Αποστολέας Θέμα: κιθάρα με "f holes", flat top  (Αναγνώστηκε 7738 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 12:18:14 μμ »
... και κάτι που με προβληματίζει...  τι είχε ο (τότε) γραφίστας στο μυαλό του και έβαλε σήμα εργοστασίου το ... προπατορικό αμάρτημα, μου λες σε παρακαλώ?

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 07, 2020, 12:30:29 μμ »
Απλούν!  :banghead:

Μέχρι τότε ήταν γυμνοί! :undecided2:

Τους έντυσε το "Νηματουργείον Λόγγου & Τουρπάλη - Βραβευθέν εις Τέσσαρας Διεθνείς Εκθέσεις"! :king:
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 03, 2020, 10:03:01 πμ »
συνέχεια, μετά από καιρό (και δεν προβλέπεται να τελειώνει σύντομα)

...αφού λοιπόν έχουν "στηθεί" τα βασικά (σκάφος, μπράτσο) και πριν συνεχίσω με τις λεπτομέρειες (κορδόνια κτλ.) ήθελα να παίξει η κιθάρα ώστε να γίνουν τυχόν απαραίτητες αλλαγές - δεν έχω υπόψη κάποιο σχέδιο και προχωράω στα τυφλά.
Για να παίξει, έπρεπε να μπουν χορδές, άρα να περαστούν τάστα - nut και χορδοκράτης. Ο καβαλάρης θα είναι στην αρχή πρόχειρος, με σκοπό να μπει τελικά ένας ρυθμιζόμενος, σαν αυτόν που είχα βάλει στην (ακουστική έκδοση της) resonator

 


... σκόπευα να τον αγοράσω από Κίνα (~ 5 ευρώ) αλλά με τις πρόσφατες ...αναγούλες στα ΕΛΤΑ και την καθυστέρηση, μάλλον θα κάτσω να τον φτιάξω ... αν και θα προτιμούσα, ειδικά σε αυτό το project, να μην καταναλώσω χρόνο, δεν μου "βγαίνουν" οι επιλογές...

...όπως για τον χορδοκράτη, που από τεμπελιά είπα μήπως βολευτώ με μια ... σπάτουλα, γυαλιστερή - γυαλιστερή κι ωραία

 


αλλά βέβαια η σπάτουλα είναι φτιαγμένη να αντέχει, και το εγχείρημα στέφθηκε με ... αποτυχία, εκτός του ότι δεν τρυπιόταν με τίποτα, τσαλακώθηκε και έσπασε στο γύρισμα, οπότε μπήκε σε ενέργεια το plan B, μόνο που αυτό απαιτούσε περισσότερη δουλειά

 


το plan B λοιπόν αφορά κατασκευή από απλή λαμαρίνα, που τρυπιέται και γυρίζει για πλάκα, αλλά ακριβώς για αυτό έπρεπε να "ντυθεί" με κάτι πιο ανθεκτικό ώστε να μην παραμορφωθεί από τις χορδές... εξάλλου - όπως σημείωσε και ο Ιωσήφ στα "Εργαστήρια" που το συζητούσαμε -

Παράθεση
Τουλάχιστον να πω μια ιδέα , αν δεν την έχεις σκεφτεί ήδη ... Αυτή τη μεταλλική επιφάνεια του χορδοκράτη που φτιάχνεις
μήπως έχεις κάποιο ξυλάκι να τη ντύσεις , σαν αυτό της ταστιέρας σου ... ή σαν αυτό που έχει η επάνω επιφάνεια του καράολου ?
Το "αισθητικό επιχείρημα" για μια τέτοια πρόταση - ας πούμε - είναι η τόσο επιτυχημενη ήδη αρμονία υλικών , χρωμάτων
και σχεδίου στη "πρόσοψη" , θα έδειχνε κάπως ασύμφωνη με την παρουσία μιας μεταλλικής επιφάνειας εκεί κάτω ...  Νομίζω δηλ. ...

 αυτή η προσθήκη θα κρύψει και την λαμαρίνα... αν τα είχα καταφέρει με την σπάτουλα, θα την άφηνα όπως είχε, αλλά αυτή η λαμαρίνα είναι κάπως αταίριαστη

τέλος πάντων, αυτή ήταν η βασική επιλογή, το ξύλο θα προτιμούσα να ήταν ιρόκο για να είναι ίδιο με την ταστιέρα αλλά μόνο καρυδιά είχα διαθέσιμη σε κατάλληλο μέγεθος

 


και με την πρώτη επεξεργασία έγινε έτσι

 


κάποια στιγμή είχα επίσης σκεφτεί να "χωνέψω" όλην την λαμαρίνα μέσα στο σώμα του ξύλου, ένθετη για να κρύψω τα σόκορα (η όψη που θα βγαίνουν οι χορδές δεν με πειράζει να είναι μεταλλική), αλλά ήταν πολύ περισσότερη δουλειά και αποφάσισα να βάλω φιλετάκια, και πάλι απ' ότι είχα διαθέσιμο ... φλαμούρι αυτή τη φορά, "κανονικά" θα επρεπε να είναι από το ίδιο κιτρινωπό ABS που έχει η ταστιέρα, αλλά δεν έχω ούτε απ' αυτό - και εξάλλου ακόμα και να είχα δεν θα έφτανε το φάρδος στο σημείο που περνάνε οι χορδές

 


και μετά απ' όλα αυτά ο χορδοκράτης είναι κάπως έτσι, περασμένος με νέφτι να φανούν τα χρώματα

 


 


με είχε απασχολήσει επίσης η ρύθμιση της break angle (κάποιοι χορδοκράτες έχουν άρθρωση στη γωνία με το σκάφος, ακριβώς για να προσαρμόζεται η γωνία στο ύψος του καβαλάρη), είχα βρει και κάτι μεντεσέδες κατάλληλους σε μέγεθος και ύφος, αλλά τελικά προτίμησα να αναλάβει αυτή τη δουλειά η ίδια η λαμαρίνα, αν χρειαστεί διορθώσεις βλέπουμε....

ούτως ή άλλως στο συγκεκριμένο όργανο τα αντιμετωπίζω όλα σαν "προσωρινά"  {celebrate018}
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2020, 10:15:49 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 03, 2020, 10:13:48 πμ »
Πολύ ὡραῖα ὅλα........!!!!!!!!!!

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.548
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 03, 2020, 11:21:55 πμ »
Πατέντας το εγκώμιον. Μάνο το πας υπέροχα.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 03, 2020, 01:15:47 μμ »
Μου έχει δημιουργήσει εξάρτηση η κατασκευή αυτής της κιθάρας!!!
Ό,τι και να πω είναι λίγο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 03, 2020, 03:04:56 μμ »
Πολύ , πολύ ωραίος Μάνο !

Απολαμβάνω τη δημιουργική σκέψη , τα ικανότατα χέρια και όλη τούτη την ευρηματικότητά σου !

 
 

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 03, 2020, 03:15:32 μμ »
βλεπω η καρυδια του νικηφορου, εχει φτασει κ β ελλαδα  ;D

μπραβο μανο! υπεροχος ο στρινκοκρατης!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

yiannis

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.261
    • Greek luthiers community
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά...
  • Αριθμός κατασκευών: 15 και αυξάνονται!!!
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 03, 2020, 04:46:32 μμ »
Πολύ , πολύ ωραίος Μάνο !

Απολαμβάνω τη δημιουργική σκέψη , τα ικανότατα χέρια και όλη τούτη την ευρηματικότητά σου !
 

Προσυπογρφω!
Παντα απολαυστικός Μάνο!

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 13, 2020, 01:59:24 μμ »
λοιπόοοοοννννννν

η κιθάρα στήθηκε και δοκιμάζεται ...

 



έχει ανέλπιστα καλόν ήχο, αλλά προς το παρόν έχω άλλο θέμα, μια σημαντική ερώτηση προς τους κιθαροκατασκευαστές με εμπειρία στις βέργες....
πρώτη φορά έβαλα βέργα με ρύθμιση από το headstock και λόγω ανασφάλειας μην πάει η βέργα πολύ κάτω και μου βγει στον τάκο (είπαμε έβαλα ό,τι είχα, αυτήν την είχα πρόχειρη, 44 εκ.)

εδώ σε "γυμνή" φωτο

 


και εδώ η απόληξη

 


ενώ λοιπόν η ρύθμιση του action / γωνία μπράτσου με τις βίδες δουλεύει άψογα και κάνω ότι action θέλω στο λεπτό, έχω πρόβλημα με τη ρύθμιση του relief.
Έχω ταστάρισμα σε μεγάλη έκταση (όχι ακριβώς ταστάρισμα, buzzing νομίζω το λένε οι Αμερικάνοι, δεν είναι έντονο αλλά είναι ενοχλητικό και με νευριάζει).
Με ψηλότερο action (2+ mm) λύνεται αλλά θέλω χαμηλότερο (υπόψην δεν υπάρχει standard action γι αυτές, ο καθένας βάζει ότι θέλει ο πελάτης και επειδή συνήθως είναι τζαζίστες παίζουν διάφορα στυλ και δεν υπάρχει nominal).

Η βέργα δουλεύει, αλλά αντί να μου καμπυλώνει την ταστιέρα περίπου στη μέση, την καμπυλώνει ψηλά (3-4-5-6 τάστο) που δεν χρειάζεται relief.

Υποψιάζομαι όμως ότι δεν δουλεύει σωστά επειδή δεν είναι σωστά τοποθετημένη. Μήπως χρειάζεται να "συρθεί" προς τα κάτω (προς το σκάφος) ώστε στο nut να φαίνεται μόνο ο κύλινδρος / υποδοχή του άλλεν - ή κι ακόμα παρακάτω να κρυφτεί εντελώς και ο κύλινδρος κάτω από το Nut ?

Βέβαια μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξω και βέργα (εκτός από το σπάσιμο βγάλε - βάλε τάστα, ταστιέρες, φιλέτα κτλ. τι να κάνουμε ας πρόσεχα)...
Δεν έχω εικόνα από αντίστοιχες κατασκευές κι από το ιντερνετ βλέπω διάφορα και δεν βγάζω ασφαλές συμπέρασμα.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:25:15 μμ »
Φίλε Μάνο , εἶναι φῶς - φανάρι ὅτι χρειάζεται νά συρθῆ πρός τά κάτω ἡ βέργα . Στήν " γυμνή " φωτό δέν φαίνεται ἄν ὑπάρχει συνέχεια στό κανάλι ὅπου αὐτή βρίσκεται , ἀλλά μᾶλλον ὑπάρχει . Ἄν συμβαίνει αὐτό , καί ὑπάρχει δυνατότητα νά προχωρήση ἡ βέργα πιό κάτω ( δέν εἶναι δηλαδή τόσο σφιχτά κρατημένη ἀπό τά γύρω της ξῦλα ) , μπορεῖς χτυπῶντας την μέ σφυρί καί κατσαβίδι πού νά ἔχη γιά μύτη τό ἀρσενικό allen τῆς βίδας τῆς βέργας , νά τήν κατεβάσης ὅσο χρειάζεται . Ἐπειδή ὅμως θά εἶναι πολύ βαθειά γιά νά τήν φθάνη τό συνηθισμένο κλειδί allen , ὑπάρχουν τέτοια κλειδιά μέ μεγαλύτερα ( ἴσα ) σκέλη , καί ἄν δέν βρεῖς τέτοιο , μπορεῖς νά στραβώσης σέ ὀρθή γωνία τό κατσαβίδι πού χρησιμοποίησες πρίν λίγο μετά τή χειρολαβή του , ἤ ὅπου κρίνεις καλύτερα , καί μέ τό ὑπόλοιπο ὠφέλιμο μῆκος του , νά φθάνης νά γυρίζης τήν βίδα τῆς βέργας . 
Γιά νά μήν ξεκολλᾶς δηλαδή .

Πάντως ἔγινε πολύ ὡραία κιθάρα.......

oscar

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 378
  • Περιοχή: Πειραιάς
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 13, 2020, 03:01:24 μμ »
Λογικά, θα πρέπει να κατεβει πιο κάτω. Ωστόσο η διαφορά από την μετακίνηση της μπάρας υποψιάζομαι πως δεν θα είναι τόση όσο θα χρειάζεται για την μετατόπιση του relief.

Εαν μπεις στην διαδικασία να ξηλώσεις το μπράτσο, δοκίμασε την λειτουργία της μπάρας, έτσι ώστε να δεις σε ποιο σημείο ασκει περισσότερη δυναμη, συνήθως αυτό είναι στο κέντρο της μπάρας. Επίσης θα πρέπει να λάβεις υπ` ὸψιν σου το γεγονός πως το ξύλο του μπράτσου έχει διαφορετική ακαμψία στο πάνω και κάτω μέρος.

Προς το παρόν θα σου πρότεινα να μην πειράξεις τίποτα και να δώσεις χρόνο στην βέργα να κάνει την δουλειά της, αφενός γιατί η επίδρασή της δεν είναι άμμεσα ορατή και χρειάζεται χρόνο, αφετέρου για να απαντήσουν και οι ηλεκτρικοί που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία σε τέτοια θέματα.

Νάσος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.937
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλίσανδρος / Bumbiga
  • Αριθμός κατασκευών: 9
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 13, 2020, 08:20:58 μμ »
Μπράβο Μάνο!
Τη βέργα τη βλέπω μια χαρά
Συνήθως το τέλος της ειναι εκεί στον τάκο και η αρχή της ειναι κάτω από το κόκκαλο στο καράολο δλδ η δική σου είναι 4-5 εκατοστά ποιό πάνω δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο
Από την άλλη 2mm action είναι χαμηλό εκτός αν έχεις 12ρες χορδές, δώσε λίγο χρόνο, ανέβασε λίγο τον καβαλάρη, έλεγξε ξανά τα Τάστα τρία τρία με μικρό χάρακα :)

 

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 13, 2020, 08:43:00 μμ »
Συνήθως το τέλος της ειναι εκεί στον τάκο και η αρχή της ειναι κάτω από το κόκκαλο στο καράολο δλδ η δική σου είναι 4-5 εκατοστά ποιό πάνω δεν νομίζω να επηρεάζει τόσο

έγραψα ένα μήνυμα πριν αλλά χάθηκε, τέλος πάντων..

Νάσο 11άρες έβαλα, αλλά τι σημασία έχει η διατομή, δεν θα πρέπει κάθε φορά να προσαρμόζεις τo action ούτως ή άλλως ?

όταν λες 4-5 εκ. μήπως εννοείς χιλιοστά? με παίρνει να την κατεβάσω περίπου 10 - 12 χιλιοστά μέχρι να χωθεί η πλάκα κάτω από το nut, αν πρέπει να την κατεβάσω περισσότερο (να μην βλέπεις ούτε τον κύλινδρο) θα πρέπει να αλλάξω και βέργα γιατί αυτή θα μου βγει μέσα στο σκάφος


Από την άλλη 2mm action είναι χαμηλό εκτός αν έχεις 12ρες χορδές, δώσε λίγο χρόνο, ανέβασε λίγο τον καβαλάρη, έλεγξε ξανά τα Τάστα τρία τρία με μικρό χάρακα :)

2mm χαμηλό το βρίσκεις ? εμένα δεν με πειράζει (αλλά δεν παίζω και κιθάρα), μου ζητάνε όμως διάφορα, άλλος το βρίσκει χαμηλό (λαϊκός με βαρύ χέρι), άλλος ψηλό (μαθήτρια του προηγούμενου)και δε συμμαζεύεται, οπότε θα ήθελα γενικώς να μπορώ να το ελέγχω καλύτερα


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: κιθάρα με "f holes", flat top
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 13, 2020, 09:13:43 μμ »
αυτά που έγραψα και δεν τα βρίσκω, είναι
- Λάμπρο η βέργα είναι φαρδύτερη επάνω, επομένως δεν "σύρεται" προς τα κάτω, μόνο ξηλώνεται και ξαναμπαίνει
-Νάσο, Μάνο
όλοι οι έλεγχοι έγιναν πριν και μετά την τοποθέτηση (λειτουργία, τάστα ανά τριάδες κτλ).
Εν τω μεταξύ το συζήτησα και τηλεφωνικά με τον Παβέζα, η γνώμη του είναι ότι η "περίεργη" λειτουργία δεν είναι αναλογική αλλά ...απλώς ανεξέλεγκτη (δηλαδή αν τώρα μου καμπυλώνει την περιοχή του 4ου τάστου δεν σημαίνει ότι αν την βάλω 2 εκ. παρακατω θα καμπυλώσει το 5ο) επειδή κατά την γνώμη του δεν πατάει καλά το άνω άκρο.

Θα την κρατήσω καναδυο μέρες ακόμα (πάντως με δυσκολία κρατιέμαι να μην την ξηλώσω  :banghead:) και βλέπουμε.
Πάντως όσες έχω βάλει, δούλεψαν άμεσα, δεν νομίζω να θέλει "στρώσιμο" αυτή ειδικά.

Προσεχώς θα ελαφρύνω το κλίμα με φωτοραφίες "καλλιστείων καβαλάρηδων"  ;D