Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι, σκαλιστές ντούγιες (κελεμπέκι-καρυδιά)  (Αναγνώστηκε 6529 φορές)

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 09:58:47 μμ »
Απο στατικοτητα ειναι μια χαρα.
Απλα ειναι απο τις περιπτωσεις που το μυαλο κολλαει. Εκανα πατρον απο χαρτι το κοιταξα, το ξανακοιταξα και παρολο που μου δεν μου αρεσε δεν σχεδιασα αλλη κολατζα.
Την εκοψα, την γυρισα την ξαναδοκιμασα δεν μου αρεσε αλλα την κολλησα. Κολλησε το μυαλο κολλησε κι η κολατζα. Τωρα ομως το σκασμενο με τρωει και μου φαινεται πως αν το αφησω ετσι συνεχεια θα θα σιχτιριζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2021, 10:31:37 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 10:37:55 μμ »
Δημήτρη ότι και να κάνεις θα το βλέπεις και θα σιχτιρίζεις στο μέλλον. Βγάλτην τελείως....η καρυδιά είναι μαλακό ξύλο...βρέξε με σφουγγαράκι..να μουλιάσει λίγο...ζέστανε με θερμοπίστολο σιγά σιγά μην ξεκολλήσουν και οι μέσα δούγες και βάλε καινούρια.

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 11:09:57 μμ »
Δημήτρη ότι και να κάνεις θα το βλέπεις και θα σιχτιρίζεις στο μέλλον. Βγάλτην τελείως....η καρυδιά είναι μαλακό ξύλο...βρέξε με σφουγγαράκι..να μουλιάσει λίγο...ζέστανε με θερμοπίστολο σιγά σιγά μην ξεκολλήσουν και οι μέσα δούγες και βάλε καινούρια.

+ 1 ! Είναι βέβαια λίγο μπελάς ... αλλά είναι και η καλύτερη λύση !  Εσύ κρίνεις κι αποφασίζεις .

Είχα βάλει κι εγώ χαμηλή κολάντζα από σφενδάμι στο πρώτο σκάφος που είχα φτιάξει το 2010.
Αλλά όλο το σκάφος ήταν χαμηλό στο ύψος του και μάλλον του ταίριαζε συνολικά στην όψη.

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 10:07:58 πμ »
καλημέρα! να πω την "αρχιτεκτονιά" μου: αισθητικά για μένα η κολλάντζα όπως είναι έχει δύο θέματα, τα οποία ναι μεν προκύπτουν από τον ίδιο χειρισμό αλλά τα αντιλαμβάνεσαι (-ομαι) διαφορετικά ανάλογα με το από ποιά πλευρά την βλέπεις (βλέπω).
Το αρχικό "πρόβλημα" είναι ότι τα άκρα της προς την ένωση είναι σχετικά φαρδειά.
Αυτό από την μια πλευρά (προς την ένωση) σε αναγκάζει να κάνεις επίσης φαρδειά (τουλάχιστον την αρχή τους) τα πλαϊνά της.
Από την άλλη πλευρά (προς το σημείο σύγκλισης) δεν μπορείς να "κατεβάσεις" το προφίλ για να δώσεις μια πλαστικότητα - αφού πρέπει αναγκαστικά να ανέβει το περίγραμμα για να καλύψει το σημείο σύγκλισης.
Αυτά τα δυο μαζί έχουν αποτέλεσμα (στα δικά μου μάτια) να κάνουν όλο το σύστημα να δείχνει κάπως "παράλληλο" ως προς τα χείλη του σκάφους και χωρίς δυναμικές γραμμές που προσθέτουν στην αισθητική.

Άρα αν αντικαταστήσεις την κολλάντζα, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να αντικαταστήσεις και τα πλαϊνά της με πιο "δυναμικές" γραμμές.

Από την άλλη, οι προσθήκες που έβαλες διορθώνουν κατά πολύ την εντύπωση. Μπορείς να κάνεις κι άλλα "νάζια" (βλ. παρακάτω) που θα σκαλώσει το μάτι προς όφελος της συνολικής αισθητικής.
Προσωπικά, αφενός επειδή βαριέμαι αφόρητα να κάνω δυο φορές την ίδια δουλειά και αφετέρου επειδή για μένα θα αποτελούσε πρόκληση να το βελτίωνα χωρίς να το ξηλώσω, θα έβαζα τα αυτάκια που έχεις κάνει στην φωτογραφία - που ούτως η άλλως μου άρεσαν πολύ - και ίσως και κανένα νάζι παραπάνω, είτε σαν αυτό που δείχνω παρακάτω είτε κάτι στην ένωση της κολλάντζας με τα πλαϊνά της προς τον πάνω τάκο.

(*) νάζι στην κολλάντζα του πρώτου μου μπουζουκιού (μπήκε σε ήδη γυρισμένη κολλάντζα):

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 21, 2021, 10:14:17 πμ »
Καλημερα.
Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.
Τα αυτακια κολληθηκαν ηδη χθες το βραδυ και απο πανω θα μπει επιπλεον σειριτι κελεμπεκακι.
Το εχω κολλησει στο μεγαλυτερο μερος τους και αυτο. Πιστευω πως θα εγινε πολυ καλυτερο τωρα. Θα ανεβασω και φωτογραφιες μολις το ολοκληρωσω.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 22, 2021, 11:38:48 μμ »
Οπως προανεφερα τελικα προχωρησα στην λυση με τα αυτακια.
Το αποτελεσμα ηταν εκτιμω πολυ καλυυτερο  καν ιδεα μου αρεσε και για μελλοντικες κατασκευες, αυτην την φορα κατ'επιλογη και οχι κατ'αναγκη. Αφου περαστηκαν και τα σειριτια σε κολατζα και πλαίνα, περαστηκε κολατζα και πλαιναρια με ξυστρα. Το αποτελεσμα ικανοποιητικο.
Ανεβαζω φωτογραφιες του σκαφους απο μεσα και απ'εξω πριν κολλησω και τα εσωτερικα παραπετια που θα περιμενουν ετσι σφιγμενα μεχρι αυριο. Στις φωτογραφιες του πισω μερους φαινεται καθαρα το σχημα του σκαφους που εχει φτιαχτει για την τσακιση.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 06:19:58 πμ »
δημητρη πολυ ωραια ιδεα! ακολουθησες και την διχρωμια οπως στο σκαφος, και δενει πολυ ομορφα σε αναλογια,
τα φτιαξες σπεσιαλε  :13:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά, Σφένδαμος και πολλά άλλα.
  • Αριθμός κατασκευών: 2-3 πραματάκια, λόγια και αέρα. τρέλα και πριονοκορδέλα!
  • Περιοχή: Αθήνα.
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 09:28:06 μμ »
Ανυπομονώ Δημήτριε να δω πως θα λυγίσεις το καπάκι, Αναμένουμε λοιπόν.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 23, 2021, 10:08:45 μμ »
Νικο, δεν το εχω ξανακανει  αλλα θα το προσπαθησω. Εχω κανει ενα καλουπι σαν αυτο που χρησιμοποιει στο βιντεο ο Σπουρδαλακης για την κατασκευη αντιγραφου του Μουρτζινου.
Δημήτρης Σ.

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 08:16:59 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη !

Θυμήθηκα και βρήκα αυτή την πολύ ωραία προσέγγιση από τον Χρήστο Φυλλαρίδη .

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3581.0

... Ομως τότε , κανείς από εμας δεν ρώτησε ανοιχτά για την τσάκιση στο καπάκι ... 

George45

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 09:52:21 πμ »
Ιωσηφ το καπακι το λυγιζουν με σιδερα κανονικα πριν το κολησουν.η σε πρεσα οπως ο σπουρδαλακης!!!!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #41 στις: Ιανουάριος 24, 2021, 11:47:35 πμ »
Δημήτρης Σ.

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #42 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 07:21:15 πμ »
Καλημέρα Δημήτρη !

Από τον Χρήστο Φυλλαρίδη . Εχει αυξημένες τεχνικές δυσκολίες βέβαια αυτός ο τρόπος για την τσάκιση στο καπάκι .  Αξίζει όμως !

http://www.luthier.gr/index.php?topic=140.msg1388#msg1388

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #43 στις: Ιανουάριος 30, 2021, 11:47:30 πμ »
Ιωσηφ ευχαριστώ.Την είχα ξεχάσει τελείως αυτήν τη συζήτηση.
Απο την μεριά μου εχω ήδη αποφασίσει τι καπάκι θα χρησιμοποιήσω.
Εχω φτιάξει και το καλούπι για το καπάκι αλλα μάλλον δεν θα δώσω καμπύλη στο καπάκι πίσω απο την τσακιση. Θα αναφερθώ αναλυτικά μόλις προχωρήσω.
Δημήτρης Σ.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 03, 2021, 02:53:14 μμ »
Βρηκα λιγο χρονο και κολλησα και τα ξυλα για το μανικο.
Κεντρο διχρωμος εβενος 0.9 εκ, καπλαμας κελεμπεκι περ. 1 χιλ., μαυρο φιλετο, καρυδια ελληνικη ανοιχτοχρωμη.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρης Σ.