Αποστολέας Θέμα: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι  (Αναγνώστηκε 15568 φορές)

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #105 στις: Απρίλιος 03, 2020, 06:49:09 μμ »
Λαμπρο, όταν είδα την επέμβαση που έκανες στην περιοχή του τακου, τρόμαξα...
Γνώμη μου είναι πως δεν έπρεπε να πειραξεις το πιο θεμελιώδες σημείο του οργανου, θα προτιμούσα να  ολοκληρωσεις το όργανο όπως ηταν, και ας ηταν στραβό, ή να διορθωνες απο την έξω πλευρα.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #106 στις: Απρίλιος 06, 2020, 01:08:14 μμ »
Φίλοι Κώστα καί Μανώλη καλημέρα ,
Σᾶς εὐχαριστῶ γιά τήν ἀνησυχία καί τό ἐνδιαφέρον πού δείχνετε γιά τήν κατασκευή , καί ὅλ' αὐτά πού μοῦ γράφετε μέ βοηθοῦν τοὐλάχιστον νά ἔχω τό νοῦ μου καί νά λάβω τά μέτρα μου ὅσο γίνεται . Ἀλλ' ἀφοῦ ἔχω ἀποφασίσει νά τό τελειώσω , θά προσπαθήσω νά τό κάνω ὅσο τό δυνατόν πιό προσεκτικά . Καί καμμιά φορά ποῦ ξέρεις , χωρίς ν' ἀμφισβητῶ τήν ἐμπειρία σας , ἴσως νά μή συμβῆ τό χειρότερο . Ἀλλιῶς , ὅπως εἶπε προχθές ἕνα μέλος , θἄχω ἕνα....ἔπιπλο μέ χορδές !!!
Ἄς εἶναι ὅμως . Καί πού θά μάθω ἀπ' τήν ἐνδεχομένη ἀποτυχία , αὐτό θά εἶναι κέρδος καί γιά μένα , ἀλλά καί παράδειγμα γιά ἀποφυγή γιά τούς νέους στήν ἰστοσελίδα .
Παρ' ὅλη ὅμως τήν ἀπογοήτευση πού πιθανόν νά αἰσθάνεστε λόγω τῆς πιθανῆς , ἤ ἔστω σίγουρης ἀποτυχίας μου , σᾶς παρακαλῶ μή παύσετε νά με βοηθᾶτε !

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #107 στις: Απρίλιος 07, 2020, 05:34:59 μμ »
Λαμπρο το να εχεις πεισμα σα μωρο παιδι δε σε βοηθαει στην προκειμενη
Εδω ειμαστε για να βοηθαμε αλλα δεν ξερω τι σας πιανει  ωρες ωρες και ειτε γραψουμε ειτε οχι θα κανετε το δικο σαςΑπορω γιατι ρωτατε;
 Προσωπικα  δεν θα σου ξαναγραψω .Ποιος ο λογος;Ευτυχως που γνωριζω τι ποιτητας ανθρωπος εισαι και ξερω οτι δε θα με παρεξηγησεις
Ευχομαι να τοχεις γερο για πολλα χρονια στη θηκη του      κι ας δειχνουν ολα το αντιθετο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #108 στις: Απρίλιος 07, 2020, 08:53:44 μμ »
Φίλοι Κώστα καί Μανώλη καλημέρα ,
Σᾶς εὐχαριστῶ γιά τήν ἀνησυχία καί τό ἐνδιαφέρον πού δείχνετε γιά τήν κατασκευή , καί ὅλ' αὐτά πού μοῦ γράφετε μέ βοηθοῦν τοὐλάχιστον νά ἔχω τό νοῦ μου καί νά λάβω τά μέτρα μου ὅσο γίνεται . Ἀλλ' ἀφοῦ ἔχω ἀποφασίσει νά τό τελειώσω , θά προσπαθήσω νά τό κάνω ὅσο τό δυνατόν πιό προσεκτικά . Καί καμμιά φορά ποῦ ξέρεις , χωρίς ν' ἀμφισβητῶ τήν ἐμπειρία σας , ἴσως νά μή συμβῆ τό χειρότερο . Ἀλλιῶς , ὅπως εἶπε προχθές ἕνα μέλος , θἄχω ἕνα....ἔπιπλο μέ χορδές !!!
Ἄς εἶναι ὅμως . Καί πού θά μάθω ἀπ' τήν ἐνδεχομένη ἀποτυχία , αὐτό θά εἶναι κέρδος καί γιά μένα , ἀλλά καί παράδειγμα γιά ἀποφυγή γιά τούς νέους στήν ἰστοσελίδα .
Παρ' ὅλη ὅμως τήν ἀπογοήτευση πού πιθανόν νά αἰσθάνεστε λόγω τῆς πιθανῆς , ἤ ἔστω σίγουρης ἀποτυχίας μου , σᾶς παρακαλῶ μή παύσετε νά με βοηθᾶτε !

Λάμπρο δεν τίθεται λόγος ανησυχίας, αλλά το τι είναι σωστό, το τι είναι αποδεκτό και το τι είναι λάθος.
Και κατά την ταπεινή μου γνώμη, η επέμβαση που έγινε στον τάκο είναι λάθος.
Το όργανο θα ολοκληρωθεί και μπορεί ποτέ να μην πάθει τίποτα.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι η συγκεκριμένη επέμβαση ήταν σωστή.
Αν υποθέσουμε ότι ο τάκος ήταν μέρος εμφανές σε ένα τελειωμένο όργανο, θα ήταν αποδεκτή μια τέτοια επέμβαση και εικόνα?
Σε καμία περίπτωση.
Για μένα μια καλή κατασκευή πρέπει να είναι το ίδιο καλοφτιαγμένη, όμορφη και φροντισμένη μέσα-έξω.

Όλα αυτά λοιπόν τα γράφω για να σου πω πως, βοήθεια δεν είναι μόνο το να μας απαντήσει κάποιος..... π.χ.  τόσα χιλιοστά το καπάκι, τόσο ύψος ο καβαλάρης ή ταστιέρα, τόσο μήκος ελεύθερης χορδής.......
Βοήθεια είναι και η υπόδειξη των λαθών, η οποία πιστεύω πως είναι και η καλύτερη μορφή βοήθειας.
Κάποιες φορές δείχνεις να προσπερνάς αυτές τις μορφές βοήθειας.
Μη με παρεξηγείς, να βοηθήσω προσπαθώ.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #109 στις: Απρίλιος 08, 2020, 03:49:01 μμ »
Φίλοι Κώστα καί Μανώλη καλησπέρα ,
Κατ' ἀρχήν θέλω νά ἐκφράσω τή λύπη μου ἐπειδή σᾶς στενοχώρησα , καί ζητῶ συγνώμη γι' αὐτό ! Δέν τό συνηθίζω καί μοῦ φαίνεται ἄσχημο , ὅπως τά κατάφερα !!!
Γιά ὅλα φταίει , ὅπως πολύ καλά λές Κώστα , αὐτό τό πεῖσμα καί τό θέλημα πού ἔχω ὧρες - ὥρες , καί δέν μ' ἀφήνει ν' ἀκούσω κάποιον πού ξέρει περισσότερα !!! Εἶναι κουσούρι μου καί τ' ἀναγνωρίζω !!!
Σέ καμμία περίπτωση ὅμως δέν ἐπιμένω , ὅτι αὐτό πού ἔκανα στόν τάκο , εἶναι σωστό . Αὐτό ὅμως τό κατάλαβα , ἀφοῦ μοῦ τό εἴπατε . Πρίν τό κάνω καί ὅταν τό ἔκανα , πίστευα ὅτι εἶναι σωστό , γι' αὐτό καί τό ἔκανα χωρίς νά ρωτήσω . Ἀλλά ὅτι ἔγινε , ἔγινε.....
Θέλω νά πῶ καί κάτι σάν ἐξομολόγηση : Ἐμενα τό μεράκι μου , ἀπό νέος , ἦταν ἡ ὀργανοποιϊα . Νά τή σπουδάσω δηλαδή . Δέν τά κατάφερα γιά διαφόρους λόγους . Ἡ παρηγοριά μου σ' αὐτό εἶναι αὐτή ἡ ἰστοσελίδα . Τόσα χρόνια , μόνο 2 - 3 ὄργανα κατάφερα νά κατασκευάσω , καί εἰλικρικά , τόσον καιρό πού ἀσχολήθηκα μ' αὐτό τό πρῶτο μπουζούκι μου , πού τό ἀγάπησα , ἔ δέν μοῦ ἔκανε καρδιά νά τό παρατήσω μισό !!! Γι' αὐτό δέν σᾶς ἄκουσα νά τό κάνω ἀπ' τήν ἀρχή . Ἐσεῖς μπορεῖ νά μήν τό καταλαβαίνετε γιατί ἔχετε κάνει πολλά ὄργανα , ἀλλά γιά μένα ἦταν διαφορετικά .
Καί βέβαια Μανώλη " Βοήθεια είναι και η υπόδειξη των λαθών, η οποία πιστεύω πως είναι και η καλύτερη μορφή βοήθειας " , αὐτό πιστεύω κι ἐγώ . Δέν τό τήρησα ὅμως , σᾶς ἐξήγησα γιατί .

Σύντομα θ' ἀνεβάσω τή συνέχεια........


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #110 στις: Απρίλιος 09, 2020, 03:38:12 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Αὐτές τίς μέρες ἀσχολήθηκα μέ τό καπάκι . Εἶναι μονοκόματο μέ δύο στενές τσόντες ( 1 - 1,5 ἑκ. ) δεξιά - ἀριστερά , καλῆς ποιότητας ἔλατο μέ χρυσαλίδα . Βγῆκε τελικό πάχος 2,5 χιλ. Ἡ ροζέτα εἶναι αὐγοειδής μέ διαστάσεις 8,5 ἐπί 5,5 ἑκ. περίπου . Γύρω γύρω τοποθέτησα ἀφοῦ ἔσκαψα διακοσμητικό κορδονάκι πάχους 3 χιλ. , πού γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , δέν μοῦ πολυάρεσε . Γιά πεναριά ἔβαλα πάλι μετά ἀπό σκάψιμο ( χωνευτά ) μιά φέτα ἀπό κλωνάρι ἐλιᾶς πού τήν λέπτυνα στό drum sander ἕως 1 χιλ. Δυστυχῶς δέν εἶχα πιό μεγάλο κομμάτι :

 


 


Τά καμάρια , σύμφωνα μέ τίς ὁδηγίες τοῦ Μάνου , ἀπό πίσω ἔχουν διαστάσεις : ὕψος 14 χιλ. καί πάχος 6 χιλ. Ἀποστάσεις : ἀπ' τόν καβαλλάρη αὐτό τῆς φωνῆς 3 ἑκ. καί ἄλλο τόσο τό πρός τήν ὀπή ἀπ' τό πρῶτο . Τό καμάρι πού θά βρίσκεται κάτω ἀπ' τήν ταστιέρα , ἀπέχει περίπου 2 ἑκ. ἀπ' τό χεῖλος τῆς ἠχητικῆς ὀπῆς . Πρίν κόψω τήν ἠχητική ὀπή κόλλησα ἀπὀ πίσω ἕνα κομμάτι ἔλατο .

 


 


Πρίν κολλήσω τά καμάρια στό καπάκι , τά ἔκανα μέ μικρή καμπούρα στή μεριά πού θά κολλοῦσαν , γιατί φάγωσα καί τά χείλη τοῦ σκάφους ὥστε τό καπάκι νά ἔχη μιά ἐλαφριά καμπυλότητα κατά πλάτος .

Τώρα θέλω νά ρωτήσω : Οἰ ἐγκοπές φάρδους 6 χιλ. πού θ' ἀνοίξω στά ξυλάκια ( δέν ξερω πῶς τά λένε ) πού ἔχω κολλήσει στό ἐπάνω μέσα μέρος τῶν φαρδιῶν δουγῶν , ὅπου θά " φωλιάσουν " οἱ ἄκρες τῶν καμαριῶν , θά πρέπει νά εἶναι σάν ἀνάποδα " Π " , δηλαδή νά βρίσκη τό καμάρι ποῦ νά πατήση ὅταν τοποθετηθῆ τό καπάκι στή θέση του , ἤ μπορεῖ νά εἶναι αὐτές οἱ ἐγκοπές διαμπερεῖς , δηλαδή νά διακόπτεται ἡ συνέχεια αὐτῶν τῶν ξυλακίων ;

Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων...

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #111 στις: Απρίλιος 09, 2020, 03:51:00 μμ »
Ετσι το κανω εγω. Προσπαθω να κουμπωσουν και να μην υπαρχει κενο απο κατω
Δε ξερω αν ειναι προβλημα το μονοκομματο καπακι ή πλεονεκτημα. Δε συνηθιζεται παντως. Ισως να μην βρισκουμε ευκολα βεβαια...
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 10, 2020, 06:57:37 πμ »
Φίλε Γιῶργο καλημέρα κι εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση καί ὁδηγία .
Τό μονοκόματο καπάκι τό ἔβαλα , ἄν καί εἶχα τό ζευγάρι του , πιό πολύ ἐπειδή δέν ἔχουν τά δύο καπάκια φαρδιά καί στενά νερά ἀλλά μόνο στενά , καί θεώρησα ὅτι , δέν θά πετύχω τίποτε παραπάνω , ἄν θά ἔνωνα δύο καπάκια μέ στενά νερά , ἀφοῦ μποροῦσα νά πετύχω τό ἴδιο καί μέ ἕνα . Ἴσως ἡ ἔνωση τῶν δύο , λέω μέ τό μυαλό μου , εἶναι ἕνα ἀναγκαῖο κακό , λόγω τοῦ φάρδους πού ἔχουν τά περισσότερα ὄργανα , καί πού δέν βρίσκονται τόσο φαρδιά καπάκια . Δεδομένου ἐπίσης ὅτι , ὁ ἀρχικός σχεδιασμός τοῦ σκάφους ἦταν 2 ἑκ. στενώτερο , θά ἔφθανε ἀκριβῶς καί τό ἕνα καπάκι . Ἀσχέτως τώρα ὅτι μοῦ ἔγινε φαρδύτερο καί ἀναγκάστηκα νά βάλω τσόντες .
Μπορεῖ νά κάνω καί λάθος στό σκεπτικό μου , κι ἄν εἶναι ἔτσι , διορθῶστε με .
Νά ἔχετε ὅλοι μιά καλή μέρα !!!

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 10, 2020, 08:48:48 πμ »
Καλημέρα Λάμπρο !  Με όλη μου την αγάπη

Είναι σοφές οι συμβουλές του Κώστα και του Μανώλη ... Γι΄αυτό

στο επόμενο όργανο που θα φτιάξεις κοίτα να βάλεις αυτά τα

ωραία , λαϊκότροπα , χειροποίητα φιλετάκια που φτιάχνεις .

Εχουν χαρακτήρα ! Νομίζω ότι άνετα μπορούν να γίνουν το δικό σου "σήμα κατατεθέν" !

 


 


 


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 10, 2020, 10:15:48 πμ »
Καλημέρα 'Ιωσήφ !!!
Πράγματι , ἔτσι εἶναι ὅπως τά λές !
Ὅσο γιά τά " στολίδια " , πού μᾶλλον ἐξ ἀνάγκης δημιουργήθηκσν , ἀφοῦ σ' ἀρέσουν , μᾶλλον θά τά ξαναεφαρμόσω.......

Σήμερα τό πρωἱ κόλλησα καί τό καπάκι καί εἶμαι ἀρκετά ἱκανοποιημένος ἀπ' τό πῶς ἐφαρμόστηκε :

 


 


Καί ὁ ἦχος πού παράγεται ἀπ' τό ἐλαφρύ χτύπημα τοῦ καπακιοῦ μέ τό χέρι , παρ' ὅλα τά λάστιχα , εἶναι ἀρκετά δυνατός . Πρίν κολλήσω τό καπάκι καί ἔχοντας κολλήσει τά καμάρια σ' αὐτό , ἡ συχνότητα πού ἐξέπεμπε χτυπῶντας το ἦταν 109 περίπου hertz .
Συνεχίζεται........

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 10, 2020, 11:54:00 πμ »
Σήμερα τό πρωἱ κόλλησα καί τό καπάκι ...


Αμάν βρε Λάμπρο, δεν σε προλαβαίνουμε... δεν ξέρω αν έχει νόημα τώρα (αφού κολλήθηκε το καπάκι) πάντως να πω αυτά που σκέφτηκα:

καταρχάς κάτι δεν κατάλαβα εδώ

Πρίν κολλήσω τά καμάρια στό καπάκι , τά ἔκανα μέ μικρή καμπούρα στή μεριά πού θά κολλοῦσαν , γιατί φάγωσα καί τά χείλη τοῦ σκάφους ὥστε τό καπάκι νά ἔχη μιά ἐλαφριά καμπυλότητα κατά πλάτος .


την "καμπυλότητα κατά πλάτος" του καπακιού πως την επιτυγχάνεις ? παραπάνω γράφεις "μικρή καμπούρα στη μεριά που θα κολλούσαν", δηλαδή μόνο στις άκρες ? δεν έκανες όλο το καμάρι καμπύλο ? δεν κατάλαβα, ρωτάω.

για τις φωλιές των καμαριών, όπως λέει ο Γιώργος. Πιθανόν να θέλει πολλές φορές να "προβάρεις" την επαφή μέχρι να κάτσει καλά, αν τα σκάβεις με το χέρι όπως εγώ (πάω λίγο λίγο το βάθος της εγκοπής μέχρι να "φιλήσουν" καπάκι και σκάφος καλά, με σφιχτά τα καμάρια, όχι πολύ σφιχτά αλλά με μια χαρακτηριστική "αντίσταση" στην αρχή μέχρι να βρεις τη θέση που κουμπώνουν όλα ταυτόχρονα).

........

Γύρω γύρω τοποθέτησα ἀφοῦ ἔσκαψα διακοσμητικό κορδονάκι πάχους 3 χιλ. , πού γιά νά πῶ τήν ἀλήθεια , δέν μοῦ πολυάρεσε .


τώρα εδώ θα σε μαλώσω κι εγώ. Για το θέμα του τάκου, αφενός είπα "όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος" και αφετέρου - έτσι είναι η εμπειρία (όπως λένε, "η εμπειρία είναι μια χτένα που αποκτάς όταν είσαι πια φαλακρός"   ;D )

Είναι πολύ δύσκολο να σκάψεις τόσο στενό κανάλι χωρίς οδηγό και ακόμα πιο δύσκολο να πετύχεις τέτοια ακρίβεια σε έλατο - κι όχι σκληρό ξύλο. Μερικοί μπορούν, εγώ όχι. Γι αυτό προτιμώ να κάνω πιο φαρδειές ροζέτες, το μεγαλύτερο φάρδος δίνει περιθώριο για διορθώσεις. Ακόμα κι έτσι όμως, χρησιμοποιώ κάποιον οδηγό για να βγει σωστή η έλλειψη, είναι λίγο "άτιμο" σχήμα γιατί όταν τη δουλεύεις δεν έχεις "αναφορά" όπως με την ακτίνα του κύκλου.

Για την επόμενη φορά, δες μερικές φωτογραφίες από αυτό που σου λέω - με "οδηγό". Η εσωτερική έλλειψη μπορεί να αφαιρεθεί (είναι στερωμένη με βίδες) για να βγει η ροζέτα ή για όποιον άλλο λόγο. Για να μην κολλήσουν τα ενθέματα στον πάτο βάζεις μεμβράνη (εγώ έβαλα ριζόχαρτο το οποίο δεν με πειράζει να κολλήσει)

 


 


 


 


εδώ μια παλιά συζήτηση στο φόρουμ σχετική με την χάραξη της έλλειψης

http://www.luthier.gr/index.php?topic=373.msg4070#msg4070

κι εδώ δυο σελίδες με "οδηγίες" για τη χάραξη με πινέζες (βελόνες/καρφιά), κλωστή και μολύβι

https://www.decobook.gr/symvoules/pos-xarassetai-mia-elleipsi-pano-se-gypsosanida
http://photodentro.edu.gr/photodentro/GSP_eleipsi_pidx0030613/GSP_eleipsi_odigies_kathigiti.pdf


Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 10, 2020, 03:14:00 μμ »
Ἀγαπητέ φίλε Μάνο ,
Ἄς ἀρχίσω ἀπ' τό τέλος....Πραγματικά ἐνθουσιάστηκα ἀπ' τόν τρόπο μέ τόν ὁποῖο χαράζουμε τήν ἔλλειψη , δέν τόν ἤξερα , καί σ' εὐχαριστῶ πολύ !!! Τώρα πρέπει νά βάλης τό μυαλό σου νά δουλέψη , πῶς θά ἐφαρμόσουμε τήν ἔλλειψη στό καπάκι μέ τό dremel !!! ἤ νά βάλουμε τό Στέργιο γι' αὐτή τή δουλειά ; Μήπως τό βρῆκε δηλαδή καί δέν τό μαρτυράει ;
Τήν ἔλλειψη λοιπόν αὐτή στό καπάκι , τήν ἔγραψα ( κανονικά τήν διέγραψα - διαγράφω περιφέρεια κύκλου κ.λ.π. ) μέ τό χέρι , πρῶτα τό ἕνα τεταρτημόριο ὅπως μ' ἄρεσε καί μετά τ' ἄλλα σέ σύγκριση μέ τό πρῶτο καί βγῆκε πολύ καλό , συμμετρικό . Ἀφοῦ ἄφησα γύρω - γύρω ἀπ' τό περίγραμμα τῆς ὀπῆς 4 χιλ. , σχεδίασα μέ παράλληλες γραμμές πρός αὐτό τήν " λωρίδα " πού θά ἔσκαβα . Τό σκάψιμο τό ἔκανα μέ τόν ταχυτροχό τύπου dremel ( parkside ) καί ἐκείνη τή βάση πού ἔχει ὁ Δημήτρης στή θέρμη ἀπό πλεξιγκλάς , καί μέ κοπτάκι ἀπ' τόν ἴδιο , καί σέ βεβαιώνω , χωρίς ὁδηγό , ἄν τό πᾶς πού σιγά - σιγά , ἀκόμη καί στό ἔλατο , τό κόψιμο γίνεται πολύ ἴσιο . Ἄν σέ κάποιο σημεῖο γίνη λίγο στραβό , τό διορθώνεις μέ λίγο γυαλόχαρτο κρατῶντας τό κάθετα , ὅπως ἔκανες , ἄν θυμᾶσαι μέ τό φελλό . Αὐτό πού δέν μ' ἄρεσε ἦταν τά χρώματα τοῦ κορδονακίου πού ἔφτιαξα , ἄν καί ἔκανα ἀρκετές δοκιμές , μέ διαφόρους συνδυασμούς παχῶν καπλαμάδων καί θέσεων αὐτῶν . Ἐπίσης , τό κανάλι μοῦ ἔγινε πολύ στενό καί ἴσα ἴσα χώρεσε τό κορδόνι , καί δέν ξέρω ἄν ἔγινε σ' ὅλο τό μῆκος σωστό....
Γιά τήν καμπυλότητα τῶν καμαριῶν , ναί , ἔκανα ὅλο τό καμάρι καμπύλο στήν πλευρά πού θά κολλοῦσε στό καπάκι , καί πραγματικά , μπορεῖ τυχαῖα , ἡ καμπύλη καπακιοῦ καί χειλέων σκάφους , ἔγινε ἡ ἴδια !!!
Ὅσον ἀφορᾶ τίς " φωλιές " τῶν καμαριῶν , ἐκεῖ φοβᾶμαι πώς δέν τά κατάφερα τόσο καλά νά πατοῦν τά καμάρια . Ἀλήθεια , τί ἐπίπτωση μπορεῖ νά ἔχη στόν ἦχο ὅταν τά καμάρια δέν πατοῦν στήν " φωλιά " ;
Ἐπίσης , πές μου τή γνώμη σου γιά τό πῶς ἔκανα τό καπάκι , ὄχι δηλαδή δίδυμο .

Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων , καλό Σαββατοκύριακο !!!

Πάντως ἔχω φάει μάλωμα αὐτές τίς μέρες , μέ τἠν ψυχάρα μου !!! Ἄς εἶναι , γιά τό καλό μου εἶναι !!!


Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 11, 2020, 10:15:38 πμ »
νά βάλουμε τό Στέργιο γι' αὐτή τή δουλειά ;

ANALAMBANΩΝΤΕ ΙΠΕΡΓΟΛΑΒΙΕ
                       :steeringwheel:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 11, 2020, 09:49:05 μμ »
υπάρχει οδηγός για ελλείψεις αλλά είναι πολύπλοκη κατασκευή (φαντάσου έναν οδηγό σε σχήμα σταυρού που κινείται μέσα σε ένα κύκλο, καθώς διαγράφεις κυκλικές κινήσεις με το ρούτερ, αυτό κινείται μόνο για όσο του επιτρέπουν οι άξονες του "σταυρού" και για συγκεκριμένο μήκος - όσο οι άξονες της έλλειψης που θες να φτιάξεις. Ρυθμίζεται για διαφορετικές ελλείψεις, αλλά έχει περιορισμούς - δεν μπορείς με το ίδιο να κάνεις όοοοοολα τα μεγέθη. Μια εικόνα χίλιες λέξεις, αλλά δεν έχω καλό ιντερνετ να ψάξω, από Δευτέρα θα δώσω λινκ εκτός αν το βρεις εσύ ή άλλος).
Εγώ χλωμό το βλέπω να κάτσω να φτιάξω τέτοιο πράγμα, ο Στέργιος πάλι θα το ευχαριστηθεί νομίζω  ;D
Η πάκτωση των καμαριών δεν θα έχει επιπτώσεις στον ήχο (κι αν έχει δεν είμαι σε θέση να τις ξεχωρίσω), πιο πολύ για στατικούς λόγους συμφώνησα με την εικόνα του Γιώργου. Αντε, περιμένουμε τώρα!

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: Τό πρῶτο μου τρίχορδο μπουζούκι
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 12, 2020, 12:11:51 πμ »
Καλησπερα.
Αυτο λεει ο Μανος. Φανταζομαι οτι ειναι πολυ δυσκολο σε τοσο μικρες διαστασεις που θελουμε εμεις

https://youtu.be/KlJr1aqBXxA
Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/