Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019  (Αναγνώστηκε 5015 φορές)

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
Απ: Φωτογραφίες και Βίντεο από Εργαστήρια : Μάρτιος 2019
« Απάντηση #90 στις: Μάρτιος 19, 2019, 02:17:43 μμ »
Εγώ χτες κόλλησα το καπάκι και περιμένοντας μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω στην κιθάρα ξεκίνησα το jig για να κόβω τα φιλέτα . Δεν το τελείωσα , μένουν λεπτομέρειες όπως το ζύγισμα του trimmer κάποιο τεφλόν από κάτω για μικρή επιφάνεια επαφής και ένα ρουλεμάν που θα αλλάζει το πάχος κοπής . Κόστος μέχρι στιγμής 15€ .

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
« Απάντηση #91 στις: Μάρτιος 19, 2019, 02:47:36 μμ »
Εγώ χτες κόλλησα το καπάκι και περιμένοντας μην έχοντας κάτι άλλο να κάνω στην κιθάρα ξεκίνησα το jig για να κόβω τα φιλέτα

Γρηγόρης Μαυρακης

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ινδικος παλισανδρος
  • Αριθμός κατασκευών: Καμμια
« Απάντηση #92 στις: Μάρτιος 19, 2019, 03:38:19 μμ »
Αυτό κι αν με ενδιαφέρει.. λίγο πιο περιγραφικός σε παρακαλώ πολύ πολύ πολύ???Αυτό είναι το κατάλληλο μηχάνημα για φιλέτα σε υπερυψωμενες!

Γιωργος π

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Όλα αρκεί να παράγουν ήχο κ ομορφιά......
  • Αριθμός κατασκευών: 5
« Απάντηση #93 στις: Μάρτιος 19, 2019, 04:07:48 μμ »
Πήρα φόρα εγω....😂😂😂😂 Πάμε για το επόμενο σκαφακι... Μαόνι πριν το 1982.......   
Πεταμένο σε μια αποθήκη του μπαμπά.....όταν δούλευε επιπλοπιος...
Το ξύλο είναι καταξερο και η πρώτη δουγα ράγισε όταν την λυγιζα..... Έτσι τις μουλιασα κάνα 2 ωρίτσες και μετά με πολύ υπομονή τις κατάφερα και τις λύγισα.... Από δω και πέρα τα γνωστά... 2 δουγιες την ημέρα, το άγχος - στρες το κάνει πέρα...😂😂😂😂😂😂

songless_bird

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Ειναι τρέλα η Cedrela
  • Αριθμός κατασκευών: Μία κουτσή κιθάρα
« Απάντηση #94 στις: Μάρτιος 19, 2019, 04:29:00 μμ »
Όταν τελειώσει και δοκιμαστεί θα ανεβάσω λίστα με υλικά . Προς το παρόν ο,τι μου κατέβαινε στο κεφάλι έκανα . Έκοβα , βιδωνα  , ξεβίδωνα . Με ότι υλικά είχα . Μόνο τις γωνιές αγόρασα .

Αυτό κι αν με ενδιαφέρει.. λίγο πιο περιγραφικός σε παρακαλώ πολύ πολύ πολύ???Αυτό είναι το κατάλληλο μηχάνημα για φιλέτα σε υπερυψωμενες!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #95 στις: Μάρτιος 20, 2019, 10:56:11 πμ »
πφφφ... τριχορδίλα!

ila_rendered

και 'υπο κατασκευή'

ila_rendered

κι έχω και μια ερώτηση: στην φωτογραφία παρακάτω

ila_rendered

οι καπλαμάδες ΔΕΝ είναι επειδή δεν "φιλάνε" οι επιφάνειες - μάλλον τώρα πια φιλιούνται δι' αντιπροσώπου (καπλαμάς), αλλά μου συμβαίνει το εξής - κάθε φορά όμως και μου έχει σπάσει τα νεύρα : ενώ με "στεγνή εφαρμογή" (dry fit που λέει κι ο Στέργιος) οι επιφάνειες έρχονται και φιλάνε καλά, μόλις βάλω κόλλα (Titebond) το όλο πράγμα "σφίγγει" απελπιστικά γρήγορα και το αρσενικό μόρσο δεν προχωράει μέσα στο θηλυκό - ή πιο σωστά προχωράει ομαλά στα πρώτα τρία εκατοστά και μετά "σφίγγει" σταδιακά μέχρι που σταματάει 2-3 χιλιοστά πριν την ένωση. Μετά αναλαμβάνει ματσόλα, αλλιώς δεν γίνεται. Αυτή τη φορά ούτε με τη ματσόλα μπήκε - μην ανοίξει και ο τάκος. Αν φτάσει δε σ' αυτό το σημείο δεν βγαίνει κι όλας, κι έτσι αναγκάστηκα να βάλω τους καπλαμάδες. Η ένωση έγινε σφιχτή, πλαϊνά και πάτος πατάνε καλά και δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα, αλλά οι καπλαμάδες μου τη σπάσανε πολύ.

Έχω προσπαθήσει με στεγνές ή υγρές τις επιφάνειες, με ελαφρώς αραιωμένη την κόλλα (μέχρι 5% λέει ο κατασκευαστής) με ζέσταμα ή κρύωμα (μια φορά το μπράτσο το έβγαλα έξω στο κρύο μήπως συσταλεί, αστείο αλλά τόκανα κι αυτό) κτλ. αλλά δεν βλέπω διαφορά, πάντα το ίδιο παθαίνω. Θα μπορούσα βέβαια να δίνω μεγαλύτερες ανοχές, αλλά δε μου φαίνεται σωστο - κι έχει πολλή δουλειά για να γίνει όσο το δυνατόν καλύτερη η ένωση, κρίμα να τη χαλάς γι αυτό το λόγο.

Εσείς το παθαίνετε, και αν ναι υπάρχει κάποιο "κόλπο" να γλυστράει ομαλά μέχρι τέλους - ειδικά με την Titebond, με άλλες κόλλες δεν νομίζω ότι θα είχα τέτοιο πρόβλημα - τουλάχιστον κρίνοντας από άλλες κολλήσεις, δεν έχω δοκιμάσει άλλη κόλλα σε μόρσο εκτός της Titebond. ... Πασχάλη.... ???
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 11:12:25 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #96 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:18:23 πμ »
Μάνο όλες οι κόλλες το κάνουν αυτό!
Εκτός ότι φουσκώνουν το ξύλο , βεντουζαρουν κιόλας!
Το μορσο πρέπει να είναι ναι μεν  σφιχτό , αλλά όχι πολύ σφιχτό!
Λίγη κόλλα και στις δύο επιφάνειες που θα κολλήσεις, γιατί η "υγρασία" που απορροφάται απ' τους πόρους στην ουσία  κολλάει, η υπόλοιπη λερώνει και πετιέται!
Ταχύτητα στην εφαρμογή και ένα βιδονι ελαφρύ η σφικτηρα που θα προσαρμοστεί με τακάκια για να το πιέσεις σωστά! ΟΧΙ ματσόλα!!
Η γνώμη μου φυσικά !! αυτό κάνω :)

Το βιδονι το χρησιμοποιείς κατά την εφαρμογή , μετά απ'ευθείας το βγάζεις!

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #97 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:32:18 πμ »
Μάνο όλες οι κόλλες το κάνουν αυτό!
Εκτός ότι φουσκώνουν το ξύλο , βεντουζαρουν κιόλας!

σωστό, το βλέπω

Λίγη κόλλα και στις δύο επιφάνειες που θα κολλήσεις, γιατί η "υγρασία" που απορροφάται απ' τους πόρους στην ουσία  κολλάει, η υπόλοιπη λερώνει και πετιέται!

συμφωνώ, γενικά βάζω "τόσο - όσο", η κόλλα που φαίνεται στην φωτό ξεχειλίζει γιατί μπήκε εκ των υστέρων κι όχι με προσοχή, πάνω στον πανικό να βάλω τους καπλαμάδες

Ταχύτητα στην εφαρμογή...

εννοείται

και ένα βιδονι ελαφρύ η σφικτηρα που θα προσαρμοστεί με τακάκια για να το πιέσεις σωστά! ΟΧΙ ματσόλα!!
Η γνώμη μου φυσικά !! αυτό κάνω :)

αυτό το έκανα στις πρώτες ενώσεις αλλά δεν το πολυεμπιστεύομαι - μάλλον δεν δουλεύει καλά αν είναι σφιχτό το μόρσο

ila_rendered

Το μορσο πρέπει να είναι ναι μεν  σφιχτό , αλλά όχι πολύ σφιχτό!

μάλλον αυτό πρέπει να είναι το κλειδί, έτσι δουλεύει κι ο σφικτήρας... ίσως το παρακάνω "σφιχτό"

Νικηφορος

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Παλιό σαν το κρασί
  • Αριθμός κατασκευών: 7
« Απάντηση #98 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:35:26 πμ »
Χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια...γιατι συνηθιζω να δινω λιγο τζογο στο μορσο και να κολλαω με εποξικη... μηπως να δοκιμαζες την εφαρμογη τως επιφανειων, αφου πρωτα τις βρεξεις, ωστε να διογκωθουν. Αν ειναι πολυ σφιχτες ...τρως λιγο ακομα , μεχρι να εφαρμοσουν καλα, αλλα οχι υπερβολικα σφιχτα. Στη συνεχεια περιμενεις να στεγνωσουν και κολλας.
And did they get you to trade,
hot ashes for trees, hot air for a cool breeze
cold comfort for change
did you exchange
a walk on part in a war, for a lead role in a cage

Γιώργος Χ.

• Hero Member
  • Ανεκπαίδευτος
  • Αγαπημένο ξύλο: μουριά, σφεντάμι
  • Αριθμός κατασκευών: θα δείξει...
« Απάντηση #99 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:42:21 πμ »
Αν θέλει ένα ελάχιστο για να πατήσει σωστά , χτυπάς με ένα σφυρί ΤΟ ΒΙΔΟΝΙ....ένα τακ!!
Πίστεψε με θα πατήσει!!

..... εκτός και είναι πολύ σφιχτό το μορσο κι εκεί υπάρχει ο κίνδυνος να σκίσει ο τάκος.........αν και λιγάκι δύσκολο επειδή το ξύλο του τακου είναι μαλακό και "απορροφά" την πίεση!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 20, 2019, 12:07:02 μμ από Γιώργος Χ. »

Πασχάλης

• Full Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Σημύδα, Δρυς
« Απάντηση #100 στις: Μάρτιος 20, 2019, 11:52:57 πμ »
Μάνο,

Έχει να κάνει με την διόγκωση του ξύλου στο νερό: βάζεις κόλλα και μέχρι να εφαρμόσεις τα κομμάτια, το νερό της κόλλας διογκώνει το ξύλο. Το κακό είναι ότι όταν φύγει το νερό, το ξύλο επανέρχεται (αλλά όχι τελείως) στις αρχικές του διαστάσεις οπότε αν κάνεις πιο "χαλαρό" το μόρσο, αυτό θα συνοδεύει το όργανο σε όλη του τη ζωή. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς να κάνεις τροποποίηση στην εφαρμογή με νοτισμένα ξύλα. Μια κόλλα που έχει άλλο διαλύτη, δεν έχει αυτή την ιδιότητα αλλά δεν μας κάνει για άλλους λόγους (πχ πολυουρεθάνης, εποξική, κλπ).

Θα πρότεινα λοιπόν το εξής (πείραμα):
Επάλειψη και των δύο κομματιών με σχετικά λεπτό φιλμ titebond (πράσινη κατά προτίμηση) και τα αφήνεις να στεγνώσουν στον αέρα (χωριστά, όχι ενωμένα), αλλά όχι τελείως. Νέα δοκιμή εφαρμογής και μικρορυθμίσεις αν χρειάζονται, νέο στρώμα titebond και τώρα η τελική εφαρμογή.
Λογικά, το πρώτο στρώμα θα διεισδύσει στο ξύλο και θα το φουσκώσει αλλά όταν στεγνώσει η κόλλα, θα είναι σχετικά ανθυγρό και εμποτισμένο με κόλλα. Αν δεν πήξει και τελείως το πρώτο χέρι (πχ 10ώρες μετά την εφαρμογή) τότε το νέο στρώμα θα κολλήσει τις δύο επιφάνειες σαν ένα σώμα.

Όπως είπα αυτό είναι ένα πείραμα που θα έκανα για να δω αν έχω βελτίωση.

Λαμπρή επιτυχία.
Ο έξυπνος, μαθαίνει από τα λάθη του
Ο πραγματικά έξυπνος, από τα λάθη των άλλων
Ο βλάκας, ποτέ...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 20, 2019, 12:30:11 μμ »
Μάνο,

Έχει να κάνει με την διόγκωση του ξύλου στο νερό: βάζεις κόλλα και μέχρι να εφαρμόσεις τα κομμάτια, το νερό της κόλλας διογκώνει το ξύλο. Το κακό είναι ότι όταν φύγει το νερό, το ξύλο επανέρχεται (αλλά όχι τελείως) στις αρχικές του διαστάσεις οπότε αν κάνεις πιο "χαλαρό" το μόρσο, αυτό θα συνοδεύει το όργανο σε όλη του τη ζωή. Για τον ίδιο λόγο δεν μπορείς να κάνεις τροποποίηση στην εφαρμογή με νοτισμένα ξύλα. Μια κόλλα που έχει άλλο διαλύτη, δεν έχει αυτή την ιδιότητα αλλά δεν μας κάνει για άλλους λόγους (πχ πολυουρεθάνης, εποξική, κλπ).

Θα πρότεινα λοιπόν το εξής (πείραμα):
Επάλειψη και των δύο κομματιών με σχετικά λεπτό φιλμ titebond (πράσινη κατά προτίμηση) και τα αφήνεις να στεγνώσουν στον αέρα (χωριστά, όχι ενωμένα), αλλά όχι τελείως. Νέα δοκιμή εφαρμογής και μικρορυθμίσεις αν χρειάζονται, νέο στρώμα titebond και τώρα η τελική εφαρμογή.
Λογικά, το πρώτο στρώμα θα διεισδύσει στο ξύλο και θα το φουσκώσει αλλά όταν στεγνώσει η κόλλα, θα είναι σχετικά ανθυγρό και εμποτισμένο με κόλλα. Αν δεν πήξει και τελείως το πρώτο χέρι (πχ 10ώρες μετά την εφαρμογή) τότε το νέο στρώμα θα κολλήσει τις δύο επιφάνειες σαν ένα σώμα.

Όπως είπα αυτό είναι ένα πείραμα που θα έκανα για να δω αν έχω βελτίωση.

Λαμπρή επιτυχία.

αν θυμάμαι καλά τις οδηγίες, η κόκκινη Titebond στεγνώνει σε μισή ώρα ... συνιστά μεν 24 ώρες να μείνουν στους σφιγκτήρες αλλά αυτό αφορά τα κομμάτια εκείνα που πρόκειται αργότερα να φέρουν φορτίο (κατά την λειτουργία, δηλαδή αν κολλάς καπλαμάδες για φιγούρες δεν σου λέει να τους αφήνεις 24 ώρες, εγώ τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω).. το μόρσο προφανώς το αφήνουμε 24 ώρες Min, αλλά δεν ξέρω σε ποιά χρονική στιγμή θεωρείται ότι η κόλλα έχει στεγνώσει ή πότε "επιτρέπει" περαιτέρω επεμβάσεις... θα μπω να ξαναδιαβάσω τις οδηγίες, και για την πράσινη...

Ευχαριστώ Πασχάλη!

Stergios_craftopia

• Sr. Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Αυτο που εχω διαθεσιμο
  • Αριθμός κατασκευών: 3
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 20, 2019, 12:49:28 μμ »
- songless_bird, ο λαός περιμένει παρουσίαση του jig!

- Γιώργο π, καλή …θεραπεία (κρίνοντας και εξ ιδίων)

- Μάνο, ξέροντας ότι δεν υπάρχει μοναδική αλήθεια σ' αυτά τα πράγματα, θα πω τη δική μου προσέγγιση:
Προσωπικά δοκιμάζω την εφαρμογή του μόρσου όχι μία αλλά πολλές φορές. Προσπαθώ δηλαδή να αισθανθώ αν υπάρχει "παραπανίσια" δυσκολία σε κάποιο σημείο της διαδρομής. Αν ναι, γυαλοχαρτάρω με ένα φίνο γυαλόχαρτο την περιοχή όπου μαντεύω ότι χρειάζεται τρίψιμο. Αυτή η διαδικασία εμένα τουλάχιστον με καθησυχάζει -αλλά φαντάζομαι ότι θα εκνεύριζε τον παρατηρητή (αν υπήρχε).
Όταν η αίσθηση βάλε-βγάλε γίνει πια comes papa dans maman, κάνω την κόλληση με άφθονη ζεστή ζωική κόλλα σπρώχνοντας το αρσενικό μόρσο αποφασιστικά και χωρίς καθυστέρηση μέχρι ν' ακούσω το καθησυχαστικό "τακ" του τερματίσματος. (Η χρήση ζωικής κόλλας παραμυθιάζομαι να πιστεύω ότι συμβάλλει στην ομαλοποιημένη ηχητική συμπεριφορά ολόκληρου του οργάνου).
Αυτό ήταν! Ακολουθεί μετά επιμελής καθαρισμός με υγρό πανάκι…

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 20, 2019, 02:57:49 μμ »
λοιπόν ξανακοίταξα τα χαρακτηριστικά της Titebond.
Αυτό που αναφέρει είναι το "open assembly time" και το "Total assembly time" τα οποία νομίζω ότι σημαίνουν αντίστοιχα "χρόνος επεξεργασίας" και "τελικός χρόνος (συναρμολόγησης)". Δεν ξέρω αν κάνω λάθος, νομίζω ότι ο "τελικός χρόνος" σημαίνει ότι η κόλλα έχει στεγνώσει, τουλάχιστον τόσο ώστε να μην είναι "διαχειρίσιμη" πια. Μετά το πέρας του "total assembly time" (χρόνου) δεν μπορείς να επέμβεις σε ο,τιδήποτε. Εκτός αν κάνω λάθος σ' αυτήν την εκτίμηση, δεν έχω άλλη εμπειρία εκτός από την μετάφραση. Δεν βρήκα τον όρο "cure time" αλλά νομίζω στην περίπτωση αυτή αντιστοιχεί στο "open assemply"

Σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρεία για κάθε κόλλα
http://www.titebond.com/product/glues/d4d28015-603f-4dfc-a7d9-f684acc71207
http://www.titebond.com/product/glues/e8d40b45-0ab3-49f7-8a9c-b53970f736af

αυτοί οι χρόνοι είναι: το  open assembly time είναι για την κόκκινη 4-6 λεπτά και το total 15 λεπτά , ενώ για την πράσινη (ΙΙΙ) αντίστοιχα 8-10 λεπτά open και 20-25 total

σε συνδυασμό με αυτό (FAQ) http://www.titebond.com/resources/use/glues/faqs
που απαντάει (για όλες όμως τις ξυλόκολλες της εταιρείας στην ερώτηση "ποιός είναι ο χρόνος σύφιξης και στεγνώματος"?)

Frequently Asked Questions
What is the clamping and drying time of Titebond Wood Glues?
For most of our wood glues, we recommend clamping an unstressed joint for thirty minutes to an hour. Stressed joints need to be clamped for 24 hours. We recommend not stressing the new joint for at least 24 hours. For Titebond Polyurethane Glue, we recommend clamping for at least forty-five minutes. The glue is completely cured within 6 hours.

που ανέφερα παραπάνω (σχετικά με τις κολλήσεις που πρόκειται να υποβληθούν σε φορτίο) έβγαλα το συμπέρασμα ότι ο χρόνος που απαιτείται είναι μόνο 30΄ για ενώσεις χωρίς φορτίο και 24 ώρες γι αυτές με το φορτίο.

Αλλά σκέφτομαι : "καλά ο χρόνος σύσφιξης, και σωστά οι κολλήσεις διακρίνονται ως προς το φορτίο - αλλά το προϊόν είναι ίδιο, επομένως δεν ισχύουν οι ίδιοι χρόνοι στεγνώματος (από πλευράς φυσικής εφαρμογής, πότε ακριβώς φεύγει η υγρασία από μέσα του) για το ίδιο υλικό ?. Ναι μεν μπορείς να σφίξεις όσο χρόνο κρίνεις ανάλογα με το φορτίο που θα αναλάβει, αλλά η ίδια η κόλλα (ως ίδιο υλικό, εκτός τρόπου εφαρμογής) θα έχει στεγνώσει στα 30 πρώτα λεπτά.

ή δεν είναι έτσι ?

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 20, 2019, 03:03:12 μμ »
Στέργιο νομίζω για όλους το ίδιο ισχύει. Όλη η διαφορά βρίσκεται ακριβώς στην εκτίμηση της "παραπανίσιας" δυσκολίας, που κι εσύ, αδυνατώντας - φυσιολογικά, δεν μπορεί να γίνει - να μεταφέρεις με λόγια, βάζεις σε εισαγωγικά.