Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο  (Αναγνώστηκε 5443 φορές)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 28, 2019, 01:58:07 μμ »
Ἐννοεῖται ὅτι μετά τήν σγρόμπια , θά χρησιμοποιήσης τήν μικρή καμπύλη ξύστρα γιά νά σβύσης τίς σκαρπελιές , βαθουλώματα , ἀγριάδες κ.λ.π.

rogtek

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 29, 2019, 11:47:46 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
Χθες το πρόγραμμα είχε την κατασκευή του απαραίτητου εργαλείου για το μέτρημα του πάχους. Ψάχνοντας στο φορουμ και στο internet, κατέληξα σε ένα σχέδιο που χρησιμοποιείται από τορναδόρους ξύλου.
Το συγκεκριμένο κουμπάσο κατασκευάστηκε από ένα κομμάτο 5αρι mdf που είχα και είναι έτοιμο σε μισή ώρα! Η "ουρά" που έχει το ένα κομμάτι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν κλίμακα μέτρησης.
Και οι φωτογραφίες της κατασκευής.....





Και το εργαλείο επί το έργον....



 [ Invalid Attachment ]


Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 29, 2019, 11:57:42 πμ »
Απλό και σοφό το εργαλείο !   {celebrate001}
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 29, 2019, 03:46:08 μμ »
σπεσιαλε....
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

rogtek

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 03, 2019, 12:37:44 μμ »
Καλημέρα!
Μετά από αρκετή προσπάθεια κατάφερα να σκάψω το εσωτερικό του σκάφους!
Το έχω φέρει όσο πιο ομοιόμορφα μπορώ (πάχος5χιλ) εκτός από τον πάτο που μου ξέφυγε και σε κάποια σημεία ήταν κάτω από 2χιλ. Για να ενισχύσω λίγο αυτά τα σημεία αποφάσισα να στοκάρω τον πάτο και να τον τρίψω. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή ή τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την περίπτωση.
Και φωτό του αποτελέσματος....



 [ Invalid Attachment ]

rogtek

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 03, 2019, 01:30:55 μμ »
Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για την κατασκευή του μάνικου.
Αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμα φλαμούρι, οξιά, κερασιά, καστανιά, καρυδιά και δρυ που μπορώ να χρησιμοποιήσω.Ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή ξύλου; Έχει νόημα να κάνω έναν συνδυασμό (πχ φλαμούρι με κόντρα καστανιά) ή απλά να επιλέξω ένα είδος για όλο το μάνικο;


Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 03, 2019, 01:48:15 μμ »
Ξεκίνησα με ένα κομμάτι φλαμούρι που φτάνει για τρία σκάφη και έχει τα νερά του κάθετα στο καπάκι.

από τις φωτογραφίες που ανέβασες βλέπω τα νερά σύμφωνα με τις κόκκινες γραμμές. Είναι όντως έτσι?



 [ Invalid Attachment ]

μπορείς να δεις πως πάνε τα νερά στην περιοχή που έχω βάλει τα μπλε? αν είναι λοξά όπως τα έβαλα, είναι καλύτερα από το να συνεχίζονται σαν ευθείες στο πρόσωπο του "τάκου" μέσα στο σκάφος. Αν είναι "ευθείες", εγώ θα έκανα μια μικρή ενίσχυση εκεί, αλλά δες τα πρώτα και τα λέμε.

εκτός από τον πάτο που μου ξέφυγε και σε κάποια σημεία ήταν κάτω από 2χιλ. Για να ενισχύσω λίγο αυτά τα σημεία αποφάσισα να στοκάρω τον πάτο και να τον τρίψω. Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη επιλογή ή τι άλλο θα μπορούσα να κάνω σε αυτή την περίπτωση.

ο στόκος δεν κάνει τίποτε για ενίσχυση. Αν αμφιβάλεις για την αντοχή, μπορείς να γυρίσεις μια μικρή φέτα και να την κολλήσεις εσωτερικά στο σκάφος κατά μήκος της ράχης (σαν ραχοκοκκαλιά). Πάντως αν μετράς πάνω από 3 χιλ. εκεί είναι καλά, και στα πλαϊνά "μάγουλα" του σκάφους μπορεί τοπικά να είναι και λιγότερο. Μου έχει φυγει αρκετές φορές το πάχος, αλλά αν έχουν "ψωμί" η περίμετρος του σκάφους (4 - 5 χιλ) και η ραχοκοκκαλιά (> 3, καλύτερα 5) δεν υπάρχει πρόβλημα. 


Επίσης θα ήθελα την γνώμη σας για την κατασκευή του μάνικου.
Αυτή τη στιγμή έχω διαθέσιμα φλαμούρι, οξιά, κερασιά, καστανιά, καρυδιά και δρυ που μπορώ να χρησιμοποιήσω.Ποιά θα ήταν η καλύτερη επιλογή ξύλου; Έχει νόημα να κάνω έναν συνδυασμό (πχ φλαμούρι με κόντρα καστανιά) ή απλά να επιλέξω ένα είδος για όλο το μάνικο;

ε, πάντα είσαι πιο σίγουρος με κόντρα, κι αν βάλεις κόντρα βάλε φλαμούρι στα πλαϊνά που είναι ελαφρύ, σταθερό και δουλεύεται εύκολα (για το μόρσο). Ο συνδυασμός που γράφεις είναι μια χαρά.

rogtek

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 03, 2019, 02:30:36 μμ »
Μάνο, τα πάχη του σκάφους είναι όπως φαίνονται στην φωτογραφία. Το σημείο που είναι κόκκινο είναι η περιοχή που μου ξέφυγε και συγκεκριμένα το πρόσεξα όταν είδα ότι οταν το βάλω κόντρα στον ήλιο, σε εκείνο το σημείο αχνοφαίνεται φως.

 [ Invalid Attachment ]

Θα δω ακριβώς και τα νερά και θα ανεβάσω αντίστοιχη φωτό.
Επίσης, όσον αφορά τα ξύλα για το μάνικο, σκέφτηκα ότι αφού δεν έχω τα "στάνταρ" ξύλα που χρησιμοποιούνται ως κόντρες, αν θα ήταν καλύτερα (ίσως πιο ανθεκτικό;) αν ήταν μόνο από καστανιά για παράδειγμα αντί για φλαμούρι με κόντρα καστανιά;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.285
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 03, 2019, 03:36:18 μμ »
εγώ θα το άφηνα έτσι το σκάφος, αλλά δεν είμαι και εκεί - αν αμφιβάλεις βάλε μια ενισχυσούλα.

Το μανίκι με τις κόντρες το δυναμώνουν και οι κολλήσεις. Και φλαμούρι με κόντρα φλαμούρι να έβαζες, πιο δυνατό από σκέτο θα ήταν. Επίσης με τα πολλά κομμάτια (κόντρες και πλαϊνά) έχεις δυνατότητα να "παίξεις" με τα νερά. Θεωρητικά τα νερά στο μανίκι πρέπει να είναι όσο το δυνατόν κάθετα στην ταστιέρα.
Αν έχεις λίγο λοξά νερά στο αρχικό κομμάτι, αν το χωρίσεις και το κολλήσεις με ανάποδη φορά διορθώνεις με συμμετρία (υπάρχει και η τεχνική στην οποία χωρίζεις το ξύλο στη μέση και μετά το ξανακολάς γυρίζοντας το ένα κομμάτι "μπρος - πίσω" και "μέσα - έξω" για να μηδενίζεις τις τάσεις που ενδεχομένως έχει το αρχικό ενιαίο κομμάτι).

Κερασιά, καστανιά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ούτε ξέρω κάποια πληροφορία.
Καρυδιά και οξιά δεν θα έβαζα (αν και έχω βάλει οξιά με κόντρα καστανιά στο πρώτο όργανο, ακόμα ίσιο είναι - αλλά μετά διάβασα για κίνδυνο σκεβρώματος και δεν ξανάβαλα). Ούτε δρυ (λόγω βάρους).
Πάντως κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει και λόγος να πειραματίζεσαι σε τέτοια ευαίσθητα ζητήματα. Το φλαμούρι είναι μεν πεπατημένη και ίσως λίγο "σούπα" αλλά χρησιμοποιείται από πλήθος οργανοποιών πολλά χρόνια, δεν είναι τυχαίο.

rogtek

  • Newbie
  • *
  • Μηνύματα: 18
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 01:29:16 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Μετά από αρκετό καιρό ήρθε η ώρα να σας παρουσιάσω το πρώτο μου μπαγλαμαδάκι! {celebrate008}
Το τελείωσα πρίν από 2 μήνες περίπου και τώρα προσπαθώ να μάθω να παίζω. Μέχρι στιγμής είμαι αρκετά ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα (δεδομένου ότι είναι η πρώτη προσπάθεια και σαφώς έχει αρκετά λάθη). Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι μετά από 2 μήνες το καπάκι έχει βουλιάξει.... Το σκάφος έγινε από φλαμούρι, όπως και το μάνικο (3 κομμάτια) και το καράολο. Ταστιέρα βένγκε, καπάκι και ένα καμάρι από κέδρο.

Επισυνάπτω φωτογραφίες της κατασκευής αλλά και ένα ηχητικό για να τον ακούσετε (μαθαίνω μπαγλαμά 1 μήνα περίπου, οπότε συγχωρήστε το παίξιμό μου)  {music007}

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 11:42:00 μμ »
Καλησπέρα !

Χαριτωμένα ! Και το μπαγλαμαδάκι ,  και η φωνή του  !

Για το βούλιαγμα στο καπάκι , νομίζω ότι φταίει το ένα μόνο καμάρι και μάλιστα από κέδρο. Ο Μάνος το είχε επισημάνει ... αχ ...

Για πρώτο οργανάκι το βρίσκω καλό , σαφώς καλύτερο από το αντίστοιχο πρώτο μου

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2621.0

Δείχνεις ότι είσαι συστηματικός , ερευνητικός και ότι σου αρέσει να διαβάζεις .

Τα λέω αυτά γιατί μου άρεσε από την αρχή του θέματος η σχεδιαστική σου ικανότητα με το SketchUp   

καθώς και εκείνο το απλό αλλά σοφό εργαλείο ( κουμπάσο ) που έψαξες , βρήκες ,έφτιαξες και χρησιμοποίησες για παχύμετρο .

Είμαι βέβαιος ότι μπορείς πολύ πολύ καλύτερα   :)

Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.466
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 05:40:31 μμ »
Μπράβο φίλε μου!!! {music009}
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.121
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 07:14:16 πμ »
μπραβο! βουρ στο επομενο !
εχεις χερι.... πρωτο; φαντασου το δευτερο!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.460
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 04, 2019, 09:18:22 πμ »
Φίλε rogtek , συγχαρητήρια κι ἀπό μένα , ἔχεις πράγματι ἐπιμέλεια , ἐπιμονή καί καλό χέρι!!!!
Καί εἰς ἀνώτερα!!!!

tseros

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 279
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 4
Απ: Κατασκευή μπαγλαμά από αρχάριο
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 05, 2019, 09:37:17 πμ »
Ωραίο οργανάκι. Μου αρέσει πολύ η αισθητική του. Το επόμενο σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερο.

Tags: