Αποστολέας Θέμα: Καπρίτσιο !  (Αναγνώστηκε 18259 φορές)

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 11:13:39 μμ »
Οι διαστασεις της δικης μου.

Κλίμακα οργάνου                    650                                     630    mm  ( ? )

μικρή καμπάνα                        280                                      265

μέση                                      240                                      200

μεγάλη καμπάνα                      360                                     360

μήκος σκάφους                       480                                      470

nut                                         52

πλάτος στο 12ο τάστο               62

υψος σκαφους στην ένωση        98

ύψος κάτω                              101

διάμετρος ηχητ. οπής                 86

απόσταση 1ης με 6η
τρυπούλας στη γέφυρα               58

ολικό ύψος γέφυρας                   12-14


Η 630 μου φαινεται κλιμακα για μικρο κιθαρονι ή 3/4 κλασικης . Εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ευκολοπαικτη μια κιθαρα με μικρη κλιμακα , αλλα δεν ξερω ποση επιδραση εχει στην φορτιση του καπακιου γιατι εχει και λιγοτερες τασεις στις χορδες.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 09, 2020, 11:58:52 μμ »

..............

Η 630 μου φαινεται κλιμακα για μικρο κιθαρονι ή 3/4 κλασικης . Εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ευκολοπαικτη μια κιθαρα με μικρη κλιμακα , αλλα δεν ξερω ποση επιδραση εχει στην φορτιση του καπακιου γιατι εχει και λιγοτερες τασεις στις χορδες.

Με κάθε επιφύλαξη κι αν θυμάμαι καλά

η συνολική πίεση που ασκούν οι χορδές μιας κλασικής με κλίμακα 650 είναι γύρω στα 42 - 43 κιλά . 
( Τώρα βέβαια θα μου πείς με ποιές χορδές ? )

αντίστοιχα όταν η κλίμακα είναι 630 τότε η πίεση είναι γύρω στα 40 κιλά

Πριν από λίγο καιρό , είχαμε κάνει μια ωραία κουβέντα για το θέμα αυτό με τον Μάνο . Υπάρχει ένας πίνακας - οδηγός που υπολογίζει εύκολα και γρήγορα αυτές τις τάσεις και σε άλλα έγχορδα , αλλά δεν μπορώ αυτή την ώρα να το βρω.

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 12:15:10 πμ »
Οι Daddario που χρησιμοποιω γραφουν απο πισω ποσα kg ειναι η καθε χορδη. Το πιο ελαφρυ σετ που εχω πετυχει ειναι στα 36 κιλα. Σε ολες μου τις κιθαρες εχω παψει να χρησιμοποιω ακομη και normal και εχω καθιερωσει Hard tension που ειναι κοντα στα 40 κιλα γιατι οτιδηποτε αλλο μου ακουγεται "ψοφιο" . Υπαρχουν και extra hard που φτανουν μεχρι τα 46 κιλα.

Αρα μπορεις να πετυχεις βελτιωση αλλαζοντας χορδες βλεποντας ποια ταση σε ικανοποιει . Ακομη και βαζοντας χορδες απο διαφορετικα σετ σε καθε νοτα. Δεν ξερω το καπακι πως θα αντεχε στα 46 κιλα....

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 08:23:12 πμ »
Υπάρχει ένας πίνακας - οδηγός που υπολογίζει εύκολα και γρήγορα αυτές τις τάσεις και σε άλλα έγχορδα , αλλά δεν μπορώ αυτή την ώρα να το βρω.


υπάρχουν δεκάδες μηχανάκια υπολογισμού τάσεων κιθάρας στο ιντερνετ. Εγώ χρησιμοποιώ αυτό που έχει διάφορα όργανα ("εμπλουτισμένο" και με μπουζούκια)

http://mastering.gr/xml/stringxxiii.html

που έφτιαξε ο "δικός μας" (δεν μπαίνει πια, δυστυχώς γιατί είναι σπουδαίος κατασκευαστής - παίκτης - τραγουδοποιός κτλ.) Κώστας Τρικάλης με βάση αυτό

https://www.mcdonaldstrings.com/stringxxiii.html

το καλό με το παραπάνω μηχανάκι είναι ότι έχει όπως είπα διάφορα όργανα και τα πεδία των χορδών δουλεύουν (υπολογίζουν σωστά) ακόμα κι αν το όργανο που φτιάχνεις δεν περιλαμβάνεται στη λίστα, αρκεί να έχει τον ίδιο αριθμό χορδών και να βάλεις τις σωστές πληροφορίες (τάση χορδής, με περιέλιξη (w) ή απλή (p) κτλ.).

Επειδή φτιάχνω διάφορα πολύ διαφορετικά μεταξύ τους όργανα (π.χ. μπαγλαμέλε, resonator, cigar boxes κτλ.), το χρησιμοποίησα πολλές φορές και πάντα ανταποκρίνεται.

άλλα μηχανάκια για κιθάρες:

https://tension.stringjoy.com/

και αυτό το παρακάτω το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον επειδή έχει δίπλα γράφημα (που ενημερώνεται αυτόματα αλλάζοντας τα δεδομένα) και βλέπεις κατευθείαν εκτός από τη συνολική τάση και τον τρόπο που αυτή κατανέμεται σε κάθε χορδή (σαν να βλέπεις τομή στο "φάρδος" της ταστιέρας, από καντίνι σε μπάσο με τις "κορυφές" των τάσεων)

https://www.curtmangan.com/string-tension-calculator/

Σε όλα τα μηχανάκια πρέπει να βάζεις οπωσδήποτε κλίμακα και τάση κάθε χορδής, και σε μερικά πρέπει να προσθέτεις και τα χαρακτηριστικά της (π.χ. οι silver plated στην ίδια διάμετρο είναι πιο ελαφρές από τις phosphor bronze στις χορδές με περιέλιξη). Όπως ειπώθηκε (και το αναφέρουν και τα μηχανάκια), η D' addario είναι συνήθως εταιρεία αναφοράς, επειδή η τάση κάθε χορδής αναγράφεται στη συσκευασία αλλά και στην ιστοσελίδα της εταιρείας (για κάθε σετ, κάθε χορδή χωριστά). Υπάρχουν κι άλλες εταιρείες που τα γράφουν, αλλά δυστυχώς η πλειονότητα δεν αναφέρει τίποτα, για αυτό οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τις D' addario.
Δεν είναι κακό αυτό, δεν νομίζω ότι οι διαφορές από κατασκευαστή σε κατασκευαστή είναι μεγάλες, όταν πρόκειται για "απλές" χορδές. Όταν πρόκειται για "light" (π.χ. είχα παραγγείλει light 12άρες Newton Heritage) ενημερώνουν.


Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 08:47:19 πμ »
Αψογος Μάνο !!!  Ευχαριστούμε  !    :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 08:58:02 πμ »
περί επιλογής κλίμακας:
αυτή για μένα είναι μια μεγάααααλη ιστορία που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμα - αν ξεκαθαρίσω ποτέ.

Συμφωνώ ότι το παρακάτω ισχύει, τόσο ως προς την ευκολία αλλά και ως προς την φόρτιση

Εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ευκολοπαικτη μια κιθαρα με μικρη κλιμακα , αλλα δεν ξερω ποση επιδραση εχει στην φορτιση του καπακιου γιατι εχει και λιγοτερες τασεις στις χορδες.

εγώ προσωπικά, δοκιμάζοντας 63 και 64 κλίμακες στο ίδιο καλούπι δεν είδα μεγάλη διαφορά στον ήχο - βέβαια η διαφορά στο μήκος ήταν 1 εκατοστό (και όχι 63-65 που συζητάμε εδώ). Σίγουρα δεν είναι το μόνο που παίζει ρόλο, δηλαδή αν έχεις π.χ. 63 ΔΕΝ σημαίνει ότι θα "μουγκαθεί" το όργανο, ούτε ότι αν είναι 65 ότι θα κελαηδήσει. Προφανώς όλα επηρεάζουν το αποτέλεσμα και θα πρέπει να μπουν στο παιχνίδι (χορδές, καπάκι, καβαλάρης κτλ.) αλλά... μια ζωή ΔΕΝ φτάνει για τέτοιες αναζητήσεις, εκτός αν φτιάχνεις συνέχεια το ίδιο όργανο με τα ίδια ξύλα, τα ίδια πάχη, το ίδιο καμάρωμα κτλ.

Κι αυτό κατά τη γνώμη μου ισχύει, δεν ξέρω αν είναι "σωστό" επιστημονικά

... εχω καθιερωσει Hard tension ... γιατι οτιδηποτε αλλο μου ακουγεται "ψοφιο" . Υπαρχουν και extra hard που φτανουν μεχρι τα 46 κιλα.

συμφωνώ με τον songless ότι με μεγαλύτερη τάση στην ίδια κλίμακα το όργανο "ζωντανεύει". Χαρακτηριστικό είναι ότι στους τζουράδες δεν βάζω ποτέ 10άρες (που είναι το στάνταρντ σετ "για τζουρά") αλλά 11άρες - και ότι στις λαϊκές κιθάρες που φτιάχνω, συνήθως (*) δεν μ' αρέσουν οι silver plated αλλά οι bronze (παρόλο που οι ακραιφνείς ρεμπετόφιλοι συνιστούν silver λόγω ιστορικής πιστότητας και συνακολούθως χροιάς). Επίσης ψάχνοντας χορδές για το "καρυδόνι" που είχε εντελώς άλλη κλίμακα (47 εκ. - για την οποία δεν υπάρχουν καν χορδές στο εμπόριο), σε όλες τις δοκιμές που έκανα (διάφορες διαμέτρους σε διάφορα κουρδίσματα) μου φαινόταν ότι το όργανο έπαιζε καλύτερα όταν η χορδή ήταν πιο "τεντωμένη" -  παρά χαλαρή και άνετη. Πάντως δεν έχω βρει την "χρυσή τομή" για να τα υπολογίζω εκ των προτέρων όλα αυτά - και δεν νομίζω να την βρω ποτέ, ακόμα κι αν υπάρχει.

(*) τελευταίο και κλείνω: silver plated έβαλα στο τελευταίο κιθαρόνι (63 εκ., μικρό καλούπι) επειδή το καπάκι (κέδρος) ήταν λεπτό - ήδη από την αγορά του - και δεν άντεξε τις 11άρες bronze τις οποίες δοκίμασα στην αρχή : το καπάκι σε μια βδομάδα είχε γίνει σαν περισπωμένη και το action αυξήθηκε από την παραμόρφωση αυτή. Έτσι είχα δύο επιλογές, ή να βάλω 10άρες ή να δοκιμάσω πάλι 11άρες silver και να δω τι θα γίνει. Και - ω του θαύματος - εκτός του ότι το καπάκι ήρθε στα σύγκαλά του, ο ήχος μου άρεσε για πρώτη φορά πιο πολύ από τις Bronze. Πιθανότατα αυτός ο συνδυασμός (λεπτός κέδρος με silver) να ήταν η "συνταγή" που ζητούσε το όργανο, χωρίς βέβαια εγώ να το έχω υπολογίσει, ούτε να το φαντάζομαι καν. Γι αυτό μια ζωή δεν φτάνει, ακόμα κι αν καταγράφηκε σαν εμπειρία που θα φανεί χρήσιμη μελλοντικά.

οπότε κατά τη γνώμη μου ισχύει κι αυτό

Αρα μπορεις να πετυχεις βελτιωση αλλαζοντας χορδες βλεποντας ποια ταση σε ικανοποιει . Ακομη και βαζοντας χορδες απο διαφορετικα σετ σε καθε νοτα. Δεν ξερω το καπακι πως θα αντεχε στα 46 κιλα....

εκτός (πάλι για μένα) από το "χορδές από διαφορετικό σετ σε κάθε νότα". Στην πρώτη μου κιθάρα είχα δοκιμάσει εννιά (9) σετ χορδών, όλα διαφορετικών εταιρειών και διαφορετικών υλικών, διαμέτρων κτλ. Το αν θα αντέξει το καπάκι, έ, δεν θα το ξέρεις ποτέ ακριβώς, ακόμα περισσότερο αν δεν ξέρεις τι χορδές θα βάλεις τελικά, αλλά μπορείς να πάρεις κάποια "μέτρα", κυρίως στον οπλισμό. Δοκιμάζεις και βλέπεις, είπαμε : εκτός από το "απάνω τους" ισχύει και το "γράφε ώρες".  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 10, 2020, 09:15:04 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 10:41:37 πμ »
Μπράβο Μάνο. Διατριβή . Θα πρέπει να αυτά να μαζευτούν σε ξεχωριστό "επιστημονικό" τμήμα του φόρουμ .

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 04:14:40 μμ »
Παράθεση
Μπράβο Μάνο. Διατριβή . Θα πρέπει να αυτά να μαζευτούν σε ξεχωριστό "επιστημονικό" τμήμα του φόρουμ .
Συμφωνώ με τον φίλο Songless bird.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 19, 2020, 09:24:18 μμ »
Να ευχαριστήσω κι εγώ τον Μάνο , που εμπλουτίζει το θέμα μου με τις συναρπαστικές απαντήσεις του .

