Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο όργανο Λαούτο  (Αναγνώστηκε 1049 φορές)

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 02:14:25 μμ »
Καλημέρα.

Έφτιαξα μια μπουζουκομάνα πρόσφατα σε καλούπι από πολίτικο λαούτο τροποποημένο.

Πρόκειται για ένα μεγάλο μπουζούκι, κάτι ανάμεσα σε μπουζούκι και λαούτο.
Μπορείς να δεις εδω αν θες:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3891.0

Η κλίμακα του είναι όπως και στο λαούτο σου 720χιλ και έβαλα 3 καμάρια.
Στην φώτο είναι το σχετικό καμάρωμα.

Στην δικιά σου περίπτωση μιας και μιλάμε για μεγλύτερο σκάφος θα πρότεινα για 5 καμάρια:

Καμάρι πίσω από τον καβαλάρη σε απόσταση 55-60 χιλιοστά.
Για τα υπόλοιπα καμάρια μπροστά από τον καβαλάρη:
1ο καμάρι στα 55 χιλ.
2ο καμάρι στα 78 χιλ.
3ο καμάρι στα 175 χιλ.
4ο καμάρι στα 230 χιλ.

Περιμετρικά του καπακιού πάντα βάζω καμάρια μικρά (μικρότερα των άλλων) καθώς και διπλό καπάκι για ενίσχυση (βλέπε σχετική φωτογραφία).
Αν το έφτιαχνα εγώ με αυτήν τη λογική θα το έφτιαχνα. Θα άφηνα και λιγο παραπάνω ''ψωμί'' στο καπάκι.

Στο ύψος του καβαλάρη βάζω αυτά τα μικρά καμάρια όπως φαίνονται στην φωτογραφία.Το έχω καθιερώσει σε όλα τα όργανα και μέχρι στιγμής πιστέυω ότι δουλεύει μια χαρά.
Όπως είχα πει έχω και κάποιες σημειώσεις για λαούτο με μεγαλύτερο σκάφος και επίσης 72αρα κλίμακα αλλά δεν πρόλαβω να ψάξω. Θα το ανεβάσω μόλις τα βρω.

Στο ίδιο περίπου καλούπι είχα φτιάξει και λάφτα και ανέβασα κα ένα σχετικό οδηγό:
http://www.luthier.gr/index.php?topic=1736.msg28989#msg28989
Δες εδώ αναλυτικά την κατασκευή μήπως βοηθηθείς.
Όλα αυτά είναι η προσωπικήν μου προσσέγγιση μπορεί να είναι και λάθος.
Πάντως λιγο που το έψαξα βρήκα κατασκευαστές που βάζουν ότως 7 καμάρια.
Ελπίζω να μην σε πάρω στο λαιμό μου.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 22, 2020, 03:10:39 μμ »
Μάλιστα ευχαριστώ όλους, απο ότι είδη είχα καταλάβει πολύ πιο μπροστά είναι ότι δεν υπάρχουν στάνταρ, οπότε δεν περίμενα ποτέ να μου πει κάποιος κάποια στάνταρ πράγματα παρά μόνο την γνώμη του και εγώ κάνοντας μια σύγκριση των απαντήσεων σας θα πράξω τα ανάλογα. Για αυτό όσο ποιο πολλές γνώμες τόσο το καλύτερο με βάση την δικιά μου λογική.

Και βέβαια δεν θα ζητήσω ευθύνη απο κανέναν δεν είμαστε παιδιά.  Θα περιμένω καμιά εβδομάδα ακόμη μήπως κάποιος ακόμη πει την γνώμη του, ή συμφωνεί με της παραπάνω προτάσεις και μετά θα κάνω τον Σταυρό μου και ο θεός βοηθός, κάτι θα βγάλω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βγάλει στο τέλος έναν νορμάλ ήχο δεν φιλοδοξώ ως πρωτάρης να κάνω το τέλειο όργανο με τον τέλειο ήχο.

Και πάλι ευχαριστώ.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 01:00:11 μμ »
Καλησπέρα και πάλι, μετα απο μια σχετική αδράνεια πείρα πάλι μπρος.
Με την βοήθεια σας κόλλησα τα καμάρια και όλα πήγαν στο κόλλημα μια χαρά (θα στείλω και σε κάποια φάση φωτογραφία).
Τώρα θα φτιάξω τον καβαλάρη-μουστάκι για να το κολλήσω στο καπάκι γιατί απο όσο είδα τον καβαλάρη τον κολλούν προτού κολλήσει το καπάκι.

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα είναι το εξής:
Παραδοσιακός καβαλάρης με ξύλο ή ο νεότερος με κόκκαλο;
Μπορεί κάποιος να μου πει τα θετικά και τα αρνητικά του κάθε καβαλάρη;

Επίσης δεν κατάλαβα απο της φωτογραφίες πως κατασκευάζουμε τον ξύλινο καβαλάρη και πως αυξομειώνουμε το ύψος των χορδών. Παράδειγμα στο κόκαλο το τρόμε λίγο και φέρνουμε της χορδές εκεί που θέλουμε, και αν το φάμε παραπάνω απλά αλλάζουμε κόκκαλο. Στον ξύλινο τη γίνεται αφού απο της φωτογραφίες που βλέπω είναι κάτι το σταθερό.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 12:17:18 μμ »
Φαίνεται πως κανείς δεν γνωρίζει για της διαφορές του καβαλάρη. Τέλος πάντων το θέμα καβαλάρης τέλειωσε και θα ήθελα να ρωτήσω άλλο πράγμα τώρα.
Την ταστιέρα να την κολλήσω με ψαρόκολλα ή με Titebond δεδομένου ότι στο λαούτο επειδή δεν έχει τάστα νομίζω ότι η φθορά της ταστιέρας είναι μικρή και ίσος να μην χρειαστεί ποτέ να αλλαχτεί. Επίσης άκουσα ότι και την Titebond μπορούμε να την ξεκολλήσουμε ποιο δύσκολα μεν αλλά με νερό και θερμότατα γίνατε, δεν ξέρω αν ισχύει αυτό.

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 21, 2020, 02:23:21 μμ »
Ξεκολλαει με νερο και ζεστη η titebond . Ξεκολλησα ταστιερα πριν μερικους μηνες. Σχετικα ευκολα για πρωτη φορα και αρχαριος.

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 01:50:57 μμ »
Μια τελευταία ερώτηση προτού κολλήσω το καπάκι. Κόλα βάζουμε μόνο περιμετρικά στο καπάκι ή και στον τάκο.
Αν δεν βάζουμε κιόλα στον τάκο μήπως να σκάψω λίγο τον τάκο 1-2 χιλιοστά για για να μην ακουμπά το καπάκι στον τάκο και δημιουργεί δυσαρμονίες καθώς πάλετε;
Αν κολλήσω το καπάκι και στον τάκο αλλάζει  έστω και λίγο η κλήση του καπακιού κανθός δεν θα είναι σε απόβλητη ευθεία με την ταστιέρα. Είναι νορμάλ αυτό;

Σας παρακαλώ αύριο θέλω να κολλήσω το καπάκι  και θα ήθελα μια απάντηση έως αύριο το μεσημεράκι.
Ευχαριστώ.

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 02:25:27 μμ »
σιγουρα καποιες φωτογραφιες θα βοηθουσαν

αν (και χωρις να ξερω απο αυτα τα οργανα) ο τακος μπαινει για να "δεσουν" ολα με την κολληση, καπακι, σωμα, μανικι, ταστιερα... δηλαδη, να γινουν ολα ενα-οποτε εγω θα εβαζα κολλα.
αυτο ομως ειναι μια εκτιμηση διαισθητικη, καθ οτι οπως προειπα "δεν γνωριζω απο τετοια οργανα".
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 04:39:47 μμ »
Κολλα να βαλεις και πανω στον τακο. Το καπακι δενει καλυτερα ετσι και ειδικα στο λαουτο που εχει μεγαλες τασεις.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Tags: λαουτο