Αποστολέας Θέμα: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι  (Αναγνώστηκε 6397 φορές)

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« στις: Ιούνιος 17, 2020, 12:48:28 πμ »
Καλός σας βρήκα παιδιά και συγχαρητήρια για το φόρουμ σας, είμαι νέος στο χώρο αυτό αλλά παθιασμένος και ας μην έχω φτιάξει έως τώρα κάποιο όργανο.

Δεν είμαι ξυλουργός αλλά ασχολούμαι χομπιστικα με τις κατασκευές από ξύλο οπότε πιάνουν τα χέρια μου.
Με την κατασκευή μουσικού οργάνου θα ασχοληθώ για πρώτη φορά και από την στιγμή που το αποφάσισα έχω διαβάσει αμέτρητα άρθρα και συζητήσεις, θα έλεγα στην θεωρία είμαι ξεφτέρι αλλά στην πράξει ακόμη μπούφος.

Θα αρχίσω κατασκευάζοντας ένα σκαφτό μπαγλαμαδάκι (με ντούγιες ούτε στο όνειρό μου προς το παρόν)  θα είναι το πρώτο πειραματικό μουσικό όργανο που θα με εισάγει στον χώρο αυτό και σκοπεύω στο μέλλον να φτιάξω και άλλα. Ελπίζω να τα καταφέρω με την βοήθεια σας και με την τύχει που κουβαλάει ο πρωτάρης.  {celebrate015}

Έχω διαβάσει αρκετά από εδώ μέσα αλλά όχι όλα (είναι αδύνατον), οπότε αναγκαστικά αν δεν βρίσκω κάποια πληροφορία θα σας ρωτώ. Προς το παρόν (και μάλλον για πολύ καιρό) μόνο θα ρωτώ γιατί δεν έχω γνώσεις για να προσφέρω όπως κάνετε εσείς.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

ΥΓ
Αν νομίζεται πως υπάρχει κάποιο λινκ που θα με βοηθούσε για αρχή απλά ενημερώστε με για να μην σας πρήζω με ερωτήσεις που έχουν χιλιοειπωθεί.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 17, 2020, 06:26:27 πμ »
γεια σου χρηστο, καλη αρχη-καλα σκαρπελα!
τα υλικα τα συγκεντρωσες;

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Άγγελος Περδικούρης

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Αγαπημένο ξύλο: οξιά
  • Αριθμός κατασκευών: μηδέν!
  • Περιοχή: Τρίλοφος Θεσσαλονίκης
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 17, 2020, 11:16:33 πμ »
Κοίτα να δεις, Χρήστο! Ακριβώς στην ίδια φάση με σένα βρίσκομαι κι εγώ! Κι από εμπειρία και από... διαβάσματα. Από τι ξύλο σκέφτεσαι να κάνεις το σκάφος;
Εγώ είπα να κάνω εξαρχής μπουζούκι (αγόρασα και σφένδαμο μάλιστα) αλλά έριξα στροφές, κατέβηκα σε μπαγλαμά με ντούγιες και τέλος σκαφτό - να δω τι δυσκολίες έχει και προχωράω αναλόγως.
Καλή ευκολία!

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 17, 2020, 01:54:55 μμ »
κατσε ρε συ αγγελε στο τελος θα φτιαξεις σφυριχτρα. μη κατεβαινεις σταθμες στη κατασκευη, το 1ο, οτι οργανο κ να κανεις, θα χει λαθακια...
θα μου πεις τωρα, ο μπαγλαμας θα χει λιγοτερα... δεν ξερω, εγω θ ακολουθουσα το πλαν Α...  ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 17, 2020, 03:01:56 μμ »
Από μουριά θα τον κάνω τα ξύλα τα έχω και έχω ξεκινήσει το φάγωμα, στην αρχή σκέφτηκα να τον κάνω όλο σκαφτό αλλά με τρόμαξε λιγάκι και αποφάσισα να το κάνω δυο κομμάτια. Πέρα απο το διάβασμα στο διαδίκτυο πολύ με βοήθησε και ένα βιβλίο που αγόρασα, δεν ξέρω αν πρέπει να το αναφέρω λόγο διαφημίσεις.
Πάντως θα μου πάρει σίγουρα μια εβδομάδα μέχρι να το φάω, φοβάμαι μην κάνω χονδρό λάθος και άντε να βρεις μετά ξανά ξύλο.

Αυτό που με τρομάζει σε πρώτη φάση είναι το ένωμα του σκάφους με το μανίκι, όλοι λένε ότι είναι πολύ βασικό και θέλει πολύ προσοχή, και όσο διαβάζω ότι θέλει προσοχή τόσο με τρομάζει περισσότερο μην φτιάξω στην τελική ''μπαγλαμα'' και όχι μπαλαμαδάκι. Σίγουρα σε αυτό το σημείο θα χρειαστώ βοήθεια.

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 17, 2020, 09:36:28 μμ »
Σήμερα όλη μέρα ''έσκαβα'' σαν το χαμάλη, προτού αρχίσω το σκάψιμο απο έξω θα φτιάξω τον θηλυκό μόρσο με ρούτερ χελιδονοουρά.
Θα ήθελα να μου πείτε το βάθος και το πλάτος (στο φαρδύτερο σημείο)  που θα έχει ο θηλυκός μόρσος.

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 19, 2020, 10:07:55 πμ »
Έχω μπόλικες ερωτήσεις αλλά θα της κάνω σιγά σιγά, τώρα θέλω να παραγγείλω κλειδιά, τάστα κτλ.
Στα κλειδιά κατέληξα στα Grover ΜΑ-200.
Στα τάστα έχω κολλήσει, κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι 0,45 άλλοι 0,50. Μήπως κάνουν και τα δυο; (μιλάμε για μπαγλαμά 36αρα κλίμακα.

Επίσης να πάρω τάστα με δόντι ή χωρίς δόντι, με δόντι λένε είναι ποιο σταθερά αλλά αν χρειαστεί να τα αλλάξεις βγαίνουν δύσκολα και καταστρέφουν εν μέρη την αυλακιά απο την τοστιέρα, έχετε να προτείνετε κάποια;

Τέλος τα κολλήματα να τα κάνω παραδοσιακά με ψαρόκολλα ή με σύγχρονες κόλες; Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα συγκολλήσεις, αν δεν υπάρχει προτιμώ τα παραδοσιακά αφού φτιάχνω κάτι το παραδοσιακό. και εδώ θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι.
Ευχαριστώ.

ΥΓ.
Η εξέλιξη έως τώρα.
Γυάλισα το εξωτερικό απο το μπαγλαμαδάκι  σταδιακά με γυαλόχαρτα έως 2500 και στο τέλος το γυάλισα με σύρμα 0000.
 


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 19, 2020, 11:02:12 πμ »
Στα τάστα έχω κολλήσει, κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι 0,45 άλλοι 0,50. Μήπως κάνουν και τα δυο; (μιλάμε για μπαγλαμά 36αρα κλίμακα.

Επίσης να πάρω τάστα με δόντι ή χωρίς δόντι, με δόντι λένε είναι ποιο σταθερά αλλά αν χρειαστεί να τα αλλάξεις βγαίνουν δύσκολα και καταστρέφουν εν μέρη την αυλακιά απο την τοστιέρα, έχετε να προτείνετε κάποια;

σωστό είναι αυτό για τα δόντια, αλλά αν δεν αλλάξεις τάστα - που σε μπαγλαμά δεν έχω ακούσει να χρειάζονται αλλαγή - και βάλεις καλής ποιότητας τάστα δεν θα έχεις πρόβλημα. Επίσης για μπαγλαμά καλύτερα να είναι πιο μικρά τα τάστα από μπουζουκιού κτλ.
Γι αυτό εγώ βάζω αυτά από τον dimizparts (με πριόνι 0,4)
https://dimizparts.gr/index.php?route=product/product&path=84_115&product_id=367

(τα U2 γιατί έχουν πιο ψηλή κορώνα και δεν έχεις πρόβλημα στο τρίψιμο)

Τέλος τα κολλήματα να τα κάνω παραδοσιακά με ψαρόκολλα ή με σύγχρονες κόλες; Υπάρχει διαφορά στην ποιότητα συγκολλήσεις, αν δεν υπάρχει προτιμώ τα παραδοσιακά αφού φτιάχνω κάτι το παραδοσιακό. και εδώ θα ήθελα να μου προτείνεται κάτι.

Η ψαρόκολλα κατά τη γνώμη μου είναι μονόδρομος για καπάκι (καμάρια και περιμετρικά στο σκάφος). Στα υπόλοιπα μέρη χρησιμοποιείς ό,τι θες που να είναι κατάλληλο (titebond ή άλλη αλειφατική, πολυουρεθάνης κτλ.) μόνο κοίτα να κάνει για όργανα (γενικός κανόνας είναι να μην γίνεται "μαστίχα" π.χ. βενζινόκολλες αλλά "κρυσταλλική" για να μεταφέρει τον ήχο).
Η ψαρόκολλα πάντως θέλει λίγο εμπειρία σε πιο απαιτητικές κολλήσεις (π.χ. μόρσο) αφενός γιατί αρχίζει να "κολλάει" σχεδόν αμέσως (και στα χέρια) και επίσης γιατί πρέπει να μάθεις να την χειρίζεσαι : αρκετά ρευστή για να μην κάνει "κόμπους" αλλά όχι τόσο (ρευστή) που να σου τρέχει παντού. Επίσης να είναι φρέσκια (δεν ξέρω αν τα ξέρεις ήδη, τα γράφω γενικώς).

ΥΓ.
Η εξέλιξη έως τώρα.
Γυάλισα το εξωτερικό απο το μπαγλαμαδάκι  σταδιακά με γυαλόχαρτα έως 2500 και στο τέλος το γυάλισα με σύρμα 0000.
 


ωραίο το γυάλισμα! αλλά αυτή η οριζόντια "ρωγμή" πίσω τι είναι ?

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 19, 2020, 11:09:53 πμ »
ευχαριστώ για την απάντηση, η γραμμή πίσω με προβλημάτισε και εμένα είναι φυσικό κουσούρι απο το ξύλο μοιάζει με ράγισμα αλλά δεν είναι, είναι και απο την μέσα πλευρά λιγότερο έντονα. Δεν γνωρίζω αν αυτό επηρεάζει τον ήχο η στην μελλοντική αντοχή του ξύλου. Λέτε να μην το συνεχίσω;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 19, 2020, 11:53:35 πμ »
τον ήχο μάλλον όχι, την αντοχή δεν μπορώ να πω με σιγουριά. Αφού δεν είναι ρωγμή, ακόμα κι αν είναι κάποιο "κουσούρι" (που κι αυτό σημαίνει ότι δεν είναι ομοιογενές το ξύλο, αλλά όχι απαραίτητα ότι είναι επικίνδυνο) εγώ θα το συνέχιζα, αλλά θα έβαζα από μέσα μια μικρή ενίσχυση (μια φέτα 2-3 χιλ. πάχος κατά μήκος της "ρωγμής" κατάλληλα καμπυλωμένη) για να είμαι πιο ήσυχος.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 19, 2020, 12:00:40 μμ »
Ἴσως νά μποροῦσε νά κολλήση ἀπ' τήν ἔξω μεριά , κατά μῆκος τῆς " ρωγμῆς " μιά διακοσμητική φέτα μουριᾶς ἤ ἄλλου ξύλου , μιά " περισπωμένη " ἅς ποῦμε.......

mikerory

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Αγαπημένο ξύλο: maple
  • Αριθμός κατασκευών: 7
  • Περιοχή: Εξάρχεια
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 19, 2020, 12:14:27 μμ »
είναι και απο την μέσα πλευρά λιγότερο έντονα.
Αν θες, βγάλε και μια φωτό και από τη μέσα πλευρά. Αν είναι διαμπερής η ρωγμή (διαπερνά όλο το πάχος του σκάφους), θα το ενίσχυα και γω.
Η πρόχειρη λύση είναι να χώσεις με καμιά σύριγγα μπόλικη κυανακρυλική και λίγη σκόνη στο τέλος για να στοκάρεις. Αλλιώς ό,τι λέει ο Μάνος.
Μέτρα μία και κόψε δέκα

Χρήστος SGF

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 89
  • Αγαπημένο ξύλο: ?
  • Αριθμός κατασκευών: 3
  • Περιοχή: Κρηνίδες Καβάλα
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 19, 2020, 12:54:58 μμ »
τελικά το μελέτησα καλά έχει ένα κουσούρι και πάνω στο κουσούρι του ξύλου έκανε ράγισμα, στέλνω δυο φωτογραφίες απο κινητό μέσα και έξω.
Ορμώμενος απο της προτάσεις σας σκέφτηκα αν βάλω απο μέσα όσο γίνεται στο συγκεκριμένο σημείο αρκετά ρευστή ψαρόκολλα να μπει στο ράγισμα θα κάνει δουλειά ή λέτε καλύτερα κυανοακρυλική, και μετά απο πάνω να βάλω ρινίσματα ή φέτα απο το ίδιο ξύλο τύπου καπλαμά βουτηγμένο σε κόλα, ή στην τελική φτιάχνω άλλο (το τελευταίο με... :character0029: )
 


steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 19, 2020, 01:48:31 μμ »
βαλε κυανοακρυλικη και τριψε , με τη σκονη του στο κενο , να γινει "ξυλο"
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: Πειραματικό μπαγλαμαδάκι
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 19, 2020, 01:52:59 μμ »
Εγώ από μέσα θα έβαζα εποξική να γεμίσει όλη η ρωγμή και από πάνω ένα λεπτό κομμάτι όπως σου είπε ο Μάνος. Η ψαρόκολλα δεν σου προσφέρει κάτι. Εξωτερικά ένα λεπτό φύλλο καπλαμά (2χιλ.) κάτι σαν κολάτζα όπως είπε ο Λάμπρος. Θα είναι και διακόσμηση. Για μένα βάλε και τα δύο να έχεις το κεφάλι σου ύσηχο. Το σημείο είναι περίεργο. Δέχεται όλες τις τάσεις από την χορδιέρα. Στα σκαφτά όργανα που έχω φτιάξει πάντα άφησα στο σημείο αυτό παραπάνω ψωμί, για να δημιουργηεθεί κάτι σαν τάκος. Μην ξεχνάς ότι κάπου εκεί κοντά θα πέσουν και οι βίδες για τη χορδιέρα. Και μια συμβουλή για τις βίδες. Κάνε πρώτα τρύπες με ψιλό τρυπανάκι (λίγο πιο λεπτό από την βίδα) για να περάσεις την βίδα. Με την βιδώσεις απ'ευθείας χωρίς τρύπημα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''