Αποστολέας Θέμα: resonator guitar  (Αναγνώστηκε 20753 φορές)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: -
Απ: resonator guitar
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 02:16:30 μμ »

Μάνο, είδα τις φωτό πριν διαβάσω τι είναι και είπα:" Τι ώραια μπεντιράκια είναι αυτά;!;!"
Όταν διάβασα, τότε θυμήθηκα την παροιμία "όσο πιο καλός γίνεται κανείς στο σφυρί, τόσο πιο πολλά καρφιά βλέπει γύρω του"

Ευχαριστώ που μοιράζεσαι τον δρόμο σου μέσα από το φόρουμ. Πέρνω την δόση μου, την κατασκευαστική, μέσα από εδώ. Μπράβο ρε Μάνο και καλή συνέχεια.

ε αφού το έχω πει πολλές φορές: γι αυτό μ' αρέσει το forum, ανταλλαγή γνώσης και απόψεων

...όπως κάνει ο Πασχάλης τα μπεντίρ)

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 09:28:41 πμ »
αργώ να συνεχίσω, λίγο από δουλειές που προέκυψαν και λίγο γιατί βρήκα κώνο σε λογική τιμή : ο ΚαΠα μου έστειλε κάποια link από μια εταιρεία κατασκευής resonator στην Τσεχία - οι Αμερικάνοι έχουν σε μεγάλη υπόληψη και διαφημίζουν κιθάρες με κώνους Τσεχίας και Ουγγαρίας.
Αλλά η συνεννόηση είναι δύσκολη (στα Αγγλικά, δεν φταίει αυτό αλλά αργούν να απαντήσουν ρε παιδί μου, μια ερώτηση παίρνει τρεις μέρες να απαντηθεί) και μου 'χουν σπάσει τα νεύρα γιατί είμαι και ανυπόμονος ("είμαι βρέφος πεινασμένο - δεν μπορώ να περιμένω" που έλεγε κι ο μέγας Ρασούλης).

Οπότε - αφού για το καπάκι και την πλάτη θα περιμένω να δω τι θα γίνει με τον κώνο - ασχολήθηκα λίγο με την ένωση.
Επειδή το παξιμάδι της βίδας του τακουνιού αφενός δεν ασφαλίζει στη θέση του με κάποιον τρόπο (όπως η original Stauffer) και κινδυνεύει να φύγει απ' τη θέση του βάζοντας το μανίκι στο τέλος, ενώ δεν θα είναι πλέον προσβάσιμο από την τρύπα (η τρύπα του κώνου θα είναι πολύ μακριά), είπα να βάλω ένα νέο παξιμάδι χωνευτό στον τάκο (μούφα νομίζω λέγεται ?).
Όμως ανακάλυψα ότι η πρωτότυπη (ρώσικη) βίδα είναι 6,5 χιλ. Αυτά γίνονται Σάββατο βράδυ - και προκειμένου να περιμένω την Δευτέρα αποφάσισα να φτιάξω καινούργια βίδα 8 χλστ. γιατί και οι τρύπες τακουνιού και τάκου έχουν χαλαρώσει λίγο, δεν παίρνει 6άρα βίδα.

επάνω η υφιστάμενη, κάτω η νέα. Σημείωση: κλειδί από καλοριφέρ.

τότε μόνο συνειδητοποίησα ότι οι μούφες είναι πολύ μεγάλες για το διαθέσιμο ύψος στον τάκο και θα τον διέλυαν εντελώς.  Άκυρο - δεν πειράζει, θα μου μείνει η βίδα.

Plan B: έφτιαξα ένα "παπουτσάκι" με χωνευτό το παξιμάδι της original βίδας ώστε να κολληθεί στον τάκο και να κρατάει το παξιμάδι στη σωστή θέση μέχρι να το βρει η βίδα στην τοποθέτηση.

[ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 09:39:16 πμ »
αφού έγιναν αυτά, μπόρεσα να ασχοληθώ με την γωνία της ένωσης.

Αρχικά καθαρίστηκε το θηλυκό μόρσο και το άκρο του τακουνιού (που δεν χωνεύει στο ίδιο ύψος με το "κυρίως" μόρσο που είχα κατεβάσει με το ρούτερ), με καρμπόν για να βλέπω που βρίσκει:

κατόπιν αυτού υπολόγισα και αφαίρεσα το υλικό που πρέπει να αφαιρεθεί από το τακούνι για να πάρω το επιθυμητό ύψος στον καβαλάρη (18 χλστ.)

και "ήρθαν" όλα περίπου στη θέση τους (το νέο καπάκι θα είναι 1,5 χλστ. παχύτερο)

[ Invalid Attachment ]

βέβαια τώρα μου έφυγε πάλι λίγο ο άξονας, αλλά θα τον ξαναφέρω - ίσως μετά το νέο καπάκι. Πρέπει να βάλω και καμμιά καβίλια στο τακούνι (στο "γέμισμα" του μπράτσου) γιατί δεν μου εμπνέει και πολλή εμπιστοσύνη.

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
  • Αριθμός κατασκευών: Λίγα πράματα
  • Περιοχή: Αθήνα Κυψέλη
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 10:44:19 πμ »
Πω πω ευρηματική λεπτοδουλειά α α α α !!!

Μου φαίνεται ότι εσύ κρατάς κατευθείαν από τον πολυμήχανο Οδυσσέα !
Τίποτα δεν ισιώνει από μόνο του ... θέλει πολλή δουλειά ...
Να είστε όλοι καλά ! ... για να ισιώνετε τα "στραβά " ...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 12, 2016, 11:12:02 πμ »
χαχα
μόλις μιλούσα με τον φίλο μου τον Οδυσσέα (συμπτωσάρα) στην Καρδίτσα, αρχιτέκτων - μπουζουξής  ( {celebrate018} ) κι αυτός, του οποίου το μπουζούκι καθυστερώ γιατί μου καρφώθηκε η resonator... κόντεψε να με φάει αλλά με κατάλαβε...

ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

• Jr. Member
  • **
  • Ασε,μεγαλε,καηκες
  • Αγαπημένο ξύλο: Κλαπα με προκα.Ει δυνατον βρεγμενη.
  • Αριθμός κατασκευών: Κατασκευαι,8.Επισκευαι,αυθοναι...
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 11, 2016, 01:57:42 μμ »
...Ωραιος ο Μανος...Τι ωραιος δηλαδη,Θεουλης...Εξαιρετικη δουλεια και λεπτομερεστατη περιγραφη...Αυτο με τους τυπους απ'την Τσεχια,με ενδιαφερει αφανταστα,αν και εχω κατι κατσαρολες που καθονται ;D...Κρατα μας ενημερους για την πορεια των εργασιων...ΥΓ.Τα δεοντα και στον Ιωσηφ...Πολυτιμες και οι δικες του πληροφοριες...
ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ,ΡΕΕΕΕ...

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 01:34:37 μμ »
μετά από έναν άγονο (εξυπηρέτησης διάφορων άλλων υποχρεώσεων) μήνα, σιγά σιγά ξαναπιάνω την κιθάρα.
Συνεχίζω από τον κώνο που ήρθε εν τω μεταξύ. Δεν μπόρεσα να τον ζυγίσω (δεν είχε μπαταρίες η ζυγαριά) αλλά είναι πανάλαφρος. Καμμία σχέση με τα καπάκια. Έτσι αποφάσισα να αναστείλω τα σχέδια περί κατσαρολίων και να τον χρησιμοποιήσω.
Βέβαια θέλει νέο πηγάδι.

[ Invalid Attachment ]

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 02:10:06 μμ »
Αντε μπράβο !

Μπορεί ο κώνος να είναι πανάλαφρος όπως λες, αλλά αυτά τα "νεύρα" του δείχνουν ότι θα έχει όλη την απαιτούμενη αντοχή .

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:06:01 πμ »
 ... συνέχεια με ένα μικρό flash back για να εξηγήσω διάφορα πράγματα:

κατ΄αρχάς να ευχαριστήσω τους Ιωσήφ και ΚαΠα που μου έδωσαν ενδιαφέροντα στοιχεία,
ο μεν Ιωσήφ τον οργανοποιό Pete Woodman με τον οποίο επικοινώνησα
http://www.petewoodmanguitars.com/ ,
ο δε ΚαΠα μιαν "άκρη" για να βρω κώνο από την amistar  https://www.facebook.com/amistarguitars/

Έστειλα τα σχέδιά μου και ερωτήσεις για διάφορα ζητήματα στον Woodman. Ο άνθρωπος ανταποκρίθηκε άμεσα - την επόμενη κιόλας μέρα απάντησε με λεπτομέρειες - παρά την κατάσταση της υγείας του (δείτε link), παρακάτω παραθέτω τα σημαντικότερα σημεία:

"In my view it would be better to use one of the Amistar cones rather than a pot top, which would be much thicker. In a resophonic guitar it is the cone that produces the sound, not the guitar top, so the cone needs to be as resonant as possible. I don't think a pot, even an aluminium one, would be loud enough acoustically.
.......
The small gap (2mm) that you mentioned is because the cone will settle and spread slightly under the tension of the strings.
..........
The bracing in your plan is interesting but again seems complicated. I use a simple wooden strut, about 15mm x 25mm, between the neck and tail blocks, and the soundwell rests on that and is glued to the top.
......
 I also usually reinforce the top with 6mm plywood so it is around 8 to 10 mm thick, but I do not use any other bracing on the guitar top.
........
Resophonic guitars use heavy strings and the tension is mainly a straight line between the nut and the tailpiece, so the structure between those two points needs to be quite strong.
.........
As I said, it is the cone that produces the sound. If there is too much movement in the guitar top it takes tone and volume away from the cone."

σύντομα, αυτά που λέει είναι ότι :

συνιστά αγορά κώνου από την AMISTAR, γιατί ο ήχος παράγεται από τον κώνο και όχι από το καπάκι, επομένως πρέπει να είναι όσο πιο "ηχηρός" γίνεται (as resonant as possible). Παρεμπιπτόντως: ο κώνος της amistar ζυγίζει μόλις 35 γραμμάρια, ενώ το πιο ελαφρύ (αλουμινένιο) καπάκι που είχα βρει 145 γραμμάρια.
......
το κενό (gap) είναι η απόσταση του χείλους του κώνου από τα εσωτερικά τοιχώματα του "πηγαδιού"
......
για τον οπλισμό: συνιστά ράβδο ανάμεσα στους τάκους (25*15 mm) πάνω στην οποία θα κολληθεί το "πηγάδι". Αυτή εξυπηρετεί συγχρόνως την έδραση του "πηγαδιού" και την ανάληψη των σημαντικών τάσεων των χορδών των resonator (στάνταρντ 13άρες, στις square neck 16άρες ) Στο καπάκι, ως μη συμμετέχον στην παραγωγή του ήχου, δεν βάζει καθόλου καμάρια αλλά το κάνει από ό,τι ξύλο επιθυμεί για τελική επιφάνεια και από κάτω ενίσχυση με κόντρα πλακέ, με τελικό πάχος 8-10 mm.

Στόχος είναι η - κατά το δυνατόν - ακαμψία του καπακιού για να μην επηρεάζεται ο κώνος από τις πιθανές δονήσεις (του καπακιού).

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:23:19 πμ »
κατόπιν αυτών παράγγειλα τον κώνο, αλλά δεν τελειώσαμε μαζί του...
αν θυμάστε είχα κάνει μια ψιλο-έρευνα για τις γωνίες ένωσης και break angle (προς τον χορδοκράτη) που επηρεάζουν την πίεση στο καπάκι (στην περίπτωση αυτή, στον κώνο) και μάλιστα είχα διαμορφώσει την γωνία της ένωσης για να έχω μεγάλο ύψος στον καβαλάρη (από τις μέχρι τότε πληροφορίες από το διαδίκτυο).

Βλέποντας όμως ότι ο κώνος είναι μάλλον λεπτεπίλεπτος (35 γραμμάρια είπαμε) έστειλα καλού κακού ένα mail στην amistar λέγοντάς τους ότι σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου είχα πίεση 14,5 kg που μου φαινόταν ούτως ή άλλως μεγάλη.
Ρωτώντας για την πίεση που συνιστούν, έλαβα την απάντηση να την μειώσω περίπου στο μισό.

Έτσι αφού ξανάκανα τους υπολογισμούς μου (*) έφτιαξα μια σφήνα ώστε να αλλάξω πάλι την γωνία κατά το δοκούν στην τελική τοποθέτηση του μπράτσου. Με τη σφήνα κατέβηκα πάλι στα 9 χιλσ. (από τα 19), το τελικό ύψος όπως τα υπολογίζω για πίεση 7,5-8 kg πρέπει να είναι ~ 11 χλστ.

(*) στο .xls που είχα κάνει για τον υπολογισμό, συμπεριέλαβα και δεύτερο τρόπο, αυτόν που περιγράφεται εδώ http://liutaiomottola.com/formulae/downforce.htm         
ξανανεβάζω το xls "εμπλουτισμένο", έχω και σχηματάκια για το ποιές γωνίες χρησιμοποιούμε

[ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:33:24 πμ »
αφού κόλλησα την πλάτη, συνέχισα με την διάταξη που προτείνει ο Woodman : την εσωτερική ράβδο σε κατάλληλο ύψος για να δεχτεί τον νέο κώνο, ανάλογα με το ύψος του ώστε ο καβαλάρης να είναι ~ 11 χλστ. Μικρο - ρυθμίσεις θα γίνουν αναλόγως, με προσθήκες κάτω από το πηγάδι, αν χρειαστεί, ή "ξυρίζοντας" τα χείλη αφού τοποθετηθεί για δοκιμή.

και μια φωτογραφία της πλάτης (έβαλα χαρτοταινία στις ακμές για να προστατέψω τον καπλαμά)

[ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 12:17:15 μμ »
συνέχεια με το καπάκι, όπου όμως δεν ακολούθησα τον τρόπο του Woodman (χωρίς καμάρια, πάχος 8-10 μμ) πιστεύοντας ότι θα πετύχω ακαμψία με καμάρια, αλλά και μικρότερο βάρος. Το καπάκι (κόντρα πλακέ 4 mm) οπλισμένο ζυγίζει ~ 250 gr (που είναι ήδη πολλά), ενώ με πάχος 8 mm και χωρίς καμάρια θα ζύγιζε γύρω στα 430 gr. Τέλος πάντων, θα δείξει.

Πριν το καμάρωμα έπρεπε να γίνουν οι (όποιες) τρύπες. Αποφάσισα να κάνω f - holes.

ΣΚ στο σπίτι, χωρίς printer, τα σχεδίασα με το χέρι (και το καταευχαριστήθηκα)

κάσια στα σόκορα (προσεκτικά να μην χυθεί στην όψη) για να απαλυνθεί κάπως η αντίθεση του καπλαμά (καρυδιά) με το κόντρα πλακέ

[ Invalid Attachment ]

Μάνος Τουρπάλης

• Hero Member
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 12:26:14 μμ »
το καμάρωμα είναι μια απλούστερη παραλλαγή αυτού που αρχικά σκεφτόμουν: ένα στεφάνι 10 χλστ. εσωτερικά που θα στηρίζει το "πηγάδι" στα πλάγια, δυο εγκάρσια καμάρια εφαπτόμενα, δυο μικρά στα πλάγια και ένα ανάμεσα στις f - holes

τα δυο πάνω καμάρια περάστηκαν επίσης με κάσια γιατί φαίνονται από τις τρύπες

το καπάκι με τα καμάρια

και κόλλημα

[ Invalid Attachment ]

ΖΑΡΚΑΔΑΣ ΚΩΣΤΑΣ

• Hero Member
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:04:30 μμ »
ρε πουστηδες ...που βρισκετε τετοια ορεξη απορω πραγματικα
Αφου μπορει αυτος, μπορω κι εγω...........................

Ιωσήφ Τορρένς

• Hero Member
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:16:38 μμ »
Θέλω να βρω ησυχία να μελετήσω την εξέλιξη , ως τότε όμως ...

{celebrate018}  {celebrate011} {celebrate018}  {celebrate011}