Αποστολέας Θέμα: Κιθαρο-τζουραδο  (Αναγνώστηκε 24103 φορές)

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Κιθαρο-τζουραδο
« στις: Δεκέμβριος 10, 2011, 05:32:51 μμ »
Στην προσπαθεια μου να δημιουργησω εναν τετραχορδο τζουρα, διαφορετικο απο τον τριχορδο, σχεδιασα το κιθαρο-τζουραδο (οπως ετσι το ονομασα).
 Προκειτε για concept design , με κοντοτερο μανικο απο αυτο του τετραχορδου μπουζουκιου, λογο του μακρυτερου ηχειου του. Φερει 3 τρυπες ενω το πισω μερος του ειναι flat, προς το παρον.
Προθεση μου ειναι στο μελλον να δημιουργησω ηχειο που το πισω μερος του δεν ειναι flat. Να ευχαριστησω τον οργανοποιο Τασο Θεοδωρακη για την βοηθεια του σε τεχνικες συμβουλες κατασκευης ενος τετοιου τζουρα.

Τα σχολια σας οπως παντα , καλοδεχουμενα

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2011, 04:31:10 μμ από SDimis »

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 12:26:20 μμ »
Ωραίο σχέδιο φίλε Σπύρο! Μιας παρόμοιας έμπνευσης κατασκευή, είχε και ο Στεφανάκης ο Σπιτάμπελος ,με κιθαρομπούζουκο που του είχε φτιάξει ο Ζοζέφ. Ένα κιθαρομπούζουκο είχε και ο Μανώλης Χιώτης!

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 03:09:34 μμ »
Φιλε Sforzando,
εχεις φωτογραφικο υλικο απο αυτο το κιθαρομπούζουκο που  είχε φτιάξει ο Ζοζέφ ?

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 11:12:53 μμ »
Πολύ όμορφο Σπύρο !!!! Μπορείς να μας πεις περισσότερα όσον αφορά στις διαστάσεις του ;
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 02:46:42 πμ »
Αγαπητε Vagges2010,

εδω ειναι που χρειαζομαι τη βοηθεια των φιλων του φορουμ.

Συμφωνα με το σχεδιο, και πως καθοταν στο ματι μου η ολικη φορμα του οργανου, χωρις καθολου μετρησεις βρισκω τα εξης¨

Συνολικο μηκος οργανου¨90,25 cm
Μηκος χορδης ¨65,0 cm
Μηκος ηχειου 37,5 cm
Μεγιστο πλατος  ηχειου 22,5 cm
Μηκος καραολου 17,0 cm


Σιγουρα υπαρχουν σφαλματα σχεδιασης. Παρακαλω υποδειξτε μου.
Εαν το καθαρο μηκος απο πανω κοκκαλο μεχρι ενωση στο ηχειο ειναι 35,75 cm μεχρι ποια νοτα στο καντινι με βγαζει σε εκεινο το ταστο?

Ευχαριστω


YΓ Φιλε Sforzando,
βρικα τελικα απο το ρεμπετικο φορουμ πληροφοριες και φωτογραφικο υλικο για το κιθαρομπούζουκο που  είχε φτιάξει ο Ζοζέφ για τον Σπιτάμπελο

http://www.rembetiko.gr/forums/showthread.php?t=21338&page=1
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2011, 03:24:56 πμ από SDimis »

Ανδρέου Δημ.

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.380
    • Κατασκευες
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 04:29:18 μμ »
Πολυ ομορφο Σπυρο!
Λοιπον σε αυτο που ρωτας στα 34,324 ειναι το ταστο  της νοτας ΡΕ διεση(13ο ταστο)
 και στα 36,046 ειναι το ταστο της  νοτας ΜΙ (14ο ταστο).
Aρα το 35,75 που ρωτας ειναι μεσα στη νοτα ΜΙ
Υπολογισα κλιμακα 65cm

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 08:18:53 μμ »
Έλα ρε Σπύρο τώρα είδα το μήνυμα σου,φίλε δεν έχω φωτογραφίες αλλά αυτήν την περίοδο σχεδιάζω ένα καλούπι για κιθαρομπούζουκο, οπότε θα έχουμε συνέχεια στο θέμα...πολύχρονος φίλε να χαίρεσαι  και την γιορτή σου!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:35:26 μμ από Sforzando »

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:07:00 μμ »
Λοιπόν φίλε Σπύρο κατ' αρχάς χρόνια πολλά για την γιορτή σου. Το project σου είναι πολύ ιντριγκαδόρικο (με την καλή έννοια πάντα) και ως εκτούτου με έβαλε στο τρυπάκι να προβληματιστώ. Προσωπικά λόγω μήκους του ηχείου θα το χαρακτήριζα κιθαρομπούζουκο και όχι κιθαροτζούραδο και θα αντιμετώπιζα τον σχεδιασμό του σαν μπουζουκιού. Επομένως :
1.  Με την κλίμακα που δίνεις θα έβαζα στην ένωση του μάνικου με το ηχείο, το 18ο τάστο όπως συνηθίζεται. Άρα μήκος μάνικου από το πάνω κόκαλο μέχρι την ένωση 42,019 εκατοστά.
2.  Με το σκεπτικό ότι η τρύπα θα πρέπει να εμπεριέχει τουλάχιστον τρεις αρμονικές (άλλοι το υποστηρίζουν, άλλοι δεν το δέχονται, προσωπικά το ακολουθώ στο τετράχορδο που φτιάχνω) θα τοποθετούσα την τρύπα έτσι ώστε να εμπεριέχει την ΣΟΛ που αντιστοιχεί στο υποτιθέμενο 29ο τάστο 52,826 εκ. από το πάνω κόκαλο, την ΛΑ 31ο τάστο 54,154 εκ. και την ΡΕ 36ο τάστο 56,875. Με αυτό σαν δεδομένο θα προσδιόριζα την διάμετρο και την θέση της τρύπας.
3.   Από τα παραπάνω συνάγεται ότι η θέση του καβαλάρη είναι στα 22,981 εκατοστά από την ένωση μάνικου ηχείου και η απόσταση από τον καβαλάρη έως την χορδιέρα 14,519 εκατοστά.
4.  Το καράολο θα το έφτιαχνα να έχει μήκος 15 εκ. έως 15,5 εκ. Χωράει άνετα τα κλειδιά.
5.  Άρα το συνολικό μήκος του οργάνου καράολο+μάνικο+ηχείο=15,50+42,019+37,50=95,019 εκ.

Δεν ξέρω Σπύρο μπορεί αυτά που λέω να είναι ανοησίες, αλλά έτσι τα σκέφτηκα βλέποντας το πανέμορφο σχέδιό σου το οποίο προσωπικά πιστεύω ότι δεν συγκρίνεται ούτε με αυτό που είδα στο ρεμπέτικο φόρουμ, ούτε με αυτό που στο video παίζει ο Χρήστος Παπαδόπουλος.  Επίσης με ευχαριστεί που θα συνεχιστεί το θέμα με την συνδρομή του φίλου Γιώργου (Sforzando) μιας και με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.
Παραμένει βέβαια ο καθορισμός του βάθους του ηχείου, καθώς και του αριθμού, των διαστάσεων και της θέσης των καμαριών.
Αυτά τα λίγα για αρχή.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

Sforzando

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.346
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:38:53 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσες οι αναλύσεις Βαγγέλη, θα τις μελετήσω...παραπάνω έγραψα για τζουρομπούζουκο ;D...λάθος, κιθαρομπούζουκο ήθελα να πω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2011, 09:46:22 μμ από Sforzando »

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 12:29:22 πμ »
Ευχαριστω ολους για τις Θερμες ευχες, εαν και δυστιχως ονομαστικες εορτες δεν γιορταζονται εδω στα ξενα.

Ευχαριστω τον Ανδρέου Δημ.για την κατατοπιστικη απαντηση του!
Περιμενω και εγω με ανυπομονησια τη συζητηση για το κιθαρομπουζουκο του φιλου Γιώργου (Sforzando)

Σχεδιαζω στα τελη του  2012 να παραγειλω , το υβριδικο αυτο Κιθαρο-τζουραδο για να δουμε και πως θα ακουγεται ενα τετοιο οργανο στην πραγματικοτητα. Το σκεφτηκα σε κλιμακα 65(και οχι 68) για να ειναι πιο κοντα σε ηχο παραπονιαρικο και λιγο banjo, και οχι καθαρα ηχο μπουζουκιου.

Φίλε Vagges2010 , ευχαριστω θερμα για την τεχνικη αναλυση.
Επισυναπτω και την ολικη του φορμα, χωρις να εχω κανει ξαναλεω υπολογισμους, οπως το σχεδιασα με το ματι. Οι διαστασεις ειναι approx. και χρειαζετε ανασχεδιαση!
Επισης επισυναπτω και ενα γρηγορο σχεδιασμο, ακολουθοντας τις μετρησεις του Vagges2010

ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 13, 2011, 04:03:22 πμ από SDimis »

Blekos Kerkyra

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 982
  • Ουτε καν ερασιτεχνης...
    • Youtube
  • Αγαπημένο ξύλο: Τιμιο ξυλο
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευές...επισκευές...!
  • Περιοχή: Κέρκυρα
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 07:53:54 μμ »
Φιλε Σπυρο χρονια πολλα και απο μενα.
Για ακομα μια φορα να πω οτι κανεις καταπληκτικα σχεδια....εδω μεσα που μας ηρθες σε πολλους πειρασμους θα μας βαλεις.

Αυτο το οργανο στο σχεδιο ειναι οκταχορδο ετσι;
Τι κουρδισμα θα εχει;....Μιλαμε για 4 ζευγη χορδων κι οχι τριπλες κ.ο.κ...σωστα;
Ωσάν το έρημο δεντρί που'ναι στ'αόρι απάνω
Μ'αρέσει να'μαι αμοναχός με τσι πολλούς δεν κάνω...

https://www.youtube.com/c/blekoskerkyra

SDimis

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 139
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 05:44:04 πμ »
Φιλε Δημητρη,

δεν το εχω σκεφτει ακομα ειμαι μεταξυ ρε-λα-ρε-λα και τετραχορδου ρε-λα-φα-ντο. Θα δω και τι ο οργανοποιος θα μου προτεινει...Εαν παρατηρησες (εσυ που εχεις ασχοληθει εμπεριστατομενα με τις μετρησεις), πως καποιες διαστασεις του, " Σταθοπουλιζουν". Με ιντριγκαρει πολυ ο ηχος εκεινος του παλιου τριχορδου που φερνει  κοντα στο banjo με μικροτερη κλιμακα χορδης.

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 6.115
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 03:27:45 μμ »
Ναι ρε παιδια αλλα για να το λεμε κιθαροτζουρο πρεπει να ειναι τριχορδο.Αλλιως το ....τζουρο τι το θελουμε στην λεξη?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Vagges2010

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.320
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 20, 2011, 07:48:40 μμ »
Φίλε Σπύρο συνεχίζοντας αυτά που λέγαμε και λαμβάνοντας υπόψη τα αναλυόμενα στο θέμα τοποθέτηση καβαλάρη http://www.luthier.gr/index.php?topic=340.0 από τον κύριο Βασιλειάδη, τα οποία βρίσκω πολύ λογικά, πρέπει νομίζω να γίνει μια διόρθωση στο μήκος του ηχείου έτσι ώστε το μήκος της χορδής από τον καβαλάρη στην χορδιέρα να είναι το ίδιο με το μήκος της χορδής από τον καβαλάρη στο 28ο τάστο (ΦΑ#). Η απόσταση του καβαλάρη από το 28ο τάστο είναι 65,00-52,102=12,898. Άρα η απόσταση από τον καβαλάρη στην χορδιέρα θα πρέπει να είναι 12,898 εκατοστά.
Με λίγα λόγια το μήκος του ηχείου πρέπει να γίνει 22,981+12,898=35,879 εκατοστα.
Αλλιώς αν δεν θέλεις να μειώσεις το μήκος του ηχείου, ξεχνάς την τοποθέτηση του 18ου τάστου στην ένωση σκάφους μάνικου και με γνώμονα το ότι ο καβαλάρης πρέπει να απέχει από την χορδιέρα 12,898 εκατοστά τοποθετείς την ταστιέρα σου και κανονίζεις το μήκος του μάνικου.
If one can do it, I can do it. If no one can do it, I must do it.

http://vagges2010.blogspot.com/

spirosgiapros

  • Full Member
  • ***
  • Μηνύματα: 143
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 01:51:13 πμ »
Ωραίο σχέδιο φίλε Σπύρο! Μιας παρόμοιας έμπνευσης κατασκευή, είχε και ο Στεφανάκης ο Σπιτάμπελος ,με κιθαρομπούζουκο που του είχε φτιάξει ο Ζοζέφ. Ένα κιθαρομπούζουκο είχε και ο Μανώλης Χιώτης!


μάλλον εννοείτε αυτό ??



επίσης ο μπάμπης ο γκολές έχει κιθαρομπούζουκα





και έχει και άλλο ένα τρίχορδο σε σκάφη λαικοκιθάρας αλλά δεν βρίσκω την φωτό