Αποστολέας Θέμα: Κιθαρο-τζουραδο  (Αναγνώστηκε 17667 φορές)

spirosgiapros

• Full Member
  • Αριθμός κατασκευών: 2
Απ: Κιθαρο-τζουραδο
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:07:44 πμ »
επίσης μπουζουκοκίθαρο έχουν οι αφοι κατσάμπα αλλά ανάποδο , δηλαδή κιθάρα σε σκάφος μπουζουκιού

spirosgiapros

• Full Member
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 04:14:15 μμ »
kitharo tzouras made by Dimitris Rapakousios

!

babis

• Newbie
  • *
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 04:28:06 μμ »
Καλησπέρα φίλοι. Ο Δημήτρης Ραπακούσιος έχει κατασκευάσει ένα τέτοιο όργανο με ομολογουμένως εντυπωσιακό ήχο. ΑΚούστε το και δείτε το

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 07:50:07 μμ »
Παιδιά, να ρωτήσω κάτι και αναλόγως το τι θα μου απαντήσετε θα επανέλθω και με άλλη ερώτηση:

Αν κλείσετε τα μάτια και ακούσετε τον ήχο από το όργανο του Ραπακούσιου θα καταλάβετε ότι δεν είναι μπουζούκι;

spirosgiapros

• Full Member
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 08:55:46 μμ »
χεχε .. με προβλημάτισε και εμένα και το ξανάκουσα το βίντεο κοιτάζοντας αλλού ...  δύσκολα καταλαβαίνεις την διαφορά

dimitris_7

• Sr. Member
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 27, 2011, 11:06:24 μμ »
ο ισηδωρος παπαδαμου φτιαχνει τετοια μπουζουκια...με σκαφος κιθαρας...στο σαιτ του εχει στις ειδικες κατασκευες ενα τετοιο.και εχει και ηχητικο δειγμα...φτιαχνει μπουζουκια με διαφορα ειδη ξυλων..εαν θελετε ριχτε μια ματια στο σαιτ γιατι δεν ξερω να ανεβασω το λινκ

spirosgiapros

• Full Member
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 12:08:05 πμ »
ο ισηδωρος παπαδαμου φτιαχνει τετοια μπουζουκια...με σκαφος κιθαρας...στο σαιτ του εχει στις ειδικες κατασκευες ενα τετοιο.και εχει και ηχητικο δειγμα...φτιαχνει μπουζουκια με διαφορα ειδη ξυλων..εαν θελετε ριχτε μια ματια στο σαιτ γιατι δεν ξερω να ανεβασω το λινκ

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2011, 12:29:54 πμ από spirosgiapros »

vasvasilis

• Full Member
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 02:47:42 πμ »
Ένα τέτοιο όργανο σχεδίασα και κατασκευάζω και εγώ. Έχει σκάφος  κιθαρόνι (requinto) και ταστιέρα- χορδές- κούρδισμα, τετράχορδου μπουζουκιού. Στην παρακάτω διεύθυνση ο κάτοχός τέτοιων οργάνων Wout Pennings τα ονόμασε GYTZOUK. Τα καπάκια τους είναι διπλά με nomex.Tο ένα είναι δεκάχορδο.
http://www.woutpennings
Ένα ίδιο έχει και ο Μάκης Σεβίλογλου, αλλά στο video που παίζει δεν ακούγεται και τόσο καθαρά.
Makis Seviloglou - "Einai Arrwstia N'agapw"

ο ήχος δεν είναι δυνατόν να είναι ίδιος με του μπουζουκιού. η διαφορά φαίνεται εάν παιχτούν και τα δυό μαζί. Εάν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να του δώσω λεπτομέρειες του σχεδίου.

vasvasilis

• Full Member
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 02:54:58 πμ »
μια διόρθωση στη διεύθυνση του Wout Pennings
http://www.woutpennings.nl/

spirosgiapros

• Full Member
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 12:53:45 μμ »
παρόμοιο οργανο έχω και εγω ενα
επηρεασμένος από την cetera της κορσικής στην οποια το σκαφος και το μανικι συναντουνται στο 12ο ταστο

και εχοντας την αναγκη για ενα οργανακι να περναει η ωρα στο χωριο επιασα ενα κιθαρονι stag των 40 ευρω και το μετετρεψα σε ντο φα λα ρε τετραχορδο

δεν εχει βεβαια τον αναμενομενο ηχο αλλα ηταν μια αμεση και παμφτηνη λυση να περνα η ωρα

Sforzando

• Hero Member
  • Για την υπέροχη τέχνη της Οργανοποιίας!!!
    • LUTHIER SCHOOL
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 06:25:47 μμ »
Κύριε Βασίλη είναι πολύ όμορφη η κατασκευή σας, είστε ένας εξαίρετος μάστορας και το λέω χωρίς ίχνος υπερβολής, η διάθεση σας να μοιράζεστε τις γνώσεις σας σας τιμά όλως ιδιαιτέρως, να είστε καλά!

Φίλε spirosgiapros αυτό το κιθαρομπούζουκο εννοούσα του Σπιτάμπελου, που δείχνεις στην φωτογραφία.

Κοῦρος

• Hero Member
  • Αγαπημένο ξύλο: Οξυά
  • Αριθμός κατασκευών: Καμιά 50ριά επισκευές για την ώρα
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 08:36:52 μμ »
.................. ο ήχος δεν είναι δυνατόν να είναι ίδιος με του μπουζουκιού. η διαφορά φαίνεται εάν παιχτούν και τα δυό μαζί...........

Κύριε Βασίλη, χαίρομαι που απάντησε και ένας καταξιωμένος οργανοποιός καθώς θέλω να κάνω και κάποιες ερωτήσεις που νομίζω ότι δεν μπορούν να απαντηθούν ακόμα και από έμπειρους ερασιτέχνες. Και βέβαια όταν παιχτούν σε "αντιδιαστολή" σίγουρα φαίνεται η διαφορά. Επειδή όμως το δικό μου αυτί είναι ακόμα πολύ άπειρο, μόνο του το όργανο του Ραπακούσιου μου φαίνεται ότι βγάζει μπουζουκίσιο ήχο.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν αυτή η διαφορά (μικρή ή μεγάλη) μπορεί να καλυφθεί από ένα κανονικό μπουζούκι, τροποποιώντας "εντός μπουζουκίσιων ορίων" κάποια πράγματα π.χ. κλίμακα, πάχος καπακιού, μέγεθος σκάφους κλπ.

Και εάν τελικώς αυτό γίνεται, τότε το μπουζούκι (αφού αντικαθίσταται) δεν παύει να είναι ένα αμιγώς αχλαδόσχημο όργανο;

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 28, 2011, 08:42:31 μμ »
και το δικο μου αυτι μπουζουκι ακουει κουρε.Μαλλον εχει μηκος χορδης 60-64 και γι αυτο το λενε κιθαροτζουρο.Κατι αλλο .......πως το λενε το οργανακι αυτο που μοιαζει με μπαγλαμα πενταχορδο?
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

vasvasilis

• Full Member
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 12:15:31 πμ »
Φίλε μου Κούρε δεν θα συμφωνήσω μαζί σας στο ότι ο ήχος στο κιθαρόνι-μπουζούκι  είναι ίδιος με του μπουζουκιού. Μοιάζει πάρα πολύ αλλά έχει πιο πολλές αρμονικές. Η διαφορά είναι πιο εμφανής όταν παίζει κάτω από το 12ο τάστο. Οπωσδήποτε όμως για να το κρίνουμε καλύτερα πρέπει να παιχτεί σε "αντιδιαστολή"  με ένα μπουζούκι.
Η χροιά είναι το γνώρισμα εκείνο του ήχου που κάνει ένα όργανο να διαφέρει από ένα άλλο. Η δε χροιά δημιουργείται από τις αρμονικές που παράγει το κάθε όργανο.
Το κιθαρόνι και το μπουζούκι είναι όργανα με μεγάλες διαφορές στην κατασκευή τους. Τα καπάκια τους έχουν διαφορετικές διαστάσεις και διαφορετικό σχήμα και τα ηχεία τους  επίσης είναι διαφορετικά. Οι τρόποι δόνησής τους είναι διαφορετικοί. Άλλα στάσιμα κύματα δημιουργούνται μέσα στο σκάφος του μπουζουκιού και άλλα και πολύ περισσότερα στο κιθαρόνι. Επομένως δεν είναι δυνατόν να παράγουν (ενισχύουν) τους ίδιους αρμονικούς. Το ότι μοιάζει ο ήχος τους οφείλεται στις ίδιες χορδές και στο ίδιο κούρδισμα. Δεν μπορεί όμως να είναι ίδιος.

spirosgiapros

• Full Member
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 29, 2011, 12:36:30 πμ »
Προκειτε για concept design ,

Προθεση μου ειναι στο μελλον να δημιουργησω ηχειο που το πισω μερος του δεν ειναι flat.

αγαπητέ sdimi ισως να σε ενδιαφερει αυτο το ειδος σκαφης για μελετη