Αποστολέας Θέμα: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6  (Αναγνώστηκε 25479 φορές)

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 03:02:21 μμ »
Φίλε Στέργιο καλησπέρα. Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να στο περιγράψω σωστά μέσα από το πληκτρολόγιο αλλά θα προσπαθήσω τουλάχιστον. Προφανώς κι έχεις βρει τον δικό σου τρόπο να παρακάμπτεις το πρόβλημα καθώς όλοι μας έχουμε δει τις κατασκευές σου και πόσο ευρηματικός είσαι. Αυτό το δύσκολο σημείο που περιγράφεις εκεί που γυρίζουν οι δούγες και παίρνει τη μεγάλη κλίση το σκάφος σίγουρα έχει δυσκολέψει όσους έχουν ασχοληθεί με σκάφη και δεν τα βγάζουν όλα στο cnc η στο laser. Και προσοχή ..μην παρεξηγηθώ...δεν έχω κανένα πρόβλημα με κανένα απ τα δύο μηχανήματα ή όσους τα χρησιμοποιούν. Κι απ την άλλη είναι και πρόβλημα κατ εμέ τουλάχιστον να περιμένεις κανα δυο ώρες μετά τον "υγρό πειθαναγκασμό" μέχρι να στρώσει η δούγα. Εγώ σ αυτό το σημείο τρώω τη μισή δούγα ίσως και λίγο λιγότερο από την εσωτερική της πλευρά μόνο,  εκεί που εφάπτεται με την προηγούμενη,  στο σημείο της περιοχής που είναι η κολάντζα του σκάφους. Τρως δηλαδή με την πλάνη σου τη δούγα μόνο από την εσωτερική της πλευρά αλλά όχι σε όλο της το μήκος ...από κάποιο σημείο και πέρα στην περιοχή που αρχίζει και η κλίση προς την κολάντζα. Το υπόλοιπο κατά μήκος της δούγας και προς το σημείο του τάκου στο μανίκι απλά το τρως λιγότερο αν χρειάζεται και όσο χρειάζεται μέχρι να εφάπτεται σωστά η δούγα σου με την προηγούμενη. Αφού δεις ότι εφάπτεται σωστά τότε μετράς τις διαστάσεις κατά πλάτος που έχεις επιλέξει να έχουν οι δούγες σου κατά μήκος του σκάφους και φτιάχνεις την εξωτερική πλευρά . Αν το κάνεις σωστά θα δεις ότι οι δούγες σου θα είναι επίπεδες και στις δύο πλευρές τους άμα τις ακουμπήσεις σε μια επίπεδη επιφάνεια. Στο σημείο λοιπόν που γυρίζει το σκάφος πολύ τρώμε εσωτερικά περισσότερο την δούγα και λιγότερο μπροστά στον τάκο. Δεν ξέρω αν κατάφερα να στο εξηγήσω και να βγάλεις κάποιο νόημα. Κάνε κάποιες δοκιμές με άχρηστες ή πρόχειρες δούγες και μόλις φτιάξεις δυο τρεις θα δεις τον τρόπο μόνος σου... {celebrate013}
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2019, 03:21:44 μμ από Γιάννης Καραβασίλης »

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 21, 2019, 03:21:04 μμ »
 :)

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:02:57 μμ »
Φίλε Γιάννη, σ’ ευχαριστώ για την έγνοια σου και τις λεπτομερείς οδηγίες. Να πω επίσης ότι η δεξιότητα και η τεχνική αντίληψη στις κατασκευές σου μ’ έχει κερδίσει. Όπως και ο βαθμός της “αρρώστιας” σου με την οργανοποιία! 

Η αλήθεια είναι ότι δουλεύω όπως περιγράφεις και κάπως έτσι έχω φτιάξει τα προηγούμενα όργανα. Αλλά στην περιοχή όπου η καμπύλη γίνεται πολύ κλειστή, υπάρχουν ένα-δυό ζευγάρια ντούγιες που σχεδόν πάντα μου δημιουργούν πρόβλημα -όχι αξεπέραστο, μα που αφήνει ενοχλητικά ίχνη. Γι’ αυτές τις λίγες απείθαρχες ντούγιες επιφυλάσσω τον «υγρό πειθαναγκασμό»  :040:. Τις υπόλοιπες που είναι νομοταγείς τις αφήνω στην ησυχία τους…
...............................................

Το σκάφος έκλεισε. Το ξύλο είναι κερασιά δεκαετίας. 

Τα ψωμωμένα φιλέτα (1,2 χιλιοστά) είναι από σφενδάμι. Τα χοντρά φιλέτα (τα είχε σχολιάσει κι ο Ιωσήφ παλιότερα) είναι άλλη μια έμμονη ιδέα μου. Αν έβαζα έτοιμα λεπτά φιλέτα σε πάχος καπλαμά θα γλύτωνα αρκετό μπελά. Αλλά τα χοντρά χειροποίητα τα βρίσκω πιο …πειστικά. Στα δικά μου μάτια δίνουν την εντύπωση ότι συμμετέχουν στη δομή του σκάφους αλλά και δημιουργούν μια εντύπωση αρμονίας στην περιοχή της ένωσης με το μάνικο. Αυτή η επιλογή κοστίζει αρκετό χρόνο για το φτιάξιμο/λύγισμα και κόλλημα ένα-ένα -ξεχωριστά από τις ντούγιες.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:04:57 μμ »
Όσα ακολουθούν έχουν λίγο-πολύ αναφερθεί και σε προηγούμενες παρουσιάσεις, αλλά εδώ προσπάθησα να τα συγκεντρώσω παρουσιάζοντάς τα με μια λογική χρονική σειρά και ψαχουλεύοντας πιο πολύ κάποιες λεπτομέρειες. Επαναλαμβάνω ότι όσα λέγονται εδώ δεν είναι παρά η μανιέρα που ακολουθώ σήμερα που μιλάμε. Δεν αποτελούν καμμιά τελεσίδικη βεβαιότητα ή αριστεία. Ελπίδα μου είναι μήπως και κάποιος κλέψει καμμιά αναπάντεχη ιδέα όπως άλλως τε έχω επωφεληθεί και ‘γω τόσο πολύ από αυτό το φόρουμ αλλά και απ’ αλλού. Ένα πάρε-δώσε και η γνώση, δεν είναι;
….........................................................

Πριν το ξεκαλούπωμα φροντίζω να κάνω δυό δουλίτσες:

Πρώτα χαράσσω με το μολύβι μια «ίσαλο γραμμή» που καθορίζει το υλικό που θα απομακρυνθεί, δηλαδή από τη γραμμή και κάτω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:30:46 μμ από Stergios_craftopia »

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:07:42 μμ »
Μετά ετοιμάζω να βάλω μια λαβή για να μπορώ να πιάνω και να σταθεροποιώ το σκάφος.

Αυτή η λαβή είναι ένας ολόπασσος άξονας διαμέτρου 8 χιλιοστών. Αυτός βιδώνεται κατευθείαν και χωρίς άλλη προ-εργασία σε μια τρύπα 7,5 χιλιοστών στην απόληξη του τάκου.
Αυτή η τρύπα χρειάζεται προ-τρύπημα. Γι’ αυτή τη δουλειά το μακρύ και λεπτό τρυπάνι (3 χιλιοστά) δίνει εύκολα την ευθεία με το μάτι -δε θέλει δα και μεγάλη ακρίβεια. 

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:09:35 μμ »
Μετά εύκολα και με ελεύθερο χέρι, η τρύπα διευρύνεται πρώτα στα 5,5 χιλιοστά και μετά στα 7,5. Μια φορά πήγα κατευθείαν από τα 3 στα 7,5 χιλιοστά και μου βγήκε στραβή η τρύπα.  >:(
Η λαβή λοιπόν αυτή με βοηθάει πολύ στην κόλληση της κολάντζας (όπως έχω επιλέξει να την κάνω εκτός καλουπιού για καλύτερο έλεγχο της κόλλησης) αλλά και σε άλλες δουλειές όποτε χρειάζεται να κρατήσω σταθερό το σκάφος όσο το δουλεύω. Αυτή την τρύπα της λαβής θα την εξαφανίσει αργότερα το σκάψιμο του θηλυκού μόρσου.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:10:38 μμ »
Ακολουθεί το ξεκαλούπωμα και καθάρισμα εσωτερικά με ξύστρα.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:11:22 μμ »
Με μικρή χειροπλάνη (block plane) απομακρύνεται το περίσσιο υλικό από την περίμετρο του σκάφους. Θέλει προσοχή στην κατεύθυνση του πλανίσματος για να μη βρίσκει η πλάνη κόντρα τα νερά του ξύλου.

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 12:12:24 μμ »
Ακολουθεί ένα πρώτο γυαλοχάρτισμα σε 80άρι γυαλόχαρτο για να «πατήσει» σωστά το σκάφος οριζόντια. 

(συνεχίζεται...)

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.569
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 01:03:37 μμ »
Εξαιρετική δουλειά και λεπτομέρεια Στέργιο.






Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 02:19:51 μμ »
αψογος σε ολα σου! μπραβο για πολλοστη φορα!
αφηνεις παρακαταθηκη!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 02:23:23 μμ »
Πολύ διαφωτιστικές και καλογραμμένες αυτές  οι μικρές κατασκευαστικές λεπτομέρειες που σίγουρα

συμβάλλουν στην υψηλή ποιότητα των μπουζουκιών που φτιάχνεις και τα καμαρώνουμε !    :)

και μια γνώμη καθαρά προσωπική για τα χοντρά φιλέτα :

Πολύ θα με βόλευε να κρατώ αγκαλιά και να παίζω με ένα δικό σου μπουζούκι με ελαφρώς  προεξέχοντα αυτά τα φιλέτα. Δεν θα μου γλίστραγε καθόλου !!!
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Γιώργος Χ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 03:17:06 μμ »
Εξαιρετική δουλειά! λεπτομερής στις περιγραφές σου!
Άψογος όπως πάντα σε όλα! {celebrate004}

Νικηφορος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 03:41:28 μμ »
Πολυ μου αρεσει η λεπτομερης παρουσιαση
Σιγουρα προσφερει πολλα ακομα και στους εμπειρους να διαβαζουν τον τροπο που δουλευει ο αλλος.
Αυτο με τα χοντρα φιλετα...λεω να το κλεψω στο επομενο ;D
Θα περιμενα την ιδια λεπτομερη παρουσιαση οταν με το καλο φτασεις στα λουστρα. Νομιζω ολοι τα ζηλεψαμε στην εκθεση.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

ΚαΠα

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.685
Απ: Το Μπουζούκι του κιθαρίστα νούμερο 6
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 23, 2019, 05:14:49 μμ »
Γειά σου Στέργιε με τις άψογες κατασκευές σου και τις έξυπνες πατέντες σου!
Blog "ΕΛΛΗΝΕΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΙ" http://greekluthiers.wordpress.com/
Blog "ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ ΟΡΓΑΝΟΠΟΙΟΣ" http://organopoios.wordpress.com/