Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020  (Αναγνώστηκε 9491 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 08:48:30 πμ »
Μάνο, το ίδιο ακριβώς σπάσιμο, στο ίδιο σημείο είχε και ο τζουράς μου - κατασκευή Αλεξανδρή. Τον είχα στην θήκη και όταν την άνοιξα "έμεινα". Δεν θυμάμαι να έπεσε αλλά με τόση ανακατωσούρα στο σπίτι δεν το αποκλείω. Και ο Αλεξανδρής που τον πήγα μου είπε ότι θά 'ναι από πέσιμο. Τον κόλλησε με Titebond και πράγματι, φαίνεται λιγο η ένωση. Ένα εξάμηνο έχει περάσει χωρίς πρόβλημα. Οπότε μια χαρά φαίνεται να την πήγες κι εσύ την επισκευή, καλή συνέχεια!

όταν ξαναπάς στον Αλεξανδρή στείλε μήνυμα να βρεθούμε αν βολέψει

(Αν μπορείς καμιά πληροφορία για το ποιά είναι η κόλλα πολυουρεθάνης και αυτό το "500άρι" που λες, θα ήταν βοήθεια).

500άρι λένε ένα είδος βερνικιού που περνιέται με μπάλα (σαν τη γομαλάκκα) αραιωμένο με οινόπνευμα (3:1). Δεν ξέρω γιατί λέγεται 500άρι, κάποιος νομίζω το είχε εξηγήσει εδώ αλλά δεν θυμάμαι που. Στα μικρά όργανα (μέχρι τζουρά) χρησιμοποιώ 500άρι, παλιότερα της CLOU (Γερμανικό) και τελευταία της VERNILAC (Ελληνικό), και τα δύο μ΄αρέσουν το ίδιο. Αφού στεγνώσει, μπορεί να γυαλίσει πολύ καλά, μια λύση είναι με αλοιφή (σαν οδοντόκρεμα είναι, ειδική για γυάλισμα βερνικιών, εγώ είχα ... αξεσουάρ αυτοκινήτου, αγορασμένη από βενζινάδικο) αλλά τέλειωσε κάποια στιγμή και έκτοτε το γυαλίζω με τζίβα ή μάλλινο ύφασμα, θέλει λίγο παραπάνω κόπο αλλά δουλεύει

CLOU
https://www.chimikodomiki.gr/en/various-varnishes-varnishes-in-spray-form-primers/34-clousil-lasur-clou.html
VERNILAC
https://www.xrwmatopwleio.gr/ell/product/%CE%92%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B9-%CE%BC%CF%80%CE%AC%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%82-VERNILAC-500-1lt

δες κι αυτό το άρθρο για την εφαρμογή (παλιό αλλά καλό, γράφουν μεγάλοι γνώστες)

https://rembetiko.gr/t/%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%83%CF%84%CF%81%CE%B1%CF%81%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/6920


κόλλα πολυουρεθάνης πήρα αυτήν (όχι ακριβώς δηλαδή, της ίδιας εταιρείας αλλά όχι για εφαρμογές ... υποβρύχιες (δεν γράφει D4), αδιάβροχες είναι όλες αφού στεγνώσουν νομίζω)
https://ergomarket.gr/kataskeyi-anakainisi/sygkollitika-sfragistika/d4-pu-kolla-thalassis-polyoyrethanis-adiavrohi-mentor-500gr/

ο Πασχάλης που ανέφερα παραπάνω είναι μέλος του forum και Χημικός Μηχανικός (που στη δουλειά του, μεταξύ άλλων επιτελικών καθηκόντων είναι επίσης υπεύθυνος για συνταγές κόλλας για ξύλα σε εργοστασιακή παραγωγή - άμα λέει κάτι τον ακούμε αυτόν  {celebrate011}) είχε αναφέρει κάποτε ότι η PU γίνεται "ένα με το ξύλο" γι αυτό την προτίμησα, παρόλο που στην ένωση συνήθως φαίνεται.
Κάνει πολύ καλές κολλήσεις αλλά ΔΕΝ είναι αναστρέψιμες - δεν "μαλακώνει" ούτε με θερμοκρασία, ούτε με νερό, ούτε με κάτι άλλο που να ξέρω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2020, 10:04:24 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 10:00:33 πμ »
Ευχαριστώ πολύ, Μάνο. Σιγά-σιγά συμπληρώνεται ακόμα ένα λήμμα στη Μεγάλη Εγκυκλοπαίδεια που υπάρχει εδώ μέσα αλλά κάποιος έχει ανακατέψει τις σελίδες!
Ναι, να βρεθούμε, άλλωστε μένω Τρίλοφο και εσύ κάπου εκεί κοντά, αν θυμάμαι καλά.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 10:05:43 πμ »
Ευχαριστώ πολύ, Μάνο. Σιγά-σιγά συμπληρώνεται ακόμα ένα λήμμα στη Μεγάλη Εγκυκλοπαίδεια που υπάρχει εδώ μέσα αλλά κάποιος έχει ανακατέψει τις σελίδες!
Ναι, να βρεθούμε, άλλωστε μένω Τρίλοφο και εσύ κάπου εκεί κοντά, αν θυμάμαι καλά.

συμπλήρωσα και για την κόλλα, ρίξε ξανά μια ματιά... όντως πιο κοντά είμαστε μεταξύ μας απ' ό,τι να κατεβούμε στην πόλη.. στέλνω πμ

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 15, 2020, 09:14:27 μμ »
 :cheesy2:
χαχαχα μη ξεχναμε τον 3ο κομη του λανκαστερ (3ος κιθαρομπαγλαμας...)
εγω πλεον εδω κ λιγα χρονια, σε ολα βγαζω "ονοματα" κ οχι νουμερα ...
ολες ωραιες οι προτροπες σας και θα ζυγιστουνε ολα, αλλα θα αργησουν τα βαφτισια, (εξαρτατε απο τις απαντησεις σας  ;D )

ο τζουρας τι μηκος χορδης εχει, κ ποσο  ειναι το καθαρο μανικι στο μηκος του χωρις το κεφαλι (δηλ απο κοκκαλο εως ενωση) και το πλατος (το μεγιστο στην ενωση με σκαφος - και στ κοκκαλο)
ο μπουζουκος στα αντιστοιχα;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 01:49:01 μμ »
ο τζουρας τι μηκος χορδης εχει, κ ποσο  ειναι το καθαρο μανικι στο μηκος του χωρις το κεφαλι (δηλ απο κοκκαλο εως ενωση) και το πλατος (το μεγιστο στην ενωση με σκαφος - και στ κοκκαλο)
ο μπουζουκος στα αντιστοιχα;

εφτασεεεεεεε

 



τα μεγέθη στον τζουρά "παίζουν" πολύ μεταξύ και κατασκευαστών αλλά και οργάνων (σκαφτοί, δουγάτοι, ενδιάμεσοι με μπαγλαμάδες)...
πρακτικά κάνεις ό,τι θέλεις αλλά καλύτερα κράτα την κλίμακα min 53-55 εκ. γιατί δεν θα βρίσκεις χορδές (με 47 παιδευτηκα πολύ με "σύνθεση" σετ που δεν μου πολυάρεσε κιόλας)

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 01:55:10 μμ »
Αμάν!!! Τι ωραίο πόστερ έκανες ρε Μάνο!!!  {celebrate011}  :victory:

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 02:12:50 μμ »
Αμάν!!! Τι ωραίο πόστερ έκανες ρε Μάνο!!!  {celebrate011}  :victory:

ευχαριστώ, κι εμένα μ' αρέσει πολύ...
είναι (σχεδόν) όλα τα όργανα που έχω φτιάξει (και σχεδιάσει τα 10 από τα 12) κατά καιρούς, αλλά θέλει ανανέωση (f holes, τζουράς #2 και μπουζούκι #2 σε καινούργια καλούπια)


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 02:24:38 μμ »
 :-*

μπραβο ρε μανο!!!!
σπεσιαλλλλλλε  ;D

(αντε κ ενα πλατος της ταστιερας κ τερμα οι ερωτησεις... ποσο ειναι στο μπουζουκι κ ποσο στο τζουρα...)
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 02:32:56 μμ »
Τί; Μόνο αυτά έχεις φτιάξει;!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.283
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 02:58:47 μμ »
:-*

μπραβο ρε μανο!!!!
σπεσιαλλλλλλε  ;D

(αντε κ ενα πλατος της ταστιερας κ τερμα οι ερωτησεις... ποσο ειναι στο μπουζουκι κ ποσο στο τζουρα...)

στα τρίχορδα ίδια είναι περίπου...
από 24 έως 27 στο nut (εγώ κάνω 26 σε μπουζούκια και τζουράδες και μέχρι 25 σε μπαγλαμάδες)
στην ένωση 32 χιλ., άντε 33 αν η ένωση είναι πολύ χαμηλά (δες στο σχέδιο, δεν υπάρχει σταθερός κανόνας, στα τρίχορδα είναι συνήθως στο 18ο τάστο = 32 χιλ.), σε μπαγλαμάδες μπορείς και λιγότερο (min 30)

για τετράχορδα δεν έχω εμπειρία, ένα που μέτρησα πρόσφατα είχε 33 στο nut και 43 στην ένωση (στο 18ο επίσης, πολλά όμως έχουν στο 17ο)

.... επι τη ευκαιρία θα συμπληρώσω και στο σχέδιο (*), το nut είναι όντως σημείο αναφοράς στα όργανα

(*) είδα κι ένα λάθος στο "καρυδόνι", άλλα αντί άλλων, η κλίμακα είναι 47 και η απόταση nut-ένωση δεν είναι με τίποτα 25 που γράφει (γύρω στα 40 θα είναι), προφανώς έκανα copy paste και δεν τα έβαλα στη σωστη θέση, μην τυχόν το λάβεις υπόψη


Τί; Μόνο αυτά έχεις φτιάξει;!

εεεε... μόνο αυτά είχα πρόχειρα  ;D
https://www.cretangastronomy.gr/2020/05/koulourakia-4-ylika/

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 03:25:13 μμ »
 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 03:27:06 μμ »
 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 07:49:40 μμ »
ok mανο σ ευχαριστω
ειναι πολυ λεπτο-αποφαση εντος των ημερων για το μελλον (3χορδο βς 6χορδο) και το ονομα αυτου...

αν τω μεταξυ την εκανα την π@π@ρια μου με τα φιλετα, κ της πλατης το κολλησα αναποδα...  :banghead:
θα μου πεις τι περιμενα οταν εχω πιει την μπυρα κ παω βραδυατικο να κολλησω το φιλετο...    ;D

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.547
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 16, 2020, 08:11:22 μμ »
ο τζουρας τι μηκος χορδης εχει, κ ποσο  ειναι το καθαρο μανικι στο μηκος του χωρις το κεφαλι (δηλ απο κοκκαλο εως ενωση) και το πλατος (το μεγιστο στην ενωση με σκαφος - και στ κοκκαλο)ο μπουζουκος στα αντιστοιχα;
εφτασεεεεεεε


 {celebrate004} {celebrate004} {celebrate004}
Προσκυνώ σε.


Θεός ο Μάνος. Και μερακλής και οργανωτικός.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Σεπτέμβριος 2020
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 01:57:29 πμ »
ok mανο σ ευχαριστω
ειναι πολυ λεπτο-αποφαση εντος των ημερων για το μελλον (3χορδο βς 6χορδο) και το ονομα αυτου...

αν τω μεταξυ την εκανα την π@π@ρια μου με τα φιλετα, κ της πλατης το κολλησα αναποδα...  :banghead:
θα μου πεις τι περιμενα οταν εχω πιει την μπυρα κ παω βραδυατικο να κολλησω το φιλετο...    ;D

Από την μια μεριά της πλατης είναι ανάποδα η και από τις δύο?Αν είναι και στις δύο δεν θα το καταλάβει κανένας..

Tags: