Αποστολέας Θέμα: Ἡ ἐπισκευή ἑνός σχεδόν κατεστραμένου κουρδικοῦ σαζιοῦ  (Αναγνώστηκε 227 φορές)

steliosguitar

• Moderator
  • Hero Member
  • ♪ Κλασική Κιθάρα ♪
  • Αριθμός κατασκευών: #43
Απ: Ἡ ἐπισκευή ἑνός σχεδόν κατεστραμένου κουρδικοῦ σαζιοῦ
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 02:13:14 μμ »
τσουρεκακια, μονο με γεμιση πραλινα.
αντε με επικαλυψη σοκολατας για τους μερακληδες.
τσουρέκι 
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα...
εκτος ισως απο δυο!

Γιάννης Καραβασίλης

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Ἡ ἐπισκευή ἑνός σχεδόν κατεστραμένου κουρδικοῦ σαζιοῦ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 10, 2019, 10:15:06 μμ »
Λάμπρο, πάλι μας ετοιμάζεις καλούδια. Τα περιμένουμε με προσδοκία... Συγχαρητήρια και καλή δύναμη!
Αν μπορείς γράψε μου που βρήκες αυτό το υπέροχο πλατάνι....

Γιάννη, λίγα περισσότερα για πλατάνι εδώ: http://www.luthier.gr/index.php?topic=415.msg68172#msg68172

Στέργιο το είδα το πλατάνι...όμορφο πολύ.!!!! Απλά αυτό το σάιτ ακόμη υπολειτουργεί και δεν έχω πλήρη εικόνα των προϊόντων τους. Έχουν πολύ λίγα πράγματα αναρτήσει κι εγώ είμαι Αθήνα...δεν μπορώ να πάω από κοντά να δω τι άλλο έχει. Προς το καλοκαιράκι πηγαίνοντας στο χωρίο μου μπορεί να κάνω καμιά βόλτα από κει... Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Γιώργος Κατσίγιαννης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: 30 και συνεχιζουμε....
Μια συμβουλη ...........μην γραφεις ποτε επανω στα καπακια ,ειδικα οταν προκειτε για παλιο οργανο.Θα αναγκαστεις να τριψεις βαναυσα και να κατεβασεις δεκατακια του χιλιοστου( ισως και παραπανω) που θα αλλοιωσουν τον αυθεντικο ηχο και την προσωπικοτητα του οργανου.

Καλησπερα σε ολους ....

Τις περισσοτερες φορες σβηνουν οι μολυβιες με την κλασσικη γομα.....εναλλακτικα ισχυει η μεθοδος του τριψιματος  με τα αποτελεσματα που γραφει πιο πανω ο Κωστας ο Ζαρκαδας !!!