Αποστολέας Θέμα: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα  (Αναγνώστηκε 19682 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.470
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #255 στις: Αύγουστος 08, 2022, 04:27:47 μμ »
καλημέρα και καλή βδομάδα!
Όχι οτι θα πω καμιά σοφία, αλλά επειδή την έχω πατήσει αρκετές φορές με την ευθυγράμμιση, ελέγχω περί τις 100 φορές σε διάφορες φάσεις με μια κλωστή τον άξονα συμμετρίας, περνώντας την κλωστή σε όλο το μήκος (από κορυφή του καράολα μέχρι πίσω και μετρώντας εκατέρωθεν αποστάσεις σε διάφορα σημεία). Είναι εύκολο να την πάθεις, ειδικά αν είναι ο καράολας τελειωμένος. Και έχω παρατηρήσει ότι το λάθος συνήθως συμβαίνει από το υπερβολικό σφίξιμο των σφιγκτήρων (άλλο "κόλλημα", σφίγγω μέχρι να τσούξουν οι παλάμες, χωρίς λόγο μάλλον αλλά έτσι μου έχει κολλήσει)- που αν είναι με βίδα, καθώς σφίγγεις μπορεί να συστραφεί κάποιο κομμάτι και πάει περίπατο η συμμετρία. Τέλος πάντων, έτσι για να γίνεται κουβέντα
,................ Όλα χρήσιμα είναι Μάνο, καλά κάνεις και τα γράφεις, Κυριε Λάμπρο νομίζω ότι μοιάζουμε λίγο στην βιασύνη, κάνω όλο λάθη που θέλουνε επιδιόρθωση και επίσης επί διορθώνω και επιδιορθώσεις, στο τέλος τέλος λέω οοοοοοχου μέχρις εδώ να κάτσω να σκάσω, καλή συνέχεια.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #256 στις: Αύγουστος 08, 2022, 05:52:16 μμ »
ἐπειδή κάπου εἶχες πεῖ Μάνο ὅτι , ὅταν ἔχει παραπάνω ὄγκο τό σκάφος , ἔχει περισσότερο ἀέρα καί καλύτερο ἦχο

αποκλείεται να είπα (έγραψα) αυτό ακριβώς. Ο μεγαλύτερος όγκος βοηθάει (θεωρητικά) στα μπάσα, αλλά μέχρι εκεί.
επι λέξει

"Αναφορικά με τον όγκο:.... Είναι έτσι γνωστό από την Φυσική, θεωρητικά και εργαστηριακά , αλλά και από την εμπειρική γνώση ότι υπάρχει «ευθεία αναλογία μεταξύ μεγαλύτερου όγκου και χαμηλότερων συχνοτήτων», ακόμα κι αν οι διαφορές δεν είναι άμεσα αντιληπτές στην κατασκευή".

το "καλύτερος ήχος" δε, είναι πολύυυυυυυυ μεγάλη κουβέντα. Ο Αλεξανδρής, μετά από δεκάδες κιθάρες, έχει αποφανθεί ότι κατά τη γνώμη του δεν παίζει ρόλο το βάθος του σκάφους. Από την άλλη, τα ακουστικά μπάσα είναι σαφώς βαθύτερα από τις κιθάρες (13-15 εκ. φάρδος πλαϊνών). Εγώ πολύ θα ήθελα κάποτε να κάνω μια κιθάρα με βαθύ σκάφος, έτσι απλώς για την εμπειρία, αλλά ποτέ δεν έχει τύχει να βρω αρκετά φαρδειά πλαϊνά, ακόμα και στην 9άχορδη που έκανα με κόντρα πλακέ (και ήθελα να την κάνω 12-13 εκ.), είχα ένα ατύχημα στο ένα πλαϊνό και αναγκάστηκα να τα κάνω στενότερα τελικά και τα δύο.

Φίλε Μάνο , ζητῶ συγνώμη πού εἶπα αὐτήν τήν κουβέντα , δήθεν ὅτι τήν εἶπες ἐσύ . Κάπου θυμόμουν πού εἶπες κάτι σχετικά μέ τά φαρδύτερα πλαϊνά , καί μοῦ ἔμεινε φαίνεται αὐτή ἡ ἐντύπωση .
Παρ' ὅλ' αὐτά ὅμως , ὑπάρχει ἕνα κέρδος : ὅτι μάθαμε αὐτό : ότι υπάρχει «ευθεία αναλογία μεταξύ μεγαλύτερου όγκου και χαμηλότερων συχνοτήτων» ( συμπλήρωση δική μου : βλέπε τήν οἰκογένεια τοῦ βιολιοῦ , παχύτερο καί μεγαλύτερο σκάφος , βαθύτερος ηἦχος ) , ακόμα κι αν οι διαφορές δεν είναι άμεσα αντιληπτές στην κατασκευή".

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #257 στις: Αύγουστος 08, 2022, 07:31:20 μμ »
προφανως και εχει σημασια ο ογκος ενος οργανου, και ειναι ο πρωτογενης παραγοντας για επιτευξη ουσιαστικων χαρακτηριστικων του ηχου.
(για την κιθαρα): μετρησεις εχουν δειξει οτι υπαρχει μια "χρυση" αναλογια ογκου σε λιτρα = επιτευξη ολων των συχνοτητων σε αποδεκτη ακουστοτητα χωρις ακραιες βυθισεις λιγο πανω και λιγο κατω της ιδιοσυχνοτητας αυτου.

π.χ. κιθαρες παλαιας εποχης με επιφανεια καπακιου στα 940-985 τ.ε. (και αναλογου ογκου) στα σπεκτρογραφηματα (μερημενες συχνοτητα-συχνοτητα) εμφανιζουν οχι αποδεκτες ακουστοτητες (φον) στη περιοχη των 82-116 χερτζ (περιπου)
με ελαφρα τονωση στη μεσαια περιοχη (120-520) και κατακρυμνηση εως το τελος της συχνοτικης αποκρισης του οργανου (990), πραγμα καταστροφικο για πρεσιζιον μιουζικ (για ρεμπετικα συγχορδιες κλπ δεν ξερω, μπορει να ειναι καλο, η ακομη κ επιδιοκωμενο).
η κατασταση σωζεται στην υποκειμενικη (σον) αλλα παρ ολα αυτα εχει μειωση κατα 6-7 db στα συγκεκριμενα ευρη, κανοντας το φυσικα αντιληπτο σαν διπλασια περιπου μειωση..
η δε αμεση αποκριση ειναι για γελια μιας και εχει μεγαλη αποκλιση με ενα "κανονικου" μεγεθους οργανο.
η μεγαλη τονωση 2ης κατα βαση αρμονικης και ακολουθως 3ης, κανουν το χαρακτηριστικο ηχοχρωμα μιας ρομαντικης κιθαρας (η ενος λαμπατου ενισχυτη), κατι που φυσικα δεν υφισταται μια μεγαλυτερης.
στις δε μετρησεις διαδιδομενου ηχου, εχει μεγαλο συντελεστη ανακλωμενων ηχων σε συγκεκριμενες (λιγες) συχνοτητες και αρκετες απορροφουμενες.
οπως καταλαβαινει κανεις ειναι ενα μη ισσοροπημενο οργανο, μικρης ωφελιμης εκτασης (και ας εχει τρισημιση οκταβες).

αναλυση για μεγαλυτερου οργανου (βαρυτονου) vs κανονικου , αν ενδιαφερει κανεναν, σε αλλο ποστ

αντε και ενα βιντεακι με βαρυτονη, μανο ορμα! https://www.youtube.com/watch?v=Ay8E1IjvzrI
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 08, 2022, 08:18:56 μμ από steliosguitar »
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #258 στις: Αύγουστος 09, 2022, 08:14:46 πμ »
Φίλε Μάνο , ζητῶ συγνώμη πού εἶπα αὐτήν τήν κουβέντα , δήθεν ὅτι τήν εἶπες ἐσύ . Κάπου θυμόμουν πού εἶπες κάτι σχετικά μέ τά φαρδύτερα πλαϊνά , καί μοῦ ἔμεινε φαίνεται αὐτή ἡ ἐντύπωση .

ε, καλά, τι συγγνώμη, δεν παρεξηγήθηκα κιόλας! απλώς επειδή  - απ' ό,τι βλέπεις και από την απάντηση του Στέλιου - τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, είμαι πολύ προσεκτικός στις διατυπώσεις. Εξ ου και τα εισαγωγικά στην παράθεση, σε "πηγή" αναφέρομαι. Να, σαν το κείμενο του Στέλιου  :035:

προφανως και εχει σημασια ο ογκος ενος οργανου...

μάστορα με άφησες κάγκελο (πάλι), τι σον και φον, τίποτα δεν κατάλαβα. Εσύ είσαι διδακτορικό και πας για Ακαδημία και μεις (εγώ) στον παιδικό και πάω για τα προνήπια.

Η κιθάρα η βαρύτονη δε, "ζάχαρη και μέλι". 
.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #259 στις: Αύγουστος 09, 2022, 10:42:39 πμ »
προφανως και εχει σημασια ο ογκος ενος οργανου, και ειναι ο πρωτογενης παραγοντας για επιτευξη ουσιαστικων χαρακτηριστικων του ηχου.
(για την κιθαρα): μετρησεις εχουν δειξει οτι υπαρχει μια "χρυση" αναλογια ογκου σε λιτρα = επιτευξη ολων των συχνοτητων σε αποδεκτη ακουστοτητα χωρις ακραιες βυθισεις λιγο πανω και λιγο κατω της ιδιοσυχνοτητας αυτου.

οπως καταλαβαινει κανεις ειναι ενα μη ισσοροπημενο οργανο, μικρης ωφελιμης εκτασης (και ας εχει τρισημιση οκταβες).

αναλυση για μεγαλυτερου οργανου (βαρυτονου) vs κανονικου , αν ενδιαφερει κανεναν, σε αλλο ποστ



Δηλαδή , ἀπ' τά ἐλάχιστα απ' τά ἐπιστημονικά πού κατάλαβα , φτιάχνω μιά μούφα !!!!
ἕνας φίλος , πού τοῦ τά διάβασα , μοῦ εἶπε πώς , ἄν , ἄς ποῦμε , παράγουμε στήν χοντρή κιθάρα μιά συγχορδία , αὐτή δέν θά προλάβη ν' ἀκουστῆ καί θά τήν προλάβη ἡ ἑπομένη , μέ ἀποτλέλεσμα αὐτές οἱ συγχορδίες νά μπερδευτοῦν μεταξύ τους , κ.ο.κ. Ἔτσι εἶναι ; Αὐτό , τό συνδυάζω μ' αὐτό πού εἶχα ἀκούσει παλιά , ὅτι στά ρηχά ὄργανα , ὁ ἦχος " βγαίνει γρήγορα " .

Ἡ πρόθεσή μου ἦταν νά φτιάξω μιά λαϊκή - ρεμπετοκιθάρα , καί ἄν αὐτή δέν ἔχει στακάτα μπάσσα ἀλλά πολύ δυνατά καί διαρκείας , ἐ τότε θά εἶναι μούφα....

Εὐελπιστῶ νά ὑπεισέλθουν καί ἄλλοι παράγοντες , πού δέν μπορῶ νά προβλέψω , ὥστε τό ἀποτέλεσμα κάπως νά τρώγεται......

Στέλιο , θά ἤθελα ν' ἀκούσω τήν διαφορά βαρυτόνου καί κανονικοῦ ὀργάνου , ἀλλ' ἄν γίνεται , μέ πιό ἁπλό τρόπο.....

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #260 στις: Αύγουστος 09, 2022, 11:29:57 πμ »
Κατανοώ την ανησυχία σου φίλε Λάμπρο , αλλά όπως ήδη έχεις πει , αυτή η σφενδαμένια κιθάρα είναι πειραματική . Οπότε μη σκας !

Το όποιο τελικό αποτέλεσμα στον ήχο , σχεδόν ποτέ δεν είναι απολύτως προβλέψιμο , ακόμη και από κορυφαίους οργανοποιούς .

Συνήθως ένας έμπειρος παίκτης , με το που πιάνει ένα έγχορδο , βρίσκει γρήγορα με ποιό τρόπο χρειάζεται να παιχτεί για να αποδώσει το καλύτερο δυνατόν.

Συμμερίζομαι τον προβληματισμό σου , αλλά εμείς τα μεγάλα αγόρια , δεν κάνει να προσθέτουμε ( κι άλλες ) στενοχώριες στο κεφάλι μας .

Μην υποτιμάς τη χαρά της κατασκευής ! Είναι το "εφαλτήριο" για να πλησιάσουμε την επιθυμητή φωνή !   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #261 στις: Αύγουστος 09, 2022, 03:26:30 μμ »
Φίλε Ιωσήφ , πάντα μέ τόν καλό και παρηγορητικό σου λόγο !!!!
Έτσι θα κάνω , δεν θα στενοχωριέσαι και θα ελπίζω.....εξ άλλου , το κέφι μας κάνουμε , αλλά και η αποτυχία είναι η αρχή τής επιτυχίας !!!.....
....... πιό πολύ μ' άρεσε όμως , πού είμαστε μεγάλα αγόρια.....ε ναί , είμαστε καί φαινόμαστε !!!!!
..... κανονικά θα έπρεπε να σέ λέμε : Ιωσήφ ο γλυκομίλητος.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #262 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 08:58:48 μμ »
Φίλοι καλησπέρα ,
Ἐδῶ κι ἕνα μῆνα , ἀσχολοῦμαι μέ τήν κατασκευή τῆς καρυδένιας κιθάρας , πού κι αὐτή βγῆκε......χοντρούλα !!! Σάν τήν ξαδέλφη της τήν σφενδαμένια ἕνα πρᾶμα !!!
Μέ παίδεψε ἀρκετά κι αὐτή , κυρίως στήν διακόσμηση , καί μέ τό " ράβε - ξήλωνε " , τήν ἔφθασα σ' ἕνα ἐπίπεδο , νά προλάβω καί τήν ἔκθεση .
Παρακάτω μερικές φωτογραφίες :

 
 

 


 


 


Αὐτό τό κομμάτι τοῦ ἐβένου , προέκταση τῆς ταστιέρας , μ' αὐτό τό χαζοσχέδιο ποιύ δέν πολυταίριαξε ἀλλά τώρα πιά κόλλησε , τό ἔβαλα μετά τόν ἄνω καβαλλάρη γιά νά καλύψω μιά πριονιά στό μπροστά μέρος τοῦ καραβόλου .

 


Τό τελείωμα τοῦ καραβόλου

 


 


Συνεχίζεται.....

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #263 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 09:04:04 μμ »
Μερικές φωτογραφίες ἀκόμη :

 


 


Ἀκολουθεῖ τό σουλούπωμα τοῦ πισω μέρους τοῦ μάνικου , ἕνα γενικό τρίψιμο καί βερνίκι .

Στόν καβαλλάρη θά χρειαστῶ πολλή βοήθεια , γιατί δέν ἔχω ξανακάνει τέτοιον , κολλητό " μουστάκι " .

Συνεχίζεται...........

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #264 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 09:33:39 μμ »
Ωραια. Με το μουστακι μη μασας θα τα καταφερεις.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #265 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 10:23:52 μμ »
 :-* εμενα παντως, μ αρεσε πολυ το σχεδιο στο κεφαλι (καραολο) που ακολουθει το ιδιο μοτιβο με τα υπολοιπα!
να μη πω οτι θα το κλεψω, χαχαχαχα!
μου αρεσε κ απο πισω το κεφαλι με τα δυο ροζακια που ειναι σα ματακια!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #266 στις: Σεπτέμβριος 14, 2022, 10:46:28 μμ »
Μπράβο Λάμπρο !  :)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #267 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 07:32:55 πμ »
:-* εμενα παντως, μ αρεσε πολυ το σχεδιο στο κεφαλι (καραολο) που ακολουθει το ιδιο μοτιβο με τα υπολοιπα!
να μη πω οτι θα το κλεψω, χαχαχαχα!


Μακάρι νά τό......ἔκλεβες , θά τό χαιρόμουν πάρα πολύ !!!!!

Καλημέρα !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #268 στις: Σεπτέμβριος 15, 2022, 07:39:42 πμ »
Παιδιά , Δημήτρη , Στέλιο , Ἰωσήφ , σᾶς εὐχαριστῶ γιά τήν πολλή ἐνθάρρυνση !!!! Γιατί , νά πῶ τήν ἀλήθεια , μέ στενοχώρησε λίγο τό γεγονός ὅτι φαγώθηκε σέ ἀρκετές περιοχές τό ἐξωτερικό φιλέτο τοῦ καπακιοῦ μἐ τό πολύ τρίψιμο - ἀπροσεξία . Καί εἶναι στήν πρόσοψη !!! Τώρα μᾶλλον θ' ἀναγκαστῶ νά τρίψω καί καί τό ὑπόλοιπο , ὥστε νά γίνη κάπως ὁμοιόμορφο τό γύρω γύρω .

Σᾶς εὔχομαι καλημέρα !!!

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Ἡ πρώτη μου λαϊκή κιθάρα
« Απάντηση #269 στις: Σεπτέμβριος 22, 2022, 07:05:17 πμ »
Φίλοι καλημέρα ,
Καθώς φθάνω στό τέλος τῆς κατασκευῆς τῶν 2 κιθαρῶν , ἔχω ἀποφασίσει ὅτι γιά τό λουστράρισμά τους νά χρησιμοποιήσω συνθετικό βαρνίκι 2 συστατικῶν ( σήλερ καί τελικό ) τῆς SAYERLACK , πού τό χρησιμοποίησα καί στό παρελθόν σέ ἔπιπλα , καί ἔμεινα πολύ εὐχαριστημένος . Αὐτό ἐφαρμόζεται μέ πιστόλι ( ἐκτός τοῦ καπακιοῦ πού θά τό περάσω γομαλάκα ) .     
Ἀπό μία ἔρευναπού ἔκανα στό διαδίκτυο , εἶδα ὅτι ὑπάρχουν 3 εἰδῶν συνθετικά βερνίκια : Τά ἀκρυλικά , τά νίτρου καί τά πολυουρεθάνης . Ποιό εἶδος ἀπ' ὅλα μοῦ προτείνετε ;
Μήπως , ὅσοι ἐφαρμόζετε τέτοιο βερνίκι στά ὄργανά σας , ἔχετε ἀντίθετη γνώμη μέ τήν μάρκα πού διάλεξα , καί ἄν ναί , τότε ποιά μάρκα προτείνετε ; 
Ὅσον ἀφορᾶ τόν βαθμό γυαλίσματος , ποιόν μοῦ προτείνετε ; Μάτ , σατινέ ἤ γυαλιστερό καί σέ τί ποσοστό ( π.χ. 60% , 80% , 90% ) ; Σημειώνω ὅτι δέν ἔχω ἀλοιφαδῶρο , καί τό βερνίκι θά μείνη ὅπως θά ἐφαρμοσθῆ .

Σᾶς εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων !!!