Αποστολέας Θέμα: ΑΝΤΙΣΚΕΥΡΩΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ  (Αναγνώστηκε 11578 φορές)

dimitris_7

• Sr. Member
ΑΝΤΙΣΚΕΥΡΩΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:06:12 μμ »
καλησπερα παιδια..ηθελα να κανω μια ερωτηση...σε ενα μπουζουκι που εχει σκευρωσει το μπρατσο ,και η ταστιερα(οχι να εχει κουνηθει απο τον τακο),απλα να κανει κοιλια προς τα μεσα η προς τα πισω,,ποια ειναι η πιο σωστη μεθοδος να το επαναφερουμε οσο γινεται?  εννοειται οτι δεν εχει βεργα το μπρατσο...

immortalx

• Hero Member
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: ΑΝΤΙΣΚΕΥΡΩΜΑ ΜΠΡΑΤΣΟΥ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:13:30 μμ »
Δημητρη ειχε παρει το ματι μου καποιον ο οποιος εσφιξε το μπρατσο με σφιγχτηρες,  πανω σε εναν μακρυ τακο που ειχε αναποδη καμπυλοτητα απο αυτη της σκευρωσης. Επειτα εδωσε υγρασια στο ξυλο με ατμο και το αφησε ετσι σφιγμενο για αρκετο καιρο. Δεν γνωριζω φυσικα αν ειναι σωστη ή οχι η μεθοδος. Θα προσπαθησω να ψαξω που το ειδα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:21:41 μμ »
ΘΑ ΣΟΥ ΓΡΑΨΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ...ΟΧΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΠΟΤΕ ,ΣΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.   ΑΝ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ, ΔΗΛ ΕΧΕΙ ΣΗΚΩΣΕΙ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΨΗΛΑ, ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΧΟΡΔΕΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΣΕ ΔΥΟ ΚΑΡΕΚΛΕΣ.ΜΙΑ ΚΑΡΕΚΛΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ ,ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟς. ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ...... ΒΑΖΟΥΜΕ ΖΩΝΗ ΜΕΣΗΣ ΜΕ ΜΕΡΙΚΑ ΒΑΡΑΚΙΑ ΚΑΤΑΔΥΣΕΩΣ, ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΜΕΡΙΚΕς ΜΕΡΕΣ.       ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΩ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΧΟΡΔΕς, ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟΠΟΔΕΤΟΥΜΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΟΡΔΕΣ ΑΝΑΠΤΗΡΑ BIC (OXI KATI ΠΟΙΟ ΧΟΝΤΡΟ) ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ.         ΕΤΣΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΞΑΝΑΛΕΩ. ΑΝ ΔΕΙΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ
ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:27:49 μμ »
σωστο ακουγεται φιλε γιαννη..αλλα οσες περισσοτερες πληροφοριες συγκεντρωθουν θα ειναι καλυτερα..ο τακος που εσφιξε το μπρατσο ηταν ισιος? αν ειχε αναποδη καμπυλοτητα ποση ηταν αυτη? ειναι σωστη η χρηση ατμου(λογω υγρασιας) η θελει ζεσταμα? 
εγω που το δοκιμασα καποτε με ισιο τακο που επιανε ολο το μπρατσο,ισιωσε αλλα μετα απο λιγο καιρο σκευρωσε παλι..λες και μαθαινουν τα παλιοξυλα .οπως ελεγε ενας παλιος  ;D ;D ;D

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:28:07 μμ »
ΠΑΝΤΟΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝ ΠΗΡΕ ΕΜΠΡΟΣ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΛΑΓΗ ΤΑΣΤΩΝ ΜΕ ΧΟΝΤΡΟΤΕΡΑ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ...ΠΑΛΙΟΥΣ ΧΑΡΑΖΑΝ ΤΗΝ ΤΑΣΤΙΕΡΑ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ..ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΚΑΙ ΕΒΑΖΑΝ ΣΦΗΝΑΚΙ ΞΥΛΙΝΟ, ΑΛΛΑ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ
ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:32:53 μμ »
κωστα οταν λες να πατησει εννοεις να πατησει ολοκληρο το μπρατσο αναποδα στις καρεκλες,(η ταστιερα προς τις καρεκλες)και το βαρος το βαζουμε πισω στο μπρατσο για να το κραταει πατημενο?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:36:28 μμ »
ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΣΤΙΣ ΔΥΟ ΑΚΡΕΣ ΤΟΥ.   ΛΙΓΟ ΚΑΤΩ ΑΠ ΤΟ ΚΑΡΑΟΛΟ, ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΚΑΦΟΣ
ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:40:39 μμ »
δηλαδη στη μεση να ειωρειται απο οτι καταλαβα..και που ξερω ποσο βαρος θα βαλω? αν την αλλη μερα εχει αναποδο σκευρωμα?

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 04:52:49 μμ »
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΟΚΙΜΩΝ. ΒΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΒΑΡΟΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ....ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ...ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΕΝΩ ΤΑ ΧΟΝΤΡΥΤΕΡΑ ΤΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.   ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.....ΑΜΑ ΣΚΕΥΡΩΣΕ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΗΚΕ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..................ΘΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΤΙΖΕΙΣ.   ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ
ΟΣΟ ΖΕΙΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ

Ανδρέου Δημ.

• Moderator
  • Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 05:37:53 μμ »
Γεια σας
Μου εχουν εμπιστευτει δυο μπουζουκια με σκευρωμα και τα εφτιαξα και τα δυο με τον ιδιο τροπο
και απο το πρωτο εχει περασει ενας χρονος και ο φιλος μου μου λεει ειναι μια χαρα!
Αφαιρεσα τα ταστα και τοποθετωντας ενα χαρακα πανω στη ταστιερα
φαινοταν καθαρα η ζημια! Ειχε σηκωμα στη μεση και στις δυο ακρες της ταστιερας μεγαλο κενο!
Αυτο μαλλον ειναι το αντισκευρωμα!

Μετρησα το παχος ταστιερας μηπως ειχε γινει παλι επισκευη και δεν ειχα περιθωριο και ξεκινησα!
Υποψιν οτι εχω συναντησει τζουρα που εχει παχος ταστιερας στην ηχητικη οπη 6mm και στο καράολο 4,5 και ηταν ετσι μαλλον απο επισκευή!

Μετρησα το παχος του ταστου και παρηγγειλα ενα νουμερο πιο χοντρα ταστα!
Εβαλα το μπουζουκι αναποδα σε ενα μαρμαρο ντυμενο με γυαλοχαρτο και το ετριβα
αλλαζοντας κατευθυνση καθε λιγο ωστε να μην το τρωω μονόπαντα!
Στο τελικο μου αποτελεσμα ηθελα η ταστιερα στη μεση να εχει ενα ελαφρυ σηκωμα και βαζοντας τον χαρακα στις ακρες να υπαρχει ενα κενο 1mm!
Σημαδευα την ταστιερα σε ολο το μηκος και πλατος με μολυβι και ετριβα και εβλεπα που εμενε η μολυβια! Αφου τελειωσα ηρθε η στιγμη να περασω τα νεα ταστα! Πρεπει να μπουν σφηνωτα για αυτο και εβαλα ενα νουμερο μεγαλυτερο! Τα σφηνωτα ταστα εξασκουν αντισταση για να μην στραβωσει το μανίκι και αυτο πρεπει να παει λιγο πισω με το περασμα των ταστων! Στο δευτερο μπουζουκι οταν εβγαλα τα ταστα εβγαιναν πανευκολα! Για αυτο μαλλον επαθε τη ζημια!
Οταν καποιο ταστο δεν εμπαινε σφηνωτα το κτυπαγα απο κατω κοντα κοντα με σκαρπελο και του δημιουργουσα δοντι και ετσι εμπαινε σχετικα σφηνωτα!
Κατοπιν διαμορφωνα τα ταστα και σαν αποτελεσμα ειχαμε ενα καβαλαρη απο τα 14mm στα 11,5
και μια ταστιερα πλεον ισια!! Επισης να σημειωθει αν το οργανο εχει σχεδια στους τσαμπουκαδες
να προσεχθει μην εξαφανιστουν με το τριψιμο!

Αυτον τον τροπο εχω κανει αλλα εχω ακουσει για καποιον που παει βολτα τον μπαγλαμα του μεσα στο κρυο για να ισιωσει ή το βαζει στο ψυγειο! ???

Καλο Σαββατοκυριακο!!!

Κοῦρος

• Moderator
  • Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 06:29:42 μμ »
..........................................................
Κατοπιν διαμορφωνα τα ταστα και σαν αποτελεσμα ειχαμε ενα καβαλαρη απο τα 14mm στα 11,5
και μια ταστιερα πλεον ισια!! Επισης να σημειωθει αν το οργανο εχει σχεδια στους τσαμπουκαδες

Όλα όσα προείπες Δημήτρη είναι η σωστή αντιμετώπιση για τα σκευρώματα προς τα μπρος στα μάνικα.
Βεβαίως εάν δεν υπάρχει και κάποιο άλλο δομικό πρόβλημα (στραβοτοποθετημένη ή ψιλοπετσικαρισμένη ταστιέρα, ξεκόλλημα μάνικου απ' τον τάκο ή ταστιέρας κλπ) κάποιοι κατασκευαστές αντικαθιστούν μόνο τα τάστα με παχύτερα.

Μια ερώτηση μόνο καθώς το παρατήρησα σε ένα όργανο που επισκεύασα (εγώ αναγκάστηκα να αλλάξω και κάποιες κουκίδες καθώς ηταν από ασετόπαστα 1 χιλ.) όπου στο τέλος αναγκάστηκα κι εγώ να χαμηλώσω τον καβαλάρη κατά 2 χιλ. και έχασα σε ένταση αλλά και η ρημάδα η ΛΑ ακουγόταν κάπως παράξενα. Ενώ δεν ταστάριζε πουθενά ακουγόταν σαν ξεκούρδιστη.

Είχες και εσύ στο συγκεκριμένο που επισκεύασες παρόμοιες "παράπλευρες απώλειες";

..........................................................
Αυτον τον τροπο εχω κανει αλλα εχω ακουσει για καποιον που παει βολτα τον μπαγλαμα του μεσα στο κρυο για να ισιωσει ή το βαζει στο ψυγειο! ???

Αν δω και μπαγλαμά με κρυοπαγήματα και βραχνιασμένο θα τα έχω δει όλα !!!! ;D ;D ;D ;D

theodoropoulos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Padauk
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 07:06:45 μμ »
Γεια σας
Μου εχουν εμπιστευτει δυο μπουζουκια με σκευρωμα και τα εφτιαξα και τα δυο με τον ιδιο τροπο
και απο το πρωτο εχει περασει ενας χρονος και ο φιλος μου μου λεει ειναι μια χαρα!
Αφαιρεσα τα ταστα και τοποθετωντας ενα χαρακα πανω στη ταστιερα
φαινοταν καθαρα η ζημια! Ειχε σηκωμα στη μεση και στις δυο ακρες της ταστιερας μεγαλο κενο!
Αυτο μαλλον ειναι το αντισκευρωμα!

Μετρησα το παχος ταστιερας μηπως ειχε γινει παλι επισκευη και δεν ειχα περιθωριο και ξεκινησα!
Υποψιν οτι εχω συναντησει τζουρα που εχει παχος ταστιερας στην ηχητικη οπη 6mm και στο καράολο 4,5 και ηταν ετσι μαλλον απο επισκευή!

Μετρησα το παχος του ταστου και παρηγγειλα ενα νουμερο πιο χοντρα ταστα!
Εβαλα το μπουζουκι αναποδα σε ενα μαρμαρο ντυμενο με γυαλοχαρτο και το ετριβα
αλλαζοντας κατευθυνση καθε λιγο ωστε να μην το τρωω μονόπαντα!
Στο τελικο μου αποτελεσμα ηθελα η ταστιερα στη μεση να εχει ενα ελαφρυ σηκωμα και βαζοντας τον χαρακα στις ακρες να υπαρχει ενα κενο 1mm!
Σημαδευα την ταστιερα σε ολο το μηκος και πλατος με μολυβι και ετριβα και εβλεπα που εμενε η μολυβια! Αφου τελειωσα ηρθε η στιγμη να περασω τα νεα ταστα! Πρεπει να μπουν σφηνωτα για αυτο και εβαλα ενα νουμερο μεγαλυτερο! Τα σφηνωτα ταστα εξασκουν αντισταση για να μην στραβωσει το μανίκι και αυτο πρεπει να παει λιγο πισω με το περασμα των ταστων! Στο δευτερο μπουζουκι οταν εβγαλα τα ταστα εβγαιναν πανευκολα! Για αυτο μαλλον επαθε τη ζημια!
Οταν καποιο ταστο δεν εμπαινε σφηνωτα το κτυπαγα απο κατω κοντα κοντα με σκαρπελο και του δημιουργουσα δοντι και ετσι εμπαινε σχετικα σφηνωτα!

Καλο Σαββατοκυριακο!!!

νομιζω οτι εκανες το ακριβως αντιθετο απο αυτο που επρεπε....με τα χοντρυτερα ταστα ενισχυεται το αντισκεβρωμα....και τα ιδια να εβαζες καλυτερα θα ηταν...απλα το διορθωσες με το τριβειο...

και για να στο αποδειξω κανε ενα πειραμα...παρε μια ταστιερα δοκιμαστικη πλανισμενη τελεια ,ολα ευθεια...και βαλε ταστα ετσι οπως λες παχθτερα...θα δεις οτι στο τελος θα εχει κανει ενα τοξο ,οπως αυτο που σου εφεραν να διορθωσεις.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2012, 07:19:59 μμ από theodoropoulos »

Κοῦρος

• Moderator
  • Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 07:27:31 μμ »
Δημήτρη (Θεο),
απαντάω εγώ γιατί και εγώ αναφέρθηκα στη συγκεκριμένη επισκευή θεωρώντας ως "σκεύρωμα" την κλίση του μάνικου προς τα πίσω και "αντισκεύρωμα" την κλίση προς τα μπρος.
Και σε άλλες συζητήσεις δημιουργήθηκε δυσνόηση με τους όρους "σκεύρωμα" και "αντισκεύρωμα".

Έτσι λοιπόν εγώ συμφώνησα με το Δημήτρη (Ανδρ) γιατί κατάλαβα ότι εννοούσε "αντισκεύρωμα" καθώς διευκρίνιζε ότι το μάνικο έκανε κοιλιά στη μέση. Νομίζω ότι δεν κατάλαβα λάθος γιατί και εγώ τα ίδια διδάχτηκα και έκανα με το μπουζούκι που επισκεύασα.

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 07:27:39 μμ »
Παράθεση
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΟΠΙΝ ΔΟΚΙΜΩΝ. ΒΑΖΕΙΣ ΛΙΓΟ ΒΑΡΟΣ, ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΑΝΤΕ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΗ....ΞΑΝΑΤΣΕΚΑΡΕΙΣ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΕΩ ...ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΕΝΩ ΤΑ ΧΟΝΤΡΥΤΕΡΑ ΤΑΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΣΗ.   ΠΑΝΤΟΣ ΑΝ ΘΕΣ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ.....ΑΜΑ ΣΚΕΥΡΩΣΕ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΘΗΚΕ Η ΣΩΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ..................ΘΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗΝ ΘΗΚΗ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΤΙΖΕΙΣ.   ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΔΕΙ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΠΛΑΚΑ

κωστα ουτε εμενα μου εχει τυχει κατι τετοιο.οσα μπουζουκια ειχα, ειχαν παντα βεργα...και μια φορα που δοκιμασα να διορθωσω μια τετοια βλαβη ,ηταν ενος φιλου.εφτιαξε αλλα μετα απο καιρο ξαναγινε...ρωταω απλα ενημερωτικα

Ανδρέου Δημ.

• Moderator
  • Hero Member
    • Κατασκευες
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 28, 2012, 07:32:50 μμ »
Παιδια αυτο που εκανα ειδικα στο πρωτο μπουζουκι δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου!
Πηρα συμβουλες απο εμπειρους οργανοποιους και ολοι μου ειπαν να βαλω χοντρυτερο ταστο!
Η ταστιερα δεν εκανε κοιλια αλλα σηκωνοταν προς τα πανω στη μεση!
Εγραψα οτι εβαζα χαρακα και αφηνε μεγαλο κενο στις ακρες!
Τωρα ποιο ειναι το σκευρωμα και ποιο το αντισκευρωμα να το ξεκαθαρισουμε να το μαθουμε κιολας!
Τωρα που το σκευτομαι καλυτερα πιστευω  οταν σηκωνεται  στη μεση ειναι το σκευρωμα!!
Αρα κακως εγραψα για αντισκεβρωμα!! Δεν το εχω ξεκαθαρισει αυτο ακομα!

Μητσο πιστευεις αν εκανα το τελειως αντιθετο θα επαιζε μεχρι σημερα το μπουζουκι πολυ καλα
και δεν θα ειχε παρουσιασει καμια μεταβολη;;
Το πειραμα με την ταστιερα δεν ισχυει γιατι πιστευω και σε καινουρια ταστιερα αν βαλεις ταστα παλι θα γινει τοξο! Δεν μπορουν να αντεξουν την δυναμη τα 6mm παχος!
Εννοειται οτι σε μπουζουκια βαζουμε παντα ταστα πιο χοντρα απο το αυλακι!  Παντα ομως!!
Μπορει στην ηλεκτρικη κιθαρα να μην χρειαζεται αλλα στο μπουζουκια ετσι γινεται για χρονια
και ετσι μας τα εχουν διδαξει οι μαστόροι!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 28, 2012, 07:48:19 μμ από Ανδρέου Δημ. »