Αποστολέας Θέμα: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι, σκαλιστές ντούγιες (κελεμπέκι-καρυδιά)  (Αναγνώστηκε 6530 φορές)

George45

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Μπουζούκι τρίχορδο με τσάκιση στο καπάκι
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 18, 2021, 07:53:28 πμ »
Μπραβο δημητρη ωραιο σκαφος!!!!!!βαλε μας να δου με και τη κολατζα να τη δει και ο στελιος!!!βλεπεις οι κιθαρες δεν εχουν τετοια πραγματα!!!!!!
Το μονο που βλεπω στο καλουπι ειναι οτι δεν ειναι γωνιασμενος ο τακος.μικρο το κακο!!!!!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 01:31:34 πμ »
Ανεβηκα απο το εργαστηριο.
Οι τελευταιες εξελιξεις.
Για πρωτη φορα ειπα να μην βαλω γαζα εσωτερικα για ενισχυση και να ντυσω το σκαφος. Ζηλεψα τις ωραιες κατασκευες  των φιλων εδω ποτ αφηνουν το σκαφος με τις ντουγιες εμφανεις. Αλλωστε μου αρεσε και η εικονα της διχρωμιας.
Ετσι περασα σε καθε ενωση φιλετο μαυρου καπλαμα με κολλα για μια ελαζιστη ενισχυση χωρις να αλλαξει πολυ ομως η εσωτερικη εικονα.
 Μετα το σκαφος ξαναμπηκε πανω στο καλουπι για να δουλευτουν  οι ντουγιες και να γινουν σκαφτες. Ειναι μι τεχνικη εμφανισιακα πολυ ομορφη που θελει ομως επιπλεον δουλεια. Το ειχα κανει αλλη μια αε εναν μπαγλαμα με ντουγιες. Το καλο ηταν πως το αρχικο παχος των ντουγων ηταν γυρω στα 4 χιλιοστα και επομενως με επαιρνε το ολο εγχειρημα.
Η δουλεια εγινε χαραζοντας πρωτα μια γραμμη κεντρικα ως οδηγος βαθους με ρασπα κυκλικης διατομης. Μετα μια διαφορα μεγεθη ξυστρας εγινε η τελικη μορφοποιηση. Για τα λουστρα θελει πολυ δουλεια μς γυαλοχαρτο ολη νε το χερι.
Η αληθεια ειναι πως το αναγλυφο ειναι λιγοτερο απο αυτο που κανει ο Σπουρδαλακης (εκει το ςεθχα πρωτοδει και το λατρεψα), αλλα αυτο ειναι καθαρα θεμα της προσωπικης μου ανασφαλειας να το κανω βαθυτερο το σκαψιμο.
Παντως η καρυδια με δυδκολοψε πιο πολυ απο υο κελεμπεκι κι ας ειναι πιο σκληρο. Λογικα τα στρεβλα νερα της καρυδιας  φταινε γιατι παρολο που δινουν ωραιο αποτελεσμα δυσκολεουν τα πραγματα.
Στην πρωτη φωτογραφια φαινονται τ σκαψιματα  με τη ρασπα αριστερα ενω δεξια η σχεδον τελικη μορφοποιηση. Να και η κολατζα που δεν  μου αρεσει. Αν δεν ηταν μεγαλο θεμα να ξηλωθει θα εφτιαχνα αλλα. Στη δευτερη και τριτη φωτογραφια, στην τελικη μορφη πριν τα γυαλοχαρτα λιγο βρεγμενο για να φαινεται το χρωμα.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2021, 09:31:16 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George45

• Hero Member
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 04:12:59 πμ »
Μια χαρα ειναι η κολατζα δημητρη μπραβο  θα γινη πολυ ωραιο!!!!!

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: #72
  • Περιοχή: Ελληνικό
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 05:35:05 πμ »
οποτε κολαντζα και πλαϊνα ειναι το ιδιο πραγμα αν καταλαβα...
ωραιο το σχημα ρε δημητρη γιατι δεν σου αρεσει, καρδια-αγαπησιαρικο ενα πραμα...
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

George45

• Hero Member
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 07:47:37 πμ »
Οχι στελιο αλλο η κολατζα και αλλο τα πλαινα.τα πλαινα ειναι μεσα απο τη κολατζα και τα παραπετια η συνεχεια της κολατζας!!!!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 10:11:46 πμ »
Στέλιο η κολάτζα από κοντα φαίνεται μια χαρά. Απο μακριά όμως δείχνει μικρή για το συγκεκριμένο σκάφος. Πονηρά την έβγαλα την φωτογραφία  ;D ;D    [/font]Γιώργο, από όσο ξέρω, παραπέτια είναι τα εσωτερικά και πλαϊνάρια τα εξωτερικά (η συνέχεια της κολάτζας).Τώρα βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος. Το σκάφος με τις σκαλιστές ντούγιες και  με τη διχρωμία φάνηκε όμορφο τελικά.
Η αλήθεια είναι πως το καλούπι γενικά το είχα αλλιώς στο μυαλό μου και αλλιώς μου βγήκε, λίγο πιο μεγάλο.Ας τελειώσει το πρώτο μπουζούκι και μετά σκέφτομαι να το τροποποιήσω λίγο. Στένεμα στο πλάτος και πιο μεγάλη κλίση στον τάκο.ος με τις σκαλιστές ντούγιες και  με τη διχρωμία φάνηκε όμορφο τελικά.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 07:47:57 μμ »
ωραια! την εμαθα την κολαντζα!  ;D

μενει να ξεκαθαρισει πλαϊνα-ρια & παραπετια...

δημητρη ξαναλεω διχρωμο ειναι κατσε καλα!
φαντασου το επομενο , καρυδια νικηφορου & σγουρολευκα... κατσε καλα.... {celebrate015}
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 08:25:12 μμ »
αν φαινεται μικρη στο ματι, μηπως βαλεις ενα διακοσμητικο φαρδυ στην αποληξη να μεγαλωσει;
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 08:26:39 μμ »
Ενα μικρο σειριτι θα μπει. Αυτο περιμενω και εγω μπας και μαζευτει.
Δημήτρης Σ.

Γιάννης Καραβασίλης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 09:34:19 μμ »
Ωραίος και ο συνδυασμός ξύλων κι όλη η δουλειά Δημήτρη. Συμφωνώ μαζί σου για την κολάντζα αλλά οκ....πρώτο σκάφος για το καλούπι αυτό οπότε  θα βελτιωθούν τα πράγματα στα επόμενα.  :13:Καλή συνέχεια.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 10:00:18 μμ »
Τεσπα στην δουγα?? Πόσα χιλ είναι η δουγα??Πολύ όμορφο Δημήτρη συγχαρητήρια.. Και μπράβο σου που φτιάχνεις πολλά διαφορετικά όργανα..!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 19, 2021, 10:03:10 μμ »
Ευχαριστω για τα καλα λογια.
Γρηγορη οι ντουγιες ηταν στα 4 χιλιοστα το κελεμπεκι και 3-3,5 η καρυδιά.
Δημήτρης Σ.

Nikos

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά, Σφένδαμος και πολλά άλλα.
  • Αριθμός κατασκευών: 2-3 πραματάκια, λόγια και αέρα. τρέλα και πριονοκορδέλα!
  • Περιοχή: Αθήνα.
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 04:53:08 μμ »
Μπράβο Δημήτρη!! καλή συνέχεια.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 08:15:47 μμ »
Λοιπον αυτο με την κολλατζα δεν μου καθονταν καλα και θα με τρωγε. Δοκιμασα λοιπον να κοψω δυο κομματια απο την καρυδια και να προσθεσω στην κολατζα σαν σχεδιο ουτως ωστε η κολατζα να πιασει το μεγεθος που επρεπε να ειχε απο την αρχη. Τα ακουμπησα προχειρα να δω πως φαινεται. Για πειτε την αποψη σας και εσεις. Με ή χωρις τα επιπλεον κομματια;

Εγω κλινω προς το με.

Στάλθηκε από το SM-A715F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 21, 2021, 10:34:07 πμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

Γιωργος π

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 20, 2021, 09:03:41 μμ »
Από θέμα στατικότητα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα,  αγκαλιαζει αρκετά τις δουγιες.

Τώρα εάν στο μάτι σου κάθεται καλά αυτήν έτσι.
Εγώ έτσι θα την άφηνα