Αποστολέας Θέμα: κατασκευη μπασου  (Αναγνώστηκε 10204 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 06:25:44 πμ »
" Ο τολμών , νικά ! "

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 09:14:52 πμ »
Πάει και ο Κώστας..... πάνε τα τριχορδο.... πάνε ολα.....
Άντε και φανατικός τετραχορδος..... {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}
Αντε  να σε ακούσω να λες και τζουρας  τετραχορδος....χαχαχα  {celebrate014} {celebrate014} {celebrate014}

(Πολυ ωραία η κιθαρα και η εξήγηση...) 
Συγχαρητήρια Κώστα.
Φελιζολ Dow.... {celebrate002} {celebrate012} {celebrate002}  ακόμα γελάω......{celebrate012}

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 10:24:51 πμ »
Από τη μία σε θαυμάζω ρε φίλε.....!!!!!  αλλά από την άλλη ...φτού σου ρε μολυσμένε με αυτά τα ηλεκτρικά του διαβόλου.... {celebrate010} ;)

Πάει και ο Κώστας..... πάνε τα τριχορδο.... πάνε ολα.....

Παιδιά , έχει ο καιρός γυρίσματα .  Οταν σε συναρπάζει το ταξίδι της κατασκευής , όλα μπορεί να συμβούν.

Αν φτιάξει ο ηλεκτρικός Νάσος τρίχορδο μπουζούκι , να είστε βέβαιοι , ότι θα μείνουμε άφωνοι !   :-X
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 01:57:32 μμ »
Πάει και ο Κώστας..... πάνε τα τριχορδο.... πάνε ολα.....
Άντε και φανατικός τετραχορδος..... {celebrate018} {celebrate018} {celebrate018}
Αντε  να σε ακούσω να λες και τζουρας  τετραχορδος....χαχαχα  {celebrate014} {celebrate014} {celebrate014}

(Πολυ ωραία η κιθαρα και η εξήγηση...) 
Συγχαρητήρια Κώστα.
Φελιζολ Dow.... {celebrate002} {celebrate012} {celebrate002}  ακόμα γελάω......{celebrate012}

γιατι γελας με το Dow ? αφου ετσι το λενε.Παιδια σας ευχαριστω ολους μαζι αλλα ειδικα τον Νασο για ακομα μια φορα.Ξερει αυτος...................
Και μια ερωτηση. Ρε σεις απο που αγοραζετε radius block?Eχω φαει τον τοπο και δεν εχει κανενας
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 02:42:23 μμ »
Σημερα κολληθηκε το αλουμινενιο binding  της μιας πλευρας.Αγορασα εποξικη για μεταλα σε διπλη συριγγα αλλα δεν κολλαει παρ ολο που απο την πισω πλευρα το αργιεψα με 60αρι γυαλοχαρτο.Τωρα θα σου πω εγω λεω........................καθαρισα τις κολλες απο την πατουρα του ξυλου και εβαλα κολλα πολυουρεθανικης βασης που χρησιμοποιουμε στη δουλεια μου ως σφραγιστικο σε ρωγμες κλπ.Ειναι σε μπουκαλι οπως της σιλικονης αλλα θελει προσοχη γιατι λερωνει τα παντα.Εσφιξα λοιπον κι αυριο το υπολοιπο.Δειχνει λιγο φαρδυ το αλουμινιο αλλα ετσι ειναι.Το αφγσα να εξεχει λιγο προς τα πανω και θα το περιποιηθω καταληλα με τη λιμα.
Η κολλα αυτη για οποιον χρειαστει γινεται λαστιχο που ομως δεν ξεκολλαει με τιποτα.Ο εφιαλτης στη δουλεια μου ειναι να εχει στεγνωσει εκει μπροστα στη μυτουλα και να μην ειμαι στο μαγαζι να το ξεβουλωσω.Ισχυροτατη κολληση παντου.Σε τοιχο σε σιδερο σε ασφαλτοπανο.

Ασχετο αλλα εβαψα και την μπουζουκαρα που ετοιμαζω.Για να μη μας τη λενε μερικοι οτι αλλαξαμε ροττα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Πασχάλης

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 04:30:15 μμ »
Κώστα, ομορφιές κι ας είναι και ηλεκτρικά... Το ωραίο είναι ωραίο ακόμα και ηλετρικό!!!

Όσο για την εποξειδική σε αλουμίνο, είναι όντως παίδεμα και θέλει να τριφτεί η κόλλα όσο είναι υγρή με γυαλόχαρτο πάνω στο αλουμίνιο καθώς η κόλλα "πιάνει" μόνο πάνω στο φρέσκο μέταλλο. Παρόμοια πρακτική με το αρχικό στάδιο του περάσματος του TRUOIL, μόνο που τώρα γίνεται μια πάστα από κόλλα, οξείδιο του αργυλίου (το γκρι στρώμα στο αλουμίνιο) και φρέσκο μέτταλο. Αυτή η πάστα κολλάει καλά.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο σοφός, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 09:34:08 μμ »
Κώστα, ομορφιές κι ας είναι και ηλεκτρικά... Το ωραίο είναι ωραίο ακόμα και ηλετρικό!!!

Όσο για την εποξειδική σε αλουμίνο, είναι όντως παίδεμα και θέλει να τριφτεί η κόλλα όσο είναι υγρή με γυαλόχαρτο πάνω στο αλουμίνιο καθώς η κόλλα "πιάνει" μόνο πάνω στο φρέσκο μέταλλο. Παρόμοια πρακτική με το αρχικό στάδιο του περάσματος του TRUOIL, μόνο που τώρα γίνεται μια πάστα από κόλλα, οξείδιο του αργυλίου (το γκρι στρώμα στο αλουμίνιο) και φρέσκο μέτταλο. Αυτή η πάστα κολλάει καλά.
πιστευω οτι με την κολλα που εβαλα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομυριο να ξεκολλησει.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

konsaw

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 320
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Bietigheim-Bissingen / Stuttgart / Germany
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 04, 2021, 07:53:54 πμ »
ωραίο γίνετε! καλή συνέχεια!
χαιρετίσματα

Σάββας

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 04, 2021, 02:55:34 μμ »
κολλημα το υπολοιπο και κατεβασμα εκει που πρεπει με λιμες κλπ....το ηδη κολλημενο
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2021, 03:13:03 μμ από ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ »
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

criscook

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Μαγικό πράγμα να μπορείς να φτιάξεις ένα όργανο...
  • Αγαπημένο ξύλο: Προς το παρόν σφενδάμι και καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
  • Περιοχή: Σαντορινη
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 10:44:14 πμ »
Μπράβο , μπράβο, μπράβο Κώστα! Πολύ ωραία δουλειά! Μου αρέςουν πολύ οι κατασκεύες σου!


Sent from my iPhone using Tapatalk

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 07:46:35 μμ »
Κι ενω εχει στηθει μια ολοκληρη μηχανη για το παραξενο πρωτο σημαδι της ταστιερας, εγω συνεχιζω με την ρασπα και τη λιμα.
Με πολυ προσοχη .........ο καπλαμας δεν σηκωνει λαθη.
Στρογγυλεμα το πισω μερος και με ρασπα -γυαλοχαρτο φτιαξιμο αυτο που οι ηλεκτρικοι λενε belly .........κατι τελος παντων
Στην τελευταια φωτο το πρωτο inlay  που θα μπει στο τριτο ταστο.
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

georgalasg

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.738
    • παρουσίαση κατασκευών
  • Αγαπημένο ξύλο: απελέκητο...
  • Περιοχή: Άλιμος - Κυπαρίσσι Λακωνίας
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 09:52:04 μμ »
Θα μας τρελανεις !!!!!

Απιστευτο οργανο. Πρωτη φορα βλεπω αλουμινιο σε φιλετα.
Ωραιο κολπο το φελιζολ. Πανεξυπνο!!!

Περιμενουμε τη συνεχεια

Εγω και ο Ζοζέφ.
https://georgalasg.wordpress.com/

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 05, 2021, 10:28:51 μμ »
Κώστα ωραίος βρίσκεις λύσεις, η λαστιχόκολλα αυτή ειναι εξαιρετική!
Ευχαριστώ και για τα καλά σας λόγια..

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 04:07:01 μμ »
Σημερα ηρθε το κοσμημα του μπασου κι εδω να ανοιξω μια ειδικη παραγραφο.Χωρις τις γνωσεις του Γεωργαλα που εφτιαξε το προγραμα καθως και του κουμπαρου μου του John 2004  που τα εκοψε στο αυτοσχεδιο μηχανημα του, ακομα θα τρεχαμε.Βλεπεις το συγκεκριμενο οργανο εχει μια ιδιαιτεροτητα.Επρεπε να δειξουν τα pyrple heart inlays σε φοντο ανοιχτο αρα μονοδρομος.Μονο το κελεμπεκι μας κανει.Απο την αλλη για να τα ταιριαξεις με καποιο dremel  (ειδικα το σημα) χωρις να χρειαστει στοκο που να μην  φαινεται αδυνατον.Μονοδρομος λοιπον και το laser.
Για τον Γεωργαλα τι να πω? Μια που του το ειπα και το απογευμα μου εστειλε φωτογραφιες.Αψογος.
Για τον κουμπαρο?Μεσα στην ολη του σκωτουρα με τη δουλεια του με εκανε μαγκα και μαλιστα γρηγορα.Παιδια το ευχαριστω ειναι λιγο.Θελω να σας φιλησω και τους δυο ,οταν μας αμωλυσουνε.Και παραπερα αν θελετε δηλ ερωτα κλπ εγω μεσα ειμαι.Σας αγαπαω ρεεεεεε
Αυριο το σκαψιμο της βεργας............ξεχαστηκα συγνωμη.Truss road  το λενε............. :13: :13:
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κατασκευη μπασου
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 09, 2021, 05:26:38 μμ »
ελα ρε κωστα εμπαινε!  {celebrate007}



>αν θελετε δηλ ερωτα κλπ εγω μεσα ειμαι.Σας αγαπαω ρεεεεεε
μη λες τετοια, πλησιαζει και του βαλεντινου πρεπει να τους παρεις δωρακια... ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Tags: