Αποστολέας Θέμα: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.  (Αναγνώστηκε 4038 φορές)

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 22, 2017, 05:52:29 μμ »
Παράθεση
Επομένως οι μπαγλαμάδες είναι ήδη τσιτωμένοι με 11-12° (και προφανώς είναι ένας από τους λόγους που τσιρίζουν), ε ας μην τους τσιτώσουμε κι άλλο με 16°.
Μάνο από ότι βλέπω στην πρώτη εικόνα στο πρώτο μήνυμα έχεις στο bonsai 16 και στον μεγαλύτερο μπαγλαμά κλίση 13 ή όπως το λέτε break angle,άρα λοιπόν τι πρέπει να προσέχουμε όταν κατασκευάσουμε ένα μπαγλαμαδάκι με απόσταση από τον χορδοκράτη 4 cm για να μας γίνει χαμηλός ο καβαλάρης(7-8 χιλ.)και να έχουμε break angle κάτω από 11;ταστιέρα 5 χιλ και με δόντι;
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 22, 2017, 05:58:29 μμ »
Παράθεση
καλημέρα Ιωσήφ!
..........
γράφω μισή ώρα και σβήνω και ξαναγράφω γιατί είναι κάπως "πλατύ" το θέμα. Θα τα γράψω όπως μούρχονται κι ελπίζω να γίνω κατανοητός.
.........
όπως ξέρεις, όλα τα λαϊκά όργανα και ειδικά οι μπαγλαμάδες, δεν εμπίπτουν σε τυποποίηση όπως οι κιθάρες π.χ. Επομένως όλα τα μεγέθη είναι αποδεκτά εφόσον το όργανο μπορεί να παιχτεί - αν παίζει και καλά ακόμα καλύτερα - χωρίς να διαλύεται.
Ξεκινώντας από τα κατασκευαστικά, νομίζω ότι ένα Min για ταστιέρα είναι 5 mm (υπάρχουν βέβαια και 4 mm., ίσως και 3 σε μαντολίνα). Αν έχεις μικρό σκάφος και μικρή απόσταση από τον χορδοκράτη, βγάζει μεγάλη γωνία που καλά είναι να μειωθεί. Δεν την έχω μετρήσει παρά μόνο εκ των υστέρων, αλλά αν βάλεις ταστιέρα π.χ. 7 μμ σε σκάφος μήκους 125 μμ και τον καβαλάρη ας πούμε 40 μμ από τον χορδοκράτη, κάνει μπαμ ότι κάτι πρέπει να αλλάξει, από εμφάνιση και μόνο είναι ανισόρροπο. Αφού δεν μπορεί να αλλάξει η απόσταση, πρέπει να αλλάξει το ύψος του καβαλάρη, ας πούμε min 7-8 χιλ. (με πιο κοντό κάνεις εκπαίδευση για νευροχειρουργός). Αλλά αν έχεις ταστιέρα 7 μμ θέλεις προφανώς περισσότερο για καβαλάρη, έστω λοιπόν ότι μειώνεις το ύψος της ταστιέρας.  Αν εξακολουθεί να είναι ανισόρροπο δε σου μένει άλλο παρά να ξαναμειώσεις το ύψος της ταστιέρας. Βάζοντας την ταστιέρα "μέσα" στο καπάκι μειώνεις τόσο - όσο το πάχος του καπακιού. Εν τω μεταξύ, το δικό μου χέρι για να παίξει πρέπει να έχει min απόσταση καβαλάρη - χορδοκράτη 4 εκ. (μετράω  τον καβαλάρη από "μπροστά"). Ε, στον bonsai δεν τα είχα γι αυτό έβαλα προέκταση του σκάφους προς τα πίσω.
Μόλις σου περιέγραψα το σκεπτικό του bonsai, αλλά δεν μπορώ να πω μεγέθη για άλλα όργανα.

Μετρώντας (στην αρχή) διάφορους μπαγλαμάδες που μου άρεσαν, είδα ότι είχαν καβαλάρηδες γύρω στα 8-9 χιλιοστά και απόσταση από χορδοκράτη περίπου 4-4,5 εκ. Αυτά δίνουν break angle περίπου 12-13°. Αλλά είναι από συγκεκριμένα (σχετικά μικρά) όργανα που ετυχε να αρέσουν σε μένα και να έχω πρόσβαση. Δεν σημαίνει ότι είναι κανόνας, μιας και υπάρχουν πολύ μεγαλύτεροι μπαγλαμάδες, οπότε σίγουρα θα αλλάζουν τα μεγέθη (μέτρησα κι άλλους με καβαλάρη 12 χιλ. και ταστιέρα 8 μμ αν θυμάμαι καλά).

Για πληροφόρηση μόνο, στα μπουζούκια (καβαλάρης 12 χιλ. απόσταση 135-140) είναι περίπου 5° και στην resonator ο κατασκευαστής του κώνου με συμβούλεψε για 7,5°. Επομένως οι μπαγλαμάδες είναι ήδη τσιτωμένοι με 11-12° (και προφανώς είναι ένας από τους λόγους που τσιρίζουν), ε ας μην τους τσιτώσουμε κι άλλο με 16°.
Εντάξει Μάνο εδώ λές πολλά,εάν έχεις να συμπληρώσεις κάτι γράψτο
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

sakkalis

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 2.564
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 22, 2017, 08:01:46 μμ »
Καλησπέρα,
 
Ανεβάζω δυο φωτογραφίες (από άλλον μπαγλαμά  -σκαφτός και αυτός μονοκόμματος) μικρό μέγεθος το δικό μου μπονζάι. Βάζω και μια πλαϊνή όψη που φαίνεται επίσης το θέμα καπάκι μάνικο που αναφέραμε εξ’αρχής μα κυρίως για την αναφορά στην γωνία κλίσης του καβαλάρη. Στην δικιά επίσης περίπτωση ήταν πολύ μεγάλη η γωνία σε μικρό σκάφος με συνεπακόλουθα όλα αυτά που ανέφερε ο Μάνος. Τελικά έβγαλα τον χορδιέρα και αφού τάπωσα τις τρύπες με ξυλάκι, την ανέβασα πιο ψηλά (περίπου 2-3 χιλιοστά). Έβαλα και ένα ξυλάκι στο δόντι που κάνει η χορδιέρα από κάτω για να πατάει καλύτερα - φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία. Μείωσα έτσι τη γωνία. Υπάρχουν πάντα λύσεις.
Δημήτρης Σ.

''Το όνειρο που σ’ έφερε μια μέρα ως εδώ, σήμερα καίγεται, σκουριάζει και σε διώχνει.
Μια σε κρατάει στη γη, μια σε ξερνάει στον ουρανό, το ίδιο όνειρο σε τρώει και σε γλιτώνει.''

Nikos

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.469
  • Αγαπημένο ξύλο: Καρυδιά Πρώτα καιιιιιι οοοοοοολαα τα άλλα καρποφόρα και ρετσινόδεντρα.
  • Αριθμός κατασκευών: 1-0=1+2=3 και ο κούκος.
  • Περιοχή: Αθήνα.
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 22, 2017, 09:02:10 μμ »
Ωραίος Δημήτρη!!!
Είμαι Βασιλιάς στα βράχια,
Στις δροσές και στα φεγγάρια.

steliosguitar

  • Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 7.143
  • Αριθμός κατασκευών: #78
  • Περιοχή: Ελληνικό
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 22, 2017, 09:32:13 μμ »
μητσαρα εισαι αρχηγος!
τιποτε καλυτερο απο μια κιθαρα.
εκτος ισως απο δυο...

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #20 στις: Ιούνιος 23, 2017, 07:35:44 πμ »
κι έψαχνα τις προάλλες μια εικόνα με γιούφ!

Καλησπέρα,
... Έβαλα και ένα ξυλάκι στο δόντι που κάνει η χορδιέρα από κάτω για να πατάει καλύτερα - φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία. Μείωσα έτσι τη γωνία. Υπάρχουν πάντα λύσεις.

υπάρχουν λύσεις, η διαφορά είναι ότι με τις συζητήσεις αυτές τις βρίσκεις πριν την κατασκευή.
Και μιας και η αρχική συζήτηση ήταν για την ταστιέρα, έβαλα κι άλλη μια παράμετρο που δεν είχε ληφθεί υπόψη.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2017, 07:47:17 πμ από Μάνος Τουρπάλης »

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 23, 2017, 08:57:04 πμ »
προσθήκη:
break angle 5° στο μπουζούκι με 49 κιλά τάσεις, δίνει πίεση στο καπάκι 4,35 kg.
break angle 11° στον μπαγλαμά με 35 κιλά τάσεις , δίνει στο καπάκι 6,70 kg.
Για αυτό βάζω δυο καμάρια, ακόμα και στον bonsai, κι ας φαίνεται περίεργο σε κάποιους φίλους.

Φίλε Μάνο καλημέρα ,
Μέ ἀφορμή αὐτά πού γράφεις περί τῆς δυνάμεως πιέσεως ( σέ κιλά ) τῶν χορδῶν στό καπάκι , καί ἐπειδή πάντοτε εἶχα αὐτήν τήν ἀπορία πῶς αὐτή μετριέται γενικά ( σέ κάθε ὄργανο ὁποιουδήποτε μήκους χορδῆς ) , σέ παρακαλῶ μπορεῖς νά μέ διαφωτίσης ;
Εὐχαριστῶ ἐκ τῶν προτέρων .

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #22 στις: Ιούνιος 23, 2017, 09:47:56 πμ »
στην κατασκευή της resonator έχω βάλει ένα .xls που μπορείς να κατεβάσεις, δες κάτω - κάτω (συνημμένο) στο μήνυμα #54

http://www.luthier.gr/index.php?topic=2967.msg52435#msg52435

αν ανοίξεις το xls, θα δεις δυο τρόπους υπολογισμού, ανάλογα με την γωνία που χρησιμοποιείς, εγώ χρησιμοποιώ τον δεύτερο (με κίτρινο φόντο), πρέπει να ξέρεις τάσεις χορδών και γωνία.
τις τάσεις τις βρίσκω εδώ (του φίλου getit) http://mastering.gr/xml/stringxxiii.html


online εφαρμογή υπάρχει και στο site του οργανοποιού Mottola (ο δεύτερος τρόπος με το κίτρινο φόντο στο .xls)

http://www.liutaiomottola.com/formulae/downforce.htm

αλλά για να μην εξαρτώμαι από την σύνδεση στο internet έφτιαξα το xls

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #23 στις: Ιούνιος 24, 2017, 09:48:41 μμ »
Φίλε Μάνο εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση , ἀλλἀ δέν ἐννοοῦσα τήν δύναμη μέ τήν ὁποία πατάει ἡ κάθε χορδή τόν καβαλλάρη , ἀλλά τόν ὑπολογισμό τῆς τάσης τῆς χορδῆς αὐτῆς καθ' αὑτῆς , σέ ὁποιοδήποτε ὄργανο ὁποιουδήποτε μήκους χορδῆς . Μήπως γνωρίζεις τίποτε ἤ κάποιος ἄλλος πάνω σ' αὐτό ;

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #24 στις: Ιούνιος 25, 2017, 01:50:07 πμ »
αν ξέρεις τις διαμέτρους των χορδών (για μεταλλικές πάντα) τις βάζεις στο μηχανάκι υπολογισμού παραπάνω (.. mastering).
Υπολογίζει και άσχετα με το όνομα του οργάνου, αρκεί να ταιριάζει ο αριθμός των χορδών.
άλλον τρόπο δεν ξέρω. Έιχα διαβάσει κάπου κάτι για υπολογισμό για κάθε χορδή βάσει πυκνότητας (? δεν θυμάμαι και πολλά), διαμέτρου κτλ., αλλά δεν ασχολήθηκα περισσότερα μιας και το συγκεκριμένο εμένα με βόλεψε. Αν θυμηθώ τι ακριβώς ήταν και που το διάβασα, θα ενημερώσω.

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #25 στις: Ιούνιος 25, 2017, 02:55:21 μμ »
Φίλε Μάνο , εὐχαριστῶ γιά τήν ἀπάντηση .
Δοκίμασα στό mastering , ἀλλά ἔχω κάποιες ἀπορίες . Θά στείλω π.μ. στόν φίλο getit νά τίς ἐκφράσω .

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #26 στις: Ιούνιος 26, 2017, 02:54:45 μμ »
Φίλοι ὀργανοποιοί καλημέρα ,
Αὐτό τό μήνυμα τό ἀπευθύνω κυρίως στόν φίλο getit , ἀλλά καί σ' ὅποιον ἄλλο γνωρίζει κάτι ἐπάνω στό θέμα πού θά ρωτήσω :
Οἱ ἀπόρίες μου εἶναι ἐπάνω στόν τρόπο ὑπολογισμοῦ τῆς δύναμης τάσεως τῶν χορδῶν ἑνός τριχόρδου μπουζουκιοῦ , πού ὁ φίλος getit παρουσίασε πρίν καιρό στό '' http://mastering.gr/xml/stringxxiii.html '' (λίγο παραπάνω σέ μήνυμα τοῦ φίλου Μάνου Τουρπάλη ) , καί εἶναι οἱ ἑξῆς :
1. Ὁ ὑπολογισμός γίνεται μόνο γιά χορδές RE ( D ) καί LA ( A ) ; Στίς ἑπόμενες τῆς 6ης χορδῆς , δέν δέχεται ἄλλη νότα πλήν τῶν προηγουμένων .
2. Ἡ λέξη " Gauge " σημαίνει " διάμετρο διατομῆς " ; καί οἱ ἀριθμοί  1) ,011 - 2) ,015 - 3) ,024 τί σημαίνουν ; Μήπως διάμετρο διατομῆς ἀλλά σέ ἴντσες ; Διότι ἄν τό ,011 σημαίνει 0,011 χιλ. δηλαδή 11 χιλιοστά τοῦ χιλιοστοῦ , αὐτό εἶναι πολύ μικρό μέγεθος γιά διάμετρο τῆς χορδῆς RE τοῦ μπουζουκιοῦ , πού σέ χιλιοστά εἶναι 0,24 ἤ 0,26 χιλιοστά .
3. Οἱ λέξεις " Plain " καί " Wound " , τί σημαίνουν ;
4. Γιατί στήν 6η χορδή πού εἶναι μέ περιέλλιξη ( καί ἡ περιέλλιξη ἀπό μόνη της δέν ἔχει τάση , μόνο δίνει βάρος στή χορδή ) ἔχει τόν ἀριθμό ,024 , ἀφοῦ ἡ γυμνή ( ἐκτός τῆς περιελλίξεως ) χορδή εἶναι ἀκριβῶς ἴδια μέ τήν γυμνή RE τοῦ καντινιοῦ ; Καί ἀφοῦ μόνο ἡ γυμνή οὐσιαστικά ἔχει τάση , γιατί τό καντίνι ( RE ) ἔχει τάση 7,81 κιλά , ἐνῶ ἡ μπάσα RE ( τυλιχτή ) ἔχει τάση 9,35 κιλά ;
Αὐτά ὅλα τά ρωτῶ γιατί κατασκευάζω ἕνα μακρύ ὄργανο μέ μῆκος χορδῆς 104 ἑκ. , καί συμπαθητικές σ' ὅλες τίς νότες , θέλω νά ξέρω τήν δύναμη τάσεως ( γιά νά κατασκευάσω ἀναλόγως καί τό ὄργανο ) , ἀλλά καί γιατί αὐτό τό μέγεθος μοῦ λείπει ἀπό τόν τύπο τῶν χορδῶν ( στήν ἐξίσωση τοῦ ὁποίου ἔχω 2 ἀγνώστους , ὁ ἕνας εἶναι αὐτή ἡ δύναμη τάσεως ) γιά κάποιο δικό μου ὑπολογισμό πού χρόνια ψάχνω ( !!! ) ( φυσικά ἄν τόν καταφέρω μέ πολύ χαρά θά τόν ἀνακοινώσω ) .
Περιμένω μέ ἀγωνία.........

Μάνος Τουρπάλης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 3.287
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #27 στις: Ιούνιος 26, 2017, 03:35:09 μμ »
φίλε Λάμπρο θα σου απαντήσω σε ό,τι ξέρω:

1) δέχεται όσες χορδές έχει το όργανο (6 για τρίχορδο και για κιθάρα, 8 για μαντολίνο και τετράχορδο κλπ.), ανεξαρτήτως ονόματος χορδής. Το όνομα της χορδής φαινομενικά (*) αφορά μόνο στην "πλοήγηση" επάνω στην ταστιέρα (ξεκινάει από το καντίνια προς τα μπάσα). Μπορείς να βάλεις ό,τι διάμετρο (gauge) χορδής θέλεις και να αλλάξεις την νότα (σύμφωνα με την ονοματοδοσία σε λατινικά: Α, Β, C κτλ.)
(*) αλλάζοντας π.χ. την νότα D σε C, αλλάζει αυτόματα και η τάση, οπότε υποθέτω ότι λαμβάνει υπόψη την συγκεκριμένη αλλαγή. Αλλά βέβαια δεν το φτιαξα εγώ και δεν είμαι 100% σίγουρος.
2) ναι, σε υποδιαιρέσεις της ίντσας σύμφωνα με τις εμπορικές διαθεσιμότητες
3) plain = απλή, wound = με περιέλιξη
4) δεν μπορώ να απαντήσω σαφώς σε αυτό, απλώς να παρατηρήσω ότι και οι κατασκευαστές χορδών (δες στην D'addario, για κιθάρα τουλάχιστον έχει όλες τις τάσεις ανά χορδή για όλα τα σετ) δίνουν άλλες (μεγαλύτερες) τάσεις στις wound χορδές (χωρίς να ξέρω ποιά είναι ακριβώς η διάμετρος του πυρήνα για κάθε χορδή)

Λάμπρος Σταυρίδης

  • Hero Member
  • *****
  • Μηνύματα: 1.474
  • Αγαπημένο ξύλο: καρυδιά
  • Αριθμός κατασκευών: 8
Απ: Απορία σχετικά με καπάκι και ταστιέρα.
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 27, 2017, 09:05:54 πμ »
Ἀγαπητέ φίλε Μάνο , καλημέρα καί σ' εὐχαριστῶ πολύ .
Θά δοκιμάσω πάλι καί θά ἐνημερώσω .

Tags: