Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019  (Αναγνώστηκε 12075 φορές)

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 12, 2019, 03:40:07 πμ »
Αυτά που τα διαβάζεις?Υπάρχει κάποιο σάιτ πιο εξειδικευμένο στην κλασική κιθάρα?

songless_bird

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 997
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μια καλή και μια κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 12, 2019, 12:50:24 μμ »
Αυτά που τα διαβάζεις?Υπάρχει κάποιο σάιτ πιο εξειδικευμένο στην κλασική κιθάρα?
Όχι . Σχόλια από κατάστημα που πουλάει κιθάρες και κάνει review στο YouTube.
https://youtu.be/mpK2IWOZY-Y

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 13, 2019, 09:46:24 πμ »
τα νέα μπουζούκια, χειροποίητα 100%, τα εκτιμώ 75.000 (το καθένα, έ?)



οι καβαλάρηδες από το σετάρισμα, το ένα με παίδεψε μέχρι να βρω τον ήχο του (το πάνω στην φωτο) και μετά κόλλησα κι άρχισα να δοκιμάζω και στο άλλο... μεγάλες διαφορές ανάλογα με το ξύλο

και η κιθάρα ακόμα "σε τεύχη", αυτήν την εκτιμώ 48.500 (με έκπτωση για την γορτή της μητέρας, μέρες που είναι)

 [ Invalid Attachment ]

Γιάννης Καραβασίλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 999
  • Αγαπημένο ξύλο: Μουριά
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 13, 2019, 11:12:53 πμ »
Μάνο δίνω για όλα μαζί (με την κιθάρα...τελειωμένη ) 80.000....Και δεν κάνω παζάρια.!!!
Όμορφα όργανα...προσεγμένη δουλειά...ιδιαίτερες λεπτομέρειες...Ταυτότητα ουσιαστικά με μια λέξη. Απλά συγχαρητήρια .Να είσαι καλά να βλέπουμε να μαθαίνουμε κι εμείς οι νεότεροι.

Γρηγόρης Μαυρακης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.452
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 13, 2019, 01:04:56 μμ »
Μάνο συγχαρητήρια!Θα έπαιρνα ένα μπουζούκι αλλά δεν ξέρω να παίζω!Άσε που είναι τριχορδο οπότε ανέβα κατέβα την ταστιερα θα κουραστώ (αρχίζει το κράξιμο εδώ.. )..χαχαχαχα..το καπάκι της κιθάρας τι ξύλο είναι???

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 13, 2019, 01:39:15 μμ »
Άσε που είναι τριχορδο οπότε ανέβα κατέβα την ταστιερα θα κουραστώ (αρχίζει το κράξιμο εδώ.. )

για αυτό εμείς οι τρίχορδοι είμαστε στιλάτοι (ο Πάππος δηλώνει λαουτιέρης)

..χαχαχαχα..το καπάκι της κιθάρας τι ξύλο είναι???

κέδρος αλανιάρης, ελευθέρας βοσκής

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 13, 2019, 01:50:29 μμ »
Μάνο, το κέδρος αλανιάρης που αναφέρεις είναι απλά λογοπαίγνιο ή μήπως πρόκειται για κανένα κέδρο (ελευθέρας βοσκής να έλεγα;) δηλαδή όχι από αυτούς που προορίζονται για οργανοποιία (ας πούμε ελληνικός); Έχω δει παραδείγματος χάριν ελληνικό έλατο που κατέληξε για καπάκι και μου δώσανε και εμένα. Πιο φαρδιά τα νερά από τους αγοραστούς αλλά πιο σκληρό. Κάποιοι που το έχουν δουλέψει λένε πως είναι καλός για μπουζουκοειδή. Ο Στάμκος π.χ. σε κατ' ιδίαν συζητήσεις μου το έχει προτείνει. Για κάτι αντίστοιχο σε κέδρο μήπως μιλάς;
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 13, 2019, 02:03:42 μμ »
κέδρος αλανιάρης, ελευθέρας βοσκής

 {celebrate018}
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 13, 2019, 02:15:53 μμ »
με παίδεψε μέχρι να βρω τον ήχο του
Μάνο, σπουδαία δουλειά! Για πες μας περισσότερα γι' αυτό το παίδεμα αν μπορείς... Για μένα τουλάχιστο είναι μια ανεξερεύνητη περιοχη

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #39 στις: Μάιος 13, 2019, 02:30:17 μμ »
Μάνο, το κέδρος αλανιάρης που αναφέρεις είναι απλά λογοπαίγνιο ή μήπως πρόκειται για κανένα κέδρο (ελευθέρας βοσκής να έλεγα;) δηλαδή όχι από αυτούς που προορίζονται για οργανοποιία (ας πούμε ελληνικός); Έχω δει παραδείγματος χάριν ελληνικό έλατο που κατέληξε για καπάκι και μου δώσανε και εμένα. Πιο φαρδιά τα νερά από τους αγοραστούς αλλά πιο σκληρό. Κάποιοι που το έχουν δουλέψει λένε πως είναι καλός για μπουζουκοειδή. Ο Στάμκος π.χ. σε κατ' ιδίαν συζητήσεις μου το έχει προτείνει. Για κάτι αντίστοιχο σε κέδρο μήπως μιλάς;

Δημήτρη πλάκα έκανα, αλλά έχει και μια δόση ρεαλισμού αυτό που λες. Προσωπικά με τους κέδρους ένα θεματάκι το έχω: βλέπω μεγάλες διαφορές, μεγαλύτερες από τον έλατο. Δηλαδή βρίσκω στο ίδιο ράφι (Σοφιανό και Μαυρομουστάκη που πάω εγώ) καπάκια μαλακά, σκληρά, με φαρδειά ή στενά νερά, με χρώματα από (πολύ) μαυριδερά έως κιτρινωπά με ενδιάμεσα κόκκινα και πορτοκαλιά (μέχρι και ..πρασινωπά) και δεν συμμαζεύεται. Όλα αυτά χωρίς την "κατηγοριοποίηση" που τα ίδια μαγαζιά έχουν στον έλατο (Α-, Α, Α+, ΑΑ κτλ.), τουλάχιστον όχι με ίδια λεπτομέρεια. Συμπέρασμα δηλαδή βγάζω μόνο από όση εμπειρία έχω μαζέψει.
Αφού λοιπόν τα δοκίμασα όλα αυτά τα παραπάνω, κατέληξα ότι δεν πολυ-θέλω κέδρο σε μπουζούκι και ότι στην κιθάρα προτιμώ τα "σκληρά" κομμάτια (εννοείται ότι όσο πιο πυκνά νερά τόσο καλύτερα). Τα "μαλακά" είναι σούπες γενικώς, μόνο σε τζουρά παίζουν που δίνω έντονη εγκάρσια καμπύλη.
Το συγκεκριμένο εδώ είναι από μια παρτίδα (τρία ίδια είχα πάρει) τα οποία έχουν όπως βλέπεις και χρωματικές διαφορές και πυκνά νερά - αλλά μια παραξενιά ακόμα: σε κάποιες περιοχές τα νερά στρίβουν και προς τις δύο κατευθύνσεις (δηλαδή η ίδια ϊνα προχωράει γενικά κατά μήκος, κάπου στρίβει και βυθίζεται "μέσα" στο σώμα και ξαναβγαίνει στην επιφάνεια παρακάτω ίσια, ένα μυστήριο πράμα). Αυτό δημιουργεί προβλήματα στο λουστράρισμα (όταν τρίβεις με γιαλόχαρτο τρίβεις και λίγο σόκορο μέσα στην επίπεδη επιφάνεια) αλλά μάλλον δίνει χαρακτήρα στον ήχο. Τέτοιο καπάκι είχε η κιθάρα που έδωσα στον Μυστακίδη και είχε οντως "χαρακτήρα" (κάπου εδώ μέσα ρωτούσα και για αυτά τα περίεργα νερά, αν βρω το ποστ θα κάνω παράθεση τις φωτογραφίες).
Γι αυτό τον είπα αλανιάρη, δεν είναι κάτι που βλέπεις εύκολα.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #40 στις: Μάιος 13, 2019, 02:50:09 μμ »
με παίδεψε μέχρι να βρω τον ήχο του
Μάνο, σπουδαία δουλειά! Για πες μας περισσότερα γι' αυτό το παίδεμα αν μπορείς... Για μένα τουλάχιστο είναι μια ανεξερεύνητη περιοχη

και για μένα Στέργιο, δεν τελειώνει αυτή η δουλειά. Θα τα παρουσιάσω αναλυτικότερα όταν τελειώσουν, εδώ να πω τα εξής: το "μικρό" επάνω (μικρότερο σκάφος και κλίμακα 68, το άλλο είναι με μεγάλο σκάφος και 69άρι) έχει βέργα. Επειδή πρώτη φορά βάζω βέργα (*) σε μπουζούκι, αποφάσισα να βάλω τάστα hosco με δόντι όπως βάζω στις κιθάρες με βέργα, από - αναίτιο όπως αποδείχθηκε - φόβο ότι με τα πέρα-δώθε της βέργας πιθανώς να χαλάρωναν τα "ισια" τάστα (εν τω μεταξύ την βέργα δεν την πείραξα καν, όπως την έβαλα έτσι έμεινε). Αυτά όμως τα hosco είναι πιο ψηλά και δεν ξέρω τι υλικό έχουν, αλλά (πιστεύω) ότι σε συνδυασμό με την βέργα (μέταλο στο μανίκι) και το βένγκε της ταστιέρας και του αρχικού καβαλάρη έδωσαν πολύ "σκληρό" και κάπως τζούφιο ήχο (αυτά που γράφω τα συζήτησα λόγω εμπειρίας στις κιθάρες - βέργες κτλ. με τον Γιάννη Παβέζα, θα τον ξέρεις φαντάζομαι).
Για να το αλλάξω αυτό δοκίμασα και αλλαγές στο καπάκι (αυτό στην παρουσίαση) και διάφορα ξύλα / σχήματα / πάχη στον καβαλάρη.
Κατέληξα σε παλίσανδρο (βένγκε, σφεντάμι, έβενος τα υπόλοιπα), 4 χιλ. πάχος με χαμηλό κόκκαλο (1,5-2 mm αντί 2,5-3 που ξεκινάω συνήθως).
Στο άλλο, ο καλύτερος μέχρι στιγμής είναι από σφεντάμι αλλά έχω κι άλλα να δω στο καπάκι. Άμα καταλήξω σε σφεντάμι θα το βάψω μαύρο.

Πάντως η βέργα πολύ μου άρεσε κατά τα άλλα. Σετάρισμα για πλάκα και, αν και είναι μεγάλη η βέργα (42 εκ.), το βάρος δεν είναι απαγορευτικό (1135 γρ., το άλλο "χωρίς" 1035, 100 γραμμαριάκια διαφορά που δεν κουράζουν τελικά). Θα ακολουθήσει και άλλο βέβαια να δω αν όλα αυτά που λέω εδώ έχουν βάση.

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #41 στις: Μάιος 13, 2019, 03:07:05 μμ »
(κάπου εδώ μέσα ρωτούσα και για αυτά τα περίεργα νερά, αν βρω το ποστ θα κάνω παράθεση τις φωτογραφίες).


να εδώ γκρινιάζω
http://www.luthier.gr/index.php?topic=3420.msg60093#msg60093

αλλά εδώ αφού κάπως διελευκάνθηκε το μυστήριο και είναι όλοι ευχαριστημένοι, έ, είμαι κι εγώ κι ας φαίνονται περίεργα τα βερνίκια

http://www.luthier.gr/index.php?topic=3420.msg60190#msg60190

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #42 στις: Μάιος 21, 2019, 03:55:52 μμ »
Επισκευη ταμπουρα .τον κοπανισε ενας μαθητης. {celebrate000}

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #43 στις: Μάιος 21, 2019, 05:19:13 μμ »
Γιωργο ελπιζω μονο να μην τον κοπανισε στο κεφαλι του δασκαλου του.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

George45

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 806
  • Αγαπημένο ξύλο: ολα!!
  • Αριθμός κατασκευών: MIA
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάιος 2019
« Απάντηση #44 στις: Μάιος 21, 2019, 10:51:55 μμ »
Δεν ξερω δημητρη μου τον εδωσε ο δασκαλος!!!!μπορει να τον κοπανισε ο δασκαλος {celebrate010}

Tags: