Αποστολέας Θέμα: κιθάρα με "f holes", flat top  (Αναγνώστηκε 7762 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 16, 2020, 01:54:03 μμ »
Mια φωτογραφία για τον Γ. Καραβασίλη:

 


είναι οι καβαλάρηδες που είχα φτιάξει για την πρώτη μου κιθάρα, προσπαθώντας να μιμηθώ έναν παλιό που μου άρεσε πολύ (τέρμα δεξιά). Κάθε φορά που φτιάχνεις κάτι για πρώτη φορά, είναι λογικό να ψάχνεις ό,τι μπορείς. Οι μη-κολλητοί καβαλάρηδες προσφέρονται - το κακό είναι όταν χρειάζεται ψάξιμο και σε αντικείμενο που θεωρείς ότι κάτι ξέρεις, μπουζούκι ας πούμε, θα κάνω ένα σχετικό ποστ.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 16, 2020, 02:00:23 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τα παραπάνω σχόλια  {celebrate004}

για την βέργα, μάλλον μου φαίνεται ότι δεν θα αποφύγω την εγχείρηση.

...και δεν είναι το μόνο που δεν απέφυγα. Κατεβαίνοντας στο εργαστήριο προχτές είδα αυτό

 


η (εποξική) κόλλα δεν μπόρεσε τελικά να κρατήσει το μέταλλο - αν και υποτίθεται ότι ήταν κατάλληλη, ίσως όμως να φταίει η γαλβανισμένη επιφάνεια - βγήκε όλη επάνω στο ξύλο, σαν γυαλί, χωρίς να μείνει ούτε ιδέα υπολείμματος στη λαμαρίνα

 


οπότε ακολούθησα το plan BB με βίδες + κόλλα (άλλη, "για μέταλλα και ξύλο", άντε να δούμε)

 


 


οι σφιγκτήρες κολλάνε ένα διακοσμητικό (σάντουιτς φλαμούρι καρυδιά) που θα κρύψει τα παξιμάδια

 


Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 16, 2020, 02:52:23 μμ »
ακολούθησα το plan BB με βίδες + κόλλα...
Μάνος: Ο βελούδινος οδοστρωτήρας!

Οι μη-κολλητοί καβαλάρηδες προσφέρονται - το κακό είναι όταν χρειάζεται ψάξιμο και σε αντικείμενο που θεωρείς ότι κάτι ξέρεις, μπουζούκι ας πούμε, θα κάνω ένα σχετικό ποστ.
Το περιμένουμε πώς και τι!  {celebrate011}

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:01:36 μμ »

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 16, 2020, 11:52:40 μμ »
Mια φωτογραφία για τον Γ. Καραβασίλη:

 


είναι οι καβαλάρηδες που είχα φτιάξει για την πρώτη μου κιθάρα, προσπαθώντας να μιμηθώ έναν παλιό που μου άρεσε πολύ (τέρμα δεξιά). Κάθε φορά που φτιάχνεις κάτι για πρώτη φορά, είναι λογικό να ψάχνεις ό,τι μπορείς. Οι μη-κολλητοί καβαλάρηδες προσφέρονται - το κακό είναι όταν χρειάζεται ψάξιμο και σε αντικείμενο που θεωρείς ότι κάτι ξέρεις, μπουζούκι ας πούμε, θα κάνω ένα σχετικό ποστ.

Φίλε Μάνο σ ευχαριστώ πολύ...!!!!! Ειλικρινά θαυμάζω όποιον κάθεται και φτιάχνει τόσους καβαλάρηδες γιατί πραγματικά με κουράζει πολύ όταν κάθομαι να ασχοληθώ μαζί τους....αλλά δυστυχώς είναι απαραίτητο το σπορ αυτό.  :021: :021: Πρώτα ο Στέργιος τώρα εσύ....ένα ένα μας τα βγάζετε στη φόρα τα καλούδια...Με πείσατε...θα ασχοληθώ παραπάνω....!!!!!  {celebrate012}

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.141
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 17, 2020, 06:49:59 πμ »
μπραβο μανο! αθανατο το κανες!


άγνωστες λέξεις:
καπου το εχω το βιβλιο της φυσικης, θα το βρω τωρα που χω και ολοκληρες τις ωρες να ταχτοποιω πραγματα στο σπιτι.  ;D
παντως βαλε με το μυαλο σου (απλοϊκα) ο ηχος ειναι σαν να οδηγεις το αυτοκονητο στην εθνικη οδο, και συναντας τα διοδια (καβαλαρης). οταν εχεις πολλα ανοιχτα περνας απροβληματιστα, οταν εχεις δυο (ενα αριστερα ενα δεξια-οι βασεις καβαλαρη) ολοι συνοστιζονται και αργεις πολυ.
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 20, 2020, 12:26:15 μμ »
λοιπόν συμβαίνουν περίεργα πράγματα... όταν έβαλα τον επιδιορθωμένο χορδοκράτη έφτιαξε αρκετά το τρίξιμο (με ίσια την βέργα), που με κάνει να σκέφτομαι ότι ίσως κάτι δεν πήγαινε καλά με αυτόν από την αρχή... μάλλον θα φτιάξω ακόμα έναν - ή θα βάλω κάποιον από τους έτοιμους για δοκιμή - αλλά θα ήθελα και τη γνώμη κάποιου κιθαρίστα (με αντίστοιχο ρεπερτόριο και όχι λαϊκό) για τη συνέχεια, γιατί πλέον μιλάμε για λεπτές διαφορές... το πρόβλημα είναι ότι με την καραντίνα κτλ. δεν μετακινείται κανείς... έτσι μέχρι νεωτέρας μάλλον το project θα μπει στο ψυγείο...

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 20, 2020, 04:54:01 μμ »
Δεν ξέρω αν φταίει ο χορδοστάτης αλλά τώρα είπες την μαγική λέξη:ίσια τη βέργα
Η ταστιέρα δεν πρέπει να ειναι ακριβώς ίσια
Από την πλευρά των πρίμων ειναι σχεδόν ίσια με ελάχιστη κλίση και από την πλευρά των μπάσων έχει μια εμφανή κλίση γιατί όπως ειναι γνωστό οι μπάσες  στην κιθάρα τραβάνε με μεγαλύτερη δύναμη
Ακολούθησε αυτό
https://www.stewmac.com/How-To/Online_Resources/Learn_About_String_Action_and_Setup/How_to_Adjust_the_Action_on_an_Acoustic_Guitar.html