Για να προχωρήσουμε ένα , δυο βηματάκια πιο πέρα το σχεδιασμό στο «καπρίτσιο».

Αν κατάλαβα σωστά , ο Στέλιος και ο Δημήτρης με προτρέπουν για κλίμακα οργάνου 650 mm.
Κατ αρχήν εντάξει , αλλά να το φιλτράρω λίγο μέσα μου.
Να ξεκαθαρίσω τι θέλω , σε ποιόν θα απευθύνεται το όργανο.

Θέλω κάτι σχετικά ευκολόπαιχτο , θα παίζει (λέμε τώρα) ο υποφαινόμενος με τα ξύλινα δάχτυλά του άντε και κανένας φίλος τραγουδάκια για το κέφι μας.  Ο.Κ. κι αν τύχει και την πιάσει κανένας κλασικός στα χέρια του , τουλάχιστον να μη με βλαστημάει … Είναι βέβαια λίγο ασύμβατα αυτά μεταξύ τους ... καπρίτσιο είν΄αυτό !

Α !  και να μου αρέσει στην όψη του …

Ανάμεσα στην κλίμακα 630 και την 650 υπάρχει η 640 την οποία καλοβλέπω γιατί είναι η κλίμακα που έχει κατασκευαστεί η κλασική το οικογενειακό μας  ενθύμιο και μπορώ να την έχω σαν αναφορά για τις μετρήσεις στο μπράτσο, στο nut, για την απόσταση των ακραίων χορδών από την άκρη της ταστιέρας κλπ

Νομίζω ότι η κλίμακα 640 δείχνει κατάλληλη για αυτή τη δική μου περίπτωση.

...

Οι κλασικοί φίλοι του φόρουμ θα τα γνωρίζουν τούτα βέβαια.
Σε μένα φάνηκαν ενδιαφέροντα και απομόνωσα μια απάντηση σχετική με τον προβληματισμό μου

You know you need a 640 scale when …

https://www.classicalguitardelcamp.com/viewtopic.php?p=416587#p416587

I have a large hand, but I switched to a 640 Pavan seven or eight months ago and I'm glad I did. It's easier to play, especially if you have physical problems with your left hand. What no one has mentioned is that the shorter length results in slightly less tension on the strings, so they are easier to depress. In fact, I've found that if you want the same tension and brightness you get on a larger instrument with normal strings, you are better off with high tension on a 640.
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 11:12:26 μμ »
Για πλάκα τη ξεκίνησα , Αποδείχτηκε όμως ότι ήταν μια μικρή αυτοτελής εργολαβία !

Ροζέτα

Απλό το σχέδιό της , αλλά σαν θηλυκό που είναι με παίδεψε αρκετά . Χαλάλι της !

 


 


 


 


 


Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 29, 2020, 11:53:45 μμ »
Ελπίζω το τελικό αποτέλεσμα , να είναι κάπως καλύτερο από τούτο το πρόχειρο σκίτσο .

 

 
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 01:18:03 πμ »
Βλέπεις καμμία φορά κάτι ροζετες του εμποριου γυρω στο δεκαρικο ολο σχεδιο και χρωμα και δεν σε ενθουσιαζουν και βλεπεις κατι χειροποιητες οπως αυτη εδώ που την θαυμάζεις για την ομορφιά της και είναι 4 ξύλα όλα κι όλα..  Συγχαρητήρια για άλλη μια φορά.. αναμένουμε τις εξελίξεις!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 06:50:39 πμ »
καταπληκτικη ιωσηφ!
μπραβο!!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 07:52:02 πμ »
θηλυκό που είναι
προσεχε διοτι δεν ειναι μονον η ροζετα, ειναι μια ενιαια οντοτητα....  {celebrate015}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Καπρίτσιο !
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 30, 2020, 07:55:10 πμ »
θηλυκό που είναι
προσεχε διοτι δεν ειναι μονον η ροζετα, ειναι μια ενιαια οντοτητα....  {celebrate015}

είμαστε μόνοι απέναντι στο σύμπαν, τη βάψαμε  ;D

κούκλα κι η ροζέτα, Ιωσήφ, μπράβο πρωί πρωί με φκιάξατε


Tags: