Αποστολέας Θέμα: Κιθαρο-τζουραδο  (Αναγνώστηκε 24154 φορές)

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #45 στις: Ιανουάριος 01, 2012, 11:35:58 μμ »
Αγαπητε Κουρο,
ειναι οπως τα λες..τα σχεδια 2Α και 2Β ηταν αρχικα σχεδια και εχουν καποιες σχεδιαστικες ανακριβειες.

στην 2Β δεν φαίνονται καθόλου τα πλαϊνάρια Σε side view τα πλαινα( επεκτασεις) δεν θα φανονται μιας και ειναι επιπεδα στη καμερα

Το σχεδιο 3 (figure 3) ειναι οπως σωστα υποθηκε απο το φιλτατο Γιωργο, μια τελευταια παραλλαγη του σχεδιου Β, σε τριδιαστατη σχεδιαση και με πιο κυκλικο σκαφος στο πισω μερος και διαφορετικη κολλατζα.

 

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #46 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 04:26:19 μμ »
Άντε με το καλό να γίνει η κατασκευή Σπύρο!

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #47 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 06:53:42 μμ »
Τρισδιαστατη μορφη με rotation, για να γινει πιο κατανοητη η σχεδιαση.

Fin-head bouzouki


Η μεγαλη τρυπα θα πρεπει να κατεβει λιγο προς τα κατω, για να βρισκεται σε μεγαλυτερο ογκο αερα απο το θολωτο ηχειο, και θα πρεπει να αυξηθει λιγο το παχος  στα παραπετια, εκει που γινονται οι προεκτασεις
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 02, 2012, 07:05:36 μμ από SDimis »

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #48 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 08:35:27 μμ »
Ωραίο το 3-D Σπύρο,αυτό με την μετατόπιση της τρύπας ίσως χρειάζεται να γίνει και ίσως χρειαστεί και μια μετατόπιση στη waist.

immortalx

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.449
    • Facebook profile
  • Αγαπημένο ξύλο: οτιδηποτε εκτος απο αυτο που βγηκε απ'τον παραδεισο XD
  • Αριθμός κατασκευών: 6
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #49 στις: Ιανουάριος 02, 2012, 11:06:55 μμ »
Ωραίο το 3-D Σπύρο,αυτό με την μετατόπιση της τρύπας ίσως χρειάζεται να γίνει και ίσως χρειαστεί και μια μετατόπιση στη waist.
Γιωργο αν εννοεις η μεση να κατεβει λιγο πιο κατω, συμφωνω! Τουλαχιστον απο αισθητικης αποψης.

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #50 στις: Ιούνιος 14, 2018, 08:04:34 μμ »
Πηρε τουλαχιστον 7 χρονια απο την πρωτη συλληψη του, και τις ενδιαφερουσες ανταλαγες αποψεων φιλων σε αυτο το νημα !
Τελικα φαινεται πως η ιδεα ωριμασε μετα απο την πολυτιμη συλλογη πληροφοριων απο τους φιλους συμφορουμιτες, κατασκευαστες , και τους αλεπαλληλους προσωπικους σχεδιασμους του ιδιαιτερου αυτου "Εριβαν"!

Ο ταλαντουχος οργανοποιος Κωνσταντινος Τσοπελας βρισκεται στα πρωτα σταδια του τελικου σχεδιασμου με βαση την Χρυση Τομη, οχι μονο στη σχεδιαση και διακοσμηση του οργανου, αλλα επισεις σε κατασκευαστικα στοιχεια του κιθαρο-μπουζουκου.
Αναμενεται η κατασκευη του να αρχισει περι το τελος του μηνα. Θα ανανεωνω το ποστ αυτο, με  κατασκευαστικες λεπτομερειες που ισως ενδιαφερουν πολους φιλους οργανοποιους

Η κλιμακα του θα ειναι 68 εκ, φερων κατα πασα πιθανοτητα 8 χορδες αλλα σε αντιστοιχια 2-3-3 ή 2-2-4 και κουρδισμα Ρε-Λα -ΡΕ
Το οργανο θα φερει τρεις ηχητικες οπες. Το μηκος του θα ειναι 40 εκ

Για το καπακι, βρεθηκε και αγοραστικα απο οργανοποιο της Αμερικη sitka Spruce with bear-claw, ηλικιας τουλαχιστον 45 χρονων
Η χορδιερα, καραολο, διακοσμηση, αντιηχειο, ροζεττες κτλ θα γινουν απο τον οργανοποιο στο χερι  μιας και βασιζομενα στο τελικο σχεδιο ολα τα στοιχεια του οργανου ειναι μοναδικα 

Ευχαριστω


SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 08, 2018, 07:06:19 μμ »
Σιγα σιγα τα ξυλα και υλικα συγκεντρωνονται  πριν την κατασκευη του μοναδικου συτου Εριβιαν απο τον Κωνσταντινο Τσοπελα

https://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/2018/09/giuzouk-fiddleback-claro-black-walnut.html

https://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/2018/07/guizouk-erivan-kitharo-bouzouko.html

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 02:55:14 μμ »
εχεις γεμισει τον τοπο οργανα ρε Σπυρο.Αυτη η γυναικα σου πρεπει να ειναι αγιος ανθρωπος για να μη σε εχει βγαλει στο μπαλκονι.Εμενα σχεδον με εβγαλε......................
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 13, 2018, 03:51:51 μμ »
Χαχαχα ετσι ακριβώς Κώστα μου
Βρες  καμμία άκρη με κανα εργένη οργανοπιο από το φόρουμ να έχουμε τουλάχιστον καβάντζα κάπου να μείνουμε εάν μας διώξουν από το σπίτι  {celebrate015}

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 14, 2018, 09:28:55 μμ »
Χαχαχα ετσι ακριβώς Κώστα μου
Βρες  καμμία άκρη με κανα εργένη οργανοπιο από το φόρουμ να έχουμε τουλάχιστον καβάντζα κάπου να μείνουμε εάν μας διώξουν από το σπίτι  {celebrate015}

εγω Σπυρο εχω τοσους πολλους που αν με διωξει δεν ξερω που να πρωτοχτυπησω πορτα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 02, 2018, 06:40:11 μμ »
Ο οργανοπιος εχει τελειωση το καλουπι

 [ Invalid Attachment ]

Περισσοτερες πληροφοριες στο μπλογκ

https://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/2018/09/giuzouk-creation-of-mold.html

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.116
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 05:05:00 μμ »
πες του μολις τελειωσει να το καψει....................θα πληρωσεις κατι παραπανω οκ αλλα θα ειναι μοναδικο
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 05:23:47 μμ »
Γειια σου φιλε Κωστα 8)
Το καλουπι ακολουθει ακριβως το δικο μου προτοτυπο σχεδιο,( με υπολογισμους της χρησης τομης)  οποτε μαλλον για να υπαρξει δευτερο θα πρεπει να ζητηθει αδεια μου κι ας κρατηθει το καλουπι (?)

Ο Κωσνταντινος  εχει τελειωσει πλεον και το κοψιμο της πλατης και του καπακιου
Χρησιμοποιηθηκαν 45 χρονων sitka spruce για το καπακι και West coast claro walnut για την πλατη και τα πλαινα

  [ Invalid Attachment ]

Επετε συνεχεια

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.148
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 07:20:10 μμ »
 :-* αυτο το καπακι... πολυ το λιγουρευομαι...
https://www.youtube.com/watch?v=DYmUxxqBiRs ;D
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 04, 2018, 08:59:46 μμ »
 ;D ;D {celebrate015}