ινδ παλλισανδρος-οπλισμος φριντριχ. + τρυπα στο πλαϊ, και ειναι σουπερ!

βαρος δεν μετρησα, αλλα στα 1600-1650 ειναι...

η δικη μου "σναϊντερ" δεν υπαρχει πια, μετα το δευτερο σπασιμο της εγινε ο 1ος κιθαρομπαγλαμας που παρουσιασα εδω πιο πανω.
η "συγκριση" εγινε με κονο ελατο, ραμιρεζ κεδρο, γκονζαλεθ κεδρο, γυπα κεδρο, ευθυμιαδη ελατο αλλα και 2 δικης μου κατασκευης ελατο-κεδρο.
οπως ξερεις, υπαρχουν πολλοι παραμετροι, και αυτη η κιθαρα ηταν παντα πανω-πανω στις προτιμησεις ΟΛΩΝ μαζι με την γκονζαλεθ
(καταλαβαινεις, ηταν κιθαρομαζωξη, με μπολικες μπυριτσες...  :))

λαμπρο, να χαιρεσαι τα παιδια σου! να τα καμαρωνεις παντα!
εγω τα παρατησα αρχες 4ου ετους βυζαντινης, λογω γυναικας-παντρειας... βεβαια και να μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω, ισως δεν καταπιανομουν καθολου...
η φατσουλα ειναι η λεγομενη "φατσουλα μπουλακου"! καμια στεναχωρια, παντα παιζεις με το καλυτερο ηχητικα οπλο, ανεξαρτητου ταμπελας...
και οχι σαν ενα γνωστο παλαια που επαιζε με κοντρερας: "μα ειναι κοντρερας", ελεγε συνεχεια... και γελαγαν ολοι...
αμα δεν δουλευει ο νταμπο...
και ειλικρινα, αν μπορουσα να αποκτησω μια συγκεκριμενη μπουσε, θα εβαζα στο τζακι ολες οσες εχω στην κατοχη μου...ερχετε και χειμωνας...
δεν βλεπω τηλεοραση-σπανια πηγαινω-ουμε κινηματογραφο!


τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Μπαγλαμάς #52, 3ος κόμης του Λάνκαστερ
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 05:55:24 πμ »
ειπα να συμπληρωσω την τριας στα κιθαρομπαγλαμαδακια:
το καπακι μονοκοματο (φυσικα απο λαθος στις κιθαρες) παρα πολυ καλο γεματο φυσαλιδες.
εεεεεεε χρυσαλιδες ηθελα να πω  ;D
και η πλατη απο λαθος, η μαλλον οχι απο λαθος αλλα σχισημο του ξυλου, μαονενια, αλλα σε 2 κομματια
[ Invalid Attachment ]
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 09:00:51 πμ »
Στέλιο στην κάτω δεξιά φωτογραφία φαίνεται ένα καμάρι συγκριτικά με το μέγεθος το σκάφους τεράστιο. Για τι πρόκειται;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 03:32:19 μμ »
ειναι απο την πλατη τη μαονενια που ειχε ανοιξει, το ενα το εφτιαξα και το εβαλα στη πλατη, αυτο ειναι το αλλο (που το κεκολλησα) και θα το διαμορφωσω για το καπακι
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #72 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 08:53:57 μμ »
φιλιο, η κερδισμενη κιθαρα ειναι αλλη, και οχι η αντμιρα τερεσα: Χ.Κουμριδης (καβαλιωτης κατασκευαστης) 2016 κεδρος-ινδ παλλισανδρος-οπλισμος φριντριχ. + τρυπα στο πλαϊ, και ειναι σουπερ!

βαρος δεν μετρησα, αλλα στα 1600-1650 ειναι...

η δικη μου "σναϊντερ" δεν υπαρχει πια, μετα το δευτερο σπασιμο της εγινε ο 1ος κιθαρομπαγλαμας που παρουσιασα εδω πιο πανω.
η "συγκριση" εγινε με κονο ελατο, ραμιρεζ κεδρο, γκονζαλεθ κεδρο, γυπα κεδρο, ευθυμιαδη ελατο αλλα και 2 δικης μου κατασκευης ελατο-κεδρο.
οπως ξερεις, υπαρχουν πολλοι παραμετροι, και αυτη η κιθαρα ηταν παντα πανω-πανω στις προτιμησεις ΟΛΩΝ μαζι με την γκονζαλεθ
(καταλαβαινεις, ηταν κιθαρομαζωξη, με μπολικες μπυριτσες...  :))

λαμπρο, να χαιρεσαι τα παιδια σου! να τα καμαρωνεις παντα!
εγω τα παρατησα αρχες 4ου ετους βυζαντινης, λογω γυναικας-παντρειας... βεβαια και να μπορουσα να γυρισω τον χρονο πισω, ισως δεν καταπιανομουν καθολου...
η φατσουλα ειναι η λεγομενη "φατσουλα μπουλακου"! καμια στεναχωρια, παντα παιζεις με το καλυτερο ηχητικα οπλο, ανεξαρτητου ταμπελας...
και οχι σαν ενα γνωστο παλαια που επαιζε με κοντρερας: "μα ειναι κοντρερας", ελεγε συνεχεια... και γελαγαν ολοι...
αμα δεν δουλευει ο νταμπο...
και ειλικρινα, αν μπορουσα να αποκτησω μια συγκεκριμενη μπουσε, θα εβαζα στο τζακι ολες οσες εχω στην κατοχη μου...ερχετε και χειμωνας...
δεν βλεπω τηλεοραση-σπανια πηγαινω-ουμε κινηματογραφο!
Για να καταλάβω από τόσες κιθάρες από κατασκευαστές με τεράστια ιστορία στην πλατη του η καλύτερη για όλους που είχατε μαζευτεί ήταν η κουμριδης??συγχαρητήρια στον κύριο μόνο αυτό έχω να πω..ήξερα ότι είναι πολύ καλός κατασκευαστής αλλά δεν είχα ακούσει δουλειά του και σίγουρα δεν πίστευα ότι ήταν τέτοιου μεγέθους η αξία του..

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #73 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 09:49:27 μμ »
να ακουσεις.
και Βασιλειαδη και Κουμριδη.

θα εκπλαγεις ευχαριστα  :)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 990
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Μπαγλαμάς #27
« Απάντηση #74 στις: Νοέμβριος 18, 2019, 11:21:29 μμ »
Κουμριδη άκουσα μια από τις πρώτες του από τον κουτσοθοδωρο και ήταν πολύ καλή πριν 4-5 χρονια . Φέτος άκουσα μια μαθήτριας σε διπλωματική προετοιμασία και ήταν το φτηνό μοντέλο των 2.500 , έλατο και κατασκευαστικά και ηχητικά ήταν ανώτερη από κάθε άλλη που είχα ακούσει σε αυτά τα χρήματα . Μάλιστα στο σεμινάριο όταν έκανε μάθημα με τον μητσαλα ο ίδιος γύρισε και της είπε " έχεις πολύ καλή κιθάρα " . Ο άνθρωπος το έχει . Ούτε σπούδασε ούτε τίποτα . Μπογιατζής ήταν και έπιασε τον κουτσοθοδωρο στο ωδείο της Καβάλας που πήγαινε την κόρη του και τον ρώτησε πώς μπορεί να φτιάξει μια κιθάρα και έτσι ξεκίνησαν όλα..
Είμαι περίεργος να ακούσω και μια lattice smallman που φτιάχνει .