Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25723 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #330 στις: Μάιος 26, 2020, 10:37:05 μμ »
Εξαιρετική εργασία , αναλυτική και απολαυστική παρουσίαση , τελικό αποτέλεσμα με εκτυφλωτική λάμψη  !

Αραγε πόσες δοκιμές προεργασίας να έχουν προηγηθεί ; ...  Οσα μπράβο και να πω λίγα θα είναι !    :)   {celebrate011}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #331 στις: Μάιος 26, 2020, 10:52:52 μμ »
Παγοδρόμιο έγινε..........   συγχαρητήρια Στέργιο

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #332 στις: Μάιος 27, 2020, 12:07:42 πμ »
Θαυμάσιο έγινε το οργανακι σου!
Περιμένω να δω τη σκοπό έχεις για το Νο 7
 :dance:

Παρατήρησα ότι στον καραολο έβαλες όστρακα.
Αλλα πως έκανες το αυλάκι γύρο γύρο τόσο καθαρό;
Μπορείς αυτό να το δειξεις λίγο πιο αναλυτικά;
Αν δεν τεριαζει  εδώ  και σε νέο θέμα μου κάνει  {celebrate015}
χαιρετίσματα

Σάββας

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #333 στις: Μάιος 27, 2020, 08:03:50 πμ »
Πραγματικά εκτυφλωτική λάμψη ! {celebrate007}


.....αν και δεν είμαι σίγουρος ,οτι  κι μ´ αυτο το αποτέλεσμα είσαι πλήρως ικανοποιημένος    :)

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #334 στις: Μάιος 27, 2020, 08:10:56 πμ »
ευγε στεργιο!
για την ερευνα σου, τα αποτελεσματα σου, τις παρουσιασεις σου!
μονο θαυμασμος!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.938
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #335 στις: Μάιος 27, 2020, 11:32:28 πμ »
Πολύ ωραίο μπράβο!
Συμφωνώ η καλή προεργασία ειναι το Α και το Ω
Εχεις δοκιμάσει βερνίκι νίτρου μπάλας?
επίσης δεν ξέρω αν το wenge κρατήσει το βερνίκι, οι ποιό πολλοί που το χρησιμοποιούν στα ηλεκτρικά μπάσα το περνάνε με κερί και γίνεται ματ με κλειστούς πόρους

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.479
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #336 στις: Μάιος 27, 2020, 12:48:32 μμ »
Ἐξαιρετική ἐργασία , συγχαρητήρια !!!!!!!!!
......ἀφοῦ ὅμως φοβᾶσαι τά αἰωρούμενα σωματίδια στό τελευταῖο χέρι , θά πρότεινα νά κατασκευάσης , ἄν δέν τό ἔχεις ἤδη κάνει , μιά....κουνουπιέρα !!!

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.473
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #337 στις: Μάιος 27, 2020, 05:09:54 μμ »
Μου τρέχουν τα σάλια Στέργιο,Συγχαρητήρια :king:
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #338 στις: Μάιος 28, 2020, 12:35:35 μμ »
Γιάννη, Ιωσήφ, Γιώργο π, Σάββα, Γιώργο Χ., Στέλιο, Νάσο, Λάμπρο, Νίκο: Μεγάλη τιμή και ηθική ικανοποίηση τα σχόλιά σας!

-   Νάσο έχω βερνίκι νίτρου μπάλας (το 500αρι της CLOU) και το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και όχι μόνο στην οργανοποιία. Δίνει πολύ καλή επιφάνεια με υφή κοντά στο σατινέ. Αλλά το γυάλισμα που κάνει το Tru-Oil με πινέλο είναι από άλλο πλανήτη. Το «κακό» με το τόσο γυάλισμα 😊 είναι ότι h κάθε μικρή ατέλεια προβάλλεται και μεγεθύνεται οπότε η διαδικασία της προεργασίας καθίσταται ιδιαίτερα απαιτητική.
Για το κέρωμα του βέγκε ώστε να γεμίσουν οι πόροι του ομολογώ ότι δε με πολύ-πείθει όση εμπειρία έχω μαζέψει μέχρι τώρα για τη μακροζωία του κεριού.

-   Λάμπρο, επί της αρχής καλή η ιδέα σου με την κουνουπιέρα αλλά το έμπα-έβγα-ανέμιζε-κουνουπιέρα με αποθαρρύνει κάπως…😊

-   Σάββα, έχεις δίκιο!
Τη διαδικασία με το ένθετο όστρακο στο καράολο την πέρασα στο ντούκου. Μάλλον πάνω στον ενθουσιασμό μου που μόλις είχα κάνει ένα jig για το ρούτερ, που ακριβώς η πρώτη του χρήση ήταν για το κανάλι του όστρακου http://www.luthier.gr/index.php?topic=3908.0

Έψαξα στις φωτογραφίες του 6ου και βρήκα αυτές που ακολουθούν παρακάτω. Το πλάτος του όστρακου είναι 2 χιλιοστά οπότε τόσο έγινε και το κανάλι. Το όστρακο λοιπόν μπαίνει κάπως σφηνωτά. Το βάθος του καναλιού έγινε 1,7 χιλιοστά, δηλαδή ένα δέκατο πιο βαθύ από το ύψος που έχει η λωρίδα του όστρακου που είναι 1,6 (καλύτερα να γυαλοχαρτάρεις ξύλο παρά όστρακο).

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #339 στις: Μάιος 28, 2020, 04:31:20 μμ »
Κάθε φορά που βλέπω δουλειά του κ. Στέργιου θέλω να δηλώσω το εργαστήριο και να πάω να φυτέψω κολοκύθια.
Μόνο σεβασμός στην δουλειά σας..

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #340 στις: Μάιος 28, 2020, 06:24:29 μμ »
Αυτό το jig που έφτιαξες αν ρουταρει ακριβός παραλιλα;
Αν το βλέπω καλά είναι για να φας όλο το πλάι οπός για το binding γύρο από το καπάκι. Αν λίγο κουνηθεί το χέρι σου θα κανείς καμία λάθος κλίση μέσα στο κανάλι; Η έχεις πάρα πολύ σταθερό χέρι, η κολισσες εξο πάλι ένα κομματάκι ξύλο.
Αλλιώς δεν μπορώ να το φανταστώ.
χαιρετίσματα

Σάββας

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.586
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #341 στις: Μάιος 28, 2020, 07:26:38 μμ »
Στέργιο μας έχουμε στείλει αδιάβαστους. Όχι μόνο υπέροχη δουλειά αλλά και παρουσιαση σούπερ.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.180
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #342 στις: Μάιος 29, 2020, 12:30:13 μμ »
το εργαστήριο και να πάω να φυτέψω κολοκύθια.
για κατσε ρε μαστορη, τι εχουν τα κολοκυθια....  ;D

οι φωτο απο τον κηπο-κορονομπαϊρο. εχουμε να φαμε μπολικο κολοκυθι γεμιστο φετο το καλοκαιρι....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.176
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #343 στις: Μάιος 29, 2020, 12:55:18 μμ »
... θέλω να δηλώσω το εργαστήριο και να πάω να φυτέψω κολοκύθια.

- Φίλε Γρηγόρη, με την ποιότητα της δουλειάς σου που είδα εδώ http://www.luthier.gr/index.php?topic=3982.msg74422#msg74422 το εργαστήριό σου δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα. Συγχαρητήρια!
Αυτό βέβαια δεν σε εμποδίζει να φυτέψεις -όπως ο Στέλιος- ό,τι τραβάει η ψυχή σου και τα γούστα σου...

- Δημήτρη, σ' συχαριστώ!

- Σάββα, το ζητούμενο στη δουλειά με το ρούτερ είναι να πατάει η βάση του σταθερά και συνεχώς στο επίπεδο που τρώει. Κι αυτό γίνεται σχετικά εύκολα πατώντας στις άκρες της με τα δάχτυλα. Δεν είναι και τόσο δύσκολο, θέλει μόνο να είσαι συγκεντρωμένος. Ιδιαίτερα όταν φτάνεις στο τελείωμα του καναλιού και η μια πλευρά της βάσης του ρούτερ αρχίζει να κρέμεται στον αέρα, πρέπει να έχεις το νου σου να μεταφέρεις σταδιακά και κατάλληλα την πίεση των δαχτύλων για να μη μπατάρει.
Όχι δεν κόλλησα απ' έξω κανένα κομματάκι ξύλο. Μη σε ανησυχεί και τόσο το πόσο κάθετος παραμένει ο οδηγός όταν κινείσαι κατά μήκος. Στη θεωρία ναι, έχεις δίκιο: Ποτέ δεν θα είσαι ακριβώς κάθετος με ελεύθερο χέρι. Αλλά στην πράξη, αυτή η μη καθετότητα μπορεί να σου "κοστίσει" απλά λίιγο φαρδύτερο κανάλι, δηλαδή από 2 χιλιοστά να πας στα 2,1. Και σ' αυτό το σημείο τελικά δεν θα σφηνώνει το όστρακο αλλά θα μπαίνει κάπως άνετα. Δε μας ανησυχεί.
Αυτό όμως που εμένα τουλάχιστον με απασχολεί σοβαρά είναι το φινίρισμα της βάσης του ρούτερ πριν αρχίσω τη δουλειά. Δηλαδή γυαλοχαρτάρισμα της βάσης του ρούτερ με νερό σε γυαλόχαρτο πάνω σε τζάμι με όλα τα νούμερα (μέχρι Ρ2000?) μέχρι να επιπεδωθεί σωστά και να γυαλίσει η βάση και να μην υπάρχει περίπτωση να σου σκαλώσει και "πηδήξει" στη διαδρομή λόγω της τριβής. Κι άμα την περάσεις τη βάση στο τέλος και μ' ένα spray σιλικόνης η PTFE ακομα καλύτερα...
Εννοείται, πριν κάνεις τη δουλειά στο όργανο, θέλει εκπαίδευση με άχρηστα κομμάτια μέχρι να αισθανθείς ότι "το έχεις"

εχουμε να φαμε μπολικο κολοκυθι γεμιστο φετο το καλοκαιρι...

Μα και κολοκυθοανθούς!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 29, 2020, 01:41:47 μμ από Stergios_craftopia »

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.456
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #344 στις: Μάιος 29, 2020, 05:13:34 μμ »
Να περηφανευτω κι εγώ για τον κήπο μου! Αν και η φωτογραφία είναι ένα μήνα πριν..τα σπάνε οι κολοκυθοανθοι με κιμά.. Η γεμιστά κολοκύθια με αυγολέμονο.. Η αυγοταραχο με ντοματουλα φρέσκια με πολύ για τηγανητά κανένα λεφτά και μπυρίτσα.. ωραίο το καλοκαίρι!! Το ξανά με το θέμα...κολοκύθια!!