Αποστολέας Θέμα: Δεύτερο όργανο Λαούτο  (Αναγνώστηκε 1037 φορές)

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Δεύτερο όργανο Λαούτο
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 11:04:55 πμ »
@sakkalis
κατατοπιστικότατος ευχαριστώ πολύ. :13:

@oscar
γράφω με τυφλό σύστημα αλλά αυτό παρά ήταν τυφλό :banghead:

Γενικά λόγο βιασύνης (βρίσκουμε δουλειά) γράφω πολλά σαρδάμ, ή  δυσνόητα πράγματα που ούτε και εγώ τα καταλαβαίνω καμιά φορά  :cheesy2:

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #53
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 02:30:16 μμ »
επεσε παρα πανω δουλεια σ αυτο το θρεντ...  {celebrate015}

δεν πειραζει φτιαχνε εσυ κ διορθωνουμε εμεις  :13:
τι βουρτσα τι μπατανοβουρτσα....   ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

oscar

• Sr. Member
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 04:10:12 μμ »

επεσε παρα πανω δουλεια σ αυτο το θρεντ...  {celebrate015}
ΜαστροΣτελιο, διάβασε καλυτερα το πρωτότυπο ποστ, έχει και αλλη μπατανοβουρτσα παρακατω

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 06:00:56 μμ »
ειμαστε ετοιμοι για βαψιμο σε πολυκατοικια...  ;D
ολα κομπλενταν-μανωλη ευχαριστω για την επισημανση
εκτος ισως απο δυο!

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 07:39:39 μμ »
Άλλη φορά δεν γράφω απο την δουλειά με την χρήση της αυτόματης διόρθωσης  >:(

ΥΓ. το παραπάνω κείμενο όπως και αυτό ελέγχθηκε  δέκα φορές για τυχόν λάθη.  {celebrate013}

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 02, 2020, 08:03:11 μμ »
ενταξει χρηστο αυτα συμβαινουν μην στεναχωριεσαι
εκτος ισως απο δυο!

Άγγελος Περδικούρης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 02:48:30 μμ »
Τυχαία μόλις είδα αυτό το βιβλίο του Δημ. Μυστακίδη "Λαούτο, Τροπικότητα και εναρμόνιση"
http://www.dimitrismystakidis.gr/book/lute/
που έχει ένα κεφάλαιο με τίτλο "κείμενο για την κατασκευή του λαούτου από τον οργανοποιό Γιάννη Αλεξανδρή". Δεν ξέρω πόσο θα βοηθάει αλλά, όσο νά 'ναι, Αλεξανδρής είναι αυτός.

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 03, 2020, 03:49:30 μμ »
όσο νά 'ναι, Αλεξανδρής είναι αυτός.

Πες τα βρε Περδικουρη!!

https://youtu.be/-v0rQ3ooLv8

Άγγελος Περδικούρης

• Jr. Member
  • **
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 04, 2020, 01:57:44 πμ »
Και οι δυο μάστορες, Γρηγόρη, αλλά με άλλη φιλοσοφία ο καθένας.
Χαιρετίσματα στην πατρίδα!

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 12:24:16 μμ »
Για σας πάλι.
Χθες βρήκα λίγο χρόνο και είπα να ασχοληθώ με το λαούτο και διαπίστωσα το εξής, μάλλον το σκάφος είναι για κρητικό λαούτο. Γιατί με βάση τους υπολογισμούς το που θα μπουν τα καμάρια η τρύπα κτλ βγαίνει κλίμακα 74 και η μπερντέδες στο μανίκι είναι 11. Απ' όσο είδα όμως το στεριανό λαούτο στο μανίκι έχει 12 μπερντέδες και κλίμακα 70-71 το πολύ.

Ερώτηση προς τους γνώστες και μη (και η γνώμη μετράει).

Πως να προχωρήσω, να ακολουθήσω το σκάφος και να κάνω στεριανό λαούτο με κλίμακα 74; Κατά πόσο θα είναι στεριανό; εννοείτε το κούρδισμα θα είναι στεριανό.
Η να μετατοπίσω τα καμάρια, την τρύπα, και την χορδιέρα προς το μανίκι ώστε να βγει 71 κλίμακα;

τη θα ήταν καλύτερο κατά την γνώμη σας

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 01:02:53 μμ »
Καλημέρα. Αν δεν κάνω λάθος για το στεριανο λαούτο και το 72 είναι συνηθισμένο. Καντο 72αρι και φτιάξε το στήσιμο του για να βγει η ένωση όπως θέλεις. Πάντως κατά την γνώμη και βγει η ένωση στο 13ο και όχι 12ο ταστο δεν θα σε μαλωσει κανένας. Τα όργανα αυτά ειναι παραδοσιακά και έχουν πολλές παραλλαγές αφου δεν είναι σρνταρισμενα όπως π.χ. η κλασική κιθάρα ή το βιολί.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 06:39:50 μμ »
χμ....
όπως φαίνεται στο ποστ #16 το σκάφος με το μανίκι είναι ενωμένα, το μανίκι-ταστιέρα είναι 35,5εκ. απο το ένωμα έως την χορδιέρα είναι άλλα 38,5εκ. Σύνολο 74.
Τώρα σκέφτομαι να μειώσω την ταστιέρα στο μανίκι στα 34,5 και την χορδιέρα να την μετατοπίσω προς την τρύπα κατά 1εκ.  μαζί με τα δυο κοντινά καμάρια, το μπροστινό και το πίσω, έτσι θα μείνει 37,5εκ. σύνολο 72.στέλνω και ένα σχέδιο για καλύτερη κατανόηση, εύχομαι να μην σας μπερδέψω.

Κόκκινες γραμμές το αρχικό σχέδιο.
Μπλε γραμμές το διορθωμένο σχέδιο.
Πράσινες γραμμές τα καμάρια και η χορδιέρα που θα μετατοπιστούν.

sakkalis

• Moderator
  • Hero Member
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 17, 2020, 11:32:32 μμ »
Τώρα συνειδητοποίησα πως θα βάλεις 7 καμάρια. Δεν θέλω να σε μπλέξω αλλα μου φαίνονται παρά πολλά.Μεχρι 5 θα έβαζα.

Εχω κρατήσει κάπου σημειώσεις απο την κατασκευη  στεριανού λαούτου. Αν βρω λίγο χρόνο το Σαββατοκύριακο θα ψάξω και αν τις βρω και θα τις ανεβάσω.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2020, 01:50:51 μμ από sakkalis »
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Giovou (Γιώργος)

• Full Member
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 20, 2020, 04:28:58 μμ »
Καλησπέρα και απο μένα! Με πολύ ενδιαφέρον διάβασα το όλο θέμα και είπα και εγώ να συμβάλω άν κάπως μπορώ! Θα συμφωνήσω με τον φίλο Sakkalis για τον αριθμό τον καμαριών. Θα πρότεινα να μήν μετακινήσεις τον καβαλάρη μιάς και αυτό θα αλάξει ριζικά την δόνηση του καπακιού και κατα συνέπεια τον όλο ήχο. Η αρχική διάταξη καμαριών που είχα επιλέξει πριν απο 6 περιπου χρόνια ήταν η : http://www.luthier.gr/index.php?action=dlattach;topic=661.0;attach=45440;image ...και μέ ή χωρίς τη βοήθεια του Θεού (..ποτέ δε θα μάθουμε  ;)) απέδωσε υπέροχα. Έχω πολύ πλούσιο και δυνατό ήχο, την στατικότητα του καπακιού που επιθυμούσα, και το έχω λιώσει το όργανο. Μή βάλεις καμάρι τόσο κοντά στον καβαλάρη. Είναι καλό ο καβαλάρης να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή απόσταση απο τα δύο κοντινά καμάρια, ώστε να μεταδίδεται καλύτερα η δόνηση (Υπολογίζοντας πάντα την στατικότητα του καπακιού) . Επίσεις κοντά στον τάκο δέν υπάρχουν τόσο μεγάλες πιέσεις ωστε να απαιτούντε 3 καμάρια. Ελπίζω να ήμουν χρήσιμος. Καλές κατασκευές!  :)

Χρήστος SGF

• Jr. Member
  • **
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2020, 02:32:59 μμ »
Τώρα έχω μπερδευτεί και θα σας πω γιατί.
Από όσο έχω διαβάσει ή είδα σε βιντεάκια λένε ότι στο λαούτο χρησιμοποιούμε 6, καλύτερα 7 καμάρια, έτσι με βάση αυτά που διάβασα έβαλα 7 καμάρια. Στην πάροδο είδα (και εδώ στο φόρουμ)  ότι κάποιοι χρησιμοποιούν λιγότερα καμάρια και άλλοι δεν βάζουν καμάρι στην μέση. Υπέθεσα πως αυτό εξαρτάτε απο το μέγεθος του σκάφους και επειδή νομίζω πως το δικό μου είναι μεγάλο θα πρέπει να βάλω περισσότερα καμάρια και ένα κάτω απο την τρύπα.

Τώρα τη να πω..., δεν ξέρω πως να το κάνω. Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σας δώσω της διατάσεις απο το όργανο και να μου πείτε την γνώμη σας το που να βάλω τα καμάρια τον καβαλάρη και την τρύπα.
Φασικά  την γνώμη σας θα πείτε και δεν θα θέσω κάποιον υπεύθυνο αν στην τελική δεν πετύχει το όργανο, σίγουρα όμως θα γίνει καλύτερο απο το να το κάνω εγώ που δεν έχω την ανάλογη εμπειρία.
Θα το εκτιμούσα πολύ αν με βοηθούσατε έστω και αν μου δίνατε τμηματική λύση, πχ πόσο να επέχουν τα καμάρια απο τον καβαλάρη κτλ.

Tags: λαουτο