Αποστολέας Θέμα: τάκος μπουζουκιού  (Αναγνώστηκε 8324 φορές)

Κώστας Τρικάλης

• Hero Member
τάκος μπουζουκιού
« στις: Απρίλιος 09, 2012, 12:11:15 πμ »
τελευταίο θέμα για απόψε με οδηγίες για αρχάριους...

ποιος είναι ο πιο ευκολος τρόπος διαμόρφωσης του μπροστινού τάκου? Μη μου πείτε ράσπα μόνο... Μου έχουν φύγει τα χέρια... Υπάρχει ένα παστράγουλο που ξυρίζει, αλλά κόβει εύκολα σόκορα?
.
Υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα κάτι παρόμοιο?

Ποια άλλα ξύλα εκτός από φλαμούρι και λεύκα κάνουν? Δαμασκηνιά?
Βρήκα σε ένα παλιό βαρέλι ένα ξύλο ελαφρύ, μοιάζει με οξιά στα νερά του, και διαμορφώνεται πανεύκολα με τη ράσπα ή και με το σκαρπέλο. Μήπως είναι Καστανιά? Μας κάνει?

Αν φτιάξω σάντουιτς (όπως το μανίκι) και το βάλω σόκορα στον τάκο κάνει? (δηλαδή κάθετα στο φορέα του μανικιού)
έτσι μπορείς απο πριν να έχεις υπολογίσει τις διαστασεις των ξυλων που απαρτιζουν το τριγωνικό σαντουιτς  ;)

chris

• Hero Member
Απ: τάκος μπουζουκιού
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 17, 2012, 01:02:38 μμ »
Οίδα ένα πόστ σχετικά μέ τήν κατασκευή τού μπροστινού τάκου αλλά δέν οίδα καμιά απάντηση τό πώς κατασκευάζετε εύκολα καί ξεκούραστα. θά σάς πώ ένα τρόπο πού χρησιμοποιώ εγώ αλλά βασική προηπόθεση είναι νά υπάρχη κορδέλα πού νά κόβη τουλάχιστον 16εκατοστά ύψος. Τά παρακάτω μέτρα πού θά δώσω αντοιστιχούν στό καλούπι πού παρουσίασε ο φίλος Βαγγέλης ο τρόπος όμως είναι ό ίδιος μέ τά μέτρα τού κάθε καλουπιού.  Πρώτα κόβουμε από φλαμούρι πού δουλεύετε εύκολα καί είναι καί ελαφρύ ένα δοκαράκι μέ τα εξής μέτρα  160χ90χ80 μμ. ανάλογα π'ως θέλουμε νά τοπεθετήσουμε τόν τάκο σόκορα ή ισόβενα. Αφού τόν κόψουμε τό δοκαράκι αυτό(  εάν δέν έχουμε τόσο χοντρό ξύλο τό κολαμε σέ δυό κομάτια) τό βάζουμε πάνω στό καλούπι καί τό μολυβόνουμε στά μέτρα πού πρέπει νάκοπή .Τά μέτρα πού  μολυβόνετε  καί κόβετε είναι τρία στάδια κατά σειρά 1ον  [/img][/img][/img][/img]  τά κοψίματα γίνονται όπως ακριβώς δείχνουν οί φωτο στήν πορτοκαλί γραμμή χωρίς σέ καμία περίπτωση τά κομάτια αυτά πού θά κοπούν αφαιρούνται από τό δοκαράκι .¨οταν γίνούν οί κοψιές αυτές στό τέλος κόβουμε στήν πράσινη γραμμή τό δοκαράκι  καί φεύγουν από μόνα τους τόλα τά κομένα κομάτια μένοντας ο τάκος καθαρός. Τόν στερεόνουμε πάνω στό καλούπι μας καί τόν πιάνουμε μέ δύο βίδες στή βάση του. Μετά μέ ένα σκαρπέλο  όπου θέλη λίγο πάρσιμο τόν τακτοποιούμε .  ¨Αν γίνουν οί κοψιές σωστά η όλη διαδικασία είναι περίπου 20 λεπτά[/img]

ρεμα

• Full Member
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 17, 2012, 02:25:57 μμ »
με σβουρακι σε 5 λεπτα ετοιμος ο τακος(αφου χοντροκοψουμε στην κορδελα).

Επισης,αν θυμαμαι καλα,ειχα διαβασει οτι καλο ειναι ο τακος να αποτελειται απο 2 ή και παραπανω κομματια,με σταυρωτα νερα μεταξυ τους,ωστε αν ανοιξει η σκιστει καπου να μη προχωρησει απο ακρη σε ακρη το σκισιμο.(αλλα κραταω την επιφυλαξη μου ,ας πει και κανενας αλλος εμπειροτερος)

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 17, 2012, 02:28:14 μμ »
με σβουρακι σε 5 λεπτα ετοιμος ο τακος(αφου χοντροκοψουμε στην κορδελα).

Επισης,αν θυμαμαι καλα,ειχα διαβασει οτι καλο ειναι ο τακος να αποτελειται απο 2 ή και παραπανω κομματια,με σταυρωτα νερα μεταξυ τους,ωστε αν ανοιξει η σκιστει καπου να μη προχωρησει απο ακρη σε ακρη το σκισιμο.(αλλα κραταω την επιφυλαξη μου ,ας πει και κανενας αλλος εμπειροτερος)

Και εγω ετσι το κανω και επισης βαζω 2 και 3 ξυλα για τον λογο που προαναφερες.

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 17, 2012, 11:05:10 μμ »
Δείτε και εδώ παιδιά.

xaris

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Βρεγμενη σανιδα
  • Αριθμός κατασκευών: 1
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:14:06 μμ »
Να προσθεσω κατι,πολυ σημαντικο.
Ειχα δει ενα βιντεο με εναν οργανοποιο οπου εφτιαχνε το μορσο χονδρικα , πριν την κατασκευη του σκαφους.
Οποτε καλο να ακολουθησουμε και εμεις αυτον τον κανονα.

kedros27(Χρήστος.Μ)

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: κέδρος
  • Αριθμός κατασκευών: 14
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 03, 2013, 11:45:05 μμ »
Τελικά ποια άλλα ξύλα εκτός από φλαμούρι κάνουν για τάκο ::)

Χρήστος Φυλλαρίδης

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:10:51 μμ »
Νομιζω ο Μπρας κανει την υποδοχη πριν κανει το σκαφος ,χωρις να ειμαι σιγουρος.Εκτος απο φλαμουρι εχω δοκιμασει λευκα και λιμπα (ξυλογλυπτικης ξυλο),δοκιμασα και κελεμπεκι σκληρο αλλα....δε λεει, δυσκολο,εχω ακουσει και για ελατο και πευκο αλλα και κοντρα πλακε θαλασσης σαντουιτς.

viv trans

• Newbie
  • *
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:00:05 μμ »
Γεια σας! Είμαι μεταφράστρια και αυτή την στιγμή μεταφράζω ένα βιβλίο οργανοποιίας στα αγγλικά και έχω δυσκολευτεί σε κάποιες λέξεις τις οποίες δεν τις βρίσκω απλά επειδή δεν κατέχω και πολύ το θέμα των διάφορων μερών των μουσικών οργάνων. Ξέρεις μήπως κάποιος πώς μεταφράζεται η λέξη τάκος στα αγγλικά; Ισχύει το chock που έχω βρει εγώ; Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

yiannis

• Administrator
  • Hero Member
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 06:05:26 μμ »
Γεια σου viv trans.
Ο τακος των μουσικων οργάνων λέγεται block.Neck block ο μπροστα τάκος στην ένωση με το μπράτσο και tail block ο πίσω τάκος.
Οτι χρειαστείς άλλο εδώ είμαστε ;)

Nikolas Fereos

• Hero Member
  • Όλα διορθώνονται.....
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: ουκ εστιν αριθμός
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 10:40:22 μμ »
Καλό αυτο το θέμα αν κι έχει τεθεί κι άλλη φορά στο φόρουμ.
Η προσωπική μου άποψη έιναι η εξής:
Στον τάκο θέλουμε ενα ξύλο μεγάλης αντοχής, μεγάλης πυκνότητας και ει δυνατόν ελαφρύ. Η χρήση κατα παράδοση φλαμουριάς στο σημείο του τάκου γίνεται επειδή η φλαμουριά χωρίς να είναι ''άριστη'' σε κανένα απο τους παραπάνω τομείς έιναι πολύ καλη σε όλα .
Την καστανιά λχ που αναφέρθηκε κάπου προηγουμένως δεν θα τη χρησιμοποιούσα για τάκο λόγω βάρους,ενω το σφενδάμι παρα το οτι δουλεύεται πιο δύσκολα απο τη φλαμουριά το έχω χρησιμοποιήσει για τάκο.
Θεωρώ εξαιρετική τη λύση του σαντουιτς δηλ το κόλλημα πολλών λεπτών ξύλων για τη διαμόρφωση τάκου .
Μερικά ξύλα που έχω χρησιμοποιήσει εκτος απο τα πολύ συνηθισμένα ( φλαμούρι-σφενδάμι ) είναι:
Κέδρος Ονδούρας .Εξαιρετική λύση αλλα ακριβή .Πολύ καλή πυκνότητα και σκληρότητα ,εύκολη κατεργασία και πάρα πολύ ελαφρύ
Μαόνι Γκαμπόν : Σχεδον ίδιες ιδιότητες με το προηγούμενο ,ίσως  όχι τοσο σκληρό.
Οξυά : Ενα παρεξηγημένο ξύλο απο τους οργανοκατασκευαστές , που
πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατι το θεωρούν β κατηγορίας . Ισως γιατι ειναι ελάχιστα πιο βαρυ απο τα άλλα, ή λογω εμφάνισης, για το συγκεκριμένο σημείο όμως ειναι καλή λύση.

Ενας τακος φτιαγμένος απο πλάκες, με κάποια  απο τα παραπάνω ξύλα θεωρώ οτι θα ήταν ιδανική λύση αρκει οι πλάκες να κολληθούν με πολύ καλή κόλλα ,ισχυρή πίεση και να μην έχουν κενα μεταξύ τους δηλ να εφάπτονται απόλυτα.

Αριστη λύση θεωρώ και το έχω εφαρμόσει, κολλημένες πλάκες απο κοντρα πλακε θαλάσσης ,εξαιρετική αντοχή και απίστευτα ελαφρύ!!!

viv trans

• Newbie
  • *
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 10:50:04 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου yiannis :)

papadopoylos pavlos

• Newbie
  • *
  • Αγαπημένο ξύλο: νεραντζια
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 06:54:33 μμ »
Ο τακος κατεχει πολυ σπουδαια θεσι. στο μπουζουκι μας γιαυτο χρειαζεται την αναλογη προσοχη
εκτος οτι ειναι ο συνδετικος κρικος που παντρευει τα δυο καιρεια μερη του οργανου, μας δινει και
το βασικο σχημα του καπακιου, θα πρεπει λοιπον να δουλεψουμε σταδιακα την διαμορφωσι
του τακου για να μπορεσει η φαντασια μας να δη αυτο που δεν βλεπει το ματι μας δηλ να οραματι
στουμε το μπουζουκι μας
πρακτικα τωρα η επιλογη του ξυλου
1αξιοπιστο δηλ πολυ ξερο
2ελαφρυ και αφρατο για να εισχωρει στους πορους η ψαροκολα
αλλα κυριως να επιτρεπει να γινεται ευκολοτερα η μεταδοση της δονησις απο και προς το μανικι
δηλ αμφιδρομη επικοινωνια καπακιου με μανικι ,αυτη η κινησι μας δινει ευαισθησια στο παιξιμο
του οργανου.
α μερος

papadopoylos pavlos

• Newbie
  • *
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 11, 2013, 03:46:21 μμ »
Εφαρμογη και διαμορφωση του τακου
προτου συνεχισουμε, θα ειναι καλυτερα αφου εχουμε αποφασιση τι ειδους ξυλο θα δουλεψουμε
να χρησιμοποιουμε ελληνικα ξυλα, και αυτ ο προτεινεται για λογους υγειας, ειναι γνωστο οτι τα
περισσοτερα ασιατικα αφρικανικα αλλα και τα ευρωπαικα και τα αμερικανικα ειναι εμποτισμενα
με πολυ βλαβερα χημικα ειτε για την τεχνικη ξυρανση ειτε
για τους μηκυτες που ευκολα προσβαλοννται
ετσι λοιπον προτινεται η λευκα κατα πρωτο και επειτα το πιο
βαρυ φλαμουρι ,υπαρχει και καποιο φλαμουρι σπανιο μεν αλλα αρκετα ελαφρυ και πολυ γερο
τωρα ..το κοματι που θα δουλεψουμε ειναι προτιμοτερο να το
παρουμε απο κορμο και ο τεμαχισμος του θα γινη σταυρωτα ,δηλ κοβουμε στην κορδελα μια φορα
παραλληλα σε ολο το μηκος τον κορμο και εχουμε τωρα δυο μερη και επειτα ξανακοβουμε το καθε
μερος παραλληλα ως προς την κορδελα μας και ετσι εχουμε τεσσαρα μερη του κορμου .

papadopoylos pavlos

• Newbie
  • *
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 02:59:44 μμ »
Ας ερθουμε τωρα στην διαμορφωσι του τακου ,πρωτα ομως να δουμε ποσο ειναι το μηκος του καλουπιοου μας εκει ακριβως που εφαπτεται με τον τακοο ,σε αυτο το σημειο το ανοιγμα του καλουπιου δεν θα πρεπει να ειναι μεγαλυτερο απο 13,5 εκ αν ειναι τετραχορδο και βεβαια και
για το τριχορδο.  επειδη στα τριχορδα εχουμε πολλες και ποικιλες διαστασεις
των καλουπιων δεν θα πρεπει ομως να αγνοησουμε τα 13,5 εκ
αυτο προτεινεται για την διευκολυνση του παικτη στο παιξιμο του .
τωρα. .αφου εχουμε κανει ολη την προετοιμασια και εχουμε τον τακο ας πρσεξουμε
1 ο τακος οταν βιδωθει πανω στο καλουπι πρεπει να ειμαστε απολυτα
βεβαιοι οτι ειναι ακλονητος ακομα και αν πεσει απο τα χερια μας
το καλουπι ,αυτο αναφερεται σαν ακραιο παραδειγμα για να
τονιστει η σπουδαιοτητα της παραπανω υποδιξης ,η εφευβρετικοτητα
του μαστορα θα δωσει τον καταλληλο τροπο εφαρμογης .

Tags: