Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019  (Αναγνώστηκε 20168 φορές)

Μήτσος

  • Sr. Member
  • ****
  • Μηνύματα: 375
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 16, 2019, 10:22:26 μμ »
Βαδίζω πολύ αργά .  Οχι όμως από πρόθεση ...

 [ Invalid Attachment ]

 [ Invalid Attachment ]

...  έχω τον γέροντα για παρηγοριά    :)

 [ Invalid Attachment ]
[/quote.......................πάνω του Τζόζεφ!! {celebrate001} {celebrate001}

Stergios_lutherie

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.172
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 14
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 16, 2019, 10:39:39 μμ »
Έχουνε πάρει φωτιά τα σκαρπέλα!
Μήτσο, Μάνο, Γιώργο π, Κώστα: Πολύ ωραίες δουλειές συγχαρητήρια!
Ιωσήφ, κολλάμε καπάκι ε; Καβατζάρισες τον καβο-Μαλιά αθόρυβα και μεθοδικά. Κῦδος!!

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:51:04 πμ »
Καλημερα παιδιά, Τελείωσε επιτυχώς το σκαφακι, στο επόμενο θα εξαλειψω τα λαθάκια του 2ου......
Γενικά ωραίο, μικρό κακό ό,τι θα καλυϕτεί από την κολάντζα. Το μόνο λαθάκι που βλέπω εγώ, αν βλέπω και καλά και δεν με γελά η ϕωτογραϕία, είναι η κάθετη ένωση κολάντζας-πλαϊνών, η οποία κανονικά γίνεται λοξά επίτηδες, για λόγους αντοχής.


john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 17, 2019, 11:51:32 πμ »
Για ποιο λόγο γίνεται λοξά;   Για ξανασκεψου το.

Ιωσήφ Τορρένς

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.207
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 17, 2019, 12:44:35 μμ »
..........

....................

Ιωσήφ, κολλάμε καπάκι ε; Καβατζάρισες τον καβο-Μαλιά αθόρυβα και μεθοδικά. Κῦδος!!


Καβατζάρισα τον κάβο - Μαλιά , συμβουλευόμενος δυο εξαιρετικούς γιατρούς εντατικολόγους, με ειδικότητα στις ΜΕΘ ( Μονάδες Εντατικής Θεραπείας )

Τον Γιώργο Χ. και τον Μάνο Τουρπάλη

Κ~υδος :  Δεν ήξερα τη λέξη . Πολύ τιμητικός χαρακτηρισμός

http://www.greek-language.gr/digitalResources/ancient_greek/history/epos/page_081.html

και επειδή οι νεότεροι από μένα στα χρόνια , μόλις δούνε το κείμενο , δεν  ....  απομόνωσα μια παράγραφο

 [ Invalid Attachment ]
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #65 στις: Μάρτιος 17, 2019, 01:00:50 μμ »
Για ποιο λόγο γίνεται λοξά;   Για ξανασκεψου το.
Χμ, αυτό έχω ακούσει, και σωστό μου φαίνεται εφόσον το βελάκι της τάσης γίνεται λιγότερο κάθετο προς την κόλληση. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, και θα με ενδιέφερε να ακούσω γιατί.

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #66 στις: Μάρτιος 17, 2019, 03:30:19 μμ »
Μιας και αναφέρθηκε πάντως, το «κλέος» πράγματι αντιστοιχεί σε αυτό που λέμε σήμερα «δόξα», δηλαδή είναι μια πολύ θετική ϕήμη που μπορεί κάλλιστα να συνοδεύει το αντικείμενό της και μετά θάνατον, δυνητικά αιωνίως. Το «κῦδος» τώρα είναι άλλη περίπτωση, περίπου σημαίνει «υπεροχή, ικανότητα για επικράτηση», είτε σε κάποιου είδους επίδοση (στη μάχη, στο συμβούλιο, σε αθλητικά αγωνίσματα), είτε την υπεροχή-ανωτερότητα στην πολιτική ιεραρχία, καθώς και το κύρος που συνοδεύει την αναγνώριση αυτής της υπεροχής, πολιτικής ή άλλης. Έτσι, στον Όμηρο, πριν από κάποια μάχη, είτε μονομαχία είτε μάχη στρατών, ή και αγώνισμα, μπορεί να εκϕραστεί η απορία «σε ποιόν/ποιούς θα παραχωρήσουν οι θεοί το κῦδος», δηλαδή «ποιος θα επικρατήσει», η μάχη είναι κυδιάνειρα (ϕέρνει κῦδος στους άνδρες), όπως και το συμβούλιο, έτσι που οι καλύτεροι πολεμιστές (αλλά και οι ικανοί στα σχέδια) έχουν κάμποσο, οι αριστοκράτες έχουν κῦδος ενώ η πλέμπα όχι, ο Αγαμέμνων ως ανώτατος άρχων της συμμαχίας είναι κῦδιστος ανάμεσα στους άλλους βασιλείς, κ.ο.κ. Βέβαια η λέξη χρησιμοποιείται σήμερα κυρίως στα αγγλικά (kudos to...), ως «μπράβο, εύγε (στον...)».

Μιας και πιάσαμε όμως τον... Όμηρο, για να βρούμε κάποια σύνδεση με την οργανοποιία, αναϕέρω ότι στον Όμηρο τα δόρατα ϕτιάχνονται από μελιά. Αναρωτιέμαι τι ιδιότητες θέλουμε στο ξύλο του δόρατος, και κατά πόσον αυτές είναι επιθυμητές ή όχι σε μουσικά όργανα.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #67 στις: Μάρτιος 17, 2019, 03:39:37 μμ »
Με εσας τους γραμματιζουμενους εδω μεσα μας βλεπω να αλλαζουμε κι ονομα στο φορουμ. ;) ;) ;) ;)
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #68 στις: Μάρτιος 17, 2019, 09:06:16 μμ »
Για ποιο λόγο γίνεται λοξά;   Για ξανασκεψου το.
Χμ, αυτό έχω ακούσει, και σωστό μου φαίνεται εφόσον το βελάκι της τάσης γίνεται λιγότερο κάθετο προς την κόλληση. Βέβαια μπορεί να κάνω και λάθος, και θα με ενδιέφερε να ακούσω γιατί.


Δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο. Θα θελα βεβαια να μαθαινα ποιος το ισχυριζεται.
Οταν θελουμε να ξεκολλησουμε μια ταινια απο μια επιφανεια ψαχνουμε να βρουμε μια μυτουλα για να κανουμε μια αρχη, οχι μια ολοκληρη ευθεια.  Ειναι μαλλον πιο ευκολο να γινει εκει μια αρχη.


Δεν φανταζομαι οτι εχει σκεφτει κανεις κατι τετοιο. Θα ηταν ιδανικο να γινοταν η κολατζα και τα πλαιναρια απο ενα μονοκομματο ξυλο, αλλα θα χρειαζοταν ενα κομματι με πολυ μεγαλο φαρδος!  Αντι αυτου χρησιμοποιουμε το μισο μηκος περιπου, και φαρδος οσο το υψος της κολατζας.  Αν θεωρισουμε οτι το αρχικο κομματι ηταν ενα παραλληλογραμμο, μια φετα απο ενα ταβλακι, η οπως πωλουντε τα ξυλα για σκαφη, και θελοντας να χρησημοποιησουμε το μεγαλυτερο δυνατο μηκος, θα παρουμε το σχημα που περιγραφεις παραπανω.  Λογο της κλισης του σκαφους στην περιοχη που παταει η κολατζα.


Χωρις βεβαια να απαγορευει κανεις ενα διαφορετικο σχημα στο τελειωμα, με την αναλογη φυρα.

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #69 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:09:21 μμ »
Δε θυμάμαι ποιος το ισχυρίζεται, σίγουρα πάντως είναι κάποιος είτε σε αυτό το ϕόρουμ, είτε στο ρεμπέτικο. Και αν με την ίσια κόλληση έχουμε περισσότερη ϕύρα, είναι τόση ώστε να δικαιολογεί την πλήρη επικράτηση της λοξής κόλλησης, δεδομένου και ότι η ίσια είναι μάλλον καλύτερη αισθητικά;

john 2004

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.748
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #70 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:30:46 μμ »
Όχι βέβαια, από ένα τριγωνακι σε κάθε μεριά, τίποτα το σπουδαίο.  Φυρα εννοούσα αν θες να κάνεις κάτι πιο περίεργο.


Η επικράτηση είναι για το λόγο που σου είπα. Λόγο σχήματος του αρχικού ξύλου και λόγο κλίσης.


Παντός κατά τη γνώμη μου το λοξό είναι μάλλον πιο καλαίσθητο!  Γούστα είναι αυτά...

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #71 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:42:06 μμ »
Καλημερα παιδιά, Τελείωσε επιτυχώς το σκαφακι, στο επόμενο θα εξαλειψω τα λαθάκια του 2ου......



Καλησπέρα, Αποστόλη την ένωση την έκανα επίτηδες έτσι αλλά όχι για λόγους στατικότητας,  το έκανα καθαρά για λόγους αισθητικής,, μου καθόταν καλύτερα έτσι στο ματι.
Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα σταθερότητας,
(Με έβαλες σε  σκέψεις)).........

Έχει όντως παραπάνω φυρα στο ξύλο αλλά παρά  πολύ ελάχιστη,, 2+2  εκατοστά
Άρα δεν νομίζω να είναι αυτός ο λόγος.

Παραπάνω δουλειά ναι...... Αλλά και αυτήν είναι τις τάξης  τον 5 λεπτά παραπάνω.


 Ένα μπουζούκι που έχω γνωστού κατασκευαστή,. Την εγκοπή την έχει ετσί (κάθετα) 

Από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι όταν ένα ίσιο ξύλο τετραγωνισμενο το λυγίσεις για να αγκαλιάσει  το σκάφος αυτόματος δημιουργείτε αυτήν η λοξαδα στο τελείωμα του. 
Μήπως γίνεται τελικά λόγο βιασύνης;;; 



Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #72 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:44:20 μμ »
Τώρα μπήκα στο τριπάκι να βρω την αρχική πηγή της πληροφορίας και να το ψάξω βαθύτερα το θέμα. Για λόγους αισθητικής των μελλοντικών μπουζουκιών μου, ελπίζω να έχεις εσύ δίκιο!

Γιωργος π

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 750
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #73 στις: Μάρτιος 17, 2019, 10:47:49 μμ »
Τώρα μπήκα στο τριπάκι να βρω την αρχική πηγή της πληροφορίας και να το ψάξω βαθύτερα το θέμα. Για λόγους αισθητικής των μελλοντικών μπουζουκιών μου, ελπίζω να έχεις εσύ δίκιο!

Αν βρεις κάτι αποστολή πέστο  αλλα νομιζω είναι καθαρα θέμα γούστου

Απόστολος Κ.

  • Jr. Member
  • **
  • Μηνύματα: 36
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #74 στις: Μάρτιος 17, 2019, 11:03:15 μμ »
Ασφαλώς θα το πω. Τώρα που το σκέφτομαι πρόκειται να μιλήσω με γνωστό οργανοποιό εντός της εβδομάδας για άλλο θέμα, και θα τον ρωτήσω επί τη ευκαιρία και για αυτό. Πάντως ακριβώς επειδή είναι και θέμα γούστου με παραξενεύει που σπανίζει τόσο η ίσια κόλληση. Σε τόσο λίγους αρέσει αισθητικά;

Tags: