Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25347 φορές)

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 25, 2019, 01:50:09 μμ »
Ο κεδρος ονδουρας οπως πολυ καλα γραφει παραπανω ο κυριος Κωστας ειναι οτι καλυτερο για μανικι. Κατα επεκταση ισως και για τακο. Ας ειναι και πιο βαρυ. Δεν ειναι το πρωτο μελημα μας το ελαφρυ, αν ηταν ετσι θα τα καναμε ολα απο λευκα.


Το οτι ειναι ομως παρα πολυ καλο ξυλο δεν παει να πει οτι το βαζουμε οπως θελουμε.  Για εμενα η τελευταια φωτογραφια με γυαλισμενο τον τακο, που φαινονται τα νερα απο το πλαι, λεει "ειμαι υποψηφιος για ξεκολλημα!"


Κυριε Στεργιε στο θεμα που παραθεσατε πιο πανω ο Μανος περιγραφει ακριβως πως πρεπει να ειναι τα νερα του τακου, και μαλιστα επειδη αναφεροταν σε ανθρωπο που βρησκεται στην πρωτη του κατασκευη, του εχει και ενα κατατοπιστικοτατο σκιτσο.


Νομιζω ο Μανος ειναι και ο καταλληλοτερος
 βαση εμπειριας, μιας και εχει αντιμετωπισει πολλες τετοιες περιπτωσεις, να μας πει αν ειναι σε ανεκτα επιπεδα η χρειαζεται παρεμβασεις η ακομα και αλλαγη.


Δεν λεω με σιγουρια οτι θα εχει προβλημα, ουτε και κανενας μπορει να το πει, ουτε οτι δεν εχω χρησημοποιησει ξυλα με οχι ακριβως τα νερα που πρεπει.  Αλλα εδω νομιζω ειμαστε πολυ περα απο το οχι ακριβως.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 12:24:14 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι με προβλημάτισαν οι αμφιβολίες σχετικά με τον τάκο που εμφανίστηκαν νωρίτερα.

Ας δούμε πρώτα το βάρος. Η cedrela odorata (ή ισπανικός κέδρος ή κέδρος Ονδούρας, που στην πραγματικότητα είναι κάθε άλλο παρά κέδρος αλλά συγγενεύει περισσότερο με το μαόνι) μέτρησα -από τα κομμάτια που έχω- ότι έχει ειδικό βάρος 0,42gr/cm3 που το βρίσκω πολύ ελαφρύ. Για μια άμεση σύγκριση, το έλατο (πολύ ελαφρύ που όμως δε μας κάνει για τη δουλειά) είναι στα 0,4 gr/cm3. Επειδή αναφέρθηκε νωρίτερα από τον Κώστα και το Γιάννη ότι η cedrela odorata είναι μάλλον βαρύ ξύλο για τη δουλειά του τάκου, αναρωτιέμαι μήπως μου ξεφεύγει κάποιο ξύλο που είναι ελαφρύτερο. Το φλαμούρι για παράδειγμα είναι σαφώς βαρύτερο, στα 0,5 gr/cm3. Αναμένω λοιπόν κάποια αντιπρόταση αν υπάρχει.
........................................................
Ας έλθουμε τώρα και στην κατεύθυνση που έχουν τα νερά. Ο Μάνος είχε την ευγενή καλοσύνη να επικοινωνήσει μαζί μου και από τα λεγόμενά του ("αν δεν είχε αναφερθεί ούτε που θα το είχα προσέξει") δεν διέγνωσα κάποιο κόκκινο λαμπάκι ν' αναβοσβήνει. Αναφέρθηκε χλιαρά στο ενδεχόμενο ενίσχυσης αλλά όπως κατάλαβα άφησε την ευθύνη της επιλογής σ' εμένα. Μάνο σ' ευχαριστώ!

Έβαλα λοιπόν τις επιλογές που είχα κυριολεκτικά πάνω στο τραπέζι για σύγκριση.
Ετοίμασα ένα κομμάτι κόντρα πλακέ για μια ενδεχόμενη ενίσχυση κι έβαλα δίπλα και ένα καινούργιο κομμάτι για ενδεχόμενη αντικατάσταση του τάκου.

 


Φίλοι μου, δεν διέκρινα κάποια ουσιαστική προστιθέμενη αξία αν φύτευα την ενίσχυση από κόντρα πλακέ. Ίσως μάλιστα να έκανα και ζημιά αν το επιχειρούσα. Από την άλλη, πέραν του θεωρητικού μέρους της καθετότητας των νερών, στην πράξη δεν κατάφερα να μαντέψω με ποιό τρόπο θα μπορούσε να αστοχήσει ο τάκος όπως έχει κατασκευαστεί και πιστέψτε με προσπάθησα αρκετά.

Εύλογα λοιπόν, δεν εξετάζω την κατασκευή καινούργιου τάκου πετώντας στα σκουπίδια υλικό και την μέχρι τώρα εργασία, απλώς και μόνο χάριν της επιδίωξης της απόλυτης θεωρητικής καθαρότητας στην πράξη. Είμαι πλέον σε μια ηλικία που έχω μάθει –όχι χωρίς κόστος- ότι αυτή η καθαρότητα δεν υπάρχει...

Με όλο το σεβασμό λοιπόν προς τους συναδέλφους με περισσότερη οργανοποιητική εμπειρία από μένα, αν δεν υπάρξει κάποιος λεπτομερής και πειστικός αντίλογος, η κατασκευή θα προχωρήσει με τον τάκο όπως είναι.


Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 12:36:37 μμ »
Απάνω του φίλε !  :)   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 02:07:15 μμ »
επειδη δεν εχω χρονο, εν ταχει:
το τακουνι στη κιθαρα πρεπει να χει τα νερα ισοβενα και ετσι πρεπει να ειναι, διοτι οταν ειναι αλλιως εχει προβλημα εκει και σκιζεται το ξυλο και οι χορδες πανε στο θεο (εχω επισκευασει... δεκαδες, μπορει να χω φτασει πλεον και τριψηφιο αριθμο...) χωρις το σκισιμο ομως να προχωραει εσωτερικα διοτικτατιεται απο τα πλαϊνα της
στο μπουζουκι δεν ξερω πως ειναι, δεν εχω ιδεα
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 27, 2019, 03:20:21 μμ »
"αν δεν είχε αναφερθεί ούτε που θα το είχα προσέξει"

όντως έτσι το είπα.
Επιπλέον, δεν έχω την εμπειρία που μου αποδίδει ο Γιάννης (κολακεύομαι, αλλά δεν την έχω), και για το συγκεκριμένο ζήτημα δεν έχω άποψη.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 08:14:44 πμ »
να ετσι στεργιο:
 


αν ειναι αλλιως π.χ. ετσι , εγω αποφευγω να το βαλω:
 


βεβαια οπως ειπε κ ο γιαννης απανω, αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχω βαλει και με οχι καθετα νερα αλλα σχεδον σε 40-45 μοιρες... ελπιζωντας μην γινει τιποτε κρατσακρουτσα εκει... (η τα βαζω σε πισω τακο, που εχει η κιθαρα, που δενει πλαϊνα με πλατη-καπακι...)

τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 11:09:07 πμ »
Καλημέρα στην παρέα,παρακολουθώ το θέμα και εμπερδεύτηκα :banghead:εμπρός λοιπόν καθοδηγήστε μας :steeringwheel:θα βγει άκρη που θα πάει.
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 29, 2019, 11:52:12 μμ »
Νίκο, με την υπόληψη του τάκου σπιλωμένη ανεπανόρθωτα, η μόνη λύση πλέον ήταν ...η παρθενορραφή. Ελπίζω να μη τον πιάσουν πάλι τα κακά στόματα γιατί πια μετά τον βλέπω στο χώμα.


Χωρίς πλάκα τώρα, ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν μ’ αυτό τον τάκο (Στέλιο, Γιάννη, Μάνο μα και Ιωσήφ με τα προσωπικά του μηνυματα) που δείχνει εν τέλει και το βαθμό έγνοιας και αλληλοβοήθειας που επικρατεί σ’ αυτό το φόρουμ.

Έστω κι αν όπως πιστεύω, το θέμα σήκωσε λιγη περισσότερη σκόνη απ΄όση του αναλογούσε.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 30, 2019, 07:07:27 πμ »
κομπλενταν!

τα κακά στόματα
;D κοιτα κατι δονταρες που εχω!  {celebrate015}


εγω τουλαχιστον, με αυτα που γραφω ειναι για να σας παιδευω...  :021:
αν δεις τα δικα μου, ξυλεια-νερα κλπ θα γελας, ολα ειναι στο μεγαλο καλαθι, ενα βημα πριν το τζακι... :banghead:
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:25:19 πμ »
Στο μεταξύ το καράολο προχώρησε.
Το βέγκε παρουσιάζει πρόσθετη δυσκολία στο σημάδεμα γιατί το νορμάλ μολύβι δε φαίνεται καλά (δεν έχω ακόμη ένα άσπρο μολύβι αρκετά σκληρό αλλά βρήκα ένα και παράγγειλα…)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #40 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:25:59 πμ »
Για να πάρω μια ιδέα για το φινίρισμα, δοκίμασα στα σόκορα δυό-τρεις στρώσεις 500άρι της Clou με ενδιάμεσο τρίψιμο. Καλούτσικο γίνεται, αλλά είναι προφανές ότι οι πόροι του βέγκε θέλουν έξτρα δουλειά…

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #41 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:27:11 πμ »
Μια οικογενειακή φωτογραφία με (σχεδόν όλα) τα υλικά πριν τη ναυπήγηση του σκάφους  ;D

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.159
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #42 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:27:46 πμ »
Η ντουγομάνα, με λίγο βρέξιμο πειθαναγκάζεται ν' ακολουθήσει ακριβώς την καμπύλη του καλουπιού όταν ώστε όταν πιά αυτή θά 'χει στεγνώσει, οι επόμενες ντούγιες να φιλιώσουν καλύτερα στα πλαϊνά τους…

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #43 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 11:36:28 πμ »
Στο μεταξύ το καράολο προχώρησε.
Το βέγκε παρουσιάζει πρόσθετη δυσκολία στο σημάδεμα γιατί το νορμάλ μολύβι δε φαίνεται καλά (δεν έχω ακόμη ένα άσπρο μολύβι αρκετά σκληρό αλλά βρήκα ένα και παράγγειλα…)

Γειά σου Στέργιε με τα ωραία σου !   :)

Για άσπρο μολύβι και μάλιστα αρκετά σκληρό νομίζω ότι είμαστε αρκετοί που το χρειαζόμαστε ...    {celebrate016} ... Αν θέλεις φώτισέ μας  ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #44 στις: Δεκέμβριος 16, 2019, 01:27:43 μμ »
Stergios laser ! ...το πρότυπο!!