Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή Λαούτου  (Αναγνώστηκε 48734 φορές)

Βουλγαρίδης Γιώργος (Giovou)

• Full Member
Κατασκευή Λαούτου
« στις: Ιούνιος 01, 2012, 11:41:45 πμ »
Κατ'αρχήν να χαιρετήσω όλη την κοινότητα μιάς και ειναι η πρώτη μου ανάρτηση.
Σκοπεύω να ξεκινήσω την κατασκευή ενός Λαούτου και εχώ ήδη μαζέψει κάποιες πληροφορίες ...
Δέν μπόρεσα να βρώ πουθενά διαστάσεις ή σχέδια για την κατασκευή του καλουπιού σκάφης.
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει , ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Vagges2010

• Hero Member
Απ: Καλούπι σκάφους για Λαούτο
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 02, 2012, 08:46:03 μμ »
Φίλε Giovou καλως ήλθες στην παρέα. Νομίζω ότι αν διαβάσεις το κείμενο που έχει αναρτήσει ο κος Βασιλειάδης (αυτό από το οποίο αρχίσαμε να σχεδιάζουμε τα καλούπια των μπουζουκιών) πιστεύω ότι θα μπορέσεις να σχεδιάσεις μόνος σου το καλούπι. Θα το έκανα αλλά έχω μπερδέψει αυτήν την περίοδο και δεν έχω καθόλου χρόνο. Κάνε μια προσπάθεια να το σχεδιάσεις μόνος σου στις διαστάσεις που το θέλεις. Δεν θυμάμαι σε ποιό θέμα βρίσκεται το κείμενο.  Αν κάποιος φίλος το έχει πιο πρόχειρο ας βοηθήσει να το βρούμε.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 02, 2012, 10:36:45 μμ »
εδω ειναι το αρθρο που λεει ο Βαγγελης
 www.luthier.gr/index.php?action=dlattach;topic=20.0;attach=519    δες και τις διαστασεις πυ δινει ο Κουρος και με λιγη προσπαθεια ισως βγαλεις κατι.
Κουρος  (14/10/11)Όπως μου ζητήθηκε απ' τον φίλο Sforzando, θα ξεκινήσω τις τοποθετήσεις σ' αυτό το τύπου αρχείου θέμα, με τις διαστάσεις ενός λαούτου κατασκευής Φραγγεδάκη, έτους 1967, με σκάφος από έβενο, καπάκι από μαυροθαλασσίτικο έλατο, μάνικο από οξυά επενδεδυμένο με ντούγες από έβενο, καράολο από οξυά, ταστιέρα και καβαλλάρη από έβενο και μπερντέδες από πετονιά 0,8 χιλ.

Διαστάσεις :
Συνολικό μήκος : 100 εκ.
Πλάτος : 36,5 εκ.
Βάθος : 19 εκ.
Μήκος Σκάφους : 48 εκ.
Μήκος Μάνικου με και χωρίς καράολο : 52 - 36 εκ.
Πλάτος - Πάχος Μάνικου στην ένωση με το σκάφος : 5,5 και 3 εκ. αντιστοίχως.
Πλάτος - Πάχος Μάνικου στην ένωση με το καράολο : 4 και 2,5 εκ. αντιστοίχως.
Μήκος Κλίμακας : 74 εκ.
Μήκος Καράολου : 16 εκ.
Μήκος Καβαλλάρη : 19 εκ.
Διάμετρος Οπής : 12 εκ.
Διάμετρος Διακοσμητικής Ρόδας : 15 εκ.

vasvasilis

• Full Member
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 02, 2012, 11:14:21 μμ »
Κοίτα και εδώ?   http://www.luthier.gr/index.php?topic=183.0

• Full Member
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 03, 2012, 03:50:08 μμ »
Σας εύχαριστώ για τις παραπομπές και τα άρθρα τα οποία ειναι πραγματικά μεγάλη βοήθεια. Ιδίως όσον αφορά στην κυρτότητα απο τις καμπύλες του καπακιού και του σκάφους, ήταν κάτι που με απασχολούσε ιδιαίτερα. Μιάς και σχεδόν κάθε καλούπι είναι διαφορετικό, αναρωτιόμουν πώς είναι το πιό σωστό.

• Full Member
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 12, 2012, 06:37:13 μμ »
Κοίτα και εδώ?   http://www.luthier.gr/index.php?topic=183.0

Μερικές ερωτήσεις, με την ελπίδα να ξεκινήσω κάποτε την κατασκευή του καλουπιού...     ::)
Με βάση τις παραπάνω διαστάσεις λαούτου πιά θα ήταν η ιδανική διάμετρος τρύπας και πιά η θέση της επάνω στο σκάφος? ...το μέγιστο πλάτος και βάθος του σκάφους θα πρέπει να είναι στην θέση της γέφυρας του καπακιού? ...λαμβάνοντας υπ'όψην ολες τις διαστάσεις, θα πρέπει να αφαιρέσω το πάχος του ξύλου(ντούγας,καπακιού...) απο το μεγεθος του καλουπιού?

Μακρής Δημήτρης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μαύρη μουριά, παλίσσανδρος
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 25, 2012, 05:00:11 μμ »
Να κάνω κι εγώ μία ερώτηση με τη σειρά μου.. Ποιο το σύνηθες πλάτος των πλαϊναριών στο λαούτο και από τι εξαρτάται το πλάτος τους?

• Full Member
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:38:35 πμ »
Έπητα απο αρκετό καιρό αποτυχημένης αναζήτησης σχεδίων και διαστάσεων για καλούπι λαούτου , είπα  να κάτσω και να ασχοληθώ απο μόνος μου και όπως το καταλαβαίνω...ε και ότι γείνει. Οι διαστάσεις, το σχήμα και ο τρόπος συλογισμού που κατέληξα παρουσιάζεται στις παρακάτω φωτογραφίες. Μεγάλο ευχαριστώ στα μέλη που απαντήσαν. Βασίστηκα στον τρόπο και τα σχέδια τους.
Η αρχή έγεινε.Πάμε παρακάτω στα δύσκολα τώρα...   :)

• Full Member
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 01, 2013, 10:51:51 πμ »
Στο σχέδιο 2 είναι η πλάγια κάθετη τομή και ο νομέας με το μέγιστο ύψος.
Με κίτρινο είναι οι ακτίνες κύκλου που μας δίνει την καμπύλη απο το μεγιστο πλάτος ώς το σημείο της ένωσης με το μπράτσο.
Όπου αφαιρώ (-2mm) είναι το πάχος της ντούγας .
Η ευθεία Ψ (με πράσινο στο σχέδιο 2) είναι αυτή που καθορίζει το ύψος των υ και χ. Απο κατω και μέχρι την Ψ είναι το κάθετο μέρος του καλουπιού για ευκολία κόλησης της κολάντζας και των πλαιναριών αργότερα.

• Full Member
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:06:04 πμ »
Ο κάθε νομέας σχεδιάστηκε επάνω στο ξύλο ξεχωριστά μετρώντας τις διαστάσεις που προέκυπταν απο τα σχέδια της τομής (σχ2) και της κάτοψης (σχ3). Τα υ και χ είναι μεταβλητά μιάς και η Ψ είναι σε γωνία.

• Full Member
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:11:10 πμ »
Το τελικό αποτέλεσμα έδειξε έτσι...
Παρακαλώ για διορθώσεις , υποδείξεις η διαφορετικούς τρόπους προσέγγισης μιάς και είναι η πρώτη μου απόπειρα για σχεδίαση και κατασκευή οργάνου.

• Full Member
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 01, 2013, 11:31:32 πμ »
Το μέγιστο ύψος της Ψ (πράσινης γραμής στο σχ2) στο μέρος της κολάντζας είναι 6cm.

john 2004

• Hero Member
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 01, 2013, 12:12:58 μμ »
μια χαρα το βλεπω. δοκιμασες να δωσεις καμπυλη σε καμια υποτιθεμενη δουγα να δεις αν παταει καλα σε διαφορα σημεια? αν ναι, τοτε προχωρα.  μονο σημαδεψε απο πριν πανω στους νομεις και στον μπροστα τακο  που πρεπει να πατανε οι δουγιες, μην κανεις τα καλα τα δικα μου που στο τελος δεν χωρουσαν και τις ξηλωσα!

• Full Member
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 03, 2013, 09:07:06 μμ »
Μέχρι να λυγίσω την πρώτη ντούγα εχω λίγο δρόμο ακόμη (...δεν βλέπω την ώρα όμως!  :-* ). ...μερικά ψιλοτριψίματα και έπειτα κατασκευή τάκου. Σκεύτομαι να τον κάνω απο δύο πλάκες σφένδαμο σταυρωτά. Ελπίζω να πάνε όλα καλα....

Χρήστος Φυλλαρίδης

• Sr. Member
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 04, 2013, 11:38:27 πμ »
Γιωργο,δεν προσεξα το περσινο σου μυνημα ,σε καλοσοριζω και γω στην κοινοτητα, πολυ ωραια η προσεγγιση,να επισημανω κατι που θα σου δωσει καλυτερα αποτελεσματα με λιγοτερο κοπο.Σε σημεια του καλουπιου που εχουμε εντονη καμπυλη (μικρη ακτινα) καλο ειναι να εχουμε περισσοτερους νομεις πιο συμπτυγμενους.Αν ετυχε να  προσεξεις στο εργαστηριο εχω καμποσα καλουπια και ο λογος ειναι οτι  καθε φορα διορθωνα λαθη του προηγουμενου και ενα απο αυτα ηταν και αυτο που αναφερω.Λαουτο δεν ξερω να κατασκευαζω αλλα απο οσα ξερω μεχρι στιγμης απο τα μπουζουκοειδη που εχουν κοινες αρχες σε βλεπω καλα εφοδιασμενο απο ταλεντο,δεν περιμενα και κατι διαφορετικο  βεβαια αν κρινω απ΄την ιδιοτητα σου.Καλη συνεχεια!!

Tags: λαουτο