Αποστολέας Θέμα: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι  (Αναγνώστηκε 13855 φορές)

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« στις: Νοέμβριος 10, 2015, 07:55:39 μμ »
Γειά σας ! Είχα σταματήσει για 4 χρόνια, και με χαρά μου βλέπω ότι από τότε η ποικιλία και η ποιότητα των κατασκευών είναι πολύ ανεβασμένη. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά  κόμπλαρα. Αλλά ευτυχώς μου πέρασε και σας φέρνω (αν μου πάει σωστά η επισύναψη αρχείου) μια προσπάθεια σε εξέλιξη για ένα μπαγλαμαδάκι με ηχείο από χάλκινο σφυρήλατο τενεκέ ! ...  Προσεχώς περισσότερα ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 10, 2015, 07:58:28 μμ »
δεν τόχω με τα συνημμένα ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

tsipis

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 318
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 11, 2015, 05:10:39 μμ »
Ωραιος! Μπορεις να δωσεις περισσοτερα στοιχεια για το ηχειο ή εστω μια φωτο;
ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ. ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:03:05 πμ »
Ωραιος! Μπορεις να δωσεις περισσοτερα στοιχεια για το ηχειο ή εστω μια φωτο;

Γειά σου tsipis. Για την ιδέα του μεταλλικού ηχείου, σε μπαγλαμαδάκι παρακινήθηκα από εδώ :  https://www.youtube.com/watch?v=UbZSifvByc4 . Μου άρεσε πολύ ο ηχος του και ξεκίνησα να φτιάξω κάτι ...  Βρήκα πεταμένο αυτό το χάλκινο σφυρήλατο γλαστράκι (πολύ ψιλό στο πάχος ) σκέφτηκα ότι μπορεί πιθανόν να γίνει "ηχείο" και άρχισε το βάσανο ...

Τα χείλη αυτού του "ηχείου" είναι λοξά, ψιλά και κάπως εύκαμπτα . Με έχουν ήδη παιδέψει αρκετά ... Θα πρέπει να στραβώσω και το κάθετο σχήμα της χορδιέρας για να προσαρμοστεί σωστά και στερεά . ( Θα βάλω και φωτο για να φανούν καλύτερα όσα γράφω )
   
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:25:36 πμ »
πολύ προσεγμένο φαίνεται, Ιωσήφ. Στον καράολα (μονοκόμματος ?) βλέπω μια κλίση, πως θα τον διαμορφώσεις τελικά ?

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 03:35:55 μμ »
πολύ προσεγμένο φαίνεται, Ιωσήφ. Στον καράολα (μονοκόμματος ?) βλέπω μια κλίση, πως θα τον διαμορφώσεις τελικά ?

Μάνο σ΄ευχαριστώ για τη ματιά σου, καλά το εντόπισες. Με τον καράολα έχω αυτοσχεδιάσει επικίνδυνα ... και ίσως τεχνικά απαράδεκτα ! Θα βάλω φωτο για να δούμε ... (Με την ευκαιρία σου εκφράζω το θαυμασμό μου για τις οργανοκατασκευές και το παίξιμό σου !)
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.140
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 03:46:14 μμ »
πολυ ωραιο γιοσεφ,
θα την βρεις την ακρη με το κεφαλι...
εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι με την ταστιερα, θα ειναι ευθεια με το καπακι; θα βαλεις ταστα η μπερντεδες μετα;
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 08:09:01 μμ »
πολυ ωραιο γιοσεφ,
θα την βρεις την ακρη με το κεφαλι...
εγω αυτο που δεν καταλαβα ειναι με την ταστιερα, θα ειναι ευθεια με το καπακι; θα βαλεις ταστα η μπερντεδες μετα;


Στέλιο σ ευχαριστώ ! Εάν τελικά χρησιμοποιήσω για ταστιέρα το ξυλάκι της φωτο (παλιό ξερό ρεταλάκι απο οξυά πάχους 4 mm) τότε ναι, θα είναι σχεδόν ευθεία με το καπάκι ( λιγότερο από 2 mm διαφορά ).

Σκέφτομαι να της βάλω τάστα (και χρειάζομαι να αγοράσω το ειδικό ταστοπρίονο )

Για τους μπερντέδες που λες κάτι βρήκα εδώ μέσα (και μου αρέσει η ιδέα) αλλά δεν έμπιστεύομαι και τόσο τα μάτια και τα χέρια μου ... Εχεις κάτι να προτείνεις ;

Οταν ξεκινάς να φτιάξεις οργανάκι με ό,τι σαβούρα βρείς μπροστά σου , είσαι σαν τον φυλακισμένο που ψάχνει πώς θα αποδράσει ...

Αν σε όλα τα παραπάνω διακρίνεις κάποιο τεχνικό αυτογκόλ... Σφύρα μπας και το σώσω !



Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 09:23:05 μμ »
Σίφη καλησπέρα μπράβο για την κατασκευή σου, θέλω όμως να μου εξηγήσεις τι ειναι το τενεκεδοκρόταλο
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 12, 2015, 10:16:23 μμ »
Σίφη καλησπέρα μπράβο για την κατασκευή σου, θέλω όμως να μου εξηγήσεις τι ειναι το τενεκεδοκρόταλο

Γειά σου Κώστα ! Η λέξη είναι παρμένη από μια ομιλία του Κολοκοτρώνη (τενεκεδοκρόταλες δόξες) . Η λέξη μου φαίνεται ότι θέλει να πεί το ψεύτικο, το φανφαρόνικο, το ευτελές του τενεκέ που κάνει σαματά ... (Αν τα καταφέρω με το μπαγλαμαδάκι , αν θα είναι μουγγό ή φωνακλάδικο μένει να το δούμε ) Παραθέτω απόσπασμα

«Εις εσάς μένει να ισάσετε και να στολίσετε τον τόπο, όπου ημείς ελευθερώσαμεν, και, διά να γίνη τούτο, πρέπει να έχετε ως θεμέλια της πολιτείας την ομόνοια, την θρησκεία και την φρόνιμον ελευθερία». Ποια είναι τα θεμέλια της πολιτείας, πώς ισάζετε και στολίζετε; Με τα μεγάλα έργα, τις πανάκριβες επαύλεις και τις τενεκεδοκρόταλες δόξες και λόξες; Όχι, με την ομόνοια, γιατί ακόμη και σήμερα δεν επουλώθηκαν και είναι «θυμωμένες» οι πληγές των εμφυλίων.  ....
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 08:15:23 πμ »
πάντως είναι πολύ ωραία λέξη, πολύ "μουσική".

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 04:10:57 μμ »
πάντως είναι πολύ ωραία λέξη, πολύ "μουσική".

Ευχαριστώ όλους για τη συντροφιά σας. Ακολουθούν κάποιες φωτογραφίες με προφανείς ατέλειες, κατασκευαστικό θράσος, και τεχνική "ανυπακοή " που δεν έγιναν από αρρωστημένη πρόθεση , αλλά από βιασύνη και βλακεία ... Αν κρίνετε ότι κάτι θα πάει αναπόφευκτα στραβά ... βοηθήστε όπως νομίζετε !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Πλιακώνης Κωνσταντίνος

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.003
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδια
  • Αριθμός κατασκευών: κανενα
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 13, 2015, 08:20:07 μμ »
Λόρενς καλησπέρα μου αρέσει  πραγματικά ο τρόπος σκέψεις που έχεις με πολύ απλά υλικά τσαααακ!!!!! να ένα οργανάκι μπράβο σου πραγματικά, ακόμα και το μάνικο νομίζω πρέπει να ειναι από παλέτα
...............Τώρα δεν πουλάω τρέλα άλλαξα γνώμη.....

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 14, 2015, 09:20:16 πμ »
Λόρενς καλησπέρα μου αρέσει  πραγματικά ο τρόπος σκέψεις που έχεις με πολύ απλά υλικά τσαααακ!!!!! να ένα οργανάκι μπράβο σου πραγματικά, ακόμα και το μάνικο νομίζω πρέπει να ειναι από παλέτα

Πράγματι το μάνικο είναι από κάποιο σκληρό ξύλο συσκευασίας μεταφοράς ενός καινούργιου πλυντηρίου ρούχων ! Δυσκολεύομαι να ελέγξω την κατασκευαστική μου παρόρμηση ενώ ταυτόχρονα γνωρίζω ότι τα ακατάλληλα υλικά και οι τεχνικές αδυναμίες μπορούν θαυμάσια... να με προδώσουν. Εκείνο όμως που χαίρομαι είναι η εγρήγορση ...
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Τενεκεδοκρόταλο μπαγλαμαδακι
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 17, 2015, 12:57:00 μμ »
Λόρενς καλησπέρα μου αρέσει  πραγματικά ο τρόπος σκέψεις που έχεις με πολύ απλά υλικά τσαααακ!!!!! να ένα οργανάκι μπράβο σου πραγματικά, ακόμα και το μάνικο νομίζω πρέπει να ειναι από παλέτα

Πράγματι το μάνικο είναι από κάποιο σκληρό ξύλο συσκευασίας μεταφοράς ενός καινούργιου πλυντηρίου ρούχων ! Δυσκολεύομαι να ελέγξω την κατασκευαστική μου παρόρμηση ενώ ταυτόχρονα γνωρίζω ότι τα ακατάλληλα υλικά και οι τεχνικές αδυναμίες μπορούν θαυμάσια... να με προδώσουν. Εκείνο όμως που χαίρομαι είναι η εγρήγορση ...

Γειά σας ! Δυο φωτο ακόμη (παραδείγματα προς αποφυγή) ... Οι τρύπες στον καράολα έχουν ξεφύγει από τον άξονα συμμετρίας ... η παραλληλία στα τάστα βγήκε για περίπατο ... τα κυκλάκια με τον πυρογράφο προσπαθούν να διασκεδάσουν την κατάσταση ... και έπεται συνέχεια
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...