Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο όργανο Λαούτο  (Αναγνώστηκε 7522 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 31, 2020, 07:11:17 μμ »

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 31, 2020, 08:14:12 μμ »
Ευχαριστώ που μπαίνετε στον κόπο να ψάξετε, θα βάλω τα πράγματα με την σειρά.
Σχεδόν όλες την πληροφορίες της βρήκα εδώ στο φόρουμ, το που θα βάλω τα καμάρια μήκος κτλ όλα οκ.
Αυτό που δεν βρήκα είναι η κλήση που θα έχουν τα καμάρια τα οποία με την σειρά τους θα δώσουν και την κλίση στο καπάκι.
Oπως βλέπεται στο παρακάτω πρόχειρο σχέδιο η κλίση θα αρχίζει απο το κέντρο προς τα άκρα, ή απο το τελευταίο τρίτο του καμαριού, και πόση θα είναι η κλίση, πχ αν το καμάρι είναι 10mm θα δώσω τέτοια κλίση που στο τέλος καμάρι θα είναι 8 ή 5 mmm.
Όλα τα καμάρια έχουν την ίδια κλίση ή διαφέρουν;
Ξέρω ότι ζητάω πολλά και συνάμα δύσκολα, αλλά απο όσα έχω διαβάσει αυτό είναι και το ποιο σημαντικό στοιχείο σε όλη την κατασκευή. Έχω ψάξει εδώ στο φόρουμ όλες της αναφορές για το λαούτο αλλά πουθενά δεν γίνεται αναφορά το πως διαμόρφωσαν τα καμάρια όλοι αυτοί που έφτιαξαν το λαούτο.
 


Στέλνω και μια φωτογραφία απο την έως τώρα πορεία του λαούτου.
προς το παρόν κολλήθηκε το μανικο και έγινε μια πρόχειρη διαμόρφωση και κόλλησα τα δυο κομμάτια απο το καπάκι.
 

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 31, 2020, 08:20:14 μμ »
Αυτό που ζητάς το λέμε θολό η doming..Ο λόγος που το κάνουμε αυτό είναι για τις μεταβολές στο καπάκι όταν προσλαμβάνει η αποβάλει υγρασία να μην κάνει ρωγμή.αν το καπάκι το ενσωματώσεις φλατ τότε πιθανότατα θα σου κάνει ρωγμή.. να το ψάξουμε..

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 31, 2020, 08:48:15 μμ »
Ορίστε η απάντηση-γκολ από τον Govou..

Αυτό που κάνει εδώ ο φίλος μας είναι το εξής.. παίρνει το μεγαλύτερο σε πλάτος καμάρι το οποίο είναι αυτό κάτω από τον καβαλάρη και αφαιρεί 5 χιλ από κάθε πλευρά και φτιάχνει ένα όμορφο τόξο.. δλδ η μέση είναι 5 χιλ πιο ψηλή από την άκρη.. ύστερα παίρνει τα υπόλοιπα καμάρια και τα διαμορφώνει ΣΥΜΦΩΝΑ με το τόξο του μεγάλου καμαριου..δεν αφαιρεί πάλι 5 χιλ από κάθε άκρη Γτ θα γίνει πολύ πιο έντονο το τόξο σε στενότερο καμάρι.. ελπίζω να είναι η απάντηση που έψαχνες και να έγινα και κατανοητός.. 

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 31, 2020, 11:06:24 μμ »
Σίγουρα βοηθά αυτό που έστειλες @Γρηγόρη και μάλλον αυτό θα κάνω ως ένα σημείο, απλά το "Θεός βοηθός" δεν μου φάνηκε ότι είναι και τόσο σίγουρος, μπορεί και να κάνω λάθος. Αλλά αυτό που με μπέρδεψε είναι ότι στο μαθητικό λαούτο που έχω το καμάρι που είναι πίσω απο τον καβαλάρι δεν έχει καμπυλότητα στο κέντρο παρά μόνο στις άκρες και ο καβαλάρης πατά πάνω στο σκάφος χωρίς να κάμνει καμπύλη.

Επειδή έχω χρόνο και δεν με κυνηγούν για αυτό ψάχνω όσο μπορώ να βρω το ποιο σωστό. Έως τώρα σκέφτομαι να κάνω τα εξής στο σημείο που πατάει ο καβαλάρης το καπάκι να έχει κλείσει μόνο στις άκρες και τα υπόλοιπα καμάρια να ακολουθούν την λογική που περιγράφει ο Γιώργος στο συνημμένο που έστειλες, δεν ξέρω αν σκέφτομαι ορθά ή όχι θα δούμε.

Και πάλι ευχαριστώ!

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 12:49:52 πμ »
Σύμφωνα με την λογική της κιθάρας είναι πιο σωστή η προσέγγιση του Γιώργου κατ'εμέ. Αλλά σίγουρα να το ψάξεις περισσότερο..  ωστόσο αν πας στο τέλος της παρουσίασης του Γιώργου θα δεις αν τον βοήθησε ο Θεός τελικά! Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου και ανυπομονούμε να δούμε την συνέχεια!

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 11:19:08 πμ »
Σύμφωνα με την λογική της κιθάρας είναι πιο σωστή η προσέγγιση του Γιώργου κατ'εμέ. Αλλά σίγουρα να το ψάξεις περισσότερο..  ωστόσο αν πας στο τέλος της παρουσίασης του Γιώργου θα δεις αν τον βοήθησε ο Θεός τελικά! Καλή συνέχεια στην κατασκευή σου και ανυπομονούμε να δούμε την συνέχεια!
οκ ευχαριστώ προχωρώ με την λογική ότι όλα τα καμάρια θα έχουν μια κλίση όπως περιγράφεται στο θέμα του Γιώργου, οπότε το θέμα καμάρια έχει κλείσει και απο αύριο αρχίζει η κατασκευή τους. Αν συναντήσω κάπου κάποια δυσκολία θα σας ξανά ρωτήσω.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 07:46:09 μμ »
χρηστο ωραια!

γρηγορη, χριζεσαι επισημος παπυρολαρουγρηγορης του γκρικ λουθιερ ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 01, 2020, 08:28:09 μμ »


γρηγορη, χριζεσαι επισημος παπυρολαρουγρηγορης του γκρικ λουθιερ ;D

Ωραία!!Στην επόμενη μάζωξη θέλω και τιμητική πανσετα, εεεε πλακέτα εννοούσα!!!χαχαχαχα!!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 06:35:25 πμ »
τιμητική πανσετα
:cheesy2:


λοιπον μιλησα με το γνωστο και στο θεμα "λαουτο" μου ειπε τα εξης:
το καπακι εχει πολυ μεγαλο αξιον, σε σημειο που να πλησιαζουν τις χορδες που ειναι στη μεση (το ποσο δεν μου το διευκρινισε)
ο λογος ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη ταση λογω χορδων, (παλαιοτερα λεει, βαζανε οι οργανοπαιχτες μεχρι και χορδες πιανου)!
το καπακι δεν αντεχει, ετσι οσο μεγαλυτερη καμπυλη τοσο καλυτερα, εξου και τα παραλληλα καμαρια.
εχει κουρδισμα απο κατω-πανω λα ρε σολ ντο
και το "προβλημα" που εχει δει, ετσι σαν επισημανση για καποιον που θελει να φτιαξει μου ειπε, ειναι αυτης της μεγαλης τασης , οι οργανοποιοι τα φτιαχνουν με ταστιερα γκουμουτσα-καδρονι μην ελθει το μπρατσο μπροστα.
γενικα μου μιλησε πολυ για τη ταστιερα οτι εκει ειναι η τεχνη στο να ειναι λεπτη , να εχει ισσοροπια το οργανο να μη κουραζει το χερι κλπ, και αρκετοι κατασκευαστες επειδη φοβουνται την κανουν οπως ειπα πιο πανω.
επισης μου ειπε οτι ειναι υπερμαχος του καβαλαρη να μην ειναι κολλητος,  διοτι σε πολυ μεγαλο ποσοστο 
αυτα χανουν και μαλιστα πολυ .
η να ειναι κολλητος αλλα το κοκκαλο να μην ειναι σταθερο με αυλακι
(δεν ξερω αλλα καπου θα εχει δει και του αρεσανε καλυτερα αυτα)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 08:53:02 πμ »
Καλημέρα !

Χρήστο , αν τυχόν δεν το έχεις δει , νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθήσει .

https://laouto.wordpress.com/%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%AE/

Δύσκολη ,  απαιτητική κατασκευή ... Μελέτη , προετοιμασία , δοκιμές , υπομονή , επιμονή και πολλή αγάπη !  Θερμες ευχές για μια καλή πορεία !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 09:01:35 πμ »
Μάλιστα κατάλαβα, ευχαριστώ όλους σας.
Απλά αν ο καβαλάρης δεν είναι κολλημένος τότε η χορδές πρέπει να πιάνουν πείσω όπως το μπουζούκι κάτι που εγώ προσωπικά δεν το έχω δει σε λαούτο, για το κόκαλο το καταλαβαίνω αυτό μπορεί να μην είναι κολλημένο.
Τώρα για την ταστιέρα μάλλον και εγώ θα την κάνω κουμούτσα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο καθώς δεν είμαι κάποιος ταλαντούχος οργανοποιός ώστε  να μπορώ να φτιάξω κάτι ποιο ισορροπημένο.
Όσο για της χορδές που πλησιάζουν στο καπάκι αυτό για να μην συμβεί  απο ότι βλέπω και στο μαθητικό λαούτο κάνει μια κοιλιά στο σημείο της τρύπας και αυτό το είδα και στο βίντεο ότι το κάνουν εσκεμμένα, μετά την κοιλιά στην τρύπα αμέσως το καπάκι επανέρχεται σε ευθεία με την ταστιέρα αφού είναι προέκταση της ταστιέρας ένα μέρος του καπακιού.

Γενικά βλέπω το καπάκι να με παιδέψει πααααααρα πολύ οπότε θα το πάω σιγά σιγά.

Μια ερώτηση, στην πατούρα του καπακιού σκάβουμε τα σημεία όπου θα κουμπώσουν τα καμάρια, απλά το κούμπωμα αυτό πρέπει να εφάπτει ακριβώς, (αριστερά στο σχήμα) ή πειράζει αν έχει λίγο αέρα (δεξιά στο σχήμα)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2020, 05:58:44 μμ από steliosguitar »

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 09:34:12 πμ »
Καλημέρα. Στο συνήθες λαούτο, η ταστιέρα έρχεται ''πρόσωπο'' με το καπάκι και δεν είναι πάνω σε αυτό (όπως και στο ούτι). Πάνω στο καπάκι κολλάνε τα ''καλαμάκια'' που στην ουσία λειτουργούν σαν ταστα αν και δεν πολυπαίζονται στην πράξη απ'όσο γνωρίζω. Με αυτό το δεδομένο, λογικό είναι η χορδή να είναι πιο κοντά στο καπάκι σε αντίθεση με τα μπουζουκοειδή που η απόσταση αυξάνει και λόγω του πάχους της ταστιέρας. Συνεπακόλουθα και το ύψος του καβαλάρη είναι μικρότερο σε σχέση με το μπουζούκι πράγμα επιθυμητό μιας και μιλάμε για 8 χορδές και μεγάλο μήκος. Η μεγάλη κλίση στο καπάκι αυξάνει την ακαμψία και την μηχανική αντοχή.
Επίσης για το λαούτο πρέπει να λάβεις υπόχη σου και αν μιλάμε για στεριανό ή κρητικό. Στο κρητικό οι χορδές είναι πιο χαλαρές πράγμα που διευκολύνει.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 10:25:45 πμ »

Να συμπληρώσω για τα καμάρια και με ένα συμπληρωματιοκό σχέδιο (απλό προς κατανόηση και χωρίς ακρίβεια). ενδεικτικό για τρία καμάρια αλλά μπορεί να δουλέψει και με περισσότερα.


Τα κόβω στο αρχικό τους σχήμα (ορθογώνια).Τα πιάνω όλα μαζί κρατώντας κοινό κέντρο. Δίνω την ίδια κλίση σε όλα τα καμάρια. Στην μέση τα κάνω επίπεδα και η κλίση δίνεται από ένα σημείο και μετά. Η έντονη μαύρη γραμμή είναι το αρχικό σχήμα και η κόκκινη το τελικό.
Τώρα όσον αφορά την κλίση, για ένα λαούτο θα έδινα για το μεγαλύτερο καμάρι υψομετρική διαφορά 2-4 χιλιοστά. Εννοείται πως στα μικρότερα καμάρια η διαφορά θα είναι μικρότερη.


Αφού κολλήσω τα καμάρια στο καπάκι, δοκιμάζοντας και ροκανίζοντας φέρνω και το σκάφος να εφάπτεται όσο πιο καλά γίνεται. 





Στάλθηκε από το RNE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 10:32:13 πμ »
.... ---------------- ΔΙΟΡΘΩΘΗΚΕ----------------- στην τρύπα....
Ο δαίμον του πληκτρολογίου  :cheesy2:
Στην αρχή νόμιζα πως μπήκα σε λάθος φόρουμ  :embarrassed2:
Συγνώμη Χρήστο, αλλά δεν άντεξα.
Παρακαλώ τους κυρίους μοντεράτορες όπως κάνουν τις απαραίτητες διορθώσεις άμεσα, καθότι μας διαβάζουν και μικρά παιδιά  ;D

Μια ερώτηση, στην πατούρα του καπακιού σκάβουμε τα σημεία όπου θα κουμπώσουν τα καμάρια, απλά το κούμπωμα αυτό πρέπει να εφάπτει ακριβώς, (αριστερά στο σχήμα) ή πειράζει αν έχει λίγο αέρα (δεξιά στο σχήμα)
Καλό είναι να έχεις το μικρότερο δυνατό διάκενο.
Κατ` εμέ το σημαντικότερο είναι να μην ξεφύγει πολύ στο ύψος, καθώς η πατούρα λειτουργεί υποστηρικτικά στο καμάρι.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2020, 02:28:15 μμ από steliosguitar »

Tags: λαουτο