Αποστολέας Θέμα: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια  (Αναγνώστηκε 4175 φορές)

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 08:51:26 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την παρατήρηση, τον διόρθωσα τον καβαλάρη, και του έδωσα ένα ελαφρώς σφηνοειδές σχήμα.. Δε ξέρω μόνο αν θέλει κι άλλο τρίψιμο, να κάνει μεγαλύτερη μύτη επάνω..




Καλό θα ήταν να διαμορφώσεις τον καβαλάρη, αφαιρώντας μάζα δεξιά και αριστερά, όπως φαίνεται στην φωτό (κόκκινες περιοχές)

Επίσης καλό θα ήταν να του δώσεις σφηνοειδές σχήμα, τρίβοντας τις πλευρές του (όταν τον κοιτάς από το πλάι, να μοιάζει με Δ)
 



 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2021, 09:03:54 μμ από mihosal »

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 09:30:56 μμ »
Βασικά ο μπαγλαμάς , τζουράς, τρίχορδο έχουν ως το πιο σύνηθες κούρδισμα το ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ


Ψάχνοντας στο ίντερνετ για το πώς να το κουρδίσω έπεσα στο παρακάτω βίντεο στο Youtube:

https://www.youtube.com/watch?v=p4w_ep6Fl6g


Το οποίο δείχνει το κούρδισμα του μπαγλαμά, και αναφέρει στο ΡΕ-ΛΑ-ΡΕ μεταξύ των 2 ΡΕ διαφορετικές συχνότητες.. Οπότε, αυτό είναι που με μπερδεύει..  Παίζει κανένα ρόλο αυτή η διαφορά στις συχνότητες που αναφέρει ή εγώ κουρδίζω κανονικά κατά D-A-D  βάση κουρδιστηριού και οι συχνότητες που αναφέρει μου είναι αδιάφορες;;





δεν πολυκαταλαβα αυτο με το κουρδιστηρι κ τι ειναι αυτο που σε προβληματιζει: (το οποιο ειναι μια χαρα, απλα επιλεγεις σε πιο πιτς θα κουρδισεις, δηλ π.χ. αν επιλεξεις το 440 θα δειξει αυτοματα τις υπολοιπες νοτες εκει που ειναι, αν επιλεξεις 444 θα πανε ολες πιο πανω)

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 20, 2021, 02:14:25 μμ »
Καλησπέρα, και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους..

Τελικά το θέμα με το κούρδισμα λύθηκε, ήταν δικιά μου βλακεία, συγγνώμη που σας ζάλισα, λίγο που δεν ήξερα από τρίχορδα  :cheesy2:, λίγο με κάτι βιντεάκια και βλακείες που έβλεπα στο διαδίκτυο για το κούρδισμα του τρίχορδου έκανα βλακείες...

Τελικά αφού σήμερα έβαλα τα πράγματα σε μια σειρά στο κεφάλι μου, και νομίζοντας πως έχει πρόβλημα το κουρδιστήρι που είχα, ότι άρχισε να τα τινάζει σιγά σιγά, και αφού τσίμπησα ένα 2ο, της Cherub όπως και το πρώτο, πολύ ωραίο και πάρα πολύ μικρό παρεμπιπτόντως, και προσπαθώντας και με τα 2 κουρδιστήρια να κουρδίσω το μπαγλαμά, συνειδητοποίησα τελικά ότι οι χορδές βρίσκανε σε κάποιο σημείο, και αυτό τελικά δημιουργούσε το όλο πρόβλημα..

Οπότε τοποθέτησα δυο φιλετάκια καπλαμαδάκι κάτω από τον κάτω καβαλάρη, κόλλησα και τον πάνω καβαλάρη με λόγκο γιατί τον είχα ελεύθερο μιας και η ξυλόκολλα δε το έπιανε, και προχώρησα στη συναρμολόγηση και το κούρδισμα..


Και το αποτέλεσμα τελικά ήταν πολύ καλό... Επιτέλους ολοκλήρωσα το πρώτο μου οργανάκι, και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό.

Ο ήχος του είναι ικανοποιητικός, και φατσικώς - εμφανισιακά δείχνει ωραίο τώρα που ολοκληρώθηκε..

Το μόνο θεματάκι, το οποίο ήταν από βλακεία - βιασύνη μου στα μισά της συναρμολόγησης, είναι ότι στον κάτω χορδοδέτη είχα βάλει κατά λάθος στη μία οπή μεγαλύτερη ξυλόβιδα και άνοιξα πιο μεγάλη τρύπα και τώρα, αυτή που είναι να μπει δε κάθεται πάνω και η πιο μεγάλη βίδα δε κάθεται καλά πάνω στον καβαλάρη στο μεταλλικό...

Δοκίμασα κάποια στιγμή να στοκάρω με τρίμα που είχα κρατημένο από το τρίψιμο του μπαγλαμά και κόλλα αλλά δεν έκατσε. Οπότε περνώντας και σφίγγοντας τις χορδές τράβηξε λίγο ο χορδοδέτης κάτω και έφυγε η βίδα η μία, αλλά κρατάνε γερά οι άλλες δύο..
 
Δείχνει να αντέχει και με την τάση των χορδών προς το παρόν.. Θα δω στο άμεσο μέλλον, αν, και πως, μπορώ να το διορθώσω και αυτό μην έχουμε τίποτα ατυχήματα στο μέλλον..


Θα ανεβάσω μέσα στη μέρα κάποια στιγμή και φωτογραφίες από το τελικό αποτέλεσμα καθώς και κάποιο βιντεάκι για τον ήχο..  :035: :035:


Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για την όποια βοήθεια μου προσφέρατε  :dance: :13: :13:


Καλό Μεσημέρι !!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 20, 2021, 02:50:54 μμ »
και νομίζοντας πως έχει πρόβλημα το κουρδιστήρι που είχα

(το οποιο ειναι μια χαρα)
:13:

στη τρυπα που λες , σταξε  κυανοακρυλικη και τριψε αμεσως με 120 να γεμισει η τρυπουλα. τσιμεντεϊσον θα γινει δε θα χεις νομιζω ξανα προβλημα

μη χαθουμε τωρα που βρεθηκαμε ε; παμε γερα για το επομενο!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2021, 03:31:29 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 20, 2021, 03:06:56 μμ »

Επιτέλους ολοκλήρωσα το πρώτο μου οργανάκι, και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό.


Αυτό να ξέρεις είναι και το πιο σημαντικό !  Εύχομαι να φτιάξεις πολλά όργανα και να νοιώσεις πολλές τέτοιες χαρές !!!

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 21, 2021, 10:02:05 πμ »
Καλημέρα, καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα εύχομαι..

@steliosguitar Ευχαριστώ για την απάντηση, έκανα αυτό που μου είπες και όντως τσιμέντωσε πλέον για τα καλά στο σημείο εκείνο και μπήκε και έκατσε ο χορδοδέτης μια χαρά..

Το θέμα είναι ότι αφού τελείωσα με αυτό στην επανασυναρμολόγηση αποτελείωσα και ότι χορδές μου είχαν μείνει και τώρα ξέμεινα από ΡΕ...

Οπότε και η δοκιμή και το ανέβασμα φώτο + βίντεο από το τελικό αποτέλεσμα, αναβάλλεται μέχρι νεοτέρας ...   :embarrassed2: :embarrassed2: :embarrassed2:


@Ιωσήφ Τορρένς Ευχαριστώ πολύ, και εγώ ανυπομονώ να τελειώσουν αυτά τα 2 οργανάκια και να πάω στο επόμενο...  :dance:


Υ.Γ. Μια ερώτηση σχετικά με χορδές, επειδή μ'άρεσαν οι Extra Laouto, ψάχνοντας είδα ότι έχει κάτι 12άδες για μπουζούκι κλπ, ξέρετε αν έχει κάτι αντίστοιχο, για μπαγλαμά, τζουρά κλπ.. Μπορούμε να πάρουμε γενικά από κάπου μαζικά χορδές κατά προτίμηση αυτής της μάρκας αλλιώς γενικά καλές χορδές για να έχω στοκ εδώ και να μη παραγγέλνω κάθε λίγο και λιγάκι ένα ένα τα σετ, ή όταν σπάει καμία, που συνήθως είναι οι ρε-λα να μη παραγγέλνω σετ ολόκληρο και να το χαλάω και να μου μένουν μετά οι υπόλοιπες;;

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 22, 2021, 05:02:10 μμ »
Καλησπέρα σας, σήμερα μόλις ολοκληρώθηκε το πρώτο οργανάκι   {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}

Έκανα κάποιες ψιλοδιορθώσεις τελευταίες, όπως στο πάνω κόκκαλο του καβαλάρη το οποίο το ξήλωσα, και πρόσθεσα από κάτω κάποια κομμάτια καπλαμά μιας και τελικά αποδείχτηκε περνώντας τις χορδές ότι ήταν πολύ χαμηλά και έβρισκαν οι χορδές στα πρώτα τάστα..

Επίσης το έτριψα - έφαγα λίγο στα πλαϊνά γιατί ήταν ελαφρώς πιο μεγάλο, και έπειτα πρόσθεσα και στον κάτω καβαλάρη κάποια κομμάτια καπλαμά να ανυψωθεί και αυτός..

Και έπειτα συναρμολόγηση και κούρδισμα και πλέον είναι έτοιμος ολοκληρωμένος !!

Και ο ήχος του είναι πραγματικά αρκετά καλός, για πρώτο όργανο κιόλας...  :035: :035:


Ευχαριστώ πολύ και πάλι για όλη τη βοήθεια, και πλέον βλέποντας και ακούγοντας το αποτέλεσμα, μπορώ να πω ότι έχω τρελαθεί από τη χαρά μου πλέον που κατάφερα και το ολοκλήρωσα !!    {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018} :035: :035: :035:


Ακολουθούν Φωτογραφίες τελικές...


Έχω ανεβάσει και ένα ηχητικό δείγμα στο παρακάτω σύνδεσμο:

https://www.youtube.com/watch?v=GjRT77K03WM


Υ.Γ. Μη κρίνεται το παίξιμο πρώτη φορά παίζω και το κομμάτι και με 3χορδο  :cheesy2: :cheesy2:


sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 22, 2021, 05:23:02 μμ »
Μπραβο Μιχαλη.
Καλα ειδα;
Αριστεροχας και παιζεις με κανονικο αρματωμα αναποδα;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 22, 2021, 07:34:00 μμ »
Ευχαριστώ πολύ. Καλά είδες ναι, αριστεροχειρ είμαι, και γενικά παιζω με αριστερά όργανα, απλά αυτό το μπαγλαμαδακι το προορίζω για τον πατέρα μου που μου το ζήτησε που είναι δεξιόχειρ, και μιας και βαριόμουνα να κάνω αλλαγές, βάλε χορδές - κουρδισε - βγάλε  και πάλι από την αρχή τις πέρασα κατευθείαν δεξιά και έκανα τα δοκιμαστικά ανάποδα  :cheesy2: :cheesy2:


Μπραβο Μιχαλη.
Καλα ειδα;
Αριστεροχας και παιζεις με κανονικο αρματωμα αναποδα;

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 06:17:42 πμ »
μιχαλοσπεσιαλεεεεεεεεεεε!

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 23, 2021, 08:21:54 πμ »
Μπράβο φίλε μου!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 12:46:42 μμ »

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 12:47:20 μμ »
Ευχαριστώ πολύ , να 'σαι καλά !

Μπράβο φίλε μου!!!

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 01:09:48 μμ »
Καλησπέρα σας, νομίζω ήρθε η ώρα να ενημερώσω λίγο το παρόν θέμα !!  :party0036:


Ξεκινώντας με λίγη ιστορία για να γελάσουμε με τα κατορθώματα μου  :cheesy2: :cheesy2: :


Αφού ξεμπέρδεψα με το πρώτο μπαγλαμαδάκι, και βρήκα πλέον λίγο χρόνο είπα να προχωρήσω και το 2ο, ελπίζοντας να το έχω έτοιμο στις γιορτές...

Καταρχάς στο δεύτερο κομμάτι, έγιναν κάποιες μικροαλλαγές στα υλικά, στην ταστιέρα συγκεκριμένα, που είπα να δοκιμάσω το περιβόητο παντούκ που έχω διαβάσει κατά καιρούς εδώ μέσα...   Οπότε και παρήγγειλα ταστιέρα έτοιμη χαραγμένη από παντούκ (Δε νομίζω να το ξανακάνω, μου έβγαλε τη παναγία στη διαμόρφωση - γώνιασμα και το τελείωμα που έκανα μια κούρμπα) μιας και δεν είχε μεγάλη διαφορά από την αχάρακτη και είπα μπας και εμφανισιακά βγει καλύτερο αυτό το κομμμάτι.

Μαζί με την ταστιέρα αυτή πήρα και τα αντίστοιχα τάστα, υποτίθεται, μιας και τελικά τα τάστα που μου έστειλαν ήταν κατά πολύ μεγαλύτερα...

Έχοντας ως αποτέλεσμα να τα περάσω, όσα πέρασα, και επειδή μου τα "πέταγε" τα τάστα από τις εγκοπές θεώρησα, δε ξέρω και 'γώ τι θεώρησα και είπα να τα κολλήσω τελικά...

Το αποτέλεσμα ήταν να αρχίσει αφού είχα περάσει τα μισά τάστα και έπειτα να παίρνει κλίση η ταστιέρα προς τα πίσω...   {celebrate002} {celebrate002}

Αφού κατάλαβα τη μαλακία που έκανα, άρχισα να τα ξηλώνω, με ζόρι, και τελικά κατέληξα να τρίψω όλη τη ταστιέρα και να τη ξαναχαράξω μόνος μου από την αρχή.. (Αν εξαιρέσετε το χρόνο που έχασα, καλό μου έκανε μπορώ να πω..)

Αφού λοιπόν ξεμπέρδεψα με τη ταστιέρα, η οποία τελικά βγήκε καλή αν εξαιρέσεις τη γωνία κούρμπα στο κάτω μέρος που ήθελα να το κάνω μεγαλύτερο αλλά την έκοψα πολύ κοντή τελικά, προχώρησα με το καπάκι, στο οποίο έβαλα ένα φιλετάκι διακοσμητικό ξύλινο, το οποίο και έβαλα στο εσωτερικό της οπής και όχι όπως το προηγούμενο ελαφρώς πιο μέσα και καθήμενο πάνω στο ξύλο του καπακιού (βλέπε φωτό).

Έπειτα αφού κολλήθηκε το καπάκι με το καμάρι στο σκάφος και τρίφτηκε για να έρθει στην ευθεία του, μπήκε και η ταστιέρα από πάνω, την οποία και αναμένω να κολλήσει για να συνεχίσω με μπράτσο κλπ !!

Επίσης τρυπήθηκε και τρίφτηκε το κεφαλάρι του μπαγλαμά, καιιιιι αυτά προς το παρόν.


Ακολουθούν φωτογραφίες..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 01, 2021, 01:45:53 μμ από mihosal »

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 01, 2021, 01:47:53 μμ »
Περισσότερες Φωτογραφίες...