Αποστολέας Θέμα: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια  (Αναγνώστηκε 4149 φορές)

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 25, 2021, 02:54:31 μμ »
Ο Στέλιος προφανώς αναφέρεται σε αυτά τα σημεία, όπου διακρίνονται χαρακιές από ράσπα.
Εάν το πάχος των τοιχωμάτων του ηχείου δεν είναι σε οριακό σημείο, μπορείς να επαναλάβεις σιγά-σιγά και προσεκτικά το τρίψιμο.
Μόνο λίγο προσοχή με το 80αρι (εαν ξεκινήσεις με αυτό), διότι τρώει σχετικά γρήγορα.

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 28, 2021, 11:50:20 πμ »
Καλημέρα, και Χρόνια Πολλά..

Καταρχήν, συγγνώμη για την ζαλουρα και τις πολλές ερωτήσεις,  😋, αλλά η αλήθεια είναι ότι μιας και είναι το πρώτο όργανο και οδεύει προς το τέλος, το φοβάμαι να το τριψω κλπ αβέρτα μη τυχόν και το παρακάνω και το φτάσω σε σημείο που δε διορθώνεται... Οπότε το πάω σιγά σιγά και με μπόλικες αμφιβολίες και ερωτήσεις 😄

Ευχαριστώ πολύ επίσης για τις απαντήσεις σας και τη βοήθεια που προσφέρετε..

Τώρα, όσον αφορά το όργανο, το ξαναπέρασα ένα χέρι με όλα τα γυαλόχαρτα, ξεκινοντας με το 80αρι (με το οποίο έφυγε πράμα αβέρτα η αλήθεια είναι) και με τη σειρά περνοντας ένα δύο χέρια από όλα τα γυαλόχαρτα..

Σε αρκετά σημεία ήρθε και έστρωσε καλύτερα, σε κάνα δυο σημεία όμως τώρα που το ξαναβλέπω ίσως θέλει ένα πέρασμα ακόμη.. Αλλά είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση από πριν γενικά !!


mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 03, 2021, 10:52:43 πμ »
Καλημέρα σας !!

Επιτέλους σιγά σιγά φτάνω στη τελική ευθεία.. Το πρώτο οργανάκι είναι πλέον έτοιμο για βαφή, λουστράρισμα κλπ...

Τώρα όσον αφορά τη διαδικασία του βαψίματος, λουστραρίσματος... Έχω πάρει τα υλικά που φαίνονται στη φωτογραφία.


1. Ξεκινάω σκουπίζοντας καλά με ένα υγρό πανάκι το μπαγλαμά να φύγουν όλες οι σκόνες κλπ ένα γύρω.


* 2. Περνάω έπειτα το σίλερ, αφού το αραιώσω όπως αναφέρει στη συσκευασία, σε όλο το όργανο εκτός ταστιέρας με πινελάκι, το αφήνω να στεγνώσει, τρίβω με το 600άρι, και μετά ξανά το ίδιο 2-3 χέρια, και αφού το αφήσω να στεγνώσει 1 μέρα, το ξαναπερνώ ένα χέρι και μετά το κρεμάω 1-2 μέρες να στεγνώσει και μετά πέρασμα το χρώμα και τέλος το τελικό βερνίκι με τον σκλυρυντή

                                                                                                      ή

* 2. Περνάω το χρώμα πρώτα, και μετά το σίλερ ακολουθώντας όλη την υπόλοιπη διαδικασία όπως την περιέγραψα παραπάνω, και μετά το τελικό βερνίκι και τον σκλυρηντή


Ή δεν έχει καμία σχέση η όλη διαδικασία με αυτά που περιέγραψα και είναι διαφορετική η σειρά - διαδικασία;  :cheesy2: :cheesy2:

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 06, 2021, 08:20:27 μμ »
Καλησπέρα σας, καλό Σ/Κ να έχετε,..

Επιτέλους φτάνω σιγά σιγά προς την ολοκλήρωση του έργου μου...

Ξεκίνησα μονώνοντας ένα γύρω καπάκι και ταστιέρα και ξεκίνησα το βάψιμο...

Και κάπως έτσι ξεκίνησε και το μαρτύριο ..

Η αλήθεια είναι ότι παρόλο που το έπαιζα καλλιτέχνης  :cheesy2: :cheesy2:, με το βάψιμο δε μπορώ να πω ότι τα πήγα και πολύ καλά...

Ξεκίνησα φτιάχνοντας το χρώμα και αφού το δοκίμασα σαν απόχρωση σε ένα κομμάτι ξύλου, άρχισα να περνάω το μπαγλαμαδάκι σιγά σιγά...

Ξεκίνησα περνώντας το πρώτο χέρι χρώματος, όλα καλά με την απόχρωση, αρκετά ανοιχτή μιας και δεν είχα ρίξει πολύ χρώμα, ξανά πέρασμα από την αρχή, προσπαθούσα να κάνω μονοκόμματες πινελιές από πάνω έως κάτω, ούτως ώστε να μη φαίνονται πολύ γραμμές και ασυνέχεια στο χρώμα, βέβαια δε μου βγήκε γιατί δεν έφτανε το χρώμα.. Οπότε το ξαναπερνούσα , συνέχιζα, κλπ

Σε κάποια σημεία όμως παρόλο που το περνούσα με το πινέλο, έδειχνε σαν να μη κρατούσε χρώμα... δεν απορροφούνταν το χρώμα, οπότε σταματούσα περίμενα να στεγνώσει, κλπ...

Αργότερα αφού πέρασε κάμποσα χέρια και το άφησα να στεγνώσει κλπ, συνειδητοποίησα πόσο σκούρο είχε βγει η απόχρωση, με εξαίρεση στα σημεία που ανέφερα πριν που όλως περιέργως ήταν σαν να μη κρατά το χρώμα το ξύλο...

Τέλος πάντων,  προχώρησα συνεχίζοντας με το σίλερ για να πάρει μια ελαφριά γυαλάδα, πριν το βερνίκωμα..

Εκεί έγινε ένας χαμός ,μιας και το πέρασα αρχικά 2-3 χέρια και εκεί άρχισα να ψιλοπαρατηρώ σημεία που το χρώμα δεν είχε κάτσει καλά...

Οπότε έκανα το λάθος και πήγα να το περάσω - ξύσω με το γυαλόχαρτο και έγινε ο κακός χαμός...Δεν έφευγε το σίλερ, πάλευα να περάσω χρώμα από πάνω, μια έξυνα, μια έβαφα, πέρασμα το σίλερ, όχι το βερνίκι και γενικά εκεί χάθηκε η μπάλα, έξυνα, έβαφα, σίλερ - μίλερ - ντίλερ έγινε μακελειό..


Τελικά με τα πολλά και παρόλο που δεν ήθελα να βγει τόσο πολύ σκούρο το χρώμα του, και σίγουρα δεν ήθελα να γίνει αυτός ο χαμός με τα βερνίκια κλπ, μόλις το είδα τελειωμένο, μπορώ να πω ότι δε με χάλασε όλος αυτός ο χαμός, μιας και το αποτέλεσμα, προσωπικά τουλάχιστον, έδειχνε λες και το ξύλο ήταν από "καπνισμένο", και μου θύμιζε παλεϊκό - προπολεμικό όργανο, που έχει αφήσει πάνω του τα σημάδια ο χρόνος και οι κακουχίες, οπότε κατά κάποιο τρόπο κατέληξε να μου αρέσει (τι να πω έτσι όπως τα έκανα..  :embarrassed2:)   :cheesy2: :cheesy2:


Και πάνω που πήγα να το συναρμολογήσω, τσάαααααακ , που πάς ρε Καραμήτροοοο....

Συνειδητοποίησα ότι δεν είχα φτιάξει περάσει τους καβαλάρηδες πάνω κάτω...

Πήγα σε ένα μαγαζί να πάρω έτοιμους, μιας και είχα αγωνία και ήθελα να το ακούω πώς κελαηδάει αλλά δεν είχε...

Μετά είπα να τα φτιάξω μόνος μου, αλλά τελικά δε τα κατάφερα, έκανα μια απόπειρα αποτυχημένη, καιιιιιι... .

Κάθε βοήθεια σε αυτό το κομμάτι είναι ευπρόσδεκτη..

Πώς μπορούμε να φτιάξουμε τους περιβόητους καβαλάρηδες πάνω και κάτω μπας και ασχοληθώ αύριο και τα ετοιμάσω, και ολοκληρωθεί το έργο ;;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2021, 10:05:44 μμ από mihosal »

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 05:18:52 μμ »
μιχαλη δε σε προλαβα...
τα χρωματα που αγορασες ειναι παρα πολυ καλα, ομως με τη διαδικασια ησουν καβο-ντορο...

στο επομενο:
- σιλερ (αχρωμο) δυο τρια τεσσερα χερια, οσα χρειαζονται να γεμισουν οι ποροι.

- τριβεις καλα να ξαναγινει ματ, να εχει μεινει μονο στους πορους, να ελθει το γεμισμα τους στην ιδια επιφανεια

- βαζεις ενα, το πολυ δυο, καπακια χρωμα στο λουστρο. οχι το χρωμα ετσι... γιατι μετα θελει σταθεροποιηση. (ουτως η αλλως θελει μετα στο τελος ενα αχρωμο, να δεσει).

- κανεις δυο χερια λουστρο, μεταξυ 1ου κ 2ου ενα αποχαρταρισμα, ΟΧΙ τριψιμο. μετα το 1ο (που θα νομιζεις οτι δεν... πιανει το χρωμα) και δεν ξερεις οτι στο 2ο θα ξανασκουρυνει παλι αλλο τοσο, κ εκει την πατανε σχεδον ολοι, κ μετα βγαινει το οργανο καρακαξα, και ειδικα αν το εκανες το χρωμα στην αρχη εχει γινει εμποτισμος κ δεν βγαινει (πρεπει να γδαρεις τα δαχτυλα σου στο τριψε-τριψε, κι αν...) και και και και...

- αφου κανεις τα δυο χερια, κ στεγνωσει, βλεπεις αν θελει κι αλλο . αν θελει ειχες παρει λαθος αποχρωση, δηλ απο καρυδι να πηγαινες σε παλισανδρι, κ ειναι συνδυασμος με τη λευκοτητα του ξυλου κ ΟΧΙ την αποροφητικοτητα, πραγμα πιο ελεγξιμο, και να το ξερεις για το επομενο οργανο.

- συνεχεια ενα αχρωμο, χωρις να πιεζεις τιποτε (αν κανεις μπαλα η πινελο, μη τριβεις συνεχεια στο ιδιο σημειο)

- ενα ευχελαιο κ μια αποσταση απο μαυριδερενιες γατες , δεν ειναι ασχημη ιδεα.

αυτο που θελω να πω ειναι οτι θελει μια καποια πειρα, να εχεις κανει πολλα με το χερι σου.
αν οχι, πρεπει να κανεις αρκετα αλλα σκραπ ξυλλα ιδιου χρωματος πριν πας με το καλημερα στο καλοτριμμενο.
καλη ευκολια
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 07, 2021, 05:21:43 μμ »
επισης (ισως) στα σημεια που δεν κραταγε χρωμα, να ηταν κολλες.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 02:19:34 μμ »
Ουάου !!!

@steliosguitar, καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την υπερ-αναλυτική επεξήγηση και βοήθεια... Την οποία και έκανα σκονάκι για το επόμενο όργανο..  :13:

Όταν λες στο 3ο βήμα μεταξύ των δύο χεριών λούστρου όχι τρίψιμο αλλά αποχαρτάρισμα τι ακριβώς εννοείς ;;

Καθώς και το άχρωμο που λες προς στο τέλος, να υποθέσω μιλάς πάλι για το λούστρο ;;

 
Τώρα για την απόχρωση μάλλον θα πάω να δω για κάποια άλλη , και θα την αλλάξω όντως..

Στο 2ο οργανάκι λοιπόν ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο, θα μάθω που θα πάει  :cheesy2: :cheesy2: ...



Για το οποίο παρεμπιπτόντως, θέλω να ρωτήσω κάτι...

Είναι από το ίδιο ακριβώς ξύλο με το πρώτο, φλαμουράκι, από το ίδιο μαδέρι, και για την ακρίβεια από το ίδιο ακριβώς κομμάτι που κόπηκε και έβγαλα τα 2 μπαγλαμαδάκια για αρχή..

Αφού λοιπόν ξεκίνησα τη διαμόρφωση με τα σκαρπέλα, γυαλόχαρτα κλπ και πήγαινε καλά, φτάνοντας κάποια στιγμή στο κεφαλάρι, το οποίο πήγα να του δώσω το ίδιο σχήμα, πήγα να το φάω και να το διαμορφώσω και δε τρωγόταν με τίποτα (Σα να περιμένεις τη γουρουνοπούλα και να σκάει φασολάδα ένα πράμα..  {celebrate008} {celebrate008} - Υ.Γ είμαι παμφάγο και μου αρέσουν και τα 2 εξίσου, το καθένα στην εποχή του  {celebrate002} {celebrate002}).

Δοκίμασα με τα σκαρπέλα τα 2 που έχω τα οποία ξυρίζουν, κόντεψαν να σπάσουν αυτά, και κατέληξα να ξυρίσω ευτυχώς ξόφαλτσα τα χέρια μου, με πριόνι τίποτα, με γυαλόχαρτο 80άρι το οποίο έτρωγε το ξύλο λες και έτριβα με κανένα 1000άρι και βάλε ξέρω 'γω..

Τελικά με τα πολλά το πήρα όλο με το γυαλόχαρτο το 80άρι για να μη καταλήξω με κομμένα χέρια κλπ με τα σκαρπέλα, με τα οποία μετά από αρκετές ώρες τρίψιμο, του γα....α λίγο τη μάνα, το κεφαλάρι κατέληξα με το τρίψε τρίψε μιας και με τα σκαρπέλα είχα καταφέρει να σπάσω το ξύλο σε 2 -3 σημεία, να το φέρω σε σημείο να έχει ένα μινιόν μέγεθος, με τα κλειδιά να τα παίρνει τσίμα τσίμα, χάνοντας το σχήμα το ωραίο με τις καμπύλες του και τις γωνίες του που προσπαθούσα να του δώσω όπως στο προηγούμενο, και απομένοντας με ένα κομμάτι το οποίο μετά από ατέλειωτες ώρες τριψίματος δε λέει να φύγει και να πάρει τη καμπύλη που πρέπει ...

Το θέμα είναι τι γίνεται με αυτό, είναι σκάρτο το ξύλο να το ρίξω στη πυρά και να ξαναπιάσω άλλο από την αρχή;;

Να του κόψω το κεφαλάρι και να βάλω κολλητό άλλο κομμάτι στο μπράτσο;;

Να το κόψω και να το κάνω κουτάλα για το φαγητό ;; χαχαχα


Υ.Γ. 1:  Το ευχέλαιο, μη σου πω και εξορκισμός μάλλον θα χρειαστεί γιατί και με το 2ο όργανο το μπελά μου βρήκα και απέκτησα κάτι πολύ ωραία σημάδια από τα σκαρπέλα..

Υ.Γ 2:  Επίσης καμιά βοήθεια - συμβουλή - σχέδιο για τη κατασκευή των καβαλάρηδων υπάρχει;; Ή να αγοράσω έτοιμους να τελειώνω;;


Συγγνώμη για τον καταιγισμό των ερωτήσεων κλπ, σιγά σιγά θα μπω στο κλίμα και θα αρχίσω να καταφέρνω κάτι και μόνος μου  :cheesy2:

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 08, 2021, 04:00:07 μμ »
Παράθεση
(Σα να περιμένεις τη γουρουνοπούλα και να σκάει φασολάδα ένα πράμα.. 
...........................................................Βρε Παλληκάρι μην ομιλείς διά φαγητάν, δυο μέρες κουλούρια τρώμε από την Εκλησία χαχαχαχαχ, στουμπώσαμε, Θα προτιμούσα κατσικάκι στην γάστρα με πατάκες λεμονάτο, οοοοσοοοο για φασολάδα, έρε και να είχα μια τσικάλα χυλωμένη, με ρέγγα όμως ή αντζούγια, και μια ταμιτζάνα κρασί.
Ας έρθουμε στα των κατασκευών, Να είναι καλά ο Στέλιος για τα λούστρα, και εγώ σκονάκι το έκανα, στην περίπτωση που θέλω να περάσω νερόχρωμα από βράσιμο τσόφλιων καρυδιών, τι μπορούμε να κάνουμε φίλε Στέλιο; και πάντα γομαλάκα έτσι.
Φίλε μιχοσάλ αν κατάλαβα θέλεις να κατεβάσεις λεπτύνεις το καράολο σε πάχος λιγότερο;
Αν ναι τότε σου συστήνω να πας στην Αθηνάς να πάρεις ένα καλό ροκάνι χούφτας, και μια πλάνη των 25 ή 35 cm μήκος, έτσι θα ευχαριστηθείς εργασία, Ξέρεις για πότε κατεβάζεις στο επιθυμυτό πάχος το καράουλo με το ροκάνι χούφτας;
Εκτος αν εννοείς το περίγραμμα, αυτό μπορείς σιγά σιγά να το φάς-φέρεις με ράσπες και ξυλόλιμες, και ίσιες και καμπύλες και στογγυλές, Βέβαια το καράουλο αν προσέξουμε και το κόψουμε το περίγραμμα, με σέγα χειρός, πάντα 1 χιλιοστό έξω από την γραμμή μολυβιού, έρχεται βούτυρο. καλά τελειώματα, ελπίζω να βοήθησα...https://www.taergalia.gr/eryaleia-cheiros-2066481351/kopes/limes-714973767/rokani-choeftas-pleros-rethmizomeno-1-12-020-stanley.html...Το κατάστημα Toolstore έχει από αυτά που έγραψα, βάζω ένα λίνκ ροκάνι χούφτας...https://www.toolstore.gr/stanley-rokani-xoyftas-plirws-rythmizomeno-160mm-p-9123.html#.YYkstGBBxPY...και μεγάλα ροκάνια(πλανες) έχει, και ράσπες και λίμες και σγρόμπιες, και σκαρπέλα
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 11:23:37 πμ »
Αυτά θα τα προτιμούσα και εγώ η αλήθεια είναι.. χαχαχα

Τώρα για τις κατασκευές, όχι δε θέλω να το λεπτύνω σε πάχος, ήθελα να το κατεβάσω σε ύψος, να του δώσω σχήμα βασικά και να φάω περιμετρικά τα περισσεύματα του ξύλου. Να φάω το περίγραμμα δηλαδή. Εκεί είναι που μου έχει βγάλει τη πίστη .

Δοκίμασα με γυαλόχαρτο, με σκαρπέλα κοίλα, με ράσπες κοίλες, με ίσιες ράσπες, ακόμη και η σέγα χειρός δουλειά δεν έκανε, μόνο τροχό ή σέγα ηλεκτρική δεν είχα δυστυχώς να δοκιμάσω, παρόλα αυτά δεν έγινε τίποτα, μου έβγαζε ακόμη και η ράσπα που τρώει χοντρά το ξύλο, κάτι ροκανίδια σαν σκόνη ένα πράγμα και απειροελάχιστα...

Στη τελική με το ξύσε - τρίψε και με τα σκαρπέλα που πάλευα να του δώσω σχήμα, κατέληξα να μικρύνω το κεφαλάρι τόσο πολύ και να του δώσω ένα ακανόνιστο σχήμα που πλέον έχει ξεφύγει από το αρχικό του σχέδιο και με ψιλοχαλάει...

Επίσης κάποια στιγμή που πάλευα να του δώσω το σχήμα του κάνει και ένα τσάκ στη πάνω δεξιά "γωνία" και σπάει ένα κομμάτι, το οποίο το ξαναπέρασα με κόλλα και το έτριψα λίγο, όσο μπορούσα, ίσα να μη φαίνεται...

Έχει χάσει τις γωνίες του, που ήθελα να του δώσω αρχικά, τις καμπύλες τις ωραίες που σκόπευα να φτιάξω και έγινε ένα πράμα σαν άντε μη πω...

Τέλος πάντων, θα ήθελα η αλήθεια είναι να το φάω λίγο παραπάνω, και να του δώσω καλύτερη καμπύλη πάνω στο κέντρο, όπως και να έφτιαχνα και τη πάνω δεξιά γωνία λίγο, αλλά πλέον το βλέπω χλωμό να ασχοληθώ παραπάνω, στο τέλος ή θα εξαφανιστεί το κεφαλάρι με το τρίψιμο και θα καταλήξει να μη παίρνει ούτε τα κλειδιά, ή θα σπάσει και σε τίποτα άλλα σημεία και θα πρέπει πια να το ξεκινήσω από την αρχή πάλι...

Οπότε, ας βγει ότι βγει τώρα, να κάνουμε τα πειράματα μας στα πρώτα και μετά μόλις ξεφορτωθώ τα ξύλα που μου μείναν πάμε σε κάτι καλύτερο
και φτιάχνουμε κανένα οργανάκι της προκοπής !!    :035:

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 07:59:11 μμ »
>ή θα εξαφανιστεί το κεφαλάρι

 ;D ω ρε τι μου θυμισες... σταρ τρεκ διακτινισμος!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 09, 2021, 08:02:17 μμ »
προσοχη με τα σκαρπελα!
παντα μακρυα τα δαχτυλα!
κι οταν βλεπεις ενα ξυλο και δεν, τζακι , σιγα μη τα παρακαλαμε κι ολας  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 18, 2021, 10:43:58 πμ »
Καλημέρα, μετά από καιρό, αλλά δυστυχώς έμπλεξα με διάφορα και τα παράτησα λίγο στην άκρη όλα...

@steliosguitar Ναι, τώρα που το ξανασκέφτομαι, ο 2ος μπαγλαμάς έπρεπε να είχε πάει στο τζάκι προ καιρού, αλλά λίγο με τον ενθουσιασμό και την αναμονή να φτιάξω τα πρώτα οργανάκια, το πάλεψα παραπάνω από ότι έπρεπε, και τελικά μάλλον θα καταλήξει πάλι στο τζάκι το ξύλο, και θα το ξαναπιάσω από την αρχή...

Το πρώτο έχει μείνει όπως ήταν, μου έχουν απομείνει οι καβαλάρηδες να φτιάξω και να βάλω (που μάλλον θα καταλήξω να τους πάρω έτοιμους μιας και 1-2 απόπειρες που έκανα να τους φτιάξω ήταν ανεπιτυχείς..) και μετά συναρμολόγηση.

Θα επανέλθω δριμύτερος με τα αποτελέσματα του 1ου μπαγλαμά, και την κατάληξη του 2ου...

Καλή σας μέρα !!

mihosal

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Αγαπημένο ξύλο: Σφεντάμι, Μουρνιά
  • Αριθμός κατασκευών: 2
  • Περιοχή: Χανιά
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 11:16:33 πμ »
Καλημέρα σας, ο μπαγλαμάς πλέον είναι σχεδόν έτοιμος μόνο ένα κουρδισματάκι μένει και τέλος... :dance:  :dance:

Το θέμα με τους καβαλάρηδες το έλυσα, μου έδωσε ένας φίλος ένα κάτω καβαλάρη από μπουζούκι τον οποίο έκοψα και τον χάραξα και είναι πλέον έτοιμος, και πάνω είχα πάρει κάποια κόκαλα, από τα οποία έκοψα και έφτιαξα τον πάνω καβαλάρη (τον οποίο δοκίμασα να τον κολλήσω με τη ξυλόκολλα αλλά δεν έκανε δουλειά, μάλλον θα του περάσω καμιά λόγκο ή θα τον αφήσω έτσι αφού σταθεροποιήθηκε με τις χορδές), ο οποίος παρεμπιπτόντως με παίδεψε αρκετά στη χάραξη του, και χάλασα κάμποσα κομμάτια μέχρι να τα καταφέρω αλλά τελικά τα κατάφερα..

Τώρα η τελευταία μου απορία είναι όσον αφορά το κούρδισμα του..

Ξεκινώντας από κάτω προς τα πάνω έχουμε σαν κούρδισμα τα εξής:

1ο ζεύγος χορδών (ΡΕ): D5, D5 στα 587,3295 Hz
2ο ζεύγος χορδών (ΛΑ): A4, A4 στα 440 Hz
3o ζεύγος χορδών (ΡΕ): D5, D4 στα 293,6648 Hz

Το πρόβλημα μου είναι ότι το κουρδιστήρι το χρωματικό που έχω, όπως φαίνεται στη φώτο, στο C Key στο οποίο κουρδίζω και ένα μπουζουκάκι 4χορδο, οι συχνότητες πάνε από το 430 έως το 450 .. Και γενικά σε όποιο κλειδί και αν επιλέξω στο συγκεκριμένο κουρδιστήρι οι συχνότητες είναι ίδιες..

Αυτό σημαίνει ότι δε κάνει το συγκεκριμένο, θα χρειαστώ κάποιο άλλο για κούρδισμα 3χορδου κλπ, μήπως ξέρει κανείς καμιά καλή εφαρμογή για Android που να δουλεύει σίγουρα και καλά μπας και ολοκληρώσω το έργο μου ;;   

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 01:14:07 μμ »
Καλό θα ήταν να διαμορφώσεις τον καβαλάρη, αφαιρώντας μάζα δεξιά και αριστερά, όπως φαίνεται στην φωτό (κόκκινες περιοχές)

Επίσης καλό θα ήταν να του δώσεις σφηνοειδές σχήμα, τρίβοντας τις πλευρές του (όταν τον κοιτάς από το πλάι, να μοιάζει με Δ)
 



 

 

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δύο σκαφτά μπαγλαμαδάκια
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 19, 2021, 05:14:58 μμ »
δεν πολυκαταλαβα αυτο με το κουρδιστηρι κ τι ειναι αυτο που σε προβληματιζει: (το οποιο ειναι μια χαρα, απλα επιλεγεις σε πιο πιτς θα κουρδισεις, δηλ π.χ. αν επιλεξεις το 440 θα δειξει αυτοματα τις υπολοιπες νοτες εκει που ειναι, αν επιλεξεις 444 θα πανε ολες πιο πανω)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